Juromania 2023, Zamek Olsztyn
Juromania
(4.7 głosów: 3)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Jak najbardziej mamy się za Juromaniaków, więc nie mogliśmy pominąć tego Święta 🙂 Juromania - święto Szlaku Orlich Gniazd na Jurze to nowa tradycja, bo to zaledwie II edycja, ale rozwinęła się już na dobre i bardzo nam się spodobała. Promuje szlak na całą Polskę i pozwala dobrze się zabawić w pięknej jurajskiej scenerii, w wielu miejscach na Jurze podczas całego weekendu od piątku do niedzieli, na wszystkich chyba zamkach, a do tego w Częstochowie, Podlesicach, Złotym Potoku, na Pustyni Błędowskiej i gdzie tam jeszcze...

Działo się! Ale nie sposób być wszędzie, my wybraliśmy się i w sobotę i w niedzielę, pogoda pięknie dopisała. W sobotę traf padł na Zamek Ogrodzieniec, gdzie jak się okazało, odbył się finał całej imprezy i było sporo telewizji, a podczas koncertu konferansjerem był Krzysztof Ibisz, który parę razy przypadkiem znalazł się tuż obok nas, najpierw, gdy wielkim wozem podjechał pod sam zamek z trasy, a my akurat z niego wychodziliśmy, a drugi raz, gdy szykowaliśmy się do oglądania historycznego korowodu, a on pojawił się akurat na wywiad dla Dziennika Zachodniego. Ale nie telewizja była w tym dniu ważna, przeciwnie, wszystko inne było ważne, stąd pojawiła się telewizja 🙂 Nasza Jura pokazała się całej Polsce, co za radość, tyle lat się o niej nie mówiło i naraz wyrasta na znaczący i pożądany region w Polsce! Dużo mówiło się o Szlaku Orlich Gniazd, wszak to główny bohater, impreza zacna, z "przebierańcami" z epoki, z warsztatami różnych średniowiecznych zajęć i z koncertami. My mieliśmy okazję posłuchać fragmentu koncertu muzyki filmowej w wykonaniu orkiestry Filharmonii z Zabrza, pięknie! Co ważne, w tym zarówno koncerty, jak i zwiedzanie zamku były darmowe. Świetna inicjatywa i duży "plus" dla organizatorów. Jako, że przeznaczyliśmy cały dzień na to miejsce, odstawiliśmy wózek do samochodu i ruszyliśmy z nosidełkiem na krótki szlak wokół zamku po pięknym Skalnym Mieście Podzamcza, polecam każdemu tę ścieżkę, bo nie jest długa, a pozwala podziwiać nie tylko potężny zamek z innej perspektywy, ale też zobaczyć niezwykle urokliwe białe skałki wapienne, zwane ostańcami. Słońce już schowało się za horyzont, kiedy ze smutkiem opuszczaliśmy Podzamcze 🙂

Niedzielę rozpoczęliśmy wcześnie na Pustyni Błędowskiej, w Kluczach, na nowej dość platformie, ciekawej w swej formie, od której wzięła się nazwa Róża Wiatrów. Impreza dopiero się rozkręcała, może to i dobrze, bo później już był kłopot z miejscami parkingowymi, tylu było chętnych. Prezentowała się tutaj grupa militarna Grot, która po piaskach woziła wielkim wozem wojskowym, później można też było przelecieć się balonem ponad Pustynią. Na koniec jeszcze zajrzeliśmy do Rabsztyna, gdzie również odbywały się historyczne imprezy w ramach Juromani, chociaż zamek Rabsztyn w tym roku jest nieczynny z powodu remontu. Tutaj załapaliśmy się na ciekawą opowieść o artylerii, obronności zamków i miastach twierdzach. Usłyszeliśmy też donośnie kilka wystrzałów armatnich. Huk rozchodził się echem po okolicznych zielonych wzgórzach. Wszędzie imprezom towarzyszyły kulinaria i pamiątki, a także atrakcje dla dzieci. Wszystko fajnie, czekamy więc na kolejną odsłonę tej imprezy za rok 🙂 

Juromania - święto Jury i Szlaku Orlich Gniazd

Juromania to Święto Jury Krakowsko-Częstochowskiej. To świetna impreza plenerowa, organizowana na Jurze Krakowsko Częstochowskiej. Choć sama impreza nie ma jeszcze długich tradycji, to mówi o długich i dawnych tradycjach na tym terenie. To wspaniała, barwna i rodzinna impreza, która każdego września przyciąga na cudną Wyżynę wielu turystów. W 2023 Juromania odbywa się aż w 47 lokalizacjach, w dniach 15-17 września!

W tym czasie każdy znajdzie tutaj coś dla siebie, bo oferta wydarzenia jest bardzo bogata. Włączają się w nią niemal wszystkie znane i mniej znane obiekty na Jurze, przez co tłumy nie są tak duże, zaś możliwość zabawy nieograniczona. Najfajniejsze w Juromanii jest to, że impreza jest zorganizowana bardzo na luzie. Eksponaty są najczęściej do dyspozycji turystów, można się przebierać, bawić, fotografować. To takie nowoczesne podejście do turystyki, bardzo lubiane przez rodziny. Nie ma spiny i każdy bawi się doskonale!Juromania 2023, Zamek Ogrodzieniec
Juromania 2023, Zamek Ogrodzieniec
Juromania 2020, Zamek Ogrodzienie
Juromania 2020, Zamek Ogrodzienie
Juromania 2022
Juromania 2022
Juromania 2020, Zamek Olsztyn
Juromania 2020, Zamek Olsztyn

 

Krótka historia Juromanii

Impreza organizowana jest od 2018 roku. Powstała trochę na wzór Industriady, która z kolei jest Świętem Szlaku Zabytków Techniki na Górnym Śląsku. Już pierwsza edycja Juromanii w 2018 roku cieszyła się tak wielką popularnością, że w 2019 roku przygotowania ruszyły pełną parą. Święto odbywało się w dniach 20-22 września 2019. W podobnym okresie Juromania odbywała się w 2020, 2021 i 2022 roku i wtedy już Jurę ogarnęła prawdziwa mania zwiedzania! Ostatnia Juromania odbyła się w dniach 15-17 września 2023!

Juromania 2020, Bydlin
Juromania 2020, Bydlin
Juromania 2021, Zamek Siewierz
Juromania 2021, Zamek Siewierz

Termin ostatniej Juromanii to 15-17 września 2023!

Już teraz warto zaplanować ten wrześniowy, środkowy weekend na podróże po fantastycznej Jurze. Imprezy zwykle rozpoczynają się już rano lub w południe, toteż można nawet w ciągu jednego dnia odwiedzić kilka miejsc - wspiąć się na ostaniec, zejść do głębokiej jaskini, posilić się w przepysznej karczmie, a potem wypocząć na zamkowych błoniach lub potańczyć w rytm nuty średniowiecznej kapeli. A Juromania trwa aż 3 dni i naprawdę jest fantastyczna!

Juromania 2022, Dolina Bolechowicka
Juromania 2022, Dolina Bolechowicka
Juromania 2023, Zamek Ogrodzieniec
Juromania 2023, Zamek Ogrodzieniec
Juromania 2023, Zamek Ogrodzieniec
Juromania 2023, Zamek Ogrodzieniec

 Jakie atrakcje czekają podczas Juromanii?

Bogactwo Jury i jej atrakcji w szczególny sposób poznasz podczas Juromanii, kiedy to w kilkudziesięciu miejscach na Jurze przygotowane zostają:

 • rekonstrukcje historyczne
 • turnieje rycerskie
 • zwiedzanie zamków z przewodnikami
 • pokazy tańców dawnych
 • pokazy strojów dawnych
 • pokazy kulinarne
 • warsztaty
 • koncerty
 • zmagania skałkowe i linowe
 • teatry ognia
 • przejażdżki gazikami czy wozami

To świetna okazja, aby poczuć Jurę na własnej skórze i poznać ją od podszewki. W wielu miejscach podczas imprezy dostępne są też kramy z przekąskami, ciastem i napitkami, a nierzadko również z lokalnymi smakołykami i pamiątkami.

Juromania 2020, Zamek Ogrodzieniec
Juromania 2020, Zamek Ogrodzieniec
Juromania 2020, Bydlin
Juromania 2020, Bydlin
Juromania 2023, Zamek Olsztyn
Juromania 2023, Zamek Olsztyn
Juromania 2023, Zamek Ogrodzieniec
Juromania 2023, Zamek Ogrodzieniec

Gdzie na Juromanię?

Główne wydarzenia Juromanii zwykle odbywają się wokół zamków, ale również poza nimi. Wśród miejsc, w których czekają na Ciebie imprezy w ramach Juromanii są: zamek Olsztyn, pałac w Złotym Potoku, Podlesice z Górą Zborów i Jaskinią Głęboką, oczywiście zamek Ogrodzieniec w Podzamczu, Zamek Siewierz, zamek Pilcza w Smoleniu, Pustynia Błędowska, zamek Bydlin, zamek Pieskowa Skała, zamek Rabsztyn czy zamek Tenczyn w Rudnie. Koniecznie odwiedź któreś z tych miejsc podczas Juromanii.

Dokładny plan wydarzeń znajdziesz na oficjalnej stronie: https://juromania.pl/Juromania 2023
Juromania 2023
Plan Juromanii 2023
Plan Juromanii 2023

 

Juromania 2021. Zamek Ogrodzieniec
Juromania 2021. Zamek Ogrodzieniec
Juromania 2023, Złoty Potok
Juromania 2023, Złoty Potok
Zamek Rabsztyn
Zamek Rabsztyn

Nasza relacja z Juromanii 2020

Zamek Bydlin

Zamek w Bydlinie to niezbyt często odwiedzany przez nas zakątek, już na terenie Małopolski. Dlatego właśnie podczas Juromanii postanowiliśmy odwiedzić to miejsce. Można tu zwiedzać ruiny zamku, z którego co prawda nie zostało zbyt wiele, ale ruinki są bardzo urokliwe. Prowadzi do niego niedługa, utwardzona ścieżka, dostępna dla wózków. Choć na sam zamek prowadzi kilka schodków.

Po drodze mijamy okopy z czasów I wojny światowej, a dlaczego? Bo miała tu miejsce bitwa pod Krzywopłotami, Bydlinem i Załężem, w dniach 17-19 listopada 1914 roku. W tej bitwie pomiędzy Austro-Węgrami (z Legionami Piłsudskiego) i Cesarstwem Rosyjskim śmierć poniosło 46 legionistów, a kolejnych 131 zostało rannych i dostało się do niewoli. Polegli spoczęli na pobliskim cmentarzu w Bydlinie, u stóp zamku.

Właśnie niedaleko niego rozłożyły się kramy. Można było sobie zrobić zdjęcie w hełmach i przyłbicach, z mieczami. Naszej Amelce bardzo spodobała się karuzela z wiklinowymi koszami. Przyznam, że świetny wynalazek, pierwszy raz coś takiego widziałam. Były też smakowitości od Stowarzyszenia Otwarci Bydlin.

Juromania 2020 Bydlin
Juromania 2020 Bydlin
Juromania 2020
Juromania 2020

Zamek Ogrodzieniec

Tego miejsca przedstawiać nie trzeba. Zamek Ogrodzieniec to niewątpliwy hit Jury, położony w samym jej sercu. Bywamy tu dość często, ale urok Podzamcza przyzywa nas przy każdej okazji. Bo właśnie nie tylko sama warownia jest tutaj atrakcją, ale jest wiele innych ciekawostek na miejscu. Dla mnie najbardziej pociągające jest Skalne Miasto Podzamcza czyli ścieżka wśród skał i skałek, z których otwiera się unikatowy widok na "wiedźminową warownię". Nie każdy może wie, że Zamek Ogrodzieniec pojawił się w scenie finałowej "Wiedźmina" nagrywanego i nadawanego na przełomie 2019 i 2020 przez Netfliksa.

W Podzamczu zawsze sporo się dzieje, tak było i tym razem. Największe wrażenie zrobiły na nas pokazy walk rycerskich. Zapamiętaliśmy też dobrze strzały artyleryjskie i danie z kociołka na bazie kaszy i buraka.

Juromania 2020, Zamek Ogrodzienie
Juromania 2020, Zamek Ogrodzienie
Juromania
Juromania
Juromania 2023, Zamek Ogrodzieniec
Juromania 2023, Zamek Ogrodzieniec

Przybynów Agroskałka

Agrogospodarstwo Pod Skałką w Przybynowie koło Żarek to ciekawa miejscówka, głównie dla dzieci. Powstał tu zwierzyniec z uroczymi zwierzątkami, które wychylają łby i łebki do dziecięcych rączek. Nasze dziewczyny od razu poczuły się tu w swoim żywiole. Podziwiać tu można kucyki, kozy, owce, daniele, wołającego o uwagę osła, niezwykle kolorowe kaczki mandarynki czy nawet wielbłąda.

