Wokół turystyki, strona 2

Zamki Gotyckie na Pomorzu - przewodnik po warowniach i okolicznych atrakcjach

Szlak Zamków Gotyckich na Pomorzu to fantastyczna i zarazem popularna wstęga, tworzona przez trasę samochodową, łączącą średniowieczne warownie, wystawione tu za czasów krzyżackich, na terenie ich państwa. Kiedyś miały strzec granic, ale chyba przede wszystkim pokazywać wielkość nowej na tych ziemiach wiary. A zamki stawiano gęsto, w odległości około 20 km, by zakonnicy podróżując nie musieli nocować w miejscach o wątpliwej reputacji.

Do dziś na Kociewiu, Powiślu i Kaszubach odnaleźć można kilka cudnych zamków gotyckich - krzyżackich i biskupich. W większości udostępnione do zwiedzania, stanowią wspaniałe atrakcje turystyczne. Gdy przekroczysz ich progi i wnikniesz wgłąb murów, przeniesiesz się w świat średniowiecznej tradycji i poczujesz klimat tamtych lat. Tym bardziej, że dziedzińce i zamkowe podwoje często stają się areną ciekawych imprez - turniejów rycerskich, koncertów muzyki dawnej, pokazów rzemiosła czy barwnych jarmarków. Wjedź do krainy czerwonej cegły i poznaj bogactwo dawnego państwa Krzyżaków!

09 czerwiec 2023 12:30

Cieszyn - miasto trzech braci!

Cieszyn to bardzo piękne, historyczne miasto, położone w południowej części województwa śląskiego. Malowniczo ulokowało się nad rzeką Olzą, u podnóża Beskidu, przy granicy z Czechami. To około 30 km od Bielsko-Białej i jeszcze bliżej Wisły. Legenda głosi, że w 810 roku trzej bracia - Cieszko, Bolko i Leszko spotkali się przy tutejszym źródle po długiej wędrówce i z tej radości założyli miasto o wymownej nazwie Cieszyn. Wydarzenie to upamiętnia Studnia Trzech Braci.

Cieszyn będący historyczną stolicą regionu, nazywany jest "Małym Wiedniem". Zarówno z racji architektury, jak i tego, że pomimo niewielkich rozmiarów, stanowi ważny ośrodek kulturalny i oświatowy. Te 2 miasta dzieli nieco ponad 280 km w linii prostej, stąd w przeszłości łączyły je żywe kontakty. Zobacz, jakie atrakcje zaoferuje Ci to miasto!

05 czerwiec 2023 19:56

Wisła - ciekawe atrakcje w sercu Beskidu Śląskiego!

Wisła to perła Beskidu Śląskiego leżąca w województwie śląskim, w dolinie rzeki Wisły, na poziomie 431 m n.p.m., u stóp Baraniej Góry (1220 m n.p.m.), gdzie właśnie królowa rzek polskich bierze swój początek. To bardzo atrakcyjne i uniwersalne miejsce, zarówno na letni, jak i zimowy wypoczynek. Atrakcji tu nie brakuje, a wśród nich są także świetne miejsca dla dzieci. Nawet trasy w otoczeniu gór znajdą się takie przystosowane dla rodzin z malutkimi dziećmi w wózkach, np. wyasfaltowana Dolina Białej Wisełki czy łatwa trasa wyasfaltowana z Przełęczy Szarcula na Stecówkę. 

Wisła otoczona jest od zachodu pasmem Czantorii (995 m n.p.m.), Stożka (978 m n.p.m.) i Przełęczą Kubalonki (761 m n.p.m.), a od wschodu Równicą, Trzema Kopcami Wiślańskimi i Przełęczą Salmopolską (934 m n.p.m.). Szlaki pozwalają cieszyć się urokiem i cudnymi panoramami gór, a na szlakach odpoczniemy w schroniskach, np. w Schronisku na Soszowie czy w 100-letniem Schronisku na Stożku. Bliskie sąsiedztwo atrakcyjnych turystycznie miejscowości takich jak letni Ustroń czy zimowy Szczyrk podnosi walory Wisły jako świetnej bazy wypadowej. Zobacz nasz przewodnik po Wiśle, w którym poznasz nie tylko najlepsze atrakcje miasta, ale i pyszne restauracje czy noclegi!

31 maj 2023 15:48

Góry Świętokrzyskie - najstarsze góry Europy!

Góry Świętokrzyskie to jedyne w Polsce góry leżące w środkowej części kraju, poza pasmem Sudetów i Karpat. Położone są na obszarze województwa świętokrzyskiego, w centralnej części Wyżyny Kielecko Sandomierskiej. Graniczą z Niziną Mazowiecką od północy, Niecką Nidziańską od południa, Jurą Krakowsko-Częstochowską od zachodu i Wyżyną Lubelską od wschodu. To obok Gór Sowich na Dolnym Śląsku najstarsze góry w Europie.

Góry Świętokrzyskie noszą nietypową nazwę, która wzięła się od relikwii drzewa Krzyża Świętego, które przechowywane są w opactwie na Łysej Górze, zwanej także Łyścem lub Świętym Krzyżem. Owe opactwo to jedno z najstarszych klasztorów w Polsce, założone jeszcze w XII wieku. Zobacz również inne atrakcje regionu!

09 maj 2023 12:34

Sandomierz - miasto optymizmu!

Sandomierz to przepiękne miasto w województwie świętokrzyskim. Czaruje zabytkami, nawet gotyckimi, ale również klimatycznymi miejscami na spacery z naturą w roli głównej. Choć Stare Miasto z zamkiem i ślicznym rynkiem zachwyca, to warto wyjść poza jego obszar i cieszyć się urokami okolicy. Na pewno polecam Pieprzówki - najstarsze góry Europy!

A czemu miasto optymizmu? Sandomierz jest "Światową Stolicą Krzemienia Pasiastego", uważanego za Kamień Optymizmu. To tutaj od lat działa Cezary Łutowicz, który jako pierwszy wykorzystał krzemień pasiasty w biżuterii. W wielu miejscach w Sandomierzu, również w jego pracowni czy w galerii na rynku kupisz biżuterię z krzemieniem pasiastym. W Muzeum Okręgowym na zamku w Sandomierzu zobaczysz jedyną na świecie muzealną kolekcję biżuterii z tym kamieniem, bo krzemień pasiasty to polski kamień, występujący tylko w województwie świętokrzyskim!

08 maj 2023 08:49

Łysica - najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich do Korony Gór Polski!

Łysica ma wysokość 614 m n.p.m. (w różnych źródłach można znaleźć również inne wysokości  - 613 m czy 612 m).  To najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich, nazywany też Górą Świętej Katarzyny. Leży w zachodniej części Łysogór - najwyższego pasma tego regionu. Obszar ten chroniony jest przez Świętokrzyski Park Narodowy, a wstęp na ten teren jest płatny. Uważa się, że dawniej Łysica była ośrodkiem kultu pogańskiego, stąd region jest otoczony mgiełką tajemnicy i często kojarzony z czarownicami.

Szczyt posiada dwa wierzchołki - wschodni wierzchołek to Skała Agaty czy też Zamczysko, zaś zachodni to Łysica.  Przez lata wierzchołek o nazwie Łysica był uważany na najwyższy punkt regionu, ale po najnowszych pomiarach okazało się, że to druga kulminacja o nazwie Skała Agaty ma kilkadziesiąt centymetrów więcej. Tak dokładnie to zachodni wierzchołek Łysicy ma 613,31 m n.p.m., zaś wschodni, czyli Agata - 613,96 m n.p.m. My zaliczyliśmy obydwa wierzchołki i tym sposobem na pewno mamy kolejny szczyt do Korony Gór Polski.

04 maj 2023 12:06

Gdzie znaleźć najlepsze apartamenty wakacyjne w Gdyni? Sprawdzamy!

Poszukujesz apartamentów nad morzem? Gdynia, położona nad Morzem Bałtyckim, zdobywa coraz większą popularność jako atrakcyjne miejsce turystyczne. Jej wyjątkowe położenie, piękne plaże i bogata oferta kulturowa przyciągają wielu odwiedzających. Wybór odpowiedniego apartamentu odgrywa kluczową rolę w udanym pobycie. W naszym artykule podpowiadamy, gdzie znaleźć najlepsze wakacyjne apartamenty w Gdyni.

01 maj 2023 15:29

Wakacje w domku czy w apartamencie? Wybierz dobrze

Według instytutu Pollster prawie 46% z Polaków planujących wakacyjny wyjazd spędzi go nad morzem. Jeżeli to czytasz, zapewne jesteś w tej grupie. Co zatem w wakacje 2023? Ten etap decyzyjny za Tobą - Morze Bałtyckie. Pozostał Ci wybór odpowiedniej opcji zakwaterowania. W tym artykule podpowiemy, które kwestie warto przemyśleć przed wyborem domku czy apartamentu nad morzem. Przeczytasz też o wadach i zaletach obu rodzajów zakwaterowania. Po podjęciu świadomej decyzji z pewnością poczujesz ulgę, a wakacje staną się źródłem radości, a nie podstępnego stresu.

01 maj 2023 14:54

Na te kwestie zwróć uwagę podczas wyboru AC

Ubezpieczenie swojego auta to dla każdego bardzo ważna kwestia. Choć jedynie OC, czyli ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, jest obowiązkowe dla wszystkich właścicieli aut, to warto rozszerzyć polisę między innymi o AC, które zapewnia o wiele większy zakres ochrony. Na co zwrócić uwagę, jeśli zdecydujesz się na zakup AC? Podpowiadamy.

27 kwiecień 2023 13:00

Beskid Mały. Szczyty, szlaki i atrakcje

Beskid Mały to interesujący region położony w Polsce południowej, na granicy województwa śląskiego i małopolskiego, rozciągający się pomiędzy rzeką Sołą na zachodzie oraz Skawą na wschodzie, na północ od Beskidu Żywieckiego. Choć szczyty Beskidu Małego, jak sama nazwa wskazuje, nie imponują może wysokością, bowiem najwyższe góry nie osiągają 1000 metrów n.p.m., ale region ten mimo to cieszy się dużą popularnością, bo jest bardzo urokliwy, oferuje piękne widoki, a w wielu miejscach nadal zaciszny.

To wspaniałe miejsce uprawiania turystyki pieszej i rowerowej. Znakowane szlaki turystyczne, po których chadzał niegdyś Jan Paweł II ułatwiają przemierzanie tej pięknej krainy. Popularne szczyty Beskidu Małego ze schroniskami górskimi to: Magurka Wilkowicka (909 m n.p.m.), Leskowiec (890 m n.p.m.), Potrójna (885 m n.p.m.) czy Hrobacza Łąka (800 m n.p.m.).

