Jak podróżować z psem?

Podróże z psem

Podróżowanie z psem może być prawdziwym wyzwaniem. Wiele zwierzaków odczuwa lęk już na sam widok samochodu, a reakcje niektórych z nich podczas jazdy mogą być naprawdę nieprzewidywalne. Co można zrobić, żeby przekonać czworonoga do jazdy samochodem i uniknąć niepotrzebnego stresu?

Pozytywne skojarzenia


Jeśli Twój pies jest małym szczeniaczkiem i nigdy jeszcze nie podróżował samochodem, zadbaj o to, żeby od początku podróże kojarzyły mu się z czymś przyjemnym - pochwałą, przysmakiem, wspólną zabawą po takiej przejażdżce. Jeśli od razu wypracujesz pozytywne skojarzenia, później będzie Ci znacznie łatwiej. Pamiętaj jednak, żeby oswajać czworonoga stopniowo. Początkowo może to być po prostu chwila spędzona w samochodzie, a następnie króciutkie przejażdżki, które z czasem będziesz wydłużać. Takie samo podejście można zastosować także w przypadku starszego psa, jeśli jednak miał on wcześniej złe doświadczenia związane z jazdą, będzie to wymagać znacznie więcej czasu i cierpliwości.Podróże z psem
Podróże z psem

Wizualne bariery


Na niektóre psy negatywnie działają przesuwające się za oknem widoki. U innych jest wręcz przeciwnie - brak widoczności powoduje u nich jeszcze większy lęk. Dostosuj się do potrzeb swojego pupila i spróbuj odciąć go od nadmiernej liczby bodźców jeśli ich nie lubi lub zapewnij mu wygodne miejsce przy oknie kiedy tego potrzebuje. Pomocne mogą okazać się różnego rodzaju sprzęty ułatwiające podróżowanie z psem - kontenery, uprzęże, czy nawet specjalne foteliki samochodowe dla psów. Pamiętaj, że nawet jeśli Twój pies potrzebuje nieco swobody podczas jazdy, nie należy wpuszczać go luzem do samochodu - w skrajnej sytuacji może to nawet być przyczyną wypadku. 

Leki i suplementy

Jeśli Twój pies wyjątkowo źle znosi jazdę, pomocne może być podanie mu przed podróżą leków lub suplementów, które będą działać uspokajająco i wyciszająco. Warto poradzić się w tej kwestii weterynarza. Ostatnio coraz bardziej popularnym rozwiązaniem staje się CBD dla zwierząt. Okazuje się, że suplement ten działa uspokajająco nie tylko na ludzi, ale też z powodzeniem może być stosowany u psów i kotów. 

Odpowiednie warunki


Zapewnij zarówno zwierzakowi, jak i sobie optymalne warunki do podróży. Daj pupilowi zabawkę, kocyk czy inne akcesoria, które lubi. Nie karm psa bezpośrednio przed wyjazdem, nie przesadzaj też z piciem - żeby nie wywołać u niego problemów żołądkowych, a Ty nie będziesz tak bardzo stresować się pobrudzeniem czy zamoczeniem wnętrza samochodu. W razie potrzeby przewietrz pojazd, włącz klimatyzacje lub uchyl okna - pamiętaj tylko, żeby pies nie był w stanie wystawiać przez nie głowy podczas jazdy, ponieważ może to być niebezpieczne. 

Podsumowując, podróżowanie z psem może być niekomfortowe, zarówno dla zwierzęcia, jak i jego właściciela. Warto jednak pracować nad oswojeniem psa z podróżami, przygotować mu jak najlepsze warunki, a w razie potrzeby sięgnąć też po odpowiednie środki, które pomogą Twojemu pupilowi dobrze znieść podróż.Podróże z psem
Podróże z psem
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024