Co zrobić, gdy padniesz ofiarą kradzieży na wakacjach?

Aktualizacja: 2023-08-16

Wyjazd na wakacje kojarzy się przede wszystkim z odpoczynkiem i budowaniem przyjemnych wspomnień. Niestety jednak miejsca pełne turystów bardzo często przyciągają oszustów i złodziei. Wystarczy chwila nieuwagi, aby stracić pieniądze, dokumenty lub inne cenne przedmioty. Jak sobie radzić w takiej sytuacji? Przeczytaj, aby być przygotowanym na każdą ewentualność!

Po pierwsze – powiadom odpowiednie służby

Kradzież czy napaść to przestępstwa, które należy zgłosić na policji. W pierwszej kolejności należy udać się na komisariat i dokonać zgłoszenia. Otrzymane zaświadczenie może być potrzebne przy dopełnianiu dalszych formalności, szczególnie tych ubezpieczeniowych.

Po drugie – zastrzeż dokumenty i karty

Jeśli łupem złodzieja padł np. Twój portfel, trzeba jak najszybciej zastrzec znajdujące się w nim dokumenty i karty płatnicze. Pozwoli to uniknąć dodatkowych kłopotów, które mogą wynikać np. z wypłacenia przez złodzieja gotówki z Twojego konta bankowego. Jak to zrobić?

Jak i gdzie zastrzec dowód osobisty?

Jeśli straciłeś dowód (niezależnie czy w wyniku kradzieży, czy zgubienia), zgłoś to w urzędzie i zastrzeż go w systemie bankowym. Poniżej znajdziesz opis obu procedur. Koniecznie przeprowadź je jak najszybciej!

Dowód osobisty – jak zgłosić jego utratę w urzędzie?

Zgodnie z ustawą o dowodach osobistych zgłoszenie zagubienia lub uszkodzenia dowodu osobistego jest obowiązkowe. Należy to zrobić jak najszybciej. Gdzie i jak zastrzec dowód osobisty? Można tego dokonać na kilka sposobów:

  • osobiście w najbliższym urzędzie miasta lub gminy,
  • podczas pobytu za granicą – w najbliższym polskim konsulacie (osobiście, pocztą lub faksem),
  • drogą internetową – jeśli masz profil zaufany, podpis kwalifikowany lub e-dowód.

Zgłoszenia utraty dowodu osobistego należy dokonać na specjalnym formularzu dostępnym w urzędach lub w sieci. Jeśli chcesz to zrobić droga internetową, zaloguj się na swoje konto w ePUAP. Znajdziesz tam usługę zgłoszenia utraty lub uszkodzenia dowodu osobistego. Następnie wystarczy wybrać odpowiednią opcję (utrata lub uszkodzenie) oraz urząd, który wydał dokument. Po naciśnięciu przycisku „Unieważnij dowód” potrzebne będzie jeszcze tylko potwierdzenie (np. przez podpis elektroniczny lub profil zaufany i kod SMS).

Nie zapomnij również zastrzec dowodu w systemie bankowym!

Banki uczestniczą w systemie Dokumenty Zastrzeżone realizowanym przez Związek Banków Polskich. Jego celem jest przeciwdziałanie przestępstwom z użyciem skradzionych i zagubionych dokumentów tożsamości. Jak i gdzie zastrzec dowód osobisty, aby informacja o jego kradzieży dotarła do systemu Dokumenty Zastrzeżone? W tym przypadku również masz do wyboru kilka metod:

  • zastrzeżenie dowodu osobistego w placówce banku – może to być dowolny bank zrzeszony w systemie, nawet jeśli nie jesteś jego klientem;
  • zastrzeżenie dowodu osobistego przez BIK – to bardzo wygodna i szybka procedura internetowa, dostępna z każdego miejsca na świecie.

Dowód osobisty można zastrzec przez BIK zaledwie jednym kliknięciem. Możesz tego dokonać w dowolnym momencie – system działa 24 godziny na dobę. Wcześniej należy jednak utworzyć tam konto.

Jak i gdzie zastrzec karty płatnicze?

Jeśli ukradziono Ci również karty płatnicze, powinieneś je jak najszybciej zastrzec. Zwykle wystarczy do tego kontakt z infolinią banku. Każdy bank podaje na swojej stronie internetowej numer telefonu, pod którym można zgłosić kradzież karty lub udostępnia innego rodzaju procedury (np. przez internet lub aplikację). Możesz też skorzystać ze specjalnej infolinii Zintegrowanego Systemu Zastrzegania Kart Płatniczych. Jest ona dostępna z każdego miejsca na świecie, 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu pod numerem 828 828 828. Nie wszystkie działające w Polsce banki należą jednak do tego systemu – poprzez infolinię nie można zastrzec kart m.in. mBanku, Banku Pocztowego, Toyota Banku oraz Nest Banku.

Po trzecie – zgłoś szkodę ubezpieczycielowi

Kolejnym krokiem powinno być zgłoszenie kradzieży ubezpieczycielowi. Będąc na wakacjach, szczególnie tych zagranicznych, zawsze powinieneś mieć bowiem ubezpieczenie turystyczne. W ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU) znajdziesz informacje na temat tego, co podlega ubezpieczeniu oraz jak zgłosić szkodę. Większość firm udostępnia specjalne formularze online lub infolinie. Najlepiej dokonać zgłoszenia jak najszybciej, szczególnie że w przypadku większości ubezpieczeń istnieje limit czasowy na zgłoszenie szkody od czasu zdarzenia.

Przezorny zawsze ubezpieczony

Kradzież to bardzo przykre zdarzenie, ale pamiętając o wszystkich powyższych krokach, zminimalizujesz jego negatywne skutki. Pamiętaj również, aby zawczasu przygotować się do każdej podróży – m.in. poprzez wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia. Zanotuj też numery telefonów lub inne dane, których możesz potrzebować w razie utraty dokumentów czy kart płatniczych. Załóż konto w BIK, aby móc łatwo i szybko zastrzec swój dokument tożsamości.

Ponadto podczas pobytu na wakacjach pamiętaj o podstawowych zasadach bezpieczeństwa – często zwykła ostrożność jest w stanie uchronić przed kradzieżą!

Opracowano na zlecenie Biura Informacji Kredytowej SA

Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024