Bieruń to miasto w województwie śląskim, leżące niedaleko Lędzin, Imielina i Tychów. To ponad 620-letnie miasto położone w południowo-wschodniej części województwa śląskiego, w dolinach lewobrzeżnych dopływów Wisły, na trasach komunikacyjnych Tychy - Oświęcim i Mysłowice - Pszczyna. Znaczną część granic miasta wyznaczają rzeki: Wisła, Przemsza, Mleczna oraz Gostynka.
W źródłach historycznych nazwa osady "de Beruna" pierwszy raz użyta została w 1376 roku. Śląsk znajdował się wówczas pod panowaniem czeskich Przemyślidów. Na przełomie X i XI wieku istniał tu otoczony palisadą gródek obronny z wieżą obserwacyjną, mający za zadanie chronić kupców przeprawiających się przez rzekę. Pozostałość po tym gródku to bieruński kopiec, na szczycie którego stoi obecnie XIX-wieczna kapliczka św. Jana Nepomucena.
Od 1922 roku Bieruń znajduje się w granicach Polski, w czasie II wojny światowej wcielony do Niemiec. W latach 1975-1991 była to dzielnica Tychów.
- Drewniany kościół cmentarny Św. Walentego z lat 1598-1628
- Kościół Św. Bartłomieja z XVIII wieku
- Pomnik Powstańców Śląskich
- Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa z 1909 roku
- Cmentarz żydowski w Bieruniu Starym
- Kopiec w Bieruniu - najstarszy zabytek miasta, pochodzący z 1295 roku
- Zabytkowe groble
- Kościół Św. Barbary
- Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa
- Rynek z zachowanym układem urbanistycznym Starego Miasta, stanowiący typowy przykład miasta średniowiecznego
- Pomnik Św. Walentego Patrona Miasta Bierunia
- Rzeźby "Utopców"- na Rynku miasta
- Kościół św. Bartłomieja Apostoła
- Kąpielisko "Łysina" - strzeżone przez bieruńską grupę WOPR, znajduje się w południowo-zachodniej części miasta. Piaszczyste brzegi i czysta woda akwenu przyciąga tysiące plażowiczów
- Góra Chełmeczki - wzniesienie na trasie niebieskiej trasy rowerowej, fajny punkt widokowy
- Ruchoma szopka bożonarodzeniowa
Bieruń to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w Bieruniu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.