Skarby renesansu w Polsce. Te miasta, zabytki i atrakcje warto odwiedzić, aby przenieść się do złotego wieku

Komentarze 0
2023-10-18 16:35:00

Polska jest jednym z miejsc na mapie Europy, które zachwycają naturalną urodą i bogactwem historycznym. Wśród historycznych skarbów wyróżniają się te z okresu renesansu, kiedy to Polska doświadczała jednego z najważniejszych okresów w swojej historii. Ten czas w dużym stopniu kształtował naszą kulturę. Do dzisiaj istnieją miejsca będące żywymi pomnikami tego okresu, w których renesansowa architektura i sztuka są dosłownie na wyciągnięcie ręki. Czy jesteś gotowy na podróż w czasie i odkrycie tych niesamowitych miejsc? Jeśli tak, zapraszam do lektury.

Kraków

Zacznijmy od Krakowa – miasta, które było sercem polskiego renesansu i do dzisiaj jest prawdziwym skarbem renesansowej architektury. Zamek Królewski na Wawelu należy do najlepszych przykładów potwierdzających tę tezę. Przyglądając się mu z bliska, można podziwiać misternie zdobione arkady i kolumny, które są dowodem na wysoki poziom rzemiosła tamtej epoki. W samym sercu miasta, na Ryku Głównym, znajdują się zaś Sukiennice – wspaniała budowla z czasów renesansu, która do dzisiaj spełnia funkcję handlową. 

Pieskowa Skała

Tylko o niecałe 30 km na północ od Krakowa znajduje się Pieskowa Skała, jeden z najpiękniejszych zamków na Szlaku Orlich Gniazd. Zamek będący połączeniem gotyckiej warowni i renesansowej rezydencji ze względu na swoje położenie na wysokiej skale zapewnia widok na przepiękną dolinę Prądnika. Zachwycające są tu zarówno krajobrazy, jak i renesansowa architektura. Jeśli wybierasz się na dłuższy wypad Szlakiem Orlich Gniazd – np. pieszy albo rowerowy – zaopatrz się w polisę podróżną. Polecamy najlepsze ubezpieczenia turystyczne na polisaturystyczna.pl.

Zamość

W Zamościu całkowicie zanurzysz się w klimacie renesansu. Miasto to, założone przez Jana Zamoyskiego, zostało zaprojektowane przez Bernarda Morando, włoskiego architekta, co jest ewidentne w jego włoskim stylu renesansowym. Ratusz w Zamościu, z charakterystyczną dzwonnicą, to jeden z najbardziej rozpoznawalnych punktów w mieście.

Poznań

W naszym zestawieniu nie można ominąć Poznania, miasta pełnego historycznych skarbów. Ratusz, z charakterystycznym zegarem i rzeźbami koziołków, to prawdziwe arcydzieło renesansu. Poznań przyciąga również swoimi renesansowymi kamieniczkami, które tworzą malowniczą panoramę Starego Rynku. 

Toruń

Podobnie Toruń, skrywa wiele renesansowych skarbów. Wśród nich jest Dom Kopernika, a także wnętrza Ratusza Staromiejskiego, który łączy elementy architektury gotycko-renesansowej.

Kazimierz Dolny

Ten malowniczy zakątek nad Wisłą to perła renesansowej architektury i sztuki. Rynek w Kazimierzu Dolnym zdobią renesansowe kamienice z charakterystycznymi attykami, a w centrum tętniącym życiem stoi Kościół św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja, będący znamienitym przykładem gotyku, ale z elementami renesansowymi. Dopełnieniem tego krajobrazu są słynne spichrze, świadczące o niegdysiejszym handlowym znaczeniu Kazimierza.

