Czy podróżowanie po Polsce samolotem to dobry pomysł?
Podróżowanie po kraju samolotem to rzadko wybierana opcja, choć jest ona możliwa, a Polskie lotniska oferują sporo regularnych połączeń pomiędzy większymi miastami. Czy jednak taka podróż się opłaca? Jak się do niej przygotować i o czym warto pomyśleć jeszcze przed wylotem?
Czy to ma w ogóle sens?
Polska nie jest tak dużym krajem, aby przemieszczanie się w jej granicach samolotem było powszechne. Zazwyczaj podróżujący decydują się na samochód, pociąg lub autobus. Niemniej jednak wybierając się w dalszą podróż, np. z Krakowa do Gdańska, lot może okazać się całkiem sensownym rozwiązaniem. Przy dużych odległościach podróż samolotem na pewno będzie bardziej komfortowa, może też okazać się szybsza. Żeby jednak tak się stało, trzeba starannie przemyśleć wszystkie aspekty takiego rozwiązania i porównać ze sobą dostępne opcje. Przykładowo lot z Warszawy do Krakowa trwa kilkadziesiąt minut, jednak należy uwzględnić również czas dotarcia na lotnisko, odprawę i oczekiwanie na miejscu. Może się bowiem okazać, że oszczędność czasu jest pozorna.
Czy to się opłaca?
Ceny biletów lotniczych na trasach pomiędzy polskimi miastami mogą być zaskakująco atrakcyjne. Zdarza się nawet, że wypadają lepiej niż bilety kolejowe na tej samej trasie. Jednak podobnie jak w przypadku czasu, tutaj też warto wziąć pod uwagę choćby taką kwestię jak dodatkowe koszty dotarcia na lotnisko czy parkingu, jeśli musimy zostawić samochód. Znaczenie może też mieć to, czy jesteśmy uprawnieni do zniżek. Jeśli alternatywą jest podróż samochodem, może okazać się, że będzie ona mieć większy sens niż lot jeśli wybieramy się w podróż w większej grupie - wtedy bowiem koszty rozkładają się na kilka osób.
Jak dostać się na lotnisko?
Dotarcie na miejsce nie będzie bardzo problematyczne, jeśli lotnisko, z którego rozpoczynasz podróż znajduje się w Twoim mieście. W takiej sytuacji najlepszą opcją może okazać się dojazd komunikacją miejską lub taksówką. Nie musisz wtedy martwić się o parking lotnisko w innym mieście to już większe komplikacje, jednak zawsze da się znaleźć jakieś rozwiązanie. Można chociażby sprawdzić czy dostępne są jakieś transfery z Twojej miejscowości lub poprosić kogoś znajomego o podwózkę. Najwygodniej oczywiście byłoby dojechać własnym samochodem, ale wiele osób ma opory przed takim rozwiązaniem, ponieważ nie mają pomysłu, co później z nim zrobić. Jednak i na to jest rada. Można zostawić auto na specjalnie do tego przeznaczonym parkingu. W okolicach każdego lotniska są takie miejsca - znaleźć je można za pośrednictwem strony https://parkos.pl/.
Zaplanuj pobyt na miejscu
Kiedy już wylądujesz w wybranym mieście, musisz dostać się z lotniska do hotelu lub innego miejsca, które jest celem Twojej podróży. W Polsce jest to znacznie prostsze niż za granicą, mimo to warto przemyśleć temat wcześniej i zorganizować sobie transport na miejscu. Można oczywiście skorzystać z autobusów miejskich, tramwajów lub usług prywatnych przewoźników działających w danej miejscowości, co niewątpliwie będzie najtańsze. Ciekawą opcją, coraz szerzej dostępną opcją, jest wynajęcie samochodu, który można odebrać w umówionym punkcie niedaleko lotniska.
Podsumowując, podróżowanie samolotem po Polsce może mieć sens kiedy przemieszczamy się na dłuższych trasach, jednak zanim zakupisz bilet lotniczy, dobrze jest szczegółowo przemyśleć, czy akurat ten środek transportu na pewno będzie najbardziej optymalnym rozwiązaniem podczas Twojej podróży.
Artykuł sponsorowany