Źródełko Piszczelówka i Wąwóz Piszczele w Sandomierzu

Źródełko Piszczelówka wypływa z sandomierskiego wąwozu lessowego o nazwie Piszczele, w obrębie którego utworzono piękny park o tej samej nazwie. Źródełko płynie leniwym i wąskim strumieniem, ale kiedyś było inaczej.W średniowieczu i trochę później źródło było wartkim strumykiem, a jego woda służyła mieszkańcom Sandomierza w gospodarstwach domowych i do pojenia zwierząt. Z czasem strumyk z coraz mniejszą ilością toczonej wody stracił na znaczeniu, prawdopodobnie powoli wysycha.

Sam Wąwóz Piszczele ma bardzo ciekawą historię, w czasach, kiedy Sandomierz i okoliczne ziemie były często najeżdżane przez Tatarów, mieszkańcy Sandomierza zakopywali w nim zwłoki poległych najeźdźców. Gdy ciał wrogów było zbyt wiele, psy i inne zwierzęta łatwo je wykopywały, a kości roznosiły po okolicy - stąd nazwa wąwozu. Inne podanie mówi, że to mieszkańcy Sandomierza tak masowo ginęli w tych walkach, że ich ciała chowano w wąwozie.

Inna legenda mówi o tym, że słynna dziś mieszczanka Halina Krępianka w czasie pierwszego najazdu tatarskiego straciła całą swą rodzinę, więc gdy Tatarzy znów pojawili się u bram Sandomierza, postanowiła się zemścić. Nocą udała się do tatarskiego obozu i tam skłamała, że była skrzywdzona przez mieszkańców Sandomierza i z chęcią ujawni Tatarom ukryte przejście wiodące do miasta.Tatarzy wysłali z Haliną Krępianką swoich najlepszych wojaków, a mieszczanka poprowadziła ich do lochów biegnących pod miastem i pod wąwozem. Wtedy Sandomierzanie zasypali wejścia do lochu i Tatarzy wraz z bohaterską mieszczanką zginęli. Po pewnym czasie erozja zaczęła wydobywać z wąwozu pobielałe kości i podobno właśnie stąd wzięła się nazwa Piszczele.

Strumyk Piszczelówka to jedno z niewielu źródeł w Polsce wypływające w centrum miasta, i dodatkowo w nienaruszonym stanie od stuleci.

Komentarze

Nie znalazłem żadnych postów w tym temacie. Kliknij tutaj by dodać pierwszy
Newsletter Wypisz się z newslettera
Portal pozytywnych podróżników
Copyright 2005-2019
Znajdziesz nas na: