Zamki Gotyckie na Pomorzu - przewodnik po warowniach i okolicznych atrakcjach

Aktualizacja: 2023-06-09
Malbork
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Szlak Zamków Gotyckich na Pomorzu to fantastyczna i zarazem popularna wstęga, tworzona przez trasę samochodową, łączącą średniowieczne warownie, wystawione tu za czasów krzyżackich, na terenie ich państwa. Kiedyś miały strzec granic, ale chyba przede wszystkim pokazywać wielkość nowej na tych ziemiach wiary. A zamki stawiano gęsto, w odległości około 20 km, by zakonnicy podróżując nie musieli nocować w miejscach o wątpliwej reputacji.

Do dziś na Kociewiu, Powiślu i Kaszubach odnaleźć można kilka cudnych zamków gotyckich - krzyżackich i biskupich. W większości udostępnione do zwiedzania, stanowią wspaniałe atrakcje turystyczne. Gdy przekroczysz ich progi i wnikniesz wgłąb murów, przeniesiesz się w świat średniowiecznej tradycji i poczujesz klimat tamtych lat. Tym bardziej, że dziedzińce i zamkowe podwoje często stają się areną ciekawych imprez - turniejów rycerskich, koncertów muzyki dawnej, pokazów rzemiosła czy barwnych jarmarków. Wjedź do krainy czerwonej cegły i poznaj bogactwo dawnego państwa Krzyżaków!

Sztum
Sztum

Malbork - krzyżacki zamek

Zamek krzyżacki w Malborku to największa gotycka twierdza z cegły w Europie, a nawet na świecie. To najwspanialsza pamiątka po Zakonie Krzyżackim. Marienburg czyli zamek Maryi stoi na prawym brzegu Nogatu przeszło 700 lat. Kompleks zajmuje powierzchnię ponad 20 ha, a obejmują go mury obronne ciągnące się na długości ponad 5 km! Składał się z 3 części - gospodarczego zamku Niskiego, Średniego z pałacem wielkich mistrzów i Wysokiego przeznaczonego dla konwentu. Zamek zaczął powstawać około 1280 roku, a jego budowa skończyła się w XV wieku. Szybko stał się główną siedzibą Krzyżaków i zaczątkiem państwa zakonnego. Już w 1309 roku osiadł tu przybyły z Wenecji wielki mistrz zakonny.

Dziś gotycki zamek Maryi wpisany jest na listę UNESCO. Ten unikalny kolos można zwiedzać, bo po zniszczeniach II wojny światowej wspaniale go odbudowano. Właściwie rekonstrukcja trwa do dzisiaj. Charakterystyczna jest największa rzeźba średniowiecznej Europy - Madonna Malborska, licząca ponad 8 metrów wysokości. Została odtworzona przez współczesnych konserwatorów i pokryta mozaiką zawierającą prawdziwe złoto. Maryja rzuca się w oczy na murach zamku już spod budynku kasy. Może Cię to zdziwi, ale 3 godziny zwiedzania zamku minęły jak oka mgnienie. Trzeba tyle przeznaczyć, by zajrzeć we wszystkie fragmenty warowni. Zobaczysz tu Wielki Refektarz, Pałac Wielkich Mistrzów, grobową kaplicę Św. Anny czy niezwykle cenny kościół Najświętszej Marii Panny - arcydzieło architektury gotyckiej. Są też inne ciekawostki - liczne latryny, ogrzewanie podłogowe czy największy okap na świecie. Podobno w średniowieczu nigdzie nie jadano tak wystawnie i smacznie, jak u Krzyżaków, a sama budowla była najbardziej ekskluzywną rezydencją ówczesnej Europy!

Malbork
Malbork
Zamek w Malborku - Wielki Refektarz
Zamek w Malborku - Wielki Refektarz
Zamek w Malborku - kaplica Św. Anny
Zamek w Malborku - kaplica Św. Anny
Zamek w Malborku - kościół NMP
Zamek w Malborku - kościół NMP
Malbork
Malbork
Malbork
Malbork

Inne atrakcje Malborka

Zachwycił nas rejs stateczkiem po Nogacie, który przystań ma pod samym zamkiem. Oferuje niezatarte wspomnienia oraz piękne widoki na malborską twierdzę. Ciekawe są w mieście gotyckie obwarowania, m.in. Brama Garncarska z XIV wieku przy ul. Piłsudskiego czy Brama Mariacka zwana Sztumską przy Alei Rodła. Pomiędzy zamkiem a Bramą Mariacką skrył się całkiem ładny Ratusz Staromiejski -  średniowieczna siedziba władz miasta. Tuż obok wznosi się kościół Św. Jana Chrzciciela - gotycka świątynia, której początki sięgają XV wieku.

Przy ulicy Kościuszki stoi pomnik Kazimierza Jagiellończyka. Upamiętnia on zwycięski wjazd polskiego króla do Malborka w 1457 roku i rozpoczęcie tym samym tzw. "czasów polskich", które trwały 315 lat. Za pomnikiem warto zajść do Muzeum Miasta Malborka, które siedzibę ma w ładnej willi z XIX wieku. W środku zapraszają wystawy oraz Informacja Turystyczna. Obecnie znajdziesz tu ciekawostki o Mikołaju Koperniku z racji 500-lecia jego narodzin, o Żydach malborskich, a także o obozie jenieckim Stalag XX B. Poza centrum miasta na rodzinną rekreację oferują się Dinopark - pierwszy na Pomorzu park ruchomych dinozaurów i smoków oraz Park Linowy Jumpy Park - kolorowy park z atrakcjami linowymi i nie tylko.

Malbork
Malbork
Park w Malborku
Park w Malborku
Malbork
Malbork
Dinopark w Malborku
Dinopark w Malborku

Kwidzyn - zamek kapituły z katedrą

Gotycki zamek w Kwidzynie jest inny niż wszystkie. Ten zamek kapituły pomezańskiej to wspaniały zespół katedralno-zamkowy, cenny zabytek z XIV wieku. To właśnie pierwsza cecha wyróżniająca tę warownię. Jako jedyna w państwie krzyżackim była połączona z potężną katedrą. Był to zamek biskupów, ale za dołączeniem świątyni przemawiały w pierwszej kolejności względy obronne, a nie bliskość do miejsca pracy.

Drugim wyróżnikiem zamku w Kwidzynie jest charakterystyczna, największa latryna na świecie! Gdanisko, bo o nim mowa, to wieża sanitarna i obronna zarazem. Ma 25 metrów wysokości i połączona jest z resztą zamku ostrołukowym pomostem wspartym na pięciu ceglanych filarach, pod którym całe średniowiecze płynął strumień odprowadzający nieczystości. Kryty pomost prowadzący z gdaniska do zamku na wysokości pierwszego piętra, ma długość ponad 50 metrów i kryje ciekawą wystawę etnograficzną mówiącą o mennonitach - niderlandzkim ludzie, który osiadł na Żuławach już w XVI wieku i żył tutaj aż do zakończenia II wojny światowej.

Zamek w Kwidzynie
Zamek w Kwidzynie
Zamek w Kwidzynie
Zamek w Kwidzynie
Zamek w Kwidzynie
Zamek w Kwidzynie

Wnętrza gotyckiego zamku skrywają Muzeum Zamkowe, od piwnic po piętro. Poznasz tu historię budowli, przyrodę okolicy i wystawy czasowe. Ciekawostką jest, że w piwnicach zamku stoi skrzynia, w której siedział Jurand podczas kręcenia "Krzyżaków". Bardzo ciekawa jest też katedra, dostępna za osobnym biletem. Przewodnik pełen pasji może opowiadać o niej bez końca. Mieści kryptę wielkich mistrzów zakonu krzyżackiego, nietypowe prezbiterium "na piętrze", wspaniałe malowidła na ścianach, a także celę, a właściwie pustelnię, w której najpewniej ostatni rok życia spędziła błogosławiona Dorota z Mątowów. To świecka pustelniczka, która została tutaj zamknięta na własną prośbę.

Ośrodek Miłosna

W Kwidzynie warto też zajrzeć do Ośrodka Miłosna, gdzie oprócz stajni z końmi czeka mini zoo, restauracja, a nieco dalej park dendrologiczny. Na pewno spodoba się tutaj młodszym i starszym turystom.

Katedra w Kwidzynie
Katedra w Kwidzynie

Sztum - krzyżacki zamek

Zamek krzyżacki w Sztumie jest ślicznie położony nad wodami jezior - Sztumskiego i Barlewickiego. Miejsce nie jest zbyt popularne, tym chętniej zapraszamy i polecamy. Warownia powstała w XIV wieku, jako ciekawa budowla gotycka z wieżami, które niestety nie zachowały się do dzisiaj. Można bezpłatnie pospacerować po dziedzińcu zamku, a odpłatnie w murach zamkowych zobaczyć z audioprzewodnikiem kilka wystaw w ramach muzeum, będącego oddziałem Muzeum Zamkowego w Malborku. Warto wspomnieć, że my wnętrza zamku w Malborku, Kwidzynie i Sztumie oglądaliśmy bezpłatnie w ramach Pomorskiej Karty Turysty. Po jej wykupieniu można zwiedzać liczne obiekty w Trójmieście i nie tylko.

Zamek w Sztumie
Zamek w Sztumie
Zamek w Sztumie
Zamek w Sztumie
Sztum
Sztum

Promenada nad Jeziorem Sztumskim

Mury sztumskiej warowni schodzą niemal do samego jeziora Sztumskiego. Pospacerowaliśmy jego malowniczym brzegiem, napotykając Rusałkę i Wodnika - uroczy pomnik na deptaku. Ta ścieżka spacerowa pozwala podziwiać ładne widoki na taflę wody ogrzaną promieniami chylącego się słońca.

Sztum
Sztum
Sztum
Sztum

Gniew - krzyżacki zamek

Zamek Gniew to najpotężniejsza twierdza Zakonu Krzyżackiego na lewym brzegu Wisły. Ma charakterystyczny kształt warowni z czterema narożnymi wieżami. Postawili go tak zgrabnie Krzyżacy w czasach średniowiecza, na przełomie XIII i XIV wieku, wkrótce po tym, jak w 1297 roku osada Gniew otrzymała prawa miejskie. W latach 1464-1772 zamek w Gniewie był siedzibą starostów, a ten najbardziej znany i znakomity to Jan III Sobieski. Choć budowla była mocno pokiereszowana dziejami, głównie za sprawą XX wieku, dziś prezentuje się wyśmienicie. W niezwykle malowniczej scenerii Gniewu, usytuowana jest na wzgórzu ponad Wisłą, gdzie spotyka się ona z rzeką Wierzycą. Urok tego miejsca jest wręcz przejmujący.

Można tu wpaść na samo zwiedzanie warowni, albo zostać na dłużej w hotelu. Jedzenie podają tu nieziemsko dobre! Podobnież ono wygląda. Ponadto stacjonuje tu Chorągiew Husarska, działa chór gregoriański oraz różne stowarzyszenia miłośników historii. Każdego roku na zamku organizowane są spektakle, inscenizacje historyczne oraz turnieje rycerskie. W sierpniu Gniew staje się na kilka dni areną festiwalu historycznego Vivat Vasa z głównym widowiskiem batalistycznym "Bitwa pod Gniewem 1626".

Gotycki zamek w Gniewie na pewno zaskoczy Cię nietypową formułą zwiedzania, poważną, zabawną i straszną jednocześnie. Nie oferuje mnogości udostępnionych komnat czy eksponatów, ale formuła spaceru po zamku jest fantastyczna za sprawą niesamowitego przewodnika oratora. Niech Cię nie zdziwi powitanie: "Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus", wszak to dawny klasztor! Szczególnie dobrze natomiast bawiliśmy się podczas zwiedzania nocnego.

Zamek Gniew
Zamek Gniew
Zamek Gniew
Zamek Gniew
Zamek Gniew
Zamek Gniew
Zamek Gniew
Zamek Gniew
Zamek Gniew
Zamek Gniew
Zamek Gniew
Zamek Gniew

 

Inne atrakcje Gniewu

Z murów zamku zobaczysz zrewitalizowany rynek ze ślicznym gniewskim ratuszem oraz okazały, gotycki kościół Św. Mikołaja w jednym z naroży placu. Warto tutaj podejść i zobaczyć zabytki z bliska. Dodatkowo polecam przespacerować się urokliwą uliczką Sambora, z niskimi, kolorowymi domkami, które przycupnęły przy potężnej farze niczym chatki krasnoludków.

Gniew rynek
Gniew rynek
Gniew fara
Gniew fara
Gniew ulica Sambora
Gniew ulica Sambora

Zamek Kiszewski - ruiny zamku krzyżackiego i spływ kajakowy

Będąc na Pomorzu, nie tylko podziwialiśmy zamki gotyckie, ale też korzystaliśmy z przyrodniczych uroków tej pięknej krainy. Do kolejnego zamku krzyżackiego dotarliśmy więc w sposób nietypowy, gdyż był to spływ kajakowy wijącą się rzeką Wierzycą. Spływ zaczęliśmy w Bartoszylesie i dopłynęliśmy do miejscowości Zamek Kiszewski, gdzie stoją ruiny średniowiecznej, krzyżackiej warowni. 

Pozostaje ona w rękach prywatnych i jest dostępna tylko po wcześniejszym umówieniu się. Istnieją plany, by ją odbudować i stworzyć tutaj hotel oraz centrum konferencyjne. Spod zamku organizator rejsu odwiózł nas z powrotem do Starej Kiszewy, gdzie czekał nasz samochód. Rzeka Wierzyca jest na tym odcinku dość łatwa i płytka. Płynęliśmy około 2 godzin. Na trasie zdarzały się różne przeszkody w postaci pni, korzeni i zwężeń. Ale to naprawdę wielka radocha i polecamy każdemu.

Zamek Kiszewski
Zamek Kiszewski
Zamek Kiszewski
Zamek Kiszewski
Spływ kajakowy Wierzycą
Spływ kajakowy Wierzycą
Spływ kajakowy Wierzycą
Spływ kajakowy Wierzycą

 

Lębork - krzyżacki zamek, baszty i inne atrakcje miasta

Lębork to śliczne, średniowieczne miasteczko, zbudowane w dużej mierze przez Krzyżaków. Wiele z elementów XIV-wiecznej, gotyckiej zabudowy możesz tu podziwiać do dziś. Najbardziej efektowne są liczne baszty, bardzo ładnie zrewitalizowane. Wraz z ciągiem murów baszty te tworzą niezwykle urokliwy zakątek.

Najważniejszym zabytkiem Lęborka jest jednak gotycki zamek krzyżacki, pochodzący z XIV stulecia. Dzisiaj znacząco przebudowany, stanowi siedzibę sądu i element Szlaku Zamków Gotyckich. Obok zamku stoi dawny młyn, zaś przed dawną warownią zobaczysz pręgierz i dyby. 

Warto też przystanąć na dłuższą chwilę przy gotyckim kościele Św. Jakuba. To okazała fara z XIV stulecia, a od 2010 roku sanktuarium leżące na Szlaku Św. Jakuba. Nie zawodzi również neogotycki Ratusz, pochodzący z lat 1890-1900. Na jego murach widoczny jest tzw. pręt chełmiński, wyznaczający długość 4,3266 m. Była to średniowieczna jednostka miary, przy pomocy której odmierzano szerokość ulic czy długość murów miejskich.

Co ciekawe, w Muzeum z siedzibą w pięciokondygnacyjnej kamienicy mieszczańskiej przy ulicy Młynarskiej mieszczą się wystawy: archeologiczna, historyczna, etnograficzna, numizmatyczna oraz gabinet Paula Nipkowa. Na ostatnim piętrze znajduje się Galeria Strome Schody, w której prezentowane są wystawy czasowe. Oprócz siedziby głównej, muzeum posiada również Basztę 24 z ekspozycją uzbrojenia, zbroi i strojów z II połowy XV wieku oraz Basztę 27 z wystawą poświęconą ziołolecznictwu i haftom kaszubskim

Najnowszym obiektem muzealnym w Lęborku jest przebudowana Wieża Ciśnień, mieszcząca się w Parku Chrobrego, gdzie od listopada 2021 roku zobaczysz wystawę archeologiczną. Na ekspozycji prezentowane są przedmioty związane z okresem wpływów rzymskich, okresem wędrówek ludów oraz wczesnym średniowieczem na Ziemi Lęborskiej. Większość zabytków zgromadzonych w gablotach reprezentuje twórczość ludności kultury wielbarskiej zamieszkującej okolice Lęborka w pierwszych wiekach naszej ery. Artefakty pozyskane z cmentarzysk w Czarnówku i Wilkowie przedstawiają ogromną wartość naukową, przyczyniając się do poszerzenia wiedzy na temat ludności zamieszkującej tu nawet dwa tysiące lat temu. Wystawie towarzyszy aplikacja do samodzielnego zwiedzania  oraz Draw Alive, dzięki któremu najmłodsi zwiedzający mogą ożywić pomalowane przez siebie kolorowanki.

W Wieży Ciśnień znajdują się ekspozycje poświęcone historii obiektu oraz systemu wodnego miasta, czego nieodłącznym elementem jest nieczynny zbiornik wodny. Znajdują się tam również tablice multimedialne nawiązujące do ekologii wodnej. Na najwyższej kondygnacji wieży mieści się platforma widokowa, z której rozpościera się widok na Lębork i okolice.
Aplikacja do samodzielnego zwiedzania: app.muzeum.lebork.pl

Lębork zamek
Lębork zamek
Lębork obwarowania
Lębork obwarowania
Lęborka fara
Lęborka fara

Bytów - krzyżacki zamek

Na barwnych i sielskich Kaszubach odnaleźliśmy cudowny zamek w Bytowie. Tę niewielką miejscowość zakupili w XIV stuleciu Krzyżacy i wybudowali tu okazałą, gotycką twierdzę. Zaplanowana na planie prostokąta, posiada 3 baszty okrągłe - Młyńską, Różaną i Polną oraz czworoboczną wieżę Prochową. Twierdza bytowska strzegła zachodniej granicy, a że powstała nieco później, niż inne zamki Krzyżaków, to uwzględniono tu rozwój broni palnej. Od XVI wieku warownia stała się natomiast letnią rezydencją Gryfitów - książąt zachodniopomorskich. W XX wieku po zniszczeniach wojennych została odbudowana i dzisiaj mieści Muzeum Zachodniokaszubskie. Dowiesz się tu wielu ciekawostek o samym zamku, ale i o Kaszubach. W trakcie zwiedzania koniecznie wyjdź na klimatyczny mur zachodni pomiędzy basztami. Widoki stąd na poszczególne skrzydła budowli są przepiękne.

Zamek w Bytowie
Zamek w Bytowie
Zamek w Bytowie
Zamek w Bytowie
Zamek w Bytowie
Zamek w Bytowie
Zamek w Bytowie
Zamek w Bytowie

Inne atrakcje Bytowa

Niemal przy zamku stoi gotycka wieża, będąca pozostałością dawnego kościoła Św. Katarzyny, który został zniszczony w 1945 roku. Dziś wieża dostępna jest dla turystów w formie muzeum, w ramach tego samego biletu, co zamek. Niestety nie oferuje punktu widokowego na szczycie. 

Kilka kroków dalej otwiera się ciekawy rynek, z kolorowymi kamieniczkami i eklektycznym kościołem Św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Szczególnie cenny jest zespół trzech kamieniczek mieszczańskich z XVIII wieku. Stoją obok kościoła, przy ulicy Jana Pawła II, pod numerami 10, 12 i 14. Przed nimi uwagę przykuwa ciekawa fontanna.

Zamek w Bytowie
Zamek w Bytowie
Bytów
Bytów

Człuchów - krzyżacki zamek

A czy wiesz, że gotyckie założenie zamkowe w Człuchowie było drugim co do wielkości po Malborku? Wszyscy rycerze i dostojnicy przybywający z zachodu do państwa zakonnego, trafiali najpierw tutaj, więc Krzyżacy już na tym zamku chcieli wprawiać gości w osłupienie. Niestety z tej granicznej warowni zachowała się do dziś jedynie masywna wieża, widoczna niemal z każdego punktu w mieście. Przy niej skrywają się ruiny skrzydeł, wśród których można spacerować. 

Budynek przylegający do wieży to XIX-wieczny kościół ewangelicki, mieszczący dziś Muzeum Regionalne w Człuchowie. Skrywa ono niebanalne skarby, m.in. srebrne monety z X oraz XVII wieku. Wkrótce zobaczycie tu również XVI-wieczny hełm kapalin, odkryty podczas badań archeologicznych. 

Oczywiście warto też wspiąć się na zamkową wieżę, wysoką na 46 metrów, która po budowie kościoła stała się dzwonnicą kościelną. Dziś zorganizowano tutaj punkt widokowy na miasto i człuchowskie jeziora.

Człuchów zamek
Człuchów zamek
Zamek w Człuchowie
Zamek w Człuchowie
Człuchów Zamek
Człuchów Zamek

Inne atrakcje Człuchowa

A jezior tu nie brakuje, już w granicach miasta rozlewają się aż cztery zbiorniki, co tworzy niesamowicie malowniczą scenerię. Spacerowaliśmy po mieście dość długo, bo i ciekawostek jest tutaj sporo. Bardzo podobał mi się zabytkowy park krajobrazowy przy zamku, zwany Laskiem Luizy. Wprost z parku wyszliśmy na kładkę z wieżyczką widokową na okoliczne bagniska. Z zabytków warto tu zwrócić uwagę na śliczny budynek Ratusza z początku XX wieku. W środku ciekawe są sala ślubów i sala posiedzeń, a także krzesła gdańskie. Na zewnętrznej fasadzie przykuwają uwagę zdobienia secesyjne i figura Św. Jakuba - patrona miasta. Do ratusza przyklejony jest efektowny dworek z wieżyczkami, z XIX wieku.

Stąd niedaleko do rynku, który po zniszczeniach ostatniej wojny nie zachował wielu zabytkowych budowli, ledwie kilka kamienic. W narożu góruje barokowy kościół Św. Jakuba Apostoła z XVII wieku, który powstał w miejscu wcześniejszego, drewnianego kościółka z XIII stulecia. W XVIII wieku stanęła wieża, która niedługo będzie dostępna dla turystów, a my mieliśmy okazję ją zwiedzić już teraz. Miejscowy pasjonat naprawił stary zegar na wieży i dziś wybija on godziny. Wieża ma ciekawy klimat, a proboszcz planuje jeszcze otworzyć dla turystów krypty pod świątynią. Kościół leży na Szlaku Św. Jakuba.

Bardzo fajną atrakcją Człuchowa są też rejsy tratwami. My płynęliśmy po jeziorze Urzędowym, zwanym też Człuchowskim czy Szpitalnym. To przyjemny sposób na zobaczenie miasta z innej perspektywy, ale też obcowanie z naturą. Widzieliśmy sporo kaczek, łyski, łabędzie, a nawet czaple i kormorany. Na koniec odwiedziliśmy plażę przy kąpielisku miejskim, nad Jeziorem Rychnowskim. Jest tu molo, park linowy i piasek przywieziono podobno z samej Łeby. Warto dodać, że w parku w Człuchowie latem organizowane są ciekawe imprezy, m.in. pod koniec lipca Polish Boogie Festival (w 2023 roku odbędzie się już 19. edycja tego wydarzenia) i pod koniec czerwca Yoga Day by Małgorzata. Ciekawostką jest, że podczas edycji w 2022 roku został tu pobity rekord Polski w kategorii największa lekcja jogi. 724 osoby jednocześnie spotkały się na macie!

A w ustronnym zakątku Człuchowa odnajdziesz ciekawy Ośrodek Canpol z rodzinnym parkiem rozrywki Wonderland. Na jego terenie znajdziecie mnóstwo atrakcji dla małych i dużych. Zaskakuje tutaj Zoo z przeróżnymi gatunkami zwierząt, od milusińskich kózek, przez małpy po lwy i tygrysy. Ponadto czeka park rozrywki, tor kartingowy, eurobungee i inne atrakcje.

Człuchów
Człuchów
Człuchów Ratusz
Człuchów Ratusz
Człuchów kościół
Człuchów kościół
Człuchów Canpol
Człuchów Canpol
Człuchów rejs tratwą
Człuchów rejs tratwą
Człuchów plaża miejska
Człuchów plaża miejska

 

Chojnice - gotyckie obwarowania

Chojnice nazywane wrotami Kaszub to najprawdopodobniej jedno z najbardziej ufortyfikowanych miast krzyżackich. Śliczne to miasteczko najpewniej nigdy nie posiadało zamku, ale zachowały się liczne ślady dawnych, gotyckich obwarowań. Najsłynniejsza jest tu Brama Człuchowska, a wokół ulokowały się inne baszty i ciąg murów obronnych. Wygląda to bardzo ładnie i przypomina nieco podobny fragment Lęborka. W dwóch fortyfikacyjnych budynkach - wspomnianej bramie człuchowskiej i w pobliskiej baszcie, tzw. Kurzej Stopce, dostępne są wystawy muzealne w ramach Muzeum Historyczno-Etnograficzne im. Juliana Rydzkowskiego w Chojnicach. Poznaliśmy tu historię miasta i okolicy, a także ciekawostki etnograficzne. Bardzo przypadła mi do gustu wystawa o butach - średniowiecznych i późniejszych. Zaś ta o dziejach Chojnic prezentuje bardzo bogatą wystawę archeologiczną razem z pochówkiem gockiej księżniczki, odkrytym w miejscowości Leśno.

Chojnice
Chojnice
Chojnice Muzeum
Chojnice Muzeum

Inne atrakcje Chojnic

Z rynkiem chojnickim ostatnia wojna obeszła się dużo łagodniej niż z pobliskim Człuchowem, dlatego zachowało się tutaj o wiele więcej ładnych kamieniczek, a do tego uwagę przykuwa ujmująca fontanna. Za nią dominuje nad placem neogotycki ratusz z początku XX wieku. To trzecia siedziba władz, bo gotycka i kolejna barokowa nie dotrwały do naszych czasów. Za rynkiem wyrastają dwie, jakże inne od siebie świątynie. Starsza, ceglana to gotycka bazylika Ścięcia Św. Jana Chrzciciela z XIV wieku. Niestety z powodu pożarów nie zachowała wyposażenia. Jej sąsiad to pojezuicki kościół Zwiastowania NMP - piękny przykład XVIII-wiecznego baroku, którego wnętrze kryje wiele historycznych zabytków i wspaniałe malowidła.

Nieco dalej od centrum mieści się bardzo ciekawy, choć jeszcze młody Browar Gościniec Chojnice z kraftowym, smacznym piwem. Tutejszy piwowar opowiedział nam o swojej pasji. W towarzystwie chojnickiego piwa zjedliśmy regionalne dania w tutejszej restauracji Gościniec. Był śledź po kaszubsku, zupa gulaszowa z wołowiny na piwie lager i żeberka wieprzowe w piwie Pils. Przy browarze czekają też pokoje gościnne, z których również skorzystaliśmy.

Ciekawy Park Tysiąclecia niedaleko centrum pozwala odpocząć po zwiedzaniu miasta. Obok czeka spory parking, a w sercu parku staw, mostki i alejki. Jest też ogród botaniczny, plac zabaw, siłownia na powietrzu czy skatepark. Jeszcze przyjemniejszym miejscem odpoczynku jest bardzo malownicze Jezioro Charzykowskie. Wystarczy podjechać dosłownie kawałek na północ do wsi Charzykowy, żeby cieszyć się urokami tego zbiornika, z mariną, plażą i pomostami spacerowymi. To podobno kolebka żeglarstwa w Polsce i zarazem idealne miejsce na zachód słońca!

Chojnice
Chojnice
Chojnice Browar
Chojnice Browar
Charzykowy
Charzykowy
Charzykowy
Charzykowy

Pomorze po raz kolejny okazało się dla nas cudownym miejscem aktywnego wypoczynku. Uwielbiamy zamki, toteż obecność gotyckich warowni stała się idealnym tematem przewodnim, który wzbogaciliśmy o dodatkowe atrakcje regionu, w scenerii pięknej i cennej przyrody. Gorąco Was zachęcamy do przemierzania Szlaku Zamków Gotyckich na Pomorzu. Ich zwiedzanie niesie wiele radości, garść wiedzy i sporo estetycznych doznań!

A czy wiesz, że na Warmii i Mazurach również czekają efektowne zamki gotyckie? Przeczytasz o nich w przewodniku Przemka z bloga antekwpodrozy.pl

Sprawdź pogodę

Poniżej pokazujemy Ci prognozę pogody. Sprawdź ją przed wyjazdem!

Zamek w Malborku
Zamek w Malborku - Madonna
Zamek w Malborku
Zamek w Malborku - kaplica Św. Anny
Zamek w Malborku
Kościół w Malborku
Malbork
Malbork
Zamek w Kwidzynie
Zamek Gniew
Gniew
Zamek Gniew
Zamek w Bytowie
Zamek w Bytowie
Zamek w Bytowie
Zamek w Bytowie
Wieża gotycka w Bytowie
Chojnice
Chojnice
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Avatar użytkownika Przemysław Wiktorczyk
Przemysław Wiktorczyk
16 czerwiec 2023 10:56

Przepiękne są te zamki 🙂
Aż chce się tam jechać

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024