Popularna jest też Łamana Skała (929 m n.p.m.) - drugi co do wysokości szczyt Beskidu Małego i pobliska Madohora (910 m n.p.m.). Utworzono tutaj Rezerwat Madohora. Najwyższa góra Beskidu Małego to Czupel (933 m n.p.m.) – jest zalesiony, ale wycinki sprawiły, że można z niego podziwiać rozległe panoramy. Czupel jako najwyższy szczyt Beskidu Małego należy do Korony Gór Polski.

13 kwiecień 2023 08:41

Magurka Wilkowicka w Beskidzie Małym. Schronisko i szlaki

Magurka Wilkowicka (909 m n.p.m.) to jeden z bardziej malowniczych szczytów Beskidu Małego. Jest czwarty pod względem wysokości w tym paśmie. Dojdziesz tu szybko i bez trudu, a na wierzchołku czeka schronisko, w pobliżu natomiast wznosi się Czupel - najwyższy szczyt pasma!

Pierwsze schronisko stanęło tu w 1903 roku, ale szybko spłonęło, podobnie, jak i drugie. Obydwa były bowiem drewniane. Dopiero trzecie z kolei schronisko, tym razem już murowane, wybudowane w 1913 roku, przetrwało do dziś. Oferuje nie tylko noclegi, ale również bufet z pyszną kawą i posiłkami domowymi. Odpłatnie można też skorzystać z toalety, wędrując tędy.

Ze szczytu roztacza się szeroka panorama na beskidzkie szczyty, choć jest coraz bardziej przesłonięta drzewami. Naprzeciw widać Skrzyczne - najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego, Klimczok, Pilsko, Wielką Raczę i Babią Górę - najwyższy szczyt Beskidu Żywieckiego. Po drugiej stronie natomiast widać szczyty Beskidu Małego z Górą Żar w punkcie centralnym. Najlepsze pejzaże zobaczysz z punktu widokowego na budynku wypożyczalni sprzętu narciarskiego, ale nie zawsze jest on dostępny.

12 kwiecień 2023 10:42

Jak zaplanować podróż przy pomocy aplikacji eSky?

Zbliżający się sezon wakacyjny sprzyja planowaniu zagranicznych podróży, zarówno jeśli chodzi o dłuższy urlop, jak i kilkudniowy wypad. Większość turystów robi więc wszystko, co w ich mocy, aby trafić na najlepsze okazje na rynku. Jak się okazuje, możliwości jest wiele, ale trzeba wiedzieć, jak oraz gdzie szukać sprawdzonych ofert. Zobaczmy, co warto wiedzieć na ten temat i które narzędzie online będzie najbardziej pomocne!

10 kwiecień 2023 10:59

Wesołych Świąt

Kochani, życzymy Wam zdrowych, spokojnych i pełnych radości Świąt Wielkiej Nocy. Ucztowania, przyjemnych rozmów, wspólnego czasu razem. Niech to będzie czas nadziei !

08 kwiecień 2023 08:16

Cieszyn - kwitnący Mały Wiedeń

Cieszyn to bardzo piękne, historyczne miasto, położone w południowej części województwa śląskiego. Malowniczo ulokowało się nad rzeką Olzą, u podnóża Beskidu, przy granicy z Czechami. Legenda głosi, że w 810 roku trzej bracia - Cieszko, Bolko i Leszko spotkali się przy tutejszym źródle po długiej wędrówce i z tej radości założyli miasto o wymownej nazwie Cieszyn. Wydarzenie to upamiętnia Studnia Trzech Braci

Cieszyn będący historyczną stolicą regionu, nazywany jest "Małym Wiedniem". Zarówno z racji architektury, jak i tego, że pomimo niewielkich rozmiarów, stanowi ważny ośrodek kulturalny i oświatowy. Te 2 miasta dzieli nieco ponad 280 km w linii prostej, stąd w przeszłości łączyły je żywe kontakty

A niedługo miasto cudownie rozkwitnie magnoliami, które podziwialiśmy rok temu, na specjalnym Szlaku Kwitnącej Magnolii, liczącym około 1 km długości. Więcej informacji znajdziesz w naszym przewodniku po Cieszynie!

03 kwiecień 2023 09:06

Gdzie wyjechać na majówkę w Polsce?

Miesiąc maj to jeden z pierwszych miesięcy w roku, który sprzyja wyjazdom i złapaniu oddechu od codziennych spraw. Nic więc dziwnego, że majówka jest wydarzeniem planowanym z dużym wyprzedzeniem. Jaki kierunek obrać? Gdzie najkorzystniej wyjechać? Przyjrzyjmy się zagadnieniu z bliska.

03 kwiecień 2023 09:03

Góra Zamkowa w Cieszynie z romańską rotundą i gotycką wieżą widokową

Już w czasach pradawnych Góra Zamkowa w Cieszynie była wykorzystana przez naszych przodków. Pierwsza osada obronna powstała tu około V wieku p.n.e. W średniowieczu mieścił się tutaj gród Piastów cieszyńskich. Powstały w IX wieku gród w 1290 roku został stolicą księstwa cieszyńskiego. W XIV wieku zbudowano tu wspaniałą warownię gotycką, złożoną z zamku górnego z wieżą i kaplicą zamkową na dziedzińcu oraz dolnego z basztami i mostem zwodzonym.

Dziś symbolem tego miejsca i całego Cieszyna jest romańska rotunda z XI wieku, widoczna na polskim banknocie o nominale 20 zł. Obok wznosi się gotycka, kamienna Wieża Piastowska, pozostałość zamku. Obie budowle są dostępne do zwiedzania w ramach jednego biletu.

31 marzec 2023 14:55

Wieża Piastowska w Cieszynie - gotycka wieża z tarasem widokowym

Wieża Piastowska stojąca na Górze Zamkowej w Cieszynie pochodzi z XIV wieku i jest tym samym jednym z najstarszych zabytków Śląska Cieszyńskiego. To element średniowiecznego zamku Piastów. Ta gotycka, kamienna wieża była miejscem schronu w razie zdobycia zamku. Wówczas była to jedna z czterech wież i stanowiła istotny element systemu obronnego cieszyńskiego zamku w czasach Piastów. Dziś wieża stanowi punkt widokowy, dostępny odpłatnie.

31 marzec 2023 14:20

Aktywna majówka w Polsce - co warto spakować?

Majówka to świetna okazja, aby odpocząć i naładować swoje baterie. Wiele osób w tym czasie zamierza aktywnie spędzić swój wypoczynek na zwiedzaniu czy trekkingu. Podpowiadamy jakie ubrania warto spakować na aktywną majówkę w Polsce.

27 marzec 2023 10:05

Rowerem w Bory Tucholskie! 4 propozycje wycieczek

Bory Tucholskie są jednym z największych w Polsce kompleksów borów sosnowych. Rozległy las przeplatany dziesiątkami jezior polodowcowych mieści się w dorzeczu Brdy i Wdy. Choć widniejącego na logo Parku Narodowego głuszca nie ma już w rejonie, spotkać można inne ptaki – aż 86 gatunków – a także jelenie, zające i całą masę motyli. Cztery szlaki rowerowe pozwalają łatwo przejechać przez to piękne uroczysko, ciesząc oczy widokiem przyrody.

25 marzec 2023 10:00

Kraków gród Kraka to magiczna stolica Małopolski i historyczna stolica Polski

Kraków to tętniące serce naszego kraju, uznawane za najpiękniejszy ośrodek miejski. Wspaniałe zabytki będące śladem wiekowej historii, przyciągają tutaj turystów z całego świata. Kraków leży na południu państwa, na skrzyżowaniu ważnych szlaków.

Fantastyczna atmosfera Krakowa przyciąga jak magnes, szczególnie wyczuwa się to na kosmopolitycznym, krakowskim Rynku, ale i zaułki znacznie rzadziej odwiedzane, a może właśnie szczególnie one decydują o niepowtarzalności tego miejsca. 

Dlatego wielu turystów wraca tu niezliczoną ilość razy, a za każdym razem odkrywa coś nowego i pięknego. My też z przyjemnością odkryliśmy go kolejny raz. Rynek niemal zawsze jest gwarny i często przeludniony, dlatego polecam też żydowski Kazimierz, a poza Starym Miastem Zakrzówek, Przylasek Rusiecki, a także krakowskie Kopce.

23 marzec 2023 14:16

Park Wodny w Krakowie - jeden z największych krytych aquaparków w Polsce

Park Wodny w Krakowie to jeden z największych krytych aquaparków w Polsce i w Europie! To prawdziwy raj dla miłośników wodnych szaleństw w każdym wieku, ale również dla chcących zadbać o swoje zdrowie. Pływanie bowiem to fantastyczna forma ruchu dla zdrowia, a dodatkowo dostępne jest tutaj saunarium.

Krakowski Park Wodny oferuje wiele wodnych atrakcji: basen rekreacyjny, rury i zjeżdżalnie wodne wewnątrz oraz na zewnątrz hali, wanny jacuzzi, rwącą rzekę, ogromną fontannę smoka, hydromasaże, Wyspę Piratów ulubioną przez dzieci, z brodzikiem, z tryskającą wodą i palmami, Tęczową Ścieżkę, na której można przejść po tafli wody przez kolorowe wysepki i inne atrakcje jak ścianki wspinaczkowe i sauny. A to wszystko pod jednym dachem, w jednym miejscu, dla dużych i małych.

23 marzec 2023 13:58

Ławeczka Banacha i Nikodyma - wybitnych matematyków

Na Plantach w Krakowie, niedaleko Wawelu, zobaczysz ławkę z figurami dwóch wybitnych polskich matematyków - Stefana Banacha i Ottona Nikodyma. Stanęła tu w 2016 roku, w 100. rocznicę dyskusji matematycznej o całce Lebesgue'a, jaką odbyli tutaj naukowcy. Figury matematyków wykonał słynny krakowski rzeźbiarz - Stefan Dousa.

Jednym z nich jest Stefan Banach, matematyk-samouk, natomiast drugi to Otton Nikodym, absolwent studiów matematycznych we Lwowie i nauczyciel matematyki w IV gimnazjum w Krakowie. Nieraz zdarzało im się wspólnie spacerować po Krakowie i dyskutować o matematyce.

23 marzec 2023 13:56

Kopiec Kraka - legendarnego założyciela Krakowa

Kopiec Kraka w Krakowie, nazywany też Kopcem Krakusa, znajduje się na prawym brzegu Wisły, w dzielnicy Podgórze. Usypany został na najwyższym wzniesieniu wapiennego zrębu Krzemionek - Wzgórzu Lasoty, o wysokości około 270 m n.p.m. W pobliżu znajduje się rozległy Kamieniołom Libana.