Oprócz zwierzyńca zobaczyć tu można maleńki Skansen Wsi Jurajskiej, z oryginalnym wyposażeniem izb i urokliwym obejściem z wiejskimi kwiatami. Na dzieci czeka też plac zabaw z dmuchańcami.

Juromania 2020, Przybynów
Juromania 2020, Przybynów
Juromania 2020, Przybynów
Juromania 2020, Przybynów
Juromania 2020, Przybynów
Juromania 2020, Przybynów

Wehikuł Czasu

Następnym punktem naszej niedzielnej podróży było miejsce nam zupełnie nieznane, a znalezione właśnie w programie imprezy. To historyczne muzeum/ekspozycja o ciekawej nazwie Wehikuł Czasu, mieszczące się na ulicy Leśnej w Żarkach. Szybko dowiedzieliśmy się, czemu nam było nieznane, bo zaledwie rok mija od początku działalności.Prowadzi je bardzo urocze i pełne pasji małżeństwo - Justyna i Janusz Nowakowie. Bardzo lubię rodzinne inicjatywy, to wspaniale, gdy małżeństwo potrafi wspólnie coś tworzyć i do tego z pasją, a jeśli jeszcze potrafią zarazić tym swe pociechy, to już fantastycznie. A tak tutaj jest. Wehikuł Czasu to magiczna podróż w czasie, która przeniosła nas do średniowiecza. 

Do jadła i napitku, bo skosztowaliśmy tu i ciastek, i podpłomyków z ognia własnoręcznie uformowanych, i kwasu chlebowego i miodu pitnego, i win takich, jakie pito właśnie w średniowieczu. Ale to tylko smaczny wstęp na powietrzu, bo pod dachem zobaczyliśmy średniowieczne zbroje, broń czyli łuki, kusze, miecze, a nawet pierwsze pistolety. Każdą broń z ostrożna można było wziąć w swoje dłonie i nawet się obfocić 🙂 Posłuchaliśmy też o słynnej, polskiej husarii! To z Panem Januszem.

Z kolei z Panią Justyną, która też nadzorowała pieczenie podpłomyków, przeszliśmy przed dawną, średniowieczną kuchnię mieszczańską, sypialnię i kram na targu. Zobaczyliśmy, w co się ubierali średniowieczni mieszczanie, łatwo nie mieli. Wspaniała przygoda ze średniowieczem, zarówno dla turystów indywidualnych, jak i grup. 

Warto wcześniej zapowiedzieć się telefonicznie lub mailowo. Gorąco polecam to miejsce, zarówno zwiedzanie, jak i oferowane warsztaty inspirowane rzemiosłami dawnymi to świetna sprawa!

Juromania 2020, Wehikuł Czasu
Juromania 2020, Wehikuł Czasu

Zamek w Olsztynie

Choć słońce się nam już trochę pochyliło, skusiliśmy jeszcze dziewczyny na olsztyński zamek. Wszak daleko nie było. Przywitał nas jak zawsze wspaniałym widokiem wzgórza z ruinami, wysoką basztą i ogromem skałek. Spacer w tym miejscu to przyjemność, szczególnie o tej porze dnia!Juromania 2020, Zamek Olsztyn
Juromania 2020, Zamek Olsztyn
Juromania 2020, Zamek Olsztyn
Juromania 2020, Zamek Olsztyn
Juromania 2020, Olsztyn
Juromania 2020, Olsztyn

 

Nasza relacja z Juromanii 2022

Z Jurą nie widzieliśmy się pół roku. To stanowczo za długo. Tym chętniej wypełniliśmy nią cały miniony weekend ogarnięty prawdziwą Juromanią. Niektórzy myślą, że znamy Jurę jak własną kieszeń, ale to wcale nieprawda. Za każdym razem zaskakuje mnie czymś nowym i nadal jest sporo zakątków, do których nigdy nie dotarliśmy, albo nie poznaliśmy ich wystarczająco. A i sama impreza niesie tak wiele wrażeń i cennych lekcji. Czy wiedzieliście na przykład, że pierniki swą nazwę wzięły od pieprzu? I faktycznie były ostre? A gdy były już stare, to robiono z nich musztardę. Co to się człowiek o sobie nie dowie. Dziś właśnie szczególnie te miejsca chcemy Wam pokazać, które odsłoniły nam w jakiś sposób nowe oblicze.

Ścieżka rowerowa na Pustyni Błędowskiej

Czy piaski to dobre podłoże na rower? O nie i mieliśmy to okazję sprawdzić na Jurze. Ale na Pustyni przy Róży Wiatrów w Kluczach nie musisz kręcić po piasku, bo powstała tu oświetlona ścieżka betonowa. Pięknie wije się przy lesie. Na pewno wskoczymy na nią na dwóch kółkach, ale tym razem pokonaliśmy ją pieszo podczas Rajdu Świetlików. Teraz już wiem skąd ta nazwa. Z czołówkami na głowach wspięliśmy się na Czubatkę i dalej spacerowaliśmy przez otwarte piaski pustyni. To było coś niesamowitego, ciemność wokół i tylko w blasku światełek wielu juromaniaków niczym świetliki błądziło po piaskach. Nie tak do końca błądziliśmy, Pani przewodnik wszystkich chętnych prowadziła do celu czyli z powrotem do Róży Wiatrów, gdzie za 3 zebrane pieczątki czekały koszulki Juromanii. Przygoda tylko na to święto, ale dla każdego, coś fantastycznego. Atrakcją był też falujący na wietrze balon i fire show.

Juromania 2022, Pustynia Błędowska
Juromania 2022, Pustynia Błędowska
Juromania 2022, Pustynia Błędowska
Juromania 2022, Pustynia Błędowska

Pustelnia Bł. Salomei w Grodzisku

Zaciszny fragment Ojcowskiego Parku Narodowego. Niemożliwe? A jednak. To miejsce o średniowiecznym rodowodzie potrafi wyciszyć. Zwykle zamknięty kościółek można zwiedzać po mszy niedzielnej albo po uzgodnieniu z księdzem. Znamy jego wnętrze, natomiast tylko przez niewielką dziurkę dotąd podziwialiśmy ciasną izdebkę pustelni. Teraz mogliśmy wejść do środka i poczuć jej niezwykły klimat. I Wam to polecamy!

Winnica Novi i pałac w Cianowicach

Miejsce dość niezwykłe, leżące 15 km od Krakowa. Stały tu przez lata smutne ruiny pałacu Dobieckich z II połowy XIX wieku, aż postanowiła je ożywić Pani Katarzyna Adamowicz. Ślicznie odnowiła pałac, a obecnie jej syn - Pan Marcin Adamowicz dołożył tu swą cegiełkę w postaci winnicy. Niestety wnętrza pałacu nie są dostępne dla turystów, ale wierzcie mi na słowo, jest tu pięknie. Można natomiast na miejscu kupić wyjątkowe, lokalne wino i zwiedzić przy okazji piwnice pałacu, gdzie poznacie historię tego miejsca. Najlepiej wcześniej się umówić (500 050 224). Na zaproszenie Pana Marcina wkroczyliśmy nieco do jego świata, zajrzeliśmy do winnicy i do pomieszczeń, gdzie tworzone jest wino, a także degustowaliśmy tu 6 różnych win. Mi najbardziej posmakowało to o nazwie Katharina. Nazwa upamiętnia Mamę.Juromania 2022, Winica Novi
Juromania 2022, Winica Novi
Juromania 2022, Winnica Novi
Juromania 2022, Winnica Novi

Pole Dyniowe w Przybynowie koło Żarek

Słyszałam już o nim w zeszłym roku, ale dotarliśmy dopiero teraz. A warto! Instagramowe pole z przeróżnymi dyniami się rozrasta, a dodatkowo zyskało uroczą lawendę i niezwykle fotogeniczne słoneczniki. Dyń jest tu wiele - jadalne i ozdobne. Małe, duże i ogromne. Są też takie np. na instrumenty, domki dla ptaków czy po prostu maczugę😉 Na miejscu można też kupić dynie, są ekologiczne.

Juromania 2022, Przybynów
Juromania 2022, Przybynów
Juromania 2022
Juromania 2022
Juromania 2022, Przybynów
Juromania 2022, Przybynów

Klasztorne ogrody w Żarkach Leśniowie

Pozostańmy przy naturze. Choć sanktuarium MB Patronki Rodzin odwiedzaliśmy kilka razy, to nowy przeor postanowił bardziej otworzyć się na turystów. Można więc teraz przejść gospodarczymi ścieżkami klasztoru. Przyznam, że zorganizowane mają tutaj wszystko świetnie i aż miło patrzeć, jak sobie radzą, ubogacając się pracą. A już pomysł z alpakami dla dzieci to mistrzostwo świata. Zagroda na kółkach sprawia, że można je przeprowadzać w różne części ogrodu, a one ekologicznie najadają się i koszą cały trawnik. Napisałam, że to atrakcja dla dzieci? Wróć, dorośli jak zaczarowani wpatrywali się w ten niecodzienny wynalazek i słodkie zwierzaki.

Ale przecież nie będę taka i pokażę Wam też odwiedzone w ten weekend miejsca już nam znane, bo może dla Was okażą się nowinką:

 •  Zamek Pieskowa Skała - jedna z perełek jurajskich, na dziedzińcu przywitał nas piękny pokaz mody i tańca dawnego, a we wnętrzach zaskoczyły ciekawostki - degustacja dawnych napojów - kawy, herbaty i czekolady, unikalne mydła czy opowieści o kuchni od kuchni
 • Jaskinia Nietoperzowa - udostępniona dla turystów jaskinia Horpyny, bo tutaj kręcono z nią sceny do Ogniem i Mieczem. Opowieści przewodnika jednorazowe!
 • Dolina Będkowska - piękna i może trochę za sprawą chłodu spokojna jak dawniej. Tutaj Łukasz wspiął się na Dupę Słonia, a było to możliwe dzięki Jurajskiej Grupie GOPR
 • Dolina Prądnika - tej to naprawdę nie trzeba nikomu przedstawiać, ze słynnym Ojcowskim Parkiem Narodowym
 • Brama Bolechowicka - jak zawsze monumentalna, a i łaskawa, bo słoneczna
 • Wehikuł Czasu w Żarkach - lubimy bardzo dzieło pasjonatów - Justyny i Janusza, przenoszące do średniowiecza
 • Stary Młyn w Żarkach - kto z Was zaznajamia się z naszymi treściami, na pewno już czytał u nas o tym muzeum. Wszak bywamy tu często i zawsze gościnnie witani. Ale to nie nasza zasługa, tutaj każdy jest mile widziany a ich gościnność słynie w jurajskim świecie. Dba o to Pani Kasia Kulińska Pluta, która też opowiedziała nam sporo ciekawostek na miejscowym kirkucie 🙂 Jest ogólnodostępny, więc gorąco Wam polecam, bo ma niesamowity klimat.
Juromania 2022, Zamek Pieskowa Skała
Juromania 2022, Zamek Pieskowa Skała
Juromania 2022, klasztor w Leśniowie
Juromania 2022, klasztor w Leśniowie
Juromania 2022, klasztor w Leśniowie
Juromania 2022, klasztor w Leśniowie
Juromania 2022, Żarki
Juromania 2022, Żarki
Juromania 2022, Żarki
Juromania 2022, Żarki
Juromania 2022, Dolina Będkowska
Juromania 2022, Dolina Będkowska

Relacja z Juromanii 2023

W uszach słyszymy jeszcze tętent koni i brzmienie muzyki dawnej, w oczach przeplatają się obrazy cudnych skałek na tle błękitu nieba i wyniosłych ruin gotyckich warowni. Nogi chętnie znów poniosły by nas na szczyty tych wzgórz, by podziwiać fantastyczne widoki. Wciąż czujemy oddech Juromanii, która idealnie oddaje klimat Jury. Naszej ulubionej krainy w Polsce!

Przez 3 dni wydarzenia odbywały się w 47 lokalizacjach, zabawa trwała do samego wieczora, a wapienna kraina przy tej pogodzie odsłoniła swe najpiękniejsze oblicze. Kto był ten wie, kto nie był, niech żałuje!

Co udało nam się odwiedzić podczas całego weekendu?

 • Podlesice z Centrum Dziedzictwa Przyrodniczego i Kulturowego Jury, Jaskinią Głęboką i Górą Zborów. Ta ostatnia to zdecydowanie jedno z moich ulubionych miejsce w regionie. Pod jaskinią można było spotkać jaskiniowców z okresu neolitu
 • Pustynia Błędowska przyciągnęła nas arabską oazą pustynną na piaskach, gdzie można było się przebrać i poczuć gorący klimat nawet w promieniach chylącego się słońca
 • Okiennik Wielki - najsłynniejszy ostaniec północnej Jury, symbol tego miejsca. Potężna skała z charakterystycznym otworem, będącym śladem dawnej jaskini. Z niego można było zjechać w dół pod czujnym okiem Jurajskiej Grupy GOPR
 • Zamek Ogrodzieniec - najpopularniejsza warownia na Jurze jak zawsze nie zawiodła, oferując mnóstwo atrakcji. My załapaliśmy się na walki rycerzy, pokazy konne polskiej husarii oraz loty ptaków drapieżnych. Po raz kolejny wspięlismy sie tez na mury zamkowe, a na zachód słońca odwiedziliśmy nasze ulubione tutaj Skalne Miasto Podzamcza. Dla ułatwienia oferuje ono platformę widokową. Ja jednak zdecydowanie bardziej wolę tutejsze skałki od metalowej platformy
 • Zamek w Olsztynie - również malownicze ruiny olsztyńskiej warowni przyciągnęły tłumy turystów. Można było tu zjechać na tyrolce, obejrzeć pokazy rycerskie i podziwiać stare mury z przewodnikiem, słuchając jego opowieści.
 • Złoty Potok tradycyjnie już zaprosił na przyjęcie w ogrodach hrabiego Krasińskiego. Posłuchaliśmy tutaj koncertu smyczkowego oraz skosztowaliśmy pieczonek. To słynne jurajskie danie z kociołka, które piecze się na ogniu. Ziemniaki, marchew, buraki i kiełbasa z boczkiem na świeżym powietrzu smakują wybornie. A była to degustacja od Pań z KGW Poniczanki. W piątek KGW z Podlesic ugościło nas żurkiem i kluchami pałom bitymi. To swojskie ziemniaki z okrasą. Tygryski to lubią !!

Tak minęły nam cudne 3 dni w klimacie Jury. Kolejne niezapomniane chwile spakowaliśmy do worka wspomnień !

Juromania 2023, Okiennik Wielki
Juromania 2023, Okiennik Wielki
Juromania 2023, Podlesice
Juromania 2023, Podlesice
Juromania 2023, Pustynia Błędowska
Juromania 2023, Pustynia Błędowska
Juromania 2023, Zamek Ogrodzieniec
Juromania 2023, Zamek Ogrodzieniec
Juromania 2023, Zamek Olsztyn
Juromania 2023, Zamek Olsztyn
Juromania 2023, Złoty Potok
Juromania 2023, Złoty Potok

Gdzie jedliśmy na Jurze?

Pierwszy raz mieliśmy przyjemność kosztować dań i cieszyć się piękną scenerią Karczmy Bida w Bolesławiu, przy tzw. "starej drodze" do Krakowa. Dania znajdziesz tu przeróżne i smaczne, zostawcie sobie puste brzuchy jeśli chcecie pokosztować, bo racje są słuszne. Żurek w bochenku czy świetny krem z pomidorów z zapiekanką już spokojnie wystarczyłyby na całe posiedzenie.

Nowinką była też dla nas Restauracja Basenowa przy basenie w Żarkach. Jeśli tylko chcesz poznasz tu dania kuchni żydowskiej, np. śledź na tatarczuchu czy gęsie pipki czyli żołądki. Najpiękniejsze danie, jakie tu widziałam to kaczka. Była też pyszna.

No i na Jurze nie mogło zabraknąć pstrąga. Kosztowaliśmy już i tych w Złotym Potoku i Ojcowskiego. Teraz powtórzyliśmy Pstrąga Ojcowskiego. Rewelka. Delikatny, wędzony lub grillowany. Kiedyś popełniłam tu gafę, bo dla córki zwyczajowo chciałam do niego wziąć frytki. A tutaj jest swojsko, zdrowo i naturalnie. Do pstrąga podaje się chleb i kiszonki - kapustę oraz ogórki.

Spaliśmy natomiast przez cały weekend w Jura Hotel Osiek koło Olkusza. To nowa i wygodna baza na Jurę, w dobrej cenie.

Juromania 2022, Żarki
Juromania 2022, Żarki
Juromania 2022, Pstrąg Ojcowski
Juromania 2022, Pstrąg Ojcowski

Film o Juromanii

Zobacz na filmie, jak bawiliśmy się w 2021 roku!

Czym zachwyca Jura?

Jura Krakowsko-Częstochowska to cudowny region z białymi ostańcami, zielenią przyrody i średniowiecznymi zamkami często pozostającymi w trwałej ruinie, które to niczym orle gniazda przysiadły na masywnych wapiennych skałach. Stąd nazwa Szlak Orlich Gniazd, który przemierza Jurę z północy od Częstochowy na południe po Kraków łącząc najciekawsze zakątki regionu. Szlak liczy dobrze ponad 100 km i oferuje wiele atrakcji, poza zamkami i fantastycznymi wspinaczkowymi ostańcami spotkasz tu jaskinie, pustynie, parki linowe, park rozrywki, spływy kajakowe, sanktuaria, drewniane kościółki, zabytki żydowskie i wiele innych atrakcji. Towarzyszą im częste imprezy plenerowe nierzadko okraszone regionalnym jadłem. 

Zamek Rabsztyn
Zamek Rabsztyn
Zamek Korzkiew
Zamek Korzkiew
OPN
OPN
Juromania 2021, Góra Zborów
Juromania 2021, Góra Zborów

Coraz częściej też odbywają się na Jurze loty balonem. Od kilku lat organizuje się nawet specjalną imprezę ku temu - Baloniadę. Odbywa się ona w wakacje na Zamku Ogrodzieniec. Zobacz relację z naszego lotu balonem na Jurze!

Lot balonem na Jurze
Lot balonem na Jurze
Lot balonem na Jurze
Lot balonem na Jurze

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

Juromania
III weekend września

Adres

Jura Krakowsko-Częstochowska
Zamki, skałki, jaskinie

GPS: 50°27'13N, 19°33'9E

Ogrodzieniec noclegi

Ogrodzieniec to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Juromania 2020, Zamek Olsztyn
Juromania na zamku w Olsztynie
Juromania 2021, Zamek Rabsztyn
Juromania 2021, Żarki
Juromania 2021, Żarki
Juromania 2021, Podlesice
Juromania 2021, Żarki
Juromania 2021, Góra Zborów Skała Młynarz
Góra Zborów Skała Młynarz
Juromania 2020
Smoleń
Juromania 2021, Zamek Rabsztyn
Juromania 2020
Juromania 2020
Juromania 2022, Rajd Świetlików na Pustyni Błędowskiej
Juromania 2020, Wehikuł Czasu
Juromania 2021, Jaskinia Głęboka
Juromania 2021, Zamek Ogrodzieniec
Juromania 2021, Podziemny Olkusz
Juromania 2022, Winnica Novi
Juromania 2022, Ojców, Jonaszówka
Juromania
Siewierz
Siewierz
Siewierz otwarcie Juromanii 2021
Juromania
Juromania na zamku Ogrodzieniec
Juromania
Juromania - Wehikuł Czasu
Juromania
Podlesice i Jaskinia Głęboka
Juromania 2020
Juromania 2020
Juromania 2020
Juromania 2020
Juromania
Juromania na Pustyni Błędowskiej
Juromania 2020 na Pustyni Błędowskiej
Juromania 2019, Zamek Ogrodzieniec
JuromaniaJuromania 2019, Zamek Ogrodzieniec
Juromania
Juromania
Podziemny Olkusz
Sernik w Batorówce w Olkuszu
Siewierz otwarcie Juromanii 2021
Siewierz
Siewierz
Pstrąg w Przystani Leśniów w Żarkach
Zamek Korzkiew
OPN
Widok na Zamku Rabsztyn
Zamek Rabsztyn
Zamek Rabsztyn
Dolina Będkowska
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Anna Piernikarczyk
Juromania jest fantastyczna, bo też odbywa się w cudnej scenerii magicznej Jury. Imprezy są różnorodne, z koncertami, warsztatami, aktywną wspinaczką i okraszone jadłem. Każdy znajdzie tu coś dla siebie 🙂
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023