Szpej wspinaczkowy: sprzęt na skały, góry i na ściankę
Jeśli aktywność wspinaczkowa wciągnęły Cię na tyle, że nie chcesz się ograniczać do treningów na sali i chcesz się wybrać w teren, koniecznie pomyśl o skompletowaniu odpowiedniego ekwipunku, czyli, jak to mawiają sami wspinacze, szpeju. Co wziąć ze sobą? Na co zwrócić uwagę? O tym poniżej.
Co to jest szpej wspinaczkowy?
Szpej to nic innego, jak używane przez wspinaczy określenie szeroko pojętego ekwipunku. Oprócz tradycyjnego szpeju, w skład którego wchodzi lina, kask, czy ekspresy, warto pamiętać, że w czasie wspinaczki równie istotna jest odzież funkcjonalna, czy nawet akcesoria przydatne przy rozbijaniu obozu. Nie można tez zapomnieć o rakach, czy o latarkach czołowych, niezwykle przydatnych w górach, a przy tym nie zajmujących rąk. A to tylko część listy. Przyjrzyjmy się bliżej niektórym z kategorii ekwipunku.
Odzież wspinaczkowa
Temat zaczniemy od odzieży, bo choć słowo „sprzęt” może laikowi kojarzyć się raczej zresztą ekwipunku, to jednak ubrania mają niebagatelny wpływ na komfort wspinania – i to bez względu na to, czy będzie się ono odbywało w sali boulderingowej, czy na skałce.
Odzież taka powinna przede wszystkim zapewnić nam odpowiedni komfort termiczny. Zadbajmy więc o to, by nie była za ciepła (oczywiście w przypadku wspinaczki zimowej i wysokogórskiej sprawa będzie wyglądać trochę inaczej). Zdecydowanie warto też pamiętać o bieliźnie termicznej – ta zawsze się przydaje w trakcie dłuższego wysiłku fizycznego (zarówno sportowego, jak i czysto turystycznego). W przypadku kobiet warto też pomyśleć o biustonoszu sportowym, przy dłuższej wspinaczce naprawdę robi różnicę względem „zwykłych” staników.
Uprząż wspinaczkowa
O uprzęży nie można nie wspomnieć. Kiepski wybór siłą rzeczy szybko będzie odczuwalny. Na jaką więc uprząż postawić? Pomijając to, że powinna być dopasowana do anatomii właściwej dla danej płci – zwróćmy uwagę na to, żeby pas biodrowy i pętle udowe były regulowane. Dzięki temu nie tylko zapewnimy sobie jak najlepsze dopasowanie, ale też będziemy mogli je zmieniać w zależności od tego, czy używamy uprzęży w połączeniu z lekkim ubraniem (na ściance lub przy wspinaczce skałkowej latem), czy też w sezonie chłodniejszym, gdy będziemy mieć na sobie trochę grubsze obrania.
Ekspresy wspinaczkowe
W zależności od tego, czy zamierzamy się wspinać na ściance, czy w górach, powinniśmy wybrać inne ekspresy wspinaczkowe. W pierwszym przypadku dobrym wyborem będą te z zamkami zabudowanymi, w drugim – z zamkami drucianymi. Skąd ta różnica? Zamki pełne są prostsze w obsłudze, ale cięższe i podatne na zamarzanie w niskich temperaturach. Z kolei ekspresy z zamkami drucianymi są lżejsze, ale też pozwalają uniknąć ryzyka otwarcia zamka przy przypadkowym stuknięciu o ścianę.
Kask wspinaczkowy
Nie zapomnijmy tez o ochronie przed spadającymi z góry drobnymi odłamkami. Choć początkujący wspinacz może to zagrożenie bagatelizować, sytuacja jest podobna jak z jazda na rowerze, czy narciarstwem – wypadków nikt nie planuje, ale gdy już nastąpią, kask wspinaczkowy może po prostu uratować zdrowie, a w skrajnych przypadkach i życie.