Singletrack Glacensis - największa sieć leśnych tras rowerowych w Europie i Polsko-czeska kooperacja

Aktualizacja: 2023-11-30

Miłośnicy rowerów MTB mogą na co dzień korzystać z okolicznych, leśnych ścieżek, jednak przy odrobinie wolnego czasu chętnie wybierają wypad z rowerem na ciekawą trasę. Bez wątpienia wart polecić Singletrack Glacensis, czyli zbiór doskonale przystosowanych i zadbanych szlaków rowerowych o zróżnicowanych poziomach trudności. Liczące ponad 260 km trasy, składające się na 27 pętli przebiegają w wyjątkowo malowniczej scenerii.

Co to jest singletrack? Poznaj jego specyfikę

Singletracki, w przeciwieństwie do doubletracków są trasami o niewielkiej szerokości, dedykowanymi do jazdy jednośladem w jednym kierunku, pojedynczo. Nie oznacza to, że po trasach rowerowych typu singletrack musisz poruszać się samotnie, a gęsiego. Na tego typu ścieżkach nie ma możliwości swobodnego wyprzedzenia innego rowerzysty lub wyminięcia się, jadąc w przeciwnych kierunkach. Trasy typu singletrack najczęściej przebiegają przez lasy, na zboczach wzniesień oraz w wielu przestrzeniach, w których nie ma możliwości wygospodarowania szerszego przejazdu. Dzięki temu zachwycają bliskością kontaktu z naturą oraz zróżnicowanym podłożem. 

Singletrack Glacensis - gdzie się znajduje?

Pętla trasy rowerowej Singletrack Glacensis znajduje się na Ziemi Kłodzkiej, a jego ponad dwustu sześćdziesięciokilometrowy dystans obejmuje Przełęcz Srebrną w Srebrnej Górze, Bardo, Złoty Stok, Lądek Zdrój, Stronie Śląskie, Międzygórze, Międzylesie, Przełęcz Spalona ze szczytem Jagodna i prowadzi przez szutrowe, leśne i asfaltowe ścieżki. Na trasę składa się ponadto kompleks dróg rowerowych w Dusznikach-Zdroju i Kudawie-Zdroju. Obecnie trasa obejmuje również odcinki, znajdujące się za granicą z Czechami i można przejechać od Bystrzycy Kłodzkiej, aż po Ceską Trebovę i Zdobnice. Pamiętaj, by przed rozpoczęciem rowerowych wypraw zaopatrzyć się w ubezpieczenie turystyczne od Warta. Dzięki niemu masz pewność, że w przypadku kontuzji zyskasz szybkie, niezawodne wsparcie bez stresu i poszukiwań. Z uwagi na to, ze pętle, należące do tracku mogą wychodzić poza granice kraju warto również rozważyć ubezpieczenie turystyczne zagraniczne. 

Czy na trasach Singletrack Glacensis można coś zjeść i przenocować?

Singletrack Glacensis jest kompleksem dróg, przeznaczonych do jazdy rowerami MTB. Drogi te przebiegają zarówno przez tereny leśne, wyżynne, jak i przez okoliczne miejscowości. Każda pętla posiada punkty dostępowe, gdyż trasę możesz rozpocząć i zakończyć w dowolnie wybranym miejscu. Punkty wyposażone są w parking, miejsce do wypoczynku oraz sprzęty, pozwalające na naprawę drobnych usterek w jednośladach. Wzdłuż trasy, często w niedalekim oddaleniu lub w okolicznych miejscowościach znajduje się baza gastronomiczna oraz noclegowa. Powstało wiele miejsc, rekomendowanych przez twórców Singletrack Glacensis, przyjaznych rowerzystom. W tych przestrzeniach znajdują się pomieszczenia na rowery oraz masz możliwość umycia jednośladu i drobnej konserwacji. Podczas przemierzania Singletrack Glacensis poznasz lokalną kuchnię i zachwycisz się tamtejszą gościnnością. 

Singletrack Glacensis już sięga za czeską granicę!

Sieć blisko trzydziestu pętli tras rowerowych, ceniona przez miłośników jazdy rowerem MTB podlega nieustannej rozbudowie. Nie tylko zadbane są czynne odcinki, ale wciąż powstają nowe. Trasy w ramach Singletrack Glacensis są doskonale oznaczone, dzięki czemu nie masz ryzyka zgubienia się na trasie lub wyboru szlaku innego niż ten, który był Twoim planem przejazdu. By było jeszcze łatwiej, trasy w ramach tracku oznaczone zostały kolorami, czerwonym i niebieskim. Dzięki czytelnym, łatwym w interpretacji znakom łatwo określisz położenie, kierunek przejazdu oraz możesz trzymać się wyznaczonej trasy. Obecnie Glacensis sięga terenów czeskich, gdzie jest tak samo wysoki poziom przygotowania atrakcji jak po polskiej stronie. Sama trasa jest bardzo zróżnicowana i liczy zarówno łatwe, wręcz dość monotonne odcinki, jak i wymagające podjazdy i zjazdy, podczas których zdecydowanie musisz wykazać się kondycją i umiejętnościami. Singletrack Glacensis jest odpowiedni dla rowerzystów, posiadających różne przygotowanie. Przed przyjazdem na Ziemię Kłodzką warto zapoznać się online z mapami oraz specyfiką tras i zaplanować wycieczkę, odpowiadającą własnym możliwościom. Warto wziąć również pod uwagę, które tereny są dla Ciebie szczególnie atrakcyjne pod kątem krajobrazowym, by połączyć aktywność fizyczną z radością podziwiania uroku i piękna tych wyjątkowych miejsc. 

Artykuł sponsorowany

 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024