54°0'17" N, 15°59'25" E
Zachodniopomorskie
2017-02-07
2020-02-03 02:00

Opis Białogardu

Białogard to historyczne miasto w województwie zachodniopomorskim, leżące na południe od Mielna i Koszalina, nad rzeką Parsętą.Białogard znany jest od średniowiecza, wymieniany jest np. jako Belgrod w roku 1124 w Żywocie Ottona, biskupa bamberskiego, zaś w kronice Galla Anonima pojawia się jako civitas Albam. W innych dokumentach historycznych nazwy brzmią: Belegarde (1159, 1176), Belegarda (1194) czy Belgard (1229). Końcówka "gard" to pozostałość pomorskiej formy odpowiadającej ogólnopolskiej - gród i nawet krótko po II wojnie światowej miasto nosiło nazwę Białogród, ale od 1946 roku nazwa brzmi Białogard.

Białogard
Białogard

Zabytki w Białogardzie

- Mury obronne, ul. Matejki - w Białogardzie do dziś zachowały się fragmenty gotyckich murów miejskich z XIV/XV wieku

- Brama Wysoka, inaczej Połczyńska, ul. Grottgera - powstała wraz z murami miejskimi na początku XIV wieku, dwukondygnacyjna budowla murowana z cegły, na fundamencie kamiennym. Do końca XIX wieku służyła jako areszt miejski i mieszkanie dozorcy, później była siedzibą Muzeum Regionalne, a dzisiaj służy białogardzkim artystom

Białogard
Białogard
Białogard


- Piwnice zamku, ul. Płowiecka 3

- Ratusz, pl. Wolności 5 (Rynek) - budynek z I połowy XIX wieku

Białogard
Białogard


- Kościół Narodzenia NMP, ul. Kościelna - gotycki kościół parafialny z 1310 roku

- Kościół filialny Św. Jerzego, ul. Świdwińska- świątynia wybudowana około XIV wieku na starych fundamentach dawnej pogańskiej świątyni. Pierwotnie była to kaplica i dom trędowatych położony poza murami miasta, obecny wygląd pochodzi z przełomu XIX i XX wieku, jest to filia parafii ewangelicko-augsburskiej Jezusa Dobrego Pasterza w Koszalinie

Białogard
Białogard

- Dawny cmentarz ewangelicki, obecnie komunalny wielowyznaniowy, ul. Szpitalna

- Spichlerz, ul. Piłsudskiego 25 - zabytkowa budowla, w której obecnie mieści się magazyn

Białogard
Białogard
Białogard
Białogard Białogard

Białogard noclegi

Białogard to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w Białogardzie. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Edward Kutko Zapaleniec 711 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1148112 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021