Szpej wspinaczkowy: sprzęt na skały, góry i na ściankę

Komentarze 0
2023-10-18 11:03:00

Jeśli aktywność wspinaczkowa wciągnęły Cię na tyle, że nie chcesz się ograniczać do treningów na sali i chcesz się wybrać w teren, koniecznie pomyśl o skompletowaniu odpowiedniego ekwipunku, czyli, jak to mawiają sami wspinacze, szpeju. Co wziąć ze sobą? Na co zwrócić uwagę? O tym poniżej.

Co to jest szpej wspinaczkowy?

Szpej to nic innego, jak używane przez wspinaczy określenie szeroko pojętego ekwipunku. Oprócz tradycyjnego szpeju, w skład którego wchodzi lina, kask, czy ekspresy, warto pamiętać, że w czasie wspinaczki równie istotna jest odzież funkcjonalna, czy nawet akcesoria przydatne przy rozbijaniu obozu. Nie można tez zapomnieć o rakach, czy o latarkach czołowych, niezwykle przydatnych w górach, a przy tym nie zajmujących rąk. A to tylko część listy. Przyjrzyjmy się bliżej niektórym z kategorii ekwipunku.

Odzież wspinaczkowa

Temat zaczniemy od odzieży, bo choć słowo „sprzęt” może laikowi kojarzyć się raczej zresztą ekwipunku, to jednak ubrania mają niebagatelny wpływ na komfort wspinania – i to bez względu na to, czy będzie się ono odbywało w sali boulderingowej, czy na skałce.

Odzież taka powinna przede wszystkim zapewnić nam odpowiedni komfort termiczny. Zadbajmy więc o to, by nie była za ciepła (oczywiście w przypadku wspinaczki zimowej i wysokogórskiej sprawa będzie wyglądać trochę inaczej). Zdecydowanie warto też pamiętać o bieliźnie termicznej – ta zawsze się przydaje w trakcie dłuższego wysiłku fizycznego (zarówno sportowego, jak i czysto turystycznego). W przypadku kobiet warto też pomyśleć o biustonoszu sportowym, przy dłuższej wspinaczce naprawdę robi różnicę względem „zwykłych” staników.

Uprząż wspinaczkowa

O uprzęży nie można nie wspomnieć. Kiepski wybór siłą rzeczy szybko będzie odczuwalny. Na jaką więc uprząż postawić? Pomijając to, że powinna być dopasowana do anatomii właściwej dla danej płci – zwróćmy uwagę na to, żeby pas biodrowy i pętle udowe były regulowane. Dzięki temu nie tylko zapewnimy sobie jak najlepsze dopasowanie, ale też będziemy mogli je zmieniać w zależności od tego, czy używamy uprzęży w połączeniu z lekkim ubraniem (na ściance lub przy wspinaczce skałkowej latem), czy też w sezonie chłodniejszym, gdy będziemy mieć na sobie trochę grubsze obrania.

Ekspresy wspinaczkowe

W zależności od tego, czy zamierzamy się wspinać na ściance, czy w górach, powinniśmy wybrać inne ekspresy wspinaczkowe. W pierwszym przypadku dobrym wyborem będą te z zamkami zabudowanymi, w drugim – z zamkami drucianymi. Skąd ta różnica? Zamki pełne są prostsze w obsłudze, ale cięższe i podatne na zamarzanie w niskich temperaturach. Z kolei ekspresy z zamkami drucianymi są lżejsze, ale też pozwalają uniknąć ryzyka otwarcia zamka przy przypadkowym stuknięciu o ścianę.

Kask wspinaczkowy

Nie zapomnijmy tez o ochronie przed spadającymi z góry drobnymi odłamkami. Choć początkujący wspinacz może to zagrożenie bagatelizować, sytuacja jest podobna jak z jazda na rowerze, czy narciarstwem – wypadków nikt nie planuje, ale gdy już nastąpią, kask wspinaczkowy może po prostu uratować zdrowie, a w skrajnych przypadkach i życie.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Zobacz najciekawsze wpisy na naszym blogu

Trenażery rowerowe — dla kogo i czy warto kupić trenażer?

Sezon rowerowy ma wiele zalet, ale jedną znaczącą wadę — zbyt prędko się kończy. Niskie temperatury, szybko zapadający zmrok i częste opady deszczu bądź śniegu mogą sprawić, że trening na rowerze w sezonie zimowym staje się utrudniony, a czasami wręcz niemożliwy. Jednakże, jeśli nie chcesz rezygnować z utrzymania swojej formy i dążysz do kontynuowania treningów przez cały rok, rozważ zakup trenażera rowerowego.

23 wrzesień 2023 09:23

Top 5 - najpiękniejsze parki narodowe w Polsce 

Parki narodowe to nasze narodowe dobro przyrodnicze. Ostoja natury w tym coraz szybszym i coraz bardziej sztucznym świecie. To tutaj odpoczniesz od zgiełku miasta, naładujesz akumulatory dobrej energii i zachwycisz się bogactwem polskiej fauny i flory.

Czy wiesz, że obecnie w Polsce mamy 23 parki narodowe? Największym jest Biebrzański Park Narodowy na Podlasiu, zaś najmniejszym - Ojcowski Park Narodowy w Małopolsce. Najmłodszy z kolei jest Park Narodowy Ujście Warty w woj. lubuskim. 

Są województwa w Polsce, gdzie nie ma żadnych parków narodowych, jak śląskie czy łódzkie. W niektórych innych natomiast jest kilka parków. Rekordzistą jest województwo małopolskie, w granicach którego leżą aż 4 parki narodowe w całości, a kolejny wcina się nieznacznie na jego terytorium! 

Parki narodowe w Polsce - top 5

Odwiedziliśmy jak dotąd 20 parków narodowych w Polsce, a ostatnie 3 mamy zamiar poznać w najbliższym czasie. Muszę przyznać, że bardzo trudno było mi wybrać 5 najpiękniejszych z nich, bo niemal wszystkie wywarły na mnie bardzo dobre wrażenie. Te przedstawione poniżej to moje pewniaki, które gorąco Wam polecam. Możecie jechać w ciemno!

08 wrzesień 2023 14:31

Wiki Lubi Zabytki - zadbaj o przyszłe pokolenia i wygraj nagrody!

Lubicie zabytki? Jestem przekonana, że tak. A czy lubicie robić zdjęcia zabytkom?

Właśnie nadarzyła się ku temu wspaniała okazja, bo w dniach 01 - 30 września 2023 trwa Konkurs Wiki Lubi Zabytki!
To organizowany od 13 lat międzynarodowy konkurs fotograficzny, którego celem jest dokumentacja światowego dziedzictwa materialnego.

Czy leży Ci na sercu dobry stan zabytków? Czy uważasz, że ważna jest wiedza o nich i zachowanie ich dla przyszłych pokoleń? Jeśli tak, już dziś rusz na szlak, wykonaj fotografie i dodaj je w konkursie, zgodnie z regulaminem. Oczywiście zdjęcia nie muszą być wykonane w trakcie trwania konkursu.

04 wrzesień 2023 09:43
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023
Zamów nocleg