Skarby renesansu w Polsce. Te miasta, zabytki i atrakcje warto odwiedzić, aby przenieść się do złotego wieku
Polska jest jednym z miejsc na mapie Europy, które zachwycają naturalną urodą i bogactwem historycznym. Wśród historycznych skarbów wyróżniają się te z okresu renesansu, kiedy to Polska doświadczała jednego z najważniejszych okresów w swojej historii. Ten czas w dużym stopniu kształtował naszą kulturę. Do dzisiaj istnieją miejsca będące żywymi pomnikami tego okresu, w których renesansowa architektura i sztuka są dosłownie na wyciągnięcie ręki. Czy jesteś gotowy na podróż w czasie i odkrycie tych niesamowitych miejsc? Jeśli tak, zapraszam do lektury.
Kraków
Zacznijmy od Krakowa – miasta, które było sercem polskiego renesansu i do dzisiaj jest prawdziwym skarbem renesansowej architektury. Zamek Królewski na Wawelu należy do najlepszych przykładów potwierdzających tę tezę. Przyglądając się mu z bliska, można podziwiać misternie zdobione arkady i kolumny, które są dowodem na wysoki poziom rzemiosła tamtej epoki. W samym sercu miasta, na Ryku Głównym, znajdują się zaś Sukiennice – wspaniała budowla z czasów renesansu, która do dzisiaj spełnia funkcję handlową.
Pieskowa Skała
Tylko o niecałe 30 km na północ od Krakowa znajduje się Pieskowa Skała, jeden z najpiękniejszych zamków na Szlaku Orlich Gniazd. Zamek będący połączeniem gotyckiej warowni i renesansowej rezydencji ze względu na swoje położenie na wysokiej skale zapewnia widok na przepiękną dolinę Prądnika. Zachwycające są tu zarówno krajobrazy, jak i renesansowa architektura. Jeśli wybierasz się na dłuższy wypad Szlakiem Orlich Gniazd – np. pieszy albo rowerowy – zaopatrz się w polisę podróżną. Polecamy najlepsze ubezpieczenia turystyczne na polisaturystyczna.pl.
Zamość
W Zamościu całkowicie zanurzysz się w klimacie renesansu. Miasto to, założone przez Jana Zamoyskiego, zostało zaprojektowane przez Bernarda Morando, włoskiego architekta, co jest ewidentne w jego włoskim stylu renesansowym. Ratusz w Zamościu, z charakterystyczną dzwonnicą, to jeden z najbardziej rozpoznawalnych punktów w mieście.
Poznań
W naszym zestawieniu nie można ominąć Poznania, miasta pełnego historycznych skarbów. Ratusz, z charakterystycznym zegarem i rzeźbami koziołków, to prawdziwe arcydzieło renesansu. Poznań przyciąga również swoimi renesansowymi kamieniczkami, które tworzą malowniczą panoramę Starego Rynku.
Toruń
Podobnie Toruń, skrywa wiele renesansowych skarbów. Wśród nich jest Dom Kopernika, a także wnętrza Ratusza Staromiejskiego, który łączy elementy architektury gotycko-renesansowej.
Kazimierz Dolny
Ten malowniczy zakątek nad Wisłą to perła renesansowej architektury i sztuki. Rynek w Kazimierzu Dolnym zdobią renesansowe kamienice z charakterystycznymi attykami, a w centrum tętniącym życiem stoi Kościół św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja, będący znamienitym przykładem gotyku, ale z elementami renesansowymi. Dopełnieniem tego krajobrazu są słynne spichrze, świadczące o niegdysiejszym handlowym znaczeniu Kazimierza.
Jarosław
Jarosław, położony na wschodzie Polski nad rzeką San, to miasto, które w okresie renesansu doświadczyło znaczącego rozkwitu jako centrum handlowe i kulturalne. Chociaż dzisiaj nie jest tak znany jak inne miasta w tym zestawieniu, jego renesansowe dziedzictwo wciąż pozostaje widoczne. Najbardziej znaczącym zabytkiem jest z pewnością Brama Krakowska, którą zdobią renesansowe detale. Z kolei kościół parafialny pw. Świętego Ducha to kolejny punkt na mapie, gdzie renesans spotyka się z gotykiem. Jarosław był również ośrodkiem nauki i kultury, czego wyrazem jest renesansowa biblioteka przy kościele oo. Bernardynów, jedna z najstarszych w Polsce.
Niezależnie od tego, dokąd się wybierasz, aby podziwiać renesansowe i inne zabytki, przed wyjazdem wykupu ubezpieczenie turystycznego, którego najlepsze oferty znajdziesz pod adresem https://www.polisaturystyczna.pl.