Wysokość Kopca Krakusa od podstawy do wierzchołka to 16 metrów, a średnica u podstawy wynosi 57 m. Średnica górna to 8 m, bowiem wierzchołek jest płaski i stanowi dogodny punkt widokowy. To wspaniałe miejsce na podziwianie zachodu słońca.

22 marzec 2023 14:45

Kopiec Piłsudskiego - najwyższy kopiec w Krakowie

Kopiec Piłsudskiego w Krakowie inaczej nazywany Kopcem Niepodległości i Kopcem Wolności to największy z 5 istniejących do dziś krakowskich kopców. Usypany został w latach 1934-37, na szczycie Sowińca - najwyższego wzniesienia Pasma Sowińca w Lesie Wolskim, w zachodniej części miasta. Ma 35 metrów wysokości i jest to zarazem najwyższy punkt Krakowa, mierzący 383 m n.p.m.

Pagór usypano w latach 1934-37. Początkowo miał stać się pomnikiem walki narodu o niepodległość, stąd jego inne nazwy - Kopiec Niepodległości i Kopiec Wolności. Po śmierci marszałka Józefa Piłsudskiego ostatecznie kopiec nazwano jego imieniem. Zobacz, jak tu dojść, bo pod kopiec nie dojedziesz samochodem.

22 marzec 2023 14:40

Kopiec Kościuszki - najpopularniejszy kopiec w Krakowie

Kopiec Kościuszki to najpopularniejszy spośród pięciu kopców w Krakowie. Znajduje się na Wzgórzu św. Bronisławy w zachodniej części Krakowa, w dzielnicy Zwierzyniec. U jego stóp wznoszą się pozostałości fortyfikacji z okresu panowania austriackiego, kiedy Kraków pełnił funkcję twierdzy. Szczyt natomiast stanowi wspaniały punkt widokowy na miasto oraz beskidzkie szczyty po przeciwnej stronie.

Kopiec Kościuszki powstał ku czci Tadeusza Kościuszki. Zaraz po jego śmierci i pochowaniu w Krakowie w 1817 roku, rozpoczął się w Krakowie kult tego bohatera, a usypywanie kopca rozpoczęło się 16 października 1820 roku, a zakończyło 25 października 1823 roku. Kopiec ma 34 m wysokości i w 2017 roku Kopiec Kościuszki wraz z kaplicą św. Bronisławy i fortem został ustanowiony Pomnikiem Historii.

22 marzec 2023 14:38

Prudnik - historyczne miasto na Opolszczyźnie

Prudnik - zacne i piękne miasto na Opolszczyźnie. Okazałe budowle urzekają swoim wyglądem, rynek zadziwia bogactwem architektury, a z każdego zaułka miasta przemawia do nas historia. Przeszliśmy spokojnym spacerkiem przez całe miasto i opisaliśmy najlepsze atrakcje Prudnika, a dodatkowo polecamy fajną knajpę. Sprawdź, co tutaj warto zobaczyć!

13 marzec 2023 19:32

Mapa do zaznaczania zdobytych szczytów Korony Gór Polski!

Kochani, słowo się rzekło. Wspomniałam mimochodem jakiś czas temu, że może byśmy weszli głębiej w tą Koronę Gór Polski. No i poszło w świat, podłapali inni i już nas teraz nic od tego nie uratuje 😉
Projekt zatem otwieramy, ale tak na spokojnie, bez deadline'ów 🙂

I muszę się Wam pochwalić cudnym prezentem, jaki dostaliśmy od Dorotki z bloga Weekendówka. To personalizowana i przy okazji śliczna mapa Korony, na której od razu zaznaczyliśmy sobie pinezkami zdobyte już przez nas szczyty. Szału nie ma! Wszystkich gór jest 28, z pinezkami raptem ta końcówka, czyli 8 🙂

Ale to dobry punkt wyjściowy, bo mapa ląduje właśnie na naszej ścianie i będzie nas mobilizować 🙂 A jeśli ktoś z Was wpadłby na równie szalony pomysł, to mamy specjalny kod POLSKIESZLAKI50, z którym dostaniecie taką dedykowaną dla Was mapę o 50 zł taniej. Bezterminowo! I dodatkowo na inne, nieprzecenione mapy również, Polski, Europy czy świata. A to wszystko w tym sklepie

O dalszych wyczynach będziemy Was oczywiście informować, a tymczasem trzymajcie kciuki!

10 marzec 2023 17:16

Zamek krzyżacki w Kętrzynie - Muzeum im. Kętrzyńskiego!

Pierwsza strażnica krzyżacka powstała w Kętrzynie, w sercu Mazur, w I połowie XIV wieku. Istniejący do dziś zamek zbudowano nieco później, w południowo-wschodnim narożu miasta, jako trójskrzydłową budowlę, zamkniętą od strony zachodniej murem kurtynowym z bramą wjazdową. Najbardziej reprezentacyjne skrzydło północne zajmował prokurator - urzędnik sprawujący władzę z ramienia Zakonu Krzyżackiego

Mieściła się tu także kaplica, a na dziedzińcu działała studnia. Prawdopodobnie na przełomie XIV i XV wieku zamek w Kętrzynie otoczony został od północy, wschodu i południa, murem obronnym z cylindrycznymi basztami w narożnikach, przystosowanymi do wykorzystywania broni palnej.

Obecnie w kętrzyńskim zamku funkcjonują: Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego z niezwykle interesującą kolekcją rzeźby gotyckiej, zabytkami rzemiosła artystycznego oraz meblami z XVII-XIX wieku oraz Miejska Biblioteka Publiczna. Tutaj poznajemy ważną postać Zofii Licharewej - założycielki kętrzyńskiego muzeum. Mocno zaangażowała się ona po wojnie w ratowanie zabytków Warmii i Mazur, które dziś można podziwiać w muzeach całego regionu. Unikatem są tu pruskie chorągwie pogrzebowe, w tym jedyna zachowana z terenu dawnych Prus chorągiew pogrzebowa dziecka z wizerunkiem zmarłego w wieku 3 lat Botho Eulenburga. No i jeszcze nowinka - multimedialna makieta Kętrzyna, świetna gra światła i słowa, pięknie prezentująca historię miasta.

07 marzec 2023 20:22

Góry w Polsce. Korona Gór Polski. Najwyższe i najpiękniejsze szczyty!

Na terenie Polski dostępne są 3 główne łańcuchy górskie i 28 pasm górskich, z których najwyższe wzniesienia tworzą Koronę Gór Polskich. Zdobycie tej odznaki to jeden z magnesów, który przyciąga na grzbiety turystów i góromaniaków. Mamy to ogromne szczęście, że góry w Polsce występują na całym niemal południu kraju i dodatkowo w okolicach Kielc. 

Tym samym możemy cieszyć się cudownym, górskim krajobrazem w wielu miejscach naszej ojczyzny, podziwiając czasem zupełnie odmienne pejzaże. Bo jakże mają się Góry Stołowe do ostrych, tatrzańskich szczytów czy zalesionych, łagodnych wzniesień Gór Świętokrzyskich.

06 luty 2023 14:47

Gietrzwałd - sanktuarium Maryjne i deskale Andrejkowa

Gietrzwałd, dawniej Dietrichswalde, to ciekawa i klimatyczna zarazem wioska na Warmii, słynąca z sanktuarium oraz deskali Cichego Memoriału. Znajduje się około 20 km na południowy zachód od Olsztyna, nad rzeką Giłwą, przy drodze krajowej nr 16 wiodącej z Olsztyna do Ostródy

Okazałe sanktuarium zaprasza wiernych przez cały rok, wiąże się z XIX-wiecznymi objawieniami Maryi, która ukazywała się dwóm kilkunastoletnim dziewczynkom - Basi i Justynie. Znacznie świeższą sprawą są 3 deskale Arkadiusza Andrejkowa, które na starych stodołach zostały wymalowane w maju 2022 roku

Do Gietrzwałdu zaprasza też fantastyczna Karczma Warmińska, mająca formę niewielkiego skansenu. Zjesz tu smaczne, regionalne dania oparte na ziemniakach, ale i mięso się tutaj podaje!

01 luty 2023 13:56

Czantoria w Beskidzie Śląskim - góra narciarzy i licznych atrakcji!

Czantoria Wielka o wysokości 995 m n.p.m. to prawdziwa góra narciarzy w Beskidzie Śląskim, z całoroczną koleją linową o czteroosobowej, wygodnej kanapie. Znajdziesz tu długie trasy, piękne widokowo. Ale i dla pieszych wędrowców szczyt jest atrakcyjny. Przy górnej stacji można odwiedzić sokolarnię z dzikimi ptakami, poleżeć na leżaku i podziwiać widoki, zjeść coś w bufecie. To wszystko na Polanie Stokłosica.

30 minut spacerkiem dalej czeka szczyt właściwy, już po czeskiej stronie, z odpłatną wieżą widokową. O ile sam szczyt nie jest widokowy, to mówię Ci, chcesz zobaczyć panoramę z wieży!

30 styczeń 2023 10:58

Frombork - najlepsze atrakcje miasta Mikołaja Kopernika!

Frombork to niewielkie, zaciszne miasteczko leżące w województwie warmińsko-mazurskim, nad brzegiem Zalewu Wiślanego. Słusznie nazywany "klejnotem Warmii", Frombork był miejscem pracy najsłynniejszego astronoma nowożytnej Europy - Mikołaja Kopernika.

Jeśli lubicie ceglaną architekturę, na pewno zachwyci Was Frombork. Ja byłam urzeczona! Na Wzgórzu Katedralnym uwagę przykuwa przede wszystkim imponująca katedra. To jedyna na świecie tak dobrze zachowana średniowieczna warownia katedralna i największy kościół Warmii! A co jeszcze warto zwiedzić na Wzgórzu? Muzeum Kopernika oraz Wieżę Radziejowskiego, która niegdyś była zarazem dzwonnicą i latarnią morską. Po więcej ciekawych miejsc kliknij do naszego przewodnika po atrakcjach Fromborka!

25 styczeń 2023 14:04

Szlak Kopernikowski - najlepsze atrakcje związane z Mikołajem Kopernikiem na Warmii i w okolicach

Szlak Kopernikowski to niezwykle interesujący, tematyczny szlak drogowy, biegnący przez Warmię, Mazury i Elbląg. Liczy około 300 km i w terenie oznakowany jest symbolem astrolabium. Jak nietrudno się domyślić, wiedzie przez miejscowości i obiekty związane z życiem słynnego uczonego, który na Warmii spędził większość swojego życia. W niektórych z nich mieszkał, w innych pracował, a w wielu innych po prostu bywał.

Na Szlaku Kopernikowskim zobaczysz zabytkowe budowle pamiętające czasy Kopernika, poświęcone mu wystawy muzealne. Poznasz sekrety wszechświata w planetariach i obserwatoriach astronomicznych. Również z aktywnych atrakcji możesz tu skorzystać. A jakie miejsca na Szlaku my odwiedziliśmy?

24 styczeń 2023 20:34

Warmia - historyczna kraina zamków i kościołów

Warmia to historyczna kraina położona w północnej Polsce, w województwie warmińsko-mazurskim. Ciągnie się od Fromborka na północy, przez Braniewo po Olsztyn na południu, obejmując miejscowości: Lidzbark Warmiński, Reszel, Dobre Miasto, Orneta, Jeziorany czy Barczewo.

To znacznie rzadziej odwiedzane zakątki tego województwa. Powiedziałabym nawet trochę wciąż niedocenione. A przecież szalenie interesujące, niosące śliczną i cenną architekturę oraz przebogatą historię. I opowieść o człowieku - słynnym astronomie - Mikołaju Koperniku.

Warmia obfituje w ceglane zamki gotyckie, stawiane tu w czasach średniowiecza, głównie za sprawą Krzyżaków, którzy podbijali i chrystianizowali ziemie zamieszkałe przez pogańskie plemiona Prusów. Ale nie tylko warowniami stoi region. Znajdziesz tu niesamowite świątynie, również pobudowane w dużej mierze z czerwonej cegły, imponujące i pamiętające wieki średnie.

23 styczeń 2023 15:13

Olsztyn - cudowna stolica Warmii nad jeziorem Ukiel

Olsztyn to dumna stolica Warmii i całego województwa. Malowniczo położona nad rzeką Łyną potrafi zaskoczyć. Czemu? Bo znajdziecie tu sporo fascynujących miejsc. To jedno z najbardziej zielonych miast w Polsce, ale przecież i błękitu tu sporo, w granicach miasta bowiem rozlewa się kilkanaście jezior! W sercu dominuje natomiast czerwień cegły, bo to ona buduje najważniejsze budowle Olsztyna - zamek, katedrę czy Wysoką Bramę. A jeśli dodać do tego przepyszne, barwne knajpki, to mamy ogromne bogactwo czekające tylko na Wasze odkrycie!

Olsztyn to miasto przyjazne turystom, z fajnym klimatem małych knajpek na Starym Mieście i życiem tętniącym tu aż do późnych godzin wieczornych. Olsztyn stanowi ważny węzeł komunikacyjny regionu i świetną bazę wypadową na Warmię i pobliskie Mazury. Na miejscu zaś poza zabytkami zaprasza pięknie zagospodarowanym Jeziorem Ukiel.

22 styczeń 2023 09:24

Stobrawskie ciekawostki - Zagwiździe i Zamek Bożejów!

Wiosną zachęcaliśmy Was do odwiedzenia zacisznego Zagwiździa w Stobrawskim Parku Krajobrazowym, a przy okazji odpoczynku na zwolnionych obrotach w Zamku Bożejów, który tak naprawdę jest pałacem.

Dziś zapraszamy Was na nasz film o tych miejscach. Zobacz pozostałości dawnej huty królewskiej, po której oprowadził nas przemiły Pan Andrzej, zachwyć się przyrodą tajemniczego ogrodu botanicznego i poleżakuj z nami w sercu Borów Stobrawskich!

20 styczeń 2023 09:36

Lidzbark Warmiński - dawna stolica Warmii z cudownym zamkiem gotyckim!

Lidzbark Warmiński to piękna miejscowość, powstała w XIV wieku, nad rzekami Łyną i Symsarną. Szybko stał się stolicą Warmii i siedzibą biskupów warmińskich. Dziś miano to oddał Olsztynowi, leżącemu na południe od Lidzbarka. Oba miasta natomiast leżą na arcyciekawym Szlaku Kopernikowskim, łączącym miejsca na Warmii, w których żył, pracował i bywał Mikołaj Kopernik.

Najcenniejszym zabytkiem jest tutaj gotycki zamek - dawna siedziba biskupów. Co ciekawe, ośrodek należy do Międzynarodowej Sieci Miast Cittaslow, czyli tzw. Miast Dobrego Życia. Zobacz najlepsze atrakcje Lidzbarka Warmińskiego!

19 styczeń 2023 14:34

Siewierz - średniowieczne wrota Jury

Siewierz to historyczna miejscowość i jeden z najstarszych grodów w Polsce. Pierwsza wzmianka pochodzi z dokumentu legata papieskiego Idziego z 1125 roku, a prawa miejskie Siewierz zyskał w 1276 roku. Później je utracił i odzyskał dopiero w 1962 roku.

Miejscowość leżąca w dolinie Czarnej Przemszy stanowi wrota do Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Przede wszystkim zaprasza tu w sezonie gotycki zamek, a raczej jego ruiny, dostępne bezpłatnie. Niedaleko rozlewa się malownicze Jezioro Przeczyckie. Zobacz też inne atrakcje Siewierza!

18 styczeń 2023 13:32

Szlak Orlich Gniazd. Zobacz najpiękniejsze zamki na Jurze!

Znakowany na czerwono Szlak Orlich Gniazd to najważniejszy, a przy tym najbardziej popularny szlak turystyczny na Jurze Krakowsko - Częstochowskiej. Przebiega z Częstochowy do Krakowa lub odwrotnie. Ten główny szlak regionu prowadzi do najciekawszych zakątków oraz obiektów Wyżyny. 

Na szczególną uwagę zasługują tu właśnie orle gniazda czyli gotyckie, warowne zamki, przysiadłe na masywach skalnych. Przez wieki niedostępne, strzegły granicy. Sromotnie pokonane podczas potopu szwedzkiego, tkwiły w większości w ruinie. Dzisiaj wiele z nich jest zabezpieczonych przed niszczeniem i są udostępnione dla turystów. Kilka nawet zostało odbudowanych. Zobacz wszystkie zamki na Szlaku Orlich Gniazd!

16 styczeń 2023 11:54

Maciejowa - łatwy i widokowy szczyt w Gorcach

Maciejowa o wysokości 815 m n.p.m. to szczyt w Gorcach, leżący w grzbiecie biegnącym od Turbacza do Rabki-Zdrój. Właśnie z Rabki czerwonym szlakiem najlepiej Maciejową zdobywać. Wejdzie tu bez większego trudu nawet rodzina z dziećmi, bo szlak nie jest trudny i zbyt daleki. Z Maciejowej rozciągają się wspaniałe widoki na Babią Górę oraz Beskid Makowski.

My na Maciejową swego czasu podchodziliśmy czarnym szlakiem, z Rabki Zdroju Słone. To szybszy, choć bardziej stromy początkowo sposób na dostanie się na szczyt. Zobaczcie naszą relację!

13 styczeń 2023 22:09

Zamek Grodno, gdzie księżniczki żywcem murują !

Tak naprawdę była to kasztelanka, ale w oczach dzieci to księżniczka Małgorzata. Kto ją żywcem w lochu zamknął? Jej własny ojciec! Czy zasłużyła? Nigdy w życiu! Po prostu pokochała biednego giermka, a bogatego, starego barona jej przyrzeczonego strąciła ze skały. Pech chciał, że zły ojciec wszystko z wieży zamkowej widział i córkę tak strasznie ukarał.

Zamek Grodno to jeden z najstarszych sudeckich zamków sięga korzeniami XIII wieku, to prawdziwa gotycka perła Dolnego Śląska. Przekrocz te mury z nami i zobacz nasz film o zamku Grodno!

12 styczeń 2023 18:59

Wieża na Magurkach w Gorcach

Wspomnienie letnich Gorców 🙂 Dziś polecam Wam wieżę widokową na Magurkach - nietrudnym szczycie w Gorcach o wysokości 1108 m n.p.m. Piękna panorama Beskidów i Tatr dostępna jest tu po 45-minutowym spacerem Szlakiem Kultury Wołoskiej z Ochotnicy Górnej. Można też zrobić pętelkę około 10 km przez Dolinę Potoku Jaszcze.

Po drodze, za znakami zielonymi, napotkacie nietypowy pomnik w lesie. To samolot upamiętniający miejsce katastrofy amerykańskiego bombowca B-24 Liberator. Tragedia miała tu miejsce w 1944 roku.

12 styczeń 2023 09:52

Co każdy turysta powinien wiedzieć o ubezpieczeniu podróżnym?

Planując wymarzony urlop za granicą należy zadbać nie tylko o to, by w walizce znalazły się wszystkie potrzebne na wyjazd rzeczy. Warto również odpowiednio się zabezpieczyć, decydując się na ubezpieczenie podróżne. Czym dokładnie jest polisa turystyczna i jakie korzyści przynosi jej posiadanie? Zachęcamy do zapoznania się z poniższym artykułem.

12 styczeń 2023 09:19

Wakacje z biurem podróży. Czy warto?

Z roku na rok rośnie liczba chętnych na skorzystanie z ofert biur podróży. Dzieje się to nie bez przyczyny. Wakacje z biurem podróży są niezwykle komfortowe i przede wszystkim bezpiecznie. Istnieje wiele form podróżowania, a wakacje organizowane przez biuro podróży, jest wyłącznie jedną w wielu. Czy wakacje z biurem podróży są dla każdego?

03 styczeń 2023 11:51

Pomysł na weekendowe wyciszenie się i ucieczkę od zgiełku miasta - SPA wśród ciszy i zieleni

Natłok codziennych zajęć, wyzwania zawodowe i rodzinne, a także kakofonia dźwięków miasta sprawiają, że szukamy dla siebie miejsca, w którym możemy odpocząć, choćby w czasie weekendu. Wiele osób podejmuje się wtedy znalezienia SPA, które pozwoli im zapomnieć o chaosie dnia codziennego i po prostu wyciszyć się oraz odpocząć. 

Idealnym wyborem w takiej sytuacji okazuje się Klekotki SPA & Resort. Dlatego wypoczynek na Mazurach będzie doskonałym wyborem.

01 styczeń 2023 05:06

List do Mikołaja

Mikołajki za pasem, więc zapraszam na nasz film o Warmii i nie tylko w fomie Listu do Mikołaja 🙂 Mam nadzieję, że się Wam spodoba 🙂

 

 

04 grudzień 2022 10:49

Głosuj na nas w Mistrzostwach Blogerów! Liczymy na Ciebie!

Mistrzostwa Blogerów weszły w decydujący etap - głosowanie! Przez kilka tygodni na naszym Facebooku, Instagramie i YouTubie publikowaliśmy materiały z pięknej Warmii i okolic. Teraz potrzebujemy Twojej pomocy i Twojego głosu!

01 grudzień 2022 11:23

Jezioro Żywieckie wśród gór

A gdybym Was zapytała o najpiękniejsze jezioro w Polsce, to co byście napisali? Spośród jezior województwa śląskiego mnie chyba najbardziej urzeka Jezioro Żywieckie. Uwielbiam je i jeśli tylko mogę, to chętnie je odwiedzam. Otoczone górami, tworzy prześliczną scenerię, urozmaiconą linię brzegową, fajny teren wodnej rekreacji i bardzo przyjemne ścieżki spacerowe. Co prawda plaże lepsze znajdziecie na pobliskim Jeziorze Międzybrodzkim, ale jakoś to Żywieckie bardziej mnie pociąga, swoją aurą tajemniczości i magią.

A czy wiecie, że Jezioro Żywieckie powstało jako sztuczny zbiornik w poprzednim wieku? Z powodu licznych powodzi w okolicy, spiętrzono zaporą wody rzeki Soły, zalewając przy tym kilka miejscowości, a nawet cmentarze. Dziś już się nie pamięta o ludziach, którzy musieli opuścić swoje domy, a turystyka nad jeziorem rozkwitła z dużą mocą. To piękne miejsce na sezon, ale i na wędrówki poza nim. Wokół czekają beskidzkie szczyty, a pobliżu atrakcyjny Żywiec. A czemu dzisiaj o jeziorze? Wkrótce u nas pojawi się ich więcej, bądźcie z nami!

14 listopad 2022 21:02

Skałka 502 - najwyżej wznoszący się ostaniec Jury południowej

Skałka 502 ponad Jerzmanowicami to najwyżej wznoszący się ostaniec Jury południowej i drugi co do wysokości na całej Jurze, po Górze Janowskiego z Zamkiem Ogrodzieniec. Tak naprawdę ma wysokość ponad 512 m n.p.m., ale po wcześniejszych pomiarach zachował już nazwę 502. Na mapach znajdziesz też nazwę Grodzisko.

Nieraz mówiłam Wam, że na groźnie wyglądające skałki na Jurze można wejść ścieżkami bokiem czy od tyłu. To idealny przykład. Skałka imponująca, a wchodzi się na nią dosłownie w moment. Może z malutkimi dziećmi nie polecam, ale dla dorosłego bez większych problemów.

Skałka jest ogólnodostępna, można dojechać tu ulicą Jurajską i dalej pieszo podejść ścieżką między domami, za znakami niebieskiego szlaku. My podeszliśmy tu w kilka minut z Chochołowego Dworu, niemal na wschód słońca. Bajka, właśnie za takie widoki i szybkie cele idealne dla rodzin z dziećmi uwielbiam Jurę.

10 listopad 2022 10:41

Zandka w Zabrzu - jedno z najpiękniejszych osiedli robotniczych na Śląsku

Zabrze to nasze sąsiednie miasto, a znamy je tak naprawdę dość słabo. Kiedy zbliżaliśmy się ostatnio do tego klimatycznego cmentarza żydowskiego, mignęły mi między zielenią ubarwioną jesienią piękne domy. Spacerując między macewami, już rodził się plan w głowie, by tam zajrzeć. Choć dzień się chylił.

Jak się okazało, to robotnicze osiedle Zandka, zbudowane na początku XX wieku dla pracowników pobliskiej huty Donnersmarcka (to ten nasz książę Guido ze Świerklańca). Bardzo zdobne te domy, podobne do siebie w rzucie, ale różniące się bryłą i dachami. Niektóre z drewnianą konstrukcją szkieletową, dodającą sporo uroku.

09 listopad 2022 18:20

Tatry Wysokie – co warto o nich wiedzieć?

Decydując się na wyjazd w góry, często wybieramy te najpopularniejsze – Tatry Wysokie – idealne miejsce dla miłośników natury i górskich wędrówek. Z uroków tych niezwykłych gór cieszą się zarówno Polacy, jak i Słowacy, bo szczyty o charakterze alpejskim rozciągają się przez dwa kraje. Czym cechują się Tatry Wysokie? Dowiedz się więcej o tym przyrodniczym i turystycznym obszarze!

09 listopad 2022 18:13

Cmentarz żydowski w Zabrzu - klimatyczne miejsce pamięci

Niesamowite miejsce odwiedziliśmy kilka dni temu! Warto Was posłuchać, inspirujcie nas częściej. To kirkut w Zabrzu czyli 150-letni ogród żydowskiej pamięci, jak nazwał go Pan Dariusz Walerjański - historyk i opiekun tego miejsca.

Cmentarz żydowski znajduje się przy ulicy Cmentarnej 15, za charakterystyczną, pomarańczową bramą, zwykle zamkniętą. Otwiera się 1 listopada i w okolicach 15 maja, w niedzielę. Wtedy można wziąć udział w spacerze z przewodnikiem.

Poza tymi terminami można skontaktować się z oficjalnym profilem na Facebooku Cmentarz Żydowski Zabrze - Stowarzyszenie Zachor i odebrać klucz. Polecam, bo to naprawdę wyjątkowe miejsce. Klimatyczne i pełne historii.

03 listopad 2022 10:01

Cmentarz Mater Dolorosa w Bytomiu

Czy i Wy o tej porze roku odczuwacie lekki smutek? Odwiedzając cmentarze wspominamy swych bliskich, których straciliśmy na zawsze. Przynajmniej na tym świecie. Lubimy czasem poddać się tej melancholii, bo przecież życie to nie tylko uśmiech i zabawa. Tak trafiliśmy kilka dni temu na jeden z najstarszych cmentarzy na Śląsku. A zarazem najpiękniejszy. To Mater Dolorosa w Bytomiu, czyli tzw. Bytomskie Powązki. 

A czy wiecie co to znaczy Mater Dolorosa? To łacińskie sformułowanie oznacza Matkę Bolesną. Takie wezwanie nosi tu neogotycka kaplica ze strzelistą wieżą, projektu wiedeńskiego architekta Hugo Heera. Cmentarz powstał w 1868 roku. Znajduje się przy ulicy Piekarskiej 71 i jest czynny codziennie od godziny 7.30 do zmroku. Mamy tu naprawdę blisko i nawet kilka razy tędy przejeżdżaliśmy. Jak mogliśmy wcześniej nie przekroczyć muru tego cmentarza? Nie wiem, bo jest naprawdę wyjątkowy. 

Nadal czynny, ale prócz współczesnych nagrobków, podziwiać można tu grobowce zacnych rodów bytomskich i ważnych osobistości. Dojdziesz do nich główną aleją, mijając po drodze wspomnianą kaplicę i mogiłę księdza Szafranka - miejscowego proboszcza i znanego społecznika. Grobowce i mauzolea ulokowane są pod murem. Ich neogotyckie formy zdobień urzekają. Zadziwia też rozmach.

30 październik 2022 20:13

Pszczyna - Perła Górnego Śląska

Pszczyna okrzyknięta Perłą Górnego Śląska to miasto niezwykle zielone, ślicznie położone wśród lasów dawnej Puszczy Śląskiej, nad rzeką Pszczynką. I tutaj odkryjesz wspaniałą architekturą, a jej najcenniejszym skarbem jest słynny zamek Hochbergów (tych z zamku Książ). Dziś to jedna z najwspanialszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. I choć Książ jest uwielbiany przez turystów, wielu przyznaje, że jego wnętrza nie mogą się równać z tymi w pszczyńskim zamku.

Nie można też pominąć Zabytkowego Parku przy rezydencji, bardzo rozległego i atrakcyjnego. Znajdziesz tu Stajnie Książęce, stawy i ładne ścieżki z mostkami, herbaciarnię na wyspie, a nawet skansen czy Pokazową Zagrodę Żubrów. Nie sposób się tu nudzić, za to w ciepłe weekendy bywa sporo osób.

Jest i w Pszczynie ładny rynek. Z ciekawymi budowlami, jak choćby kościołem ewangelickim, ale też z zielenią - rzędem zdobnych platanów. Bliżej zamku na placu stanęła ławeczka Księżnej Daisy. Lubiana i znana była w Pszczynie z dobrego serca i dobroczynności. Niemal każdy turysta tutaj przysiada koło niej.

28 październik 2022 08:42

Centrum Edukacji Ekologicznej Góra Siewierska

Centrum Edukacji Ekologicznej w Górze Siewierskiej powstało w tym roku niedaleko Będzina. To fajny park na rodzinną rekreację, wzbogaconą o ciekawe treści ekologiczne. Tak naprawdę świetnie się bawiąc, możesz przekazać dzieciom, albo sam nabyć, cenne lekcje i kreować wartościowe spojrzenie na otaczający nas świat i przyrodę. Plac zabaw też nie jest taki zwyczajny, kryje bardzo fajne elementy aktywizujące dzieci fizycznie, ale też umysłowo. Poza huśtawką, karuzelą czy tyrolką, jest ogród roślinny, geologiczny, a nawet meteo. 

Największą atrakcją jest tu jednak wieża wysoka na 15 metrów. Nowoczesna, metalowa, podobno po umówieniu nawet dostępna dla osób niepełnosprawnych za sprawą schodołazu. To idealne miejsce na zachód słońca. Widać stąd Zagłębie z Górą Dorotką i część Śląska. Dzięki tablicom informacyjnym wypatrzyłam też moją Żyletę w Sosnowcu - Wydział Nauk o Ziemi 😉 Ciut spóźniliśmy się na zachód słońca, czerwona kula już kryła się za horyzontem, ale za to biegnąc ku wieży zobaczyłam obrazek jak z "Miasta Aniołów" - rząd rozświetlonych ludzi wpatrujących się w słońce. Magiczny obrazek 🙂

21 październik 2022 14:15

Góra Świętej Doroty czyli tzw. Dorotka - ciekawe wzgórze w Będzinie

Góra Świętej Doroty w Będzińskim Grodźcu imion ma wiele. To popularna Dorotka, Zagłębiowski Olimp czy Zagłębiowska Jasna Góra. Choć ma wysokość 382 m n.p.m. i góruje nad okolicą, to ze szczytu nie daje widoków, bo gęsto jest zadrzewiona. Za to jesienią to prawdziwa złota góra. Punkt widokowy znajdziesz przy parkingu, jakieś 5 minut pieszo od szczytu wzniesienia. 

A co prócz drzew znajdziesz na górze?  Stoi tu XVII-wieczny kościół Św. Doroty, zwykle zamknięty, ale 6. dnia każdego miesiąca odbywają się tu msze o godzinie 15.00. To ponoć dawne miejsce kultu pogańskiego, gdy istniała tu osada. A dziś znane jest z objawień Matki Bożej. Dzięki nim robotnik Kotuła wyprosił uzdrowienie dla swego dziecka.

Dorotka to idealne miejsce na spacery, szczególnie jesienią. Wiedzie tędy Szlak Św. Jakuba. Istnieją plany, by powstała tutaj infrastruktura z placem zabaw i wieżą widokową.

21 październik 2022 10:58

Telesforówka na Trzech Kopcach Wiślańskich

We wtorek w schronisku po sezonie...

Mili moi, jakoś tak ta piosenka przychodzi mi do głowy, kiedy opisują nasz wtorkowy wypad na Trzy Kopce Wiślańskie 🙂 Telesforówka stojąca na szczycie to nie schronisko, a bufet, a w dodatku zastaliśmy drzwi zamknięte. Stąd nasza przypominajka, teraz po sezonie jest ona czynna tylko w weekendy! Także w góry weźcie swoją wałówkę. My na szczęście mieliśmy, bo wchodziliśmy też na Czupel, ale kawa z ciachem nam się tu marzyła 🙂 Tak cudownie pożegnaliśmy na jakiś czas Beskid Śląski 🙂

20 październik 2022 09:08

Pojezierze Palowickie - Śląskie Mazury

Jest taki piękny, zielony zakątek Śląska, na który serdecznie Was zapraszam 🙂 To Pojezierze Palowickie - uroczy teren spacerowy, gdzie malownicze stawy ukryły się wśród cennych drzew. Czekają tu liczne ścieżki piesze, trasy rowerowe, a nawet trasy narciarskie.

Jesień to wprost wymarzone miejsce na odwiedzenie tego terenu, na północ od Żor, blisko Palowic. A dlaczego? Bo ozłociła drzewa, sprawiła, że turystów jest mniej, za to przyroda wypiękniała. Zobaczcie sami, jak tam cudownie i już dziś planujcie spacer na Pojezierzu Palowickim. To element Krainy Górnej Odry.

19 październik 2022 08:21

Jesienna podróż po Kotlinie Kłodzkiej. Co warto zobaczyć?

Jesień to ta pora roku, która według opinii wielu turystów, najpiękniej wygląda w górach. Cała paleta barw, połączona z pięknymi krajobrazami górskimi to prawdziwa “uczta dla naszych oczu”. Niezwykle istotne jest również to, że właśnie teraz możemy odkrywać piękno gór tak, jak najbardziej lubimy. Czyli w spokoju i bez tłumów turystów. Bardzo dobrą propozycją dla każdego, kto kocha góry, na pewno będzie Kotlina Kłodzka. W czym tkwi wyjątkowość tego regionu górskiego?

Na wymarzony jesienny urlop, istotny wpływ ma wiele czynników. Przede wszystkim, najczęściej kierujemy się tam, gdzie ta pora roku wygląda najpiękniej. Z drugiej strony, decydujący wpływ ma “ciekawość świata”, przez co podróżujemy w takie miejsca, w których nie mieliśmy jeszcze okazji przebywać. Niezwykle ważna jest również sama atrakcyjność danych terenów, jak i koszty, które poniesiemy w związku z zaplanowaną przez nas podróżą.

19 październik 2022 07:40

City Break - sprawdzamy polskie szlaki - dlaczego warto i jak to zrobić!

Osoby, które lubią aktywne spędzanie wolnego czasu, coraz częściej decydują się na organizowanie tzw. city breaków po Polsce. Jest to o tyle świetne rozwiązanie, że nasz kraj słynie z pięknych szlaków turystycznych. Pokonanie każdego z nich wiąże się z szeregiem atrakcji, możliwością odwiedzenia nowych miejsc czy posmakowania lokalnej kuchni. Wyjaśniamy, jak zaplanować taką wyprawę, aby zobaczyć jak najwięcej!

City Break, aby odwiedzić polskie szlaki - warto?

Jako Polacy z całą pewnością nie możemy narzekać na brak atrakcji turystycznych. W naszym kraju możemy wybrać się bowiem zarówno w góry, nad morze, na pojezierza, jak i odwiedzić nizinne tereny. Wszystko to sprawia, że każdy miłośnik wędrówek, niezależnie od tego, czy posiada już jakieś doświadczenie, czy dopiero stawia pierwsze kroki, znajdzie coś dla siebie.

13 październik 2022 14:51

Dolinki Krakowskie - piękne wąwozy ze skałkami

Jak pięknie potrafi być na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej to już chyba nieraz Wam pokazaliśmy 🙂 A znacie Dolinki Krakowskie? Potrafią zachwycić 🙂 Jura południowa nie kończy się na słynnej Dolinie Prądnika czy popularnej Będkowskiej. Dolin jest znacznie więcej. Większość oferuje spokojne spacerki, wśród przyrody żywej i skałek.

Zobacz, jak wiele wąwozów kryje ta część Jury, jakie atrakcje kryją i z jakich miejscowości do nich uderzyć 🙂 Odkryj Dolinę Kobylańską, Eliaszówki czy Kluczwody. Podrzucamy Ci przewodnik po Dolinkach Krakowskich. On ułatwi Ci planowanie i zwiedzanie tej okolicy. Może zakochasz się w niej tak jak i my!

12 październik 2022 13:07

Góry jesienią i zimą, co zabrać i jak się przygotować?

Podczas sezonu jesienno-zimowego nasz sprzęt i odzież muszą być sprawdzone i niezawodne. O ile wycieczki podczas pięknej letniej pogody pozwalają na poluzowanie naszych wymagań, o tyle wyjście w góry, nawet te niższe w okresie jesieni i zimy wiąże się z solidnymi przygotowaniami.

Wybrana odzież i sprzęt musi być dopasowana do panujących na szlaku warunków, musimy też zabezpieczyć się przed załamaniem pogody. Jesienią i zimą jesteśmy bowiem narażeni na wiele niesprzyjających scenariuszy. Opady, niska temperatura i szybciej zapadający zmrok mogą nie tylko spowodować dyskomfort, ale również być zagrożeniem dla naszego zdrowia i życia.

05 wrzesień 2022 10:01

Mikołajki - serce Mazur!

Mikołajki - fantastyczna miejscówka na Mazurach, leżąca w samym ich sercu, na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. To najpopularniejszy i najpiękniejszy szlak żeglugowy w Polsce, a Mikołajki to polska stolica żeglarstwa. 

I nie ma w tym nic dziwnego, wszak leży nad samym Jeziorem Mikołajskim, a dodatkowo rozlewa się tutaj Jezioro Tałty, Łuknajno, Bełdany i wielka sława - Jezioro Śniardwy. To największe jezioro w Polsce już nazwą magnetyzuje, ale warto zobaczyć je na własne oczy. Zobacz najlepsze atrakcje Mikołajek!

08 lipiec 2022 19:57

Gołdap - piękne miasto z najczystszym powietrzem w Polsce, cudnie położone wśród zielonych wzgórz Mazur Garbatych!

Na samym krańcu Polski, w jej północno-wschodnim narożniku, gdzie zaczyna się Europa, skryła się Gołdap. Nadzwyczaj tu spokojnie. I choć to Mazury, to nie zobaczysz tutaj tylu jezior, co w sercu Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. W Gołdapi i jej okolicach niewielkie jeziora wkomponowane są malowniczo w soczyście zieloną, pagórkowatą scenerię.

Gołdap to jedyne na Mazurach uzdrowisko - wyjątkowe miejsce dla turystów i kuracjuszy. Znajdziesz tu najczystsze powietrze w całej Polsce i białe bogactwo - wody mineralne i lecznicze. W części uzdrowiskowej Gołdapi czekają czwarte co do wielkości Tężnie Solankowe w Polsce! Działają od 2012 roku. A co zobaczysz w Gołdapi i jej okolicach? Sprawdź w naszym najnowszym przewodniku 🙂

06 lipiec 2022 21:05

Magiczny Rezerwat Łężczok

Czy lubicie odwiedzać magiczne miejsca? A kiedy jest jeszcze wcześnie rano i nie ma nikogo poza Wami i możecie cieszyć się tą chwilą do woli? Tak przywitał nas ostatnio Łężczok pod Raciborzem, w Krainie Górnej Odry. Wczesnym rankiem prawdziwie magiczny, rozkrzyczany ptactwem wodnym. Odludny, choć za rogiem sporego miasta.

Tutejsze stawy założyli jeszcze Cystersi w średniowieczu i od tamtej pory zachwycają swym pięknem. Zachowały dziki charakter, bo Cystersi żyli prawdziwie w duchu eko, pozwalając naturze trwać bez skazy i uszczerbku. A dziś to miejsce jest nadal naturalne, dzięki utworzeniu tu rezerwatu.

Na całkiem niedużym obszarze, możesz tu spotkać ponad 100 gatunków ptaków lęgowych, w tym rzadkie i cenne okazy jak bielik, kaczka podgorzałka czy hełmiatka. Łabędzi spotkasz tu mnóstwo, a i czaple potrafią się pięknie pokazać. Obserwację ułatwiają punkty widokowe - platforma z molo nad stawem Salm Duży i bardziej ukryta w lesie wieża widokowa nad stawem Babiczak Północny.

30 czerwiec 2022 12:13

Elbląg - cudne Stare Miasto w duchu retrowersji

Obiecałam Wam Elbląg i właśnie z nim spieszymy dziś do Was 🙂 Ale nas oczarowało to miasto! Czy wiesz, że jeszcze przed wybudowaniem Malborka to właśnie Elbląg był najważniejszym miastem państwa zakonnego Krzyżaków? 

Dziś jest cudowny i robi naprawdę niesamowite wrażenie, choć czasy wojenne go nie oszczędziły i zostało okrutnie pokaleczone przez Armię Czerwoną w 1945 roku. Mówi się, że Stare Miasto legło w gruzach w 90%. Przemyślana i piękna odbudowa w duchu retrowersji przywraca mu blask i odsłania wiele pięknych budowli, do obejrzenia których dziś Was zapraszam 🙂 Zobacz najpiękniejsze atrakcje Elbląga!

22 czerwiec 2022 09:24

Znamy Top Atrakcje 2022!

Moi drodzy, zakończył się tegoroczny plebiscyt Top Atrakcje i znamy już Zwycięzców. Jest ich 8 i już teraz są hitami turystycznymi tego lata. Są niespodzianki, jest też rekordowa liczba głosów 🙂 Dziękujemy! Poznajcie Top Atrakcje 2022 🙂

20 czerwiec 2022 11:30

Ostróda - perła Mazur Zachodnich

Ostróda przywitała nas magicznym zachodem słońca, toteż od razu się w niej zakochaliśmy. To miasto w samym centrum oferuje wypoczynek nad wodą, bowiem rozlewa się tutaj Jezioro Drwęckie, z naprawdę pięknym molo. Prowadzi wzdłuż brzegu promenada, która powiedzie Cię do przystani, na plażę miejską czy pod widokową Wieżę Bismarcka. Po drodze spotkasz klimatyczne knajpki.

Warto też zejść z promenady, by dotrzeć do dawnego zamku krzyżackiego, dostępnego dla turystów czy do kościoła ewangelickiego, który latem zaprasza na wysoką wieżę. Te i inne zabytki poznasz podczas bezpłatnych spacerów z przewodnikiem, które dostępne są w wyznaczonych godzinach w każdą sobotę podczas wakacji. Zobacz więcej atrakcji i informacji w naszym przewodniku 🙂

15 czerwiec 2022 10:12

Iława - serce Pojezierza Iławskiego

Iława z najdłuższym jeziorem w Polsce - Jeziorakiem, przyciąga na Mazury Zachodnie wielu turystów, ale nie na tyle dużo, by było to uciążliwe. Serce Pojezierza Iławskiego zaprasza nad wodę - na plaże, na jacht, do kajaku albo i na statek. Ilavia opływa tu w sezonie codziennie wyspę Wielką Żuławę.

Gdzie nie pójdziesz w Iławie, otacza Cię woda. To wspaniały wyróżnik tego miasta, ale pokażemy Ci też inne miejsca godne uwagi, a ponadto podpowiemy gdzie zjeść czy przenocować. Zobacz nasz przewodnik po Iławie 🙂

14 czerwiec 2022 14:44

Zobacz unikalną plażę z samolotem!

Opolskie Olesno potrafi zaskoczyć! Na pierwszy rzut oka może wydawać się niepozorną miejscowością, ale zadziwia nie tylko długą historią, ale i niecodziennymi atrakcjami. Bo czy widziałeś kiedykolwiek drewniany kościół w kształcie róży? Jest fantastyczny. A może bywasz na plaży z samolotem? To chyba jedyna taka w Polsce. 

Do tego bardzo bogato zdobiony kościół neobarokowy czy bezpłatne muzeum. Zobacz najciekawsze atrakcje Olesna!

10 czerwiec 2022 12:33

Ruszyły Top Atrakcje 2022!

Drodzy moi, ruszyły Top Atrakcje 2022. Hity turystyczne tego lata same się nie wybiorą. Głosujcie więc i rozsyłajcie dalej: https://www.topatrakcje.pl
Jak co roku przed wakacjami, już 11 raz, chcemy Was poczęstować najlepszymi atrakcjami w Polsce. To gotowe pomysły na Wasze wyjazdy. 

Jak działają Top Atrakcje?

Wybraliśmy około 100 atrakcji w Polsce, w 8 kategoriach. Głosować można codziennie (bez rejestracji) na jedną atrakcję w każdej kategorii. Głosowanie rozpoczyna się 6 czerwca i kończy 19 czerwca 2022 roku. Po zakończeniu głosowania wyłonionych zostaje 8 najlepszych atrakcji w Polsce, po jednej w poszczególnych kategoriach. Są to Top Atrakcje danego sezonu turystycznego.

06 czerwiec 2022 11:34

Wzgórza Dylewskie - sielska kraina

Lubicie przyrodnicze pejzaże? Akurat coś się kończy coś się zaczyna... Rzepak w tym roku przemija, za to zaczynają się maki. Znak, że idzie lato. Choć pogoda chmurna, to jakże pięknie uraczyły nas widokami Wzgórza Dylewskie - park krajobrazowy na Mazurach Zachodnich.

Tutaj najbardziej zaznaczył się polodowcowy charakter regionu, z falami pól i głazami narzutowymi przyniesionymi przez lodowiec - czwartorzędowy lądolód ze Skandynawii. Przybyły tu z nim około 15.000 lat temu i tak tkwią w tej ziemi, miejscami tworząc lapidaria, jak tutaj pod Górą Dylewską. To swoiste "Stonehenhe" ustawione w 2015 roku, ale z kamieni starych jak świat 😉 Są one dobrze opisane.

31 maj 2022 19:28

Co zabrać na wycieczkę w góry?

Słoneczna pogoda, kwitnąca w każdym zakątku przyroda oraz wysokie temperatury zachęcają do wyprawy na górskie szlaki. Warto jednak pamiętać, że każda podróż zaczyna się od odpowiedniego przygotowania. Co zatem zabrać na wycieczkę, aby zapewnić sobie, a także najbliższym, pełen komfort i bezpieczeństwo?

Polska oferuje mnóstwo atrakcyjnych kierunków, w które co roku wybierają się miłośnicy wszelkich górskich wędrówek. Początkujący i podróżujący z całą rodziną mogą wybrać łatwe trasy, idealne na jednodniowe wyprawy. Doświadczeni turyści mają do dyspozycji trudniejsze szlaki, podczas których można urządzić biwak lub odpocząć w jednym z dobrze przygotowanych schronisk.

18 maj 2022 12:46

Szlak Kwitnącej Magnolii w Cieszynie - jeszcze warto pojechać

Cieszyn to cudowne miasto, a na przełomie kwietnia i maja zachwyca szczególnie, za sprawą licznie kwitnących tu magnolii. Koniecznie chcieliśmy odwiedzić Cieszyn w tym czasie. Oczywiście przełaziliśmy cały Cieszyn i wkrótce pokażemy Wam przewodnik z tego miasta, ale dziś zapraszam głównie na Szlak Magnolii, bo te wkrótce przekwitną, a jeszcze wciąż niesamowicie cieszą oko.

28 kwiecień 2022 17:43

Pierwsza dziesiątka w Gali Twórców 2022!

Kochani, dzięki Wam się udało! Chcemy się z Wami podzielić radosną wieścią, że dostaliśmy się do pierwszej dziesiątki w Gali Twórców Influencers LIVE Awards i tym samym przeszliśmy do ostatniego - trzeciego etapu, już bez głosowania 😉

Dziękujemy Wam serdecznie, bez Was nie byłoby to możliwe, a to daje nam mega powera do dalszych działań. To miło wiedzieć, że nie robimy tego tylko dla siebie ! Dostaliśmy ponad 1660 głosów ! No i mamy fajny prezent na dzisiejszą rocznicę ślubu, już 19-tą. Buziaki 🙂

26 kwiecień 2022 20:49

Szlak Zamków Gotyckich

Szlak Zamków Gotyckich na północy Polski to niezwykle popularny i cenny szlak turystyczny, obejmujący gotyckie zamki Warmii, Mazur, Kociewia, Powiśla i Kaszub. Wśród kilkunastu obiektów znajdują się budowle krzyżackie, biskupie i kapitulne. Te najważniejsze to: Zamek w Malborku, Zamek Gniew, Zamek w Kwidzynie, Zamek w Nidzicy, Zamek w Olsztynie, twierdza w Lidzbarku Warmińskim, Kętrzynie czy w Rynie. Możesz o nich przeczytać wiele ciekawych informacji, ale dopiero przemierzanie tego szlaku przeniesie Cię w świat średniowiecznej kultury i tradycji. Wchodząc na zamki poczujesz ich klimat i znacznie łatwiej wyobrazisz sobie realia życia tamtych lat. 

Pamiętaj też, że atrakcjami na szlaku nie są jedynie średniowieczne mury i komnaty, ale również liczne imprezy organizowane w zamkowych podwojach. Są to turnieje rycerskie, koncerty muzyki dawnej, pokazy rzemiosła i barwne kiermasze oraz jarmarki. To wszystko sprawia, że z łatwością wkroczysz do czasów krzyżaków, rycerzy i dam dworu. Szlak jest samochodowy, bo zajmuje spory teren, kilkuset kilometrów. Warto przemierzać go i poznawać kolejne obiekty, będące trwałym śladem wielkiego niegdyś bogactwa Krzyżaków i znakomitego kunsztu budownictwa. Zobacz więcej na temat Szlaku Zamków Gotyckich 🙂

25 kwiecień 2022 10:52

Szlak Orlich Gniazd

Porywamy Was dziś na Szlak Orlich Gniazd - nasze ulubione miejsce w Polsce! To znakowany na czerwono, najpopularniejszy szlak na Jurze, przebiegający z Częstochowy (Stary Rynek) do Krakowa (osiedle Krowodrza Górka). Liczy ponad 163 km!

Na szczególną uwagę zasługują tu właśnie orle gniazda - gotyckie, warowne budowle, przysiadłe na masywach skalnych, m.in.: Zamek Ogrodzieniec, Zamek w Ojcowie, zamek Pieskowa Skała, zamek Rabsztyn, ruiny zamku Bydlin, zamek Pilcza w Smoleniu, słynny ostaniec Okiennik Wielki, zamek Bąkowiec w Morsku, moją ulubioną Górę Zborów, bratnie zamki w Mirowie i Bobolicach czy Zamek w Olsztynie. Dawniej broniły Małopolski przed Śląskiem, aż popadły w ruinę, najczęściej podczas potopu szwedzkiego. 

Zobacz więcej szczegółów na temat Szlaku i zamków jurajskich 🙂

25 kwiecień 2022 10:35

Polskie Szlaki w Influencers LIVE Wrocław

Kochani mamy prośbę 🙂
Bierzemy udział w konkursie Gala Twórców 2022 - Influencers LIVE Wrocław, kategoria Podróże
Będzie nam niezwykle miło, jeśli nas wesprzecie
Link do głosowania: https://influencerslive.pl/t/polskieszlaki-pl/

Głosowanie jest bardzo proste i szybkie - wystarczy jeden klik!
Z góry dziękujemy i ciepło Was ściskamy 🙂

20 kwiecień 2022 08:53

Wiosna budzi się w Mosznej

Wiosna budzi się w parku w Mosznej, a czy wiesz, że w maju i czerwcu rozkwitną tu z całą mocą azalie i rododendrony. Z tego słynie to miejsce, czy Wy też nie możecie się doczekać? Takie cudne azalie znaleźliśmy w Mosznej, prócz tych niskich są też wielkie, kwitnące krzewy azalii. No ale Moszna słynie też z cudnego pałacu wyglądającego niczym zamek z bajki

Na zdjęciu nie widać najpiękniejszego skrzydła neogotyckiego wybudowanego dla hrabiego Franza Huberta von Tiele-Wincklera, za to widać neobarokowe skrzydło dla służby. A czy wiesz, że 15 osób rodziny hrabiego obsługiwało 150 osób służby ?! To pokazuje rozmach, jaki tutaj panował. A zobaczysz go we wnętrzach, które można zwiedzać indywidualnie albo z przewodnikiem.

13 kwiecień 2022 11:56

Kawa na zamku Rabsztyn :)

Kto ma ochotę na pyszną kawę i ciacho? Od wtorku do niedzieli w zamku Rabsztyn, w piwnicach dawnego pałacu zaprasza kawiarnia, można tu wypić kawę na tarasie, z widokiem na ruinki, Super sprawa 🙂 

Rabsztyn leży nieopodal Olkusza, na szczycie wapiennego wzgórza. Okazałe ruiny są śladem pięknej niegdyś, królewskiej, średniowiecznej warowni, która powstała jeszcze w XIII wieku. Z czasem ten gotycki zamek rozrósł się w ogromny kompleks złożony z najstarszego zamku górnego, średniego, dolnego i renesansowego pałacu z przełomu XVI i XVII wieku.

Obecnie zamek jest pięknie zrewitalizowany i z pomysłem przygotowany dla turystów, którzy są tu mile widziani przez cały rok (zimą tylko w weekendy). Zapach kawy szybko przyciągnął na zamek wielu turystów. A co oznacza nazwa Rabsztyn? To z niemieckiego Rabenstein, co daje nam po przetłumaczeniu Kruczą Skałę.

11 kwiecień 2022 09:43

Gdzie na Majówkę w Polsce w 2023? Pomysły na majowe wycieczki jednodniowe i weekendowe

Gdzie na Majówkę? To pytanie zadaje sobie niemal każdy w kwietniu. To ten moment w roku, kiedy każdy chce gdzieś wyskoczyć, wyrwać się z miasta i zaznać trochę przygody w terenie. Pandemia odpuściła, więc Polska stoi przed nami otworem. Zaprasza cudna przyroda budząca się do życia o tej porze, ale i inne atrakcje, również te pod dachem. 

Przygotowaliśmy kilkanaście ciekawych pomysłów na jednodniowe i weekendowe wycieczki w różnych częściach Polski, które mogą stać się świetnym pomysłem na majowe wypady. Wśród naszych pomysłów znajdziesz też miejscówki rodzinne, idealne dla dzieci. Zapraszam do czytania i już dziś zaplanuj Twoją Majówkę!

07 kwiecień 2022 14:47

Co to jest trekking i jaki sprzęt pomoże go uprawiać?

Aktywność fizyczna, w najróżniejszych formach i postaciach, jest dzisiaj modna. Większość z nas rusza się, coś ćwiczy, gdzieś trenuje. Jedni „rżną w gałę”, inni wylewają siódme poty na wszelkiej maści „runmaggedonach”, kolejni przemierzają lodową pustynię Svalbardu. Jednym z popularniejszych rodzajów aktywności jest trekking

Nazwa niby angielska, ale jakoś obca, mająca trochę egzotyczny posmak. Skąd się wzięła i czym jest denotowana przez nią dyscyplina? Jaki sprzęt jest tu niezbędny? No i właściwie czemu świat na punkcie trekkingu nieco zwariował?

06 kwiecień 2022 10:55

Zapraszamy na nasz najnowszy film: Zamki na Jurze. Top 5!

W ten biały piątek piąteczek piątunio, do kocyka i grzańca podsyłamy Wam nasz najnowszy film ze Szlaku Orlich Gniazd czyli naszej ulubionej krainy w Polsce 🙂 Zapraszamy na film: Zamki na Jurze - Top 5, a w nim: najpopularniejszy Zamek Ogrodzieniec, tajemniczy Zamek Tenczyn na wulkanie, Zamek Rabsztyn z pyszną kawiarnią, magiczny o wschodzie słońca Zamek Olsztyn i odbudowana perełka - Zamek Pieskowa Skała. Czy i Wam Jura się tak bardzo podoba jak nam? 🙂

01 kwiecień 2022 20:49

Gliwice - wiosna w Parku Chopina i lato w Palmiarni

W miniony weekend piękną wiosnę z krokusami znaleźliśmy w Parku Chopina, gdzie przez cały rok zaprasza Palmiarnia w Gliwicach. Tutaj w środku zawsze tropiki - lato w pełni - ciepło, zielono i kolorowo 🙂 Cudne kwiaty, imponujące, olbrzymie palmy, kwitnące cytrusy, mnóstwo kaktusów, a do tego trochę zwierząt i egzotyczne, wielkie akwaria z rybami z każdego zakątku globu. Kilka pawilonów odkrywa przed nami egzotyczny świat. W ogóle cała Palmiarnia jest świetnie zagospodarowana, każdy kąt oferuje jakąś ciekawostkę! Nam bardzo się podobało! A na koniec czeka sklepik z roślinami i pamiątkami oraz kawiarnia z krzesełkami również na balkonie. To wymarzone miejsce na spacer, szczególnie, kiedy jeszcze pogoda nas nie rozpieszcza 🙂

28 marzec 2022 11:12

Nasze piękne rodzinne Tarnowskie Góry

Nasze rodzinne Tarnowskie Góry - historyczne miasto, które wyrosło w XVI wieku na złożach srebronośnych, czego pamiątką jest najważniejsza atrakcja miasta - Kopalnia Srebra wpisana w 2017 roku na prestiżową Listę UNESCO. Ale Kopalnia to tak naprawdę maleńki wycinek całych podziemi tarnogórskich, które ciągną się pod całym miastem aż po otaczające miejscowości! Poza Kopalnią dla turystów udostępniono też inny ich fragment - słynną Sztolnię Czarnego Pstrąga, w której przepływa się łodziami odpychanymi nadal ręcznie, przez przewodnika. W tej mrocznej ciemności, w której nawet pstrągi wydają się być czarne, robi to niesamowity klimat, a teraz możliwy jest tu nawet podziemny rafting czyli spływy pontonami. A jakie inne atrakcje zobaczysz w mieście? Zamek, stare parki, makietę kolejową... Podrzucamy nasz przewodnik po Tarnowskich Górach 🙂

25 marzec 2022 18:45

Podróżowanie pociągiem? To łatwe i ma wiele zalet!

Jak często Polacy podróżują koleją?Jak wynika z raportów Urzędu Transportu Kolejowego Polacy dość chętnie podróżują pociągami, w 2018 roku statystycznie każdy Polak 8 razy jechał pociągiem, w kolejnym roku było to już blisko 9 razy w roku. W 2020 roku nastąpiło pewne załamanie, bo tylko 5,5 jazdy koleją statystycznie zaliczyliśmy, ale to było spowodowane covidem. Za 2021 rok jeszcze nie znalazłam danych, ale jestem przekonana, że są ponownie wyższe. Faktem jest, że znacznie...
18 marzec 2022 09:34

Malbork - zobacz jego atrakcje z największym zamkiem w Polsce na czele

Któż nie zna Malborka? To niewielkie miasteczko zasłynęło w świecie za sprawą największego ceglanego zamku na świecie, jaki wystawili tutaj Krzyżacy w XIII wieku. Gdzież miałby być kręcony film "Krzyżacy" jeśli właśnie nie tu? A to tylko jeden z wielu filmów, jakie wykorzystały scenerię cudownego zamku malborskiego. A co jeszcze znajdziemy w Malborku? Średniowieczne bramy miejskie, ładny ratusz, okazały dworzec kolejowy i ciekawe atrakcje dla dzieci - jeden z największych parków linowych w Polsce - Jumpy Park czy Dinopark z ruchomymi dinozaurami, wioską jaskiniowców, muzeum skamieniałości czy kinem 5D. A w lipcu każdego roku możesz przeżyć Oblężenie Malborka z pokazami rycerskimi, rzemiosłem i koncertami.

17 marzec 2022 10:16

Giżycko w sercu Mazur

Czy wybiegacie już myślami do ciepłych, letnich dni? Ja czasem tak i wtedy przypomina mi się Giżycko, w którym zawitaliśmy w poprzednie lato! To samo serce Mazur, wśród wielkich jezior - prawdziwy raj dla wodniaków, bo to żeglarska stolica Polski, z nowoczesną ekomariną. Idealna też na zwyczajny wypoczynek w pięknej okolicy, nad jeziorami, z historycznymi ciekawostkami, bo czeka tu unikalna Twierdza Boyen, dostępna dla turystów przez cały rok. W wysokiej wieży ciśnień zorganizowano świetny punkt widokowy z panoramą miasta, okolicznych lasów i Jeziora Niegocin. Na szczycie wieży, przy tarasie zaprasza kawiarnia, zaś na rybkę czy pyszne placki polecam Wam Tawernę Marina nad samą wodą. No i oczywiście trzeba jeszcze wypłynąć w rejs, żeby zobaczyć bezmiar otaczających wód, a przy okazji jedyny taki w Polsce most obrotowy obsługiwany ręcznie i stary zamek krzyżacki, w którym obecnie zaprasza hotel. Zobacz najciekawsze miejsca w Giżycku naszymi oczami!

16 marzec 2022 09:14

Wisła - perła Beskidu Śląskiego!

Wisła - lubiana i chętnie odwiedzana perła Beskidu Śląskiego. Jaki jest jej fenomen? Bo przecież centrum nie zachwyca może aż nadto, a jednak turyści lgną do Wisły nieustająco, przez cały rok. Sami ją bardzo lubimy 🙂 Czy to Małysz zrobił swoje? Czy nowe atrakcje, jak ławeczki czy Szlak Niedźwiadka? Smaczne restauracje? Stoki narciarskie? A może te cudne góry wokół ? Myślę, że wszystko po trochu, choć ja największe przyciąganie odczuwam właśnie ze strony przyrody i tych cudnych szczytów - magiczna Barania Góra, z widokiem tak pięknym, że chce się tu siedzieć cały dzień mimo zimna, Stożek ze 100-letnim schroniskiem, najstarszym w polskim Beskidzie Śląskim, bajkowa Dolina Białej Wisełki z konnymi kuligami no i wiślańska Niagara. Atrakcje można wymieniać bez końca, zobacz te najpiękniejsze w naszym przewodniku o Wiśle!

21 luty 2022 12:27

Sandomierz - królewskie miasto optymizmu!

Czy wiesz, że Sandomierz to stolica krzemienia pasiastego? A ten z kolei nazywany jest Kamieniem Optymizmu. I tak otwiera się przed nami cudownie radosne miasto, które zwiedza się z wielką przyjemnością. Urokliwy rynek, unikatowy, bo mocno pochylony, z fantastycznym ratuszem i Podziemiami to tylko zapowiedź ciekawych atrakcji miasta, łącznie z rejsem po Wiśle. A po podróżniczych zmaganiach, polecam odwiedzić pyszne restauracje i klimatyczne winnice. Zobacz nasz przewodnik po Sandomierzu i daj się zachwycić tym pięknym ośrodkiem!

21 luty 2022 08:28
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024
Pobierz naszą aplikację