Szpej wspinaczkowy: sprzęt na skały, góry i na ściankę

Aktualizacja: 2023-10-18

Jeśli aktywność wspinaczkowa wciągnęły Cię na tyle, że nie chcesz się ograniczać do treningów na sali i chcesz się wybrać w teren, koniecznie pomyśl o skompletowaniu odpowiedniego ekwipunku, czyli, jak to mawiają sami wspinacze, szpeju. Co wziąć ze sobą? Na co zwrócić uwagę? O tym poniżej.

Co to jest szpej wspinaczkowy?

Szpej to nic innego, jak używane przez wspinaczy określenie szeroko pojętego ekwipunku. Oprócz tradycyjnego szpeju, w skład którego wchodzi lina, kask, czy ekspresy, warto pamiętać, że w czasie wspinaczki równie istotna jest odzież funkcjonalna, czy nawet akcesoria przydatne przy rozbijaniu obozu. Nie można tez zapomnieć o rakach, czy o latarkach czołowych, niezwykle przydatnych w górach, a przy tym nie zajmujących rąk. A to tylko część listy. Przyjrzyjmy się bliżej niektórym z kategorii ekwipunku.

Odzież wspinaczkowa

Temat zaczniemy od odzieży, bo choć słowo „sprzęt” może laikowi kojarzyć się raczej zresztą ekwipunku, to jednak ubrania mają niebagatelny wpływ na komfort wspinania – i to bez względu na to, czy będzie się ono odbywało w sali boulderingowej, czy na skałce.

Odzież taka powinna przede wszystkim zapewnić nam odpowiedni komfort termiczny. Zadbajmy więc o to, by nie była za ciepła (oczywiście w przypadku wspinaczki zimowej i wysokogórskiej sprawa będzie wyglądać trochę inaczej). Zdecydowanie warto też pamiętać o bieliźnie termicznej – ta zawsze się przydaje w trakcie dłuższego wysiłku fizycznego (zarówno sportowego, jak i czysto turystycznego). W przypadku kobiet warto też pomyśleć o biustonoszu sportowym, przy dłuższej wspinaczce naprawdę robi różnicę względem „zwykłych” staników.

Uprząż wspinaczkowa

O uprzęży nie można nie wspomnieć. Kiepski wybór siłą rzeczy szybko będzie odczuwalny. Na jaką więc uprząż postawić? Pomijając to, że powinna być dopasowana do anatomii właściwej dla danej płci – zwróćmy uwagę na to, żeby pas biodrowy i pętle udowe były regulowane. Dzięki temu nie tylko zapewnimy sobie jak najlepsze dopasowanie, ale też będziemy mogli je zmieniać w zależności od tego, czy używamy uprzęży w połączeniu z lekkim ubraniem (na ściance lub przy wspinaczce skałkowej latem), czy też w sezonie chłodniejszym, gdy będziemy mieć na sobie trochę grubsze obrania.

Ekspresy wspinaczkowe

W zależności od tego, czy zamierzamy się wspinać na ściance, czy w górach, powinniśmy wybrać inne ekspresy wspinaczkowe. W pierwszym przypadku dobrym wyborem będą te z zamkami zabudowanymi, w drugim – z zamkami drucianymi. Skąd ta różnica? Zamki pełne są prostsze w obsłudze, ale cięższe i podatne na zamarzanie w niskich temperaturach. Z kolei ekspresy z zamkami drucianymi są lżejsze, ale też pozwalają uniknąć ryzyka otwarcia zamka przy przypadkowym stuknięciu o ścianę.

Kask wspinaczkowy

Nie zapomnijmy tez o ochronie przed spadającymi z góry drobnymi odłamkami. Choć początkujący wspinacz może to zagrożenie bagatelizować, sytuacja jest podobna jak z jazda na rowerze, czy narciarstwem – wypadków nikt nie planuje, ale gdy już nastąpią, kask wspinaczkowy może po prostu uratować zdrowie, a w skrajnych przypadkach i życie.

 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024