Białogard, Edward Kutko

Białogard

(4.1 głosów: 18)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Białogard to historyczne miasto w województwie zachodniopomorskim, leżące na południe od Mielna i Koszalina, nad rzeką Parsętą.

Białogard znany jest od średniowiecza, wymieniany jest np. jako Belgrod w roku 1124 w Żywocie Ottona, biskupa bamberskiego, zaś w kronice Galla Anonima pojawia się jako civitas Albam. W innych dokumentach historycznych nazwy brzmią: Belegarde (1159, 1176), Belegarda (1194) czy Belgard (1229). Końcówka "gard" to pozostałość pomorskiej formy odpowiadającej ogólnopolskiej - gród i nawet krótko po II wojnie światowej miasto nosiło nazwę Białogród, ale od 1946 roku nazwa brzmi Białogard.

Białogard, Edward Kutko
Białogard, Edward Kutko


Zabytki w Białogardzie

- Mury obronne, ul. Matejki - w Białogardzie do dziś zachowały się fragmenty gotyckich murów miejskich z XIV/XV wieku

- Brama Wysoka, inaczej Połczyńska, ul. Grottgera - powstała wraz z murami miejskimi na początku XIV wieku, dwukondygnacyjna budowla murowana z cegły, na fundamencie kamiennym. Do końca XIX wieku służyła jako areszt miejski i mieszkanie dozorcy, później była siedzibą Muzeum Regionalne, a dzisiaj służy białogardzkim artystom

Białogard, Edward Kutko
Białogard, Edward Kutko

- Piwnice zamku, ul. Płowiecka 3

- Ratusz, pl. Wolności 5 (Rynek) - budynek z I połowy XIX wieku

Białogard, Edward Kutko
Białogard, Edward Kutko
Białogard, Edward Kutko


- Kościół Narodzenia NMP, ul. Kościelna - gotycki kościół parafialny z 1310 roku

- Kościół filialny Św. Jerzego, ul. Świdwińska- świątynia wybudowana około XIV wieku na starych fundamentach dawnej pogańskiej świątyni. Pierwotnie była to kaplica i dom trędowatych położony poza murami miasta, obecny wygląd pochodzi z przełomu XIX i XX wieku, jest to filia parafii ewangelicko-augsburskiej Jezusa Dobrego Pasterza w Koszalinie

Białogard, Edward Kutko
Białogard, Edward Kutko

- Dawny cmentarz ewangelicki, obecnie komunalny wielowyznaniowy, ul. Szpitalna

- Spichlerz, ul. Piłsudskiego 25 - zabytkowa budowla, w której obecnie mieści się magazyn

Białogard, Edward Kutko
Białogard, Edward Kutko


Atrakcje Białogardu

Noclegi w Białogardzie

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Białogard - mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Białogard, Edward Kutko
Białogard, Edward Kutko
Białogard, Edward Kutko
Białogard, Edward Kutko
Jeżeli przydał Ci się nasz opis, to podziel się nim z Twoimi znajomymi.
Może zainspirujesz ich do ruszenia w Polskę.
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 66 000 obserwujących, na Instagramie 16 500, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 3 500 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022