Jarosław

Jarosław, położony na wschodzie Polski nad rzeką San, to miasto, które w okresie renesansu doświadczyło znaczącego rozkwitu jako centrum handlowe i kulturalne. Chociaż dzisiaj nie jest tak znany jak inne miasta w tym zestawieniu, jego renesansowe dziedzictwo wciąż pozostaje widoczne. Najbardziej znaczącym zabytkiem jest z pewnością Brama Krakowska, którą zdobią renesansowe detale. Z kolei kościół parafialny pw. Świętego Ducha to kolejny punkt na mapie, gdzie renesans spotyka się z gotykiem. Jarosław był również ośrodkiem nauki i kultury, czego wyrazem jest renesansowa biblioteka przy kościele oo. Bernardynów, jedna z najstarszych w Polsce.

Niezależnie od tego, dokąd się wybierasz, aby podziwiać renesansowe i inne zabytki, przed wyjazdem wykupu ubezpieczenie turystycznego, którego najlepsze oferty znajdziesz pod adresem https://www.polisaturystyczna.pl.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Zobacz najciekawsze wpisy na naszym blogu

Trenażery rowerowe — dla kogo i czy warto kupić trenażer?

Sezon rowerowy ma wiele zalet, ale jedną znaczącą wadę — zbyt prędko się kończy. Niskie temperatury, szybko zapadający zmrok i częste opady deszczu bądź śniegu mogą sprawić, że trening na rowerze w sezonie zimowym staje się utrudniony, a czasami wręcz niemożliwy. Jednakże, jeśli nie chcesz rezygnować z utrzymania swojej formy i dążysz do kontynuowania treningów przez cały rok, rozważ zakup trenażera rowerowego.

23 wrzesień 2023 09:23

Top 5 - najpiękniejsze parki narodowe w Polsce 

Parki narodowe to nasze narodowe dobro przyrodnicze. Ostoja natury w tym coraz szybszym i coraz bardziej sztucznym świecie. To tutaj odpoczniesz od zgiełku miasta, naładujesz akumulatory dobrej energii i zachwycisz się bogactwem polskiej fauny i flory.

Czy wiesz, że obecnie w Polsce mamy 23 parki narodowe? Największym jest Biebrzański Park Narodowy na Podlasiu, zaś najmniejszym - Ojcowski Park Narodowy w Małopolsce. Najmłodszy z kolei jest Park Narodowy Ujście Warty w woj. lubuskim. 

Są województwa w Polsce, gdzie nie ma żadnych parków narodowych, jak śląskie czy łódzkie. W niektórych innych natomiast jest kilka parków. Rekordzistą jest województwo małopolskie, w granicach którego leżą aż 4 parki narodowe w całości, a kolejny wcina się nieznacznie na jego terytorium! 

Parki narodowe w Polsce - top 5

Odwiedziliśmy jak dotąd 20 parków narodowych w Polsce, a ostatnie 3 mamy zamiar poznać w najbliższym czasie. Muszę przyznać, że bardzo trudno było mi wybrać 5 najpiękniejszych z nich, bo niemal wszystkie wywarły na mnie bardzo dobre wrażenie. Te przedstawione poniżej to moje pewniaki, które gorąco Wam polecam. Możecie jechać w ciemno!

08 wrzesień 2023 14:31

Wiki Lubi Zabytki - zadbaj o przyszłe pokolenia i wygraj nagrody!

Lubicie zabytki? Jestem przekonana, że tak. A czy lubicie robić zdjęcia zabytkom?

Właśnie nadarzyła się ku temu wspaniała okazja, bo w dniach 01 - 30 września 2023 trwa Konkurs Wiki Lubi Zabytki!
To organizowany od 13 lat międzynarodowy konkurs fotograficzny, którego celem jest dokumentacja światowego dziedzictwa materialnego.

Czy leży Ci na sercu dobry stan zabytków? Czy uważasz, że ważna jest wiedza o nich i zachowanie ich dla przyszłych pokoleń? Jeśli tak, już dziś rusz na szlak, wykonaj fotografie i dodaj je w konkursie, zgodnie z regulaminem. Oczywiście zdjęcia nie muszą być wykonane w trakcie trwania konkursu.

04 wrzesień 2023 09:43
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023
Pobierz naszą aplikację