Białogard, Edward Kutko

Białogard

(4.1 głosów: 18)

0 atrakcje, które musisz zobaczyć w Białogardzie

Białogard to historyczne miasto w województwie zachodniopomorskim, leżące na południe od Mielna i Koszalina, nad rzeką Parsętą.Białogard znany jest od średniowiecza, wymieniany jest np. jako Belgrod w roku 1124 w Żywocie Ottona, biskupa bamberskiego, zaś w kronice Galla Anonima pojawia się jako civitas Albam. W innych dokumentach historycznych nazwy brzmią: Belegarde (1159, 1176), Belegarda (1194) czy Belgard (1229). Końcówka "gard" to pozostałość pomorskiej formy odpowiadającej ogólnopolskiej - gród i nawet krótko po II wojnie światowej miasto nosiło nazwę Białogród, ale od 1946 roku nazwa brzmi Białogard.

Białogard, Edward Kutko
Białogard, Edward Kutko

Zabytki w Białogardzie

- Mury obronne, ul. Matejki - w Białogardzie do dziś zachowały się fragmenty gotyckich murów miejskich z XIV/XV wieku- Brama Wysoka, inaczej Połczyńska, ul. Grottgera - powstała wraz z murami miejskimi na początku XIV wieku, dwukondygnacyjna budowla murowana z cegły, na fundamencie kamiennym. Do końca XIX wieku służyła jako areszt miejski i mieszkanie dozorcy, później była siedzibą Muzeum Regionalne, a dzisiaj służy białogardzkim artystom

Białogard, Edward Kutko
Białogard, Edward Kutko
Białogard, Edward Kutko

- Piwnice zamku, ul. Płowiecka 3- Ratusz, pl. Wolności 5 (Rynek) - budynek z I połowy XIX wieku

Białogard, Edward Kutko
Białogard, Edward Kutko

- Kościół Narodzenia NMP, ul. Kościelna - gotycki kościół parafialny z 1310 roku

- Kościół filialny Św. Jerzego, ul. Świdwińska- świątynia wybudowana około XIV wieku na starych fundamentach dawnej pogańskiej świątyni. Pierwotnie była to kaplica i dom trędowatych położony poza murami miasta, obecny wygląd pochodzi z przełomu XIX i XX wieku, jest to filia parafii ewangelicko-augsburskiej Jezusa Dobrego Pasterza w Koszalinie

Białogard, Edward Kutko
Białogard, Edward Kutko

- Dawny cmentarz ewangelicki, obecnie komunalny wielowyznaniowy, ul. Szpitalna

- Spichlerz, ul. Piłsudskiego 25 - zabytkowa budowla, w której obecnie mieści się magazyn

Białogard, Edward Kutko
Białogard, Edward Kutko
Białogard, Edward Kutko
Białogard, Edward Kutko

Białogard noclegi

Białogard to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w Białogardzie. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
54°0'17N, 15°59'25E
07 luty 2017
03 luty 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację