Olsztyn Jurajski

Olsztyn koło Częstochowy

(4.6 głosów: 178)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Olsztyn koło Częstochowy nazywany też Olsztynem Jurajskim to bardzo popularna, a przy tym przepiękna miejscowość jurajska leżąca w województwie śląskim, 12 km na południowy wschód od Częstochowy, w północnej części Wyżyny Krakowsko-CzęstochowskiejTop atrakcje w Olsztynie

Olsztyn jurajski, choć niewielki, jest bardzo ciekawy dla turystów ze względu na nagromadzone tu różnorodne atrakcje. Ruiny zamku górujące ponad miejscowością, jaskinie łatwe i te bardzo niebezpieczne, skałki umożliwiające wspinaczkę, paralotniarstwo, ścieżki leśne zachęcające do przechadzek. Wszędzie można tu trafić podążając oznakowanymi szlakami turystycznymi, pieszymi, rowerowymi, konnymi oraz trasą Nordic Walking.

Olsztyn Jurajski
Olsztyn Jurajski
Olsztyn Jurajski
Olsztyn Jurajski

Od 2007 roku Olsztyn co rusz zadziwia jakąś nowinką. Stanął tutaj zabytkowy drewniany Spichlerz przeniesiony z Borowna, 7-metrowy Anioł Stróż z drewna lipowego autorstwa Jana Wewióra, witający turystów, powstały nowe szlaki turystyczne i tablice informacyjne, a w 2012 roku zrewitalizowano Rynek, który stał się obecnie znacznie ciekawszy. Do tego Olsztyn jest świetnie oznakowany. Poznaj top atrakcje Olsztyna Jurajskiego!1. Zamek w Olsztynie

Ponad miejscowością, na jurajskim wapiennym wzgórzu wznoszą się ruiny średniowiecznego zamku. Prowadzi do nich ulica Zamkowa. Zamek jest dostępny dla turystów, w sezonie odpłatnie. Obecnie odkryto tutaj system jaskiniowy, który w przyszłości będzie udostępniony dla zwiedzających i ma szansę stać się jednym z największych w całej Polsce! Niegdyś na zamku olsztyńskim odbywały się pokazy laserów. Kilka lat temu na zamku w Olsztynie odbył się pierwszy, skromny wówczas turniej rycerski. Od tamtego czasu każdego sierpnia, w dniu odpustu w Olsztynie, organizowany jest Turniej Rycerski o szablę Starosty Olsztyńskiego.

Olsztyn Jurajski
Olsztyn Jurajski

2. Turniej Rycerski o szablę Starosty Olsztyńskiego

Turniej odbywający się w sierpniu na zamku stał się imprezą cykliczną wpisaną w tradycje olsztyńskiego zamku. Z roku na rok zwiększa się liczba bractw rycerskich prezentujących swoje umiejętności. Impreza ma charakter rekonstrukcji historycznej łączącej zabawę i edukację, stąd jest to impreza typowo rodzinna.3. Góra Biakło w Olsztynie

Góra Biakło to tzw. Mały Giewont Jurajski, do złudzenia przypominający ten z Tatr, również z metalowym krzyżem na szczycie. Wspiąć się jednak na niego jest znacznie łatwiej i szybciej i warto to zrobić dla cudnych widoków, m.in. na ruiny zamku olsztyńskiego, na miejscu powstał bezpłatny parking, przy ulicy Kuhna

Góra Biakło
Góra Biakło

4. Szopka Olsztyńska

Słynna Szopka w Olsztynie mieści się przy ulicy Kuhna 1, tuż przy rynku w Olsztynie. To stara chałupa - Izba Twórcza Jana Wewióra - znanego w okolicy twórcy rzeźbiarza. Warto tu zajrzeć będąc w Olsztynie, gdyż w środku zobaczyć można ruchomą szopkę, którą twórca robi już kilkanaście lat, obecnie zdobi ją ponad 800 figur, w tym 350 ruchomych, tańczących i pracujących. Rzeźbiarz tworzy również niezliczone Anioły - symbol Olsztyna, niektóre z nich również prezentowane są w Izbie Twórczej. Gospodarz chętnie oprowadza gości, również do podziemnego lochu, w którym powstała najnowsza ekspozycja związana z legendą o Maćku Borkowicu oraz sławną bitwą o olsztyński zamek, którego załogą dowodził kasztelan Kacper Karliński.

Izba Twórcza Jana Wewióra
Izba Twórcza Jana Wewióra
Szopka olsztyńska
Szopka olsztyńska

5. Rezerