Jak i gdzie ubezpieczyć się na wyjazd?

Aktualizacja: 2023-06-12

Wyjeżdżając poza granice kraju, zazwyczaj bardzo skrupulatnie planujemy poszczególne dni urlopu, a zapominamy o tym, co najważniejsze – zapewnieniu sobie poczucia finansowego bezpieczeństwa. Odpowiednio dobrana polisa ubezpieczeniowa jest równie istotna jak plan podróży. Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne? Dlaczego nie należy bagatelizować tej kwestii?

Czy na pewno ubezpieczenie turystyczne jest mi potrzebne?

Jednym z podstawowych pytań, jakie towarzyszą nam przy planowaniu urlopu, dotyczy potrzeby wykupienia polisy ubezpieczeniowej. Wiele osób sądzi, że to niepotrzebny wydatek. Są też tacy, którzy uważają, że w zupełności wystarczy Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Kto ma rację?

Wyjazd poza granice kraju bez dobrej polisy ubezpieczeniowej to niewątpliwie ryzyko, które w przypadku nagłej choroby czy wypadku może nieść ze sobą poważne problemy i ogromne koszty. Karta EKUZ zapewnia ochronę ubezpieczeniową, jaką cieszą się mieszkańcy danego kraju. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że nie wszędzie system ochrony zdrowia działa tak samo jak w Polsce – w wielu krajach pacjenci częściowo ponoszą koszty leczenia. Może się więc okazać, że wizyta u specjalisty będzie nas kosztować kilkadziesiąt euro. W przypadku poważniejszego leczenia koszty te bywają wielokrotnie wyższe.

Należy również zaznaczyć, że karta EKUZ nie działa we wszystkich krajach ani nie oferuje pełnej ochrony ubezpieczeniowej. Jeśli więc np. ulegniemy wypadkowi podczas zimowego szaleństwa w Alpach, za ewentualną akcję ratowniczą będziemy musieli zapłacić z własnej kieszeni. Podobnie będzie z kosztami transportu do kraju. W tym przypadku mowa już o kosztach liczonych w tysiącach euro, a więc o kwotach, które mogą istotnie nadszarpnąć nasz domowy budżet.

Co więcej, polisa turystyczna zapewnia często dodatkowe ubezpieczenie OC, co również jest niezwykle istotne. Jeśli niechcący zniszczymy czyjeś mienie, wytrącimy komuś z rąk kosztowny sprzęt lub wjedziemy w kogoś na stoku, będziemy mogli liczyć na finansowe wsparcie ubezpieczyciela.

Jak wybrać odpowiednią polisę ubezpieczeniową?

Na rynku funkcjonuje dziś wiele towarzystw ubezpieczeniowych i niemal każde z nich oferuje polisy turystyczne. By zapewnić sobie odpowiedni poziom bezpieczeństwa, warto stawiać na duże i sprawdzone podmioty, takie jak np. Nationale Nederlanden (https://www.nn.pl/dla-ciebie/hobby-i-turystyka/ubezpieczenie-turystyczne-w-polsce.html).

Analizując dostępne oferty, zwróćmy szczególną uwagę na parametry polisy – kwotę ubezpieczenia, zakres ochrony ubezpieczeniowej, a także dostępność i wysokość ewentualnego ubezpieczenia OC. Jeśli chorujemy przewlekle, koniecznie upewnijmy się, że wybrana polisa ubezpieczeniowa obejmuje takie przypadki. Analizują ogólne warunki ubezpieczenia, zwróćmy też uwagę na wszystkie wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela. Unikniemy w ten sposób niepotrzebnych problemów i rozczarowań.

Ile kosztuje dobre ubezpieczenie turystyczne?

Ceny polis turystycznych zależą przede wszystkim od ich parametrów – zakresu ochrony ubezpieczeniowej oraz kwot. Nie obawiajmy się jednak kosztów. Ceny dobrych polis zaczynają się od kilku złotych za każdy dzień pobytu poza granicami kraju.

Artykuł partnera

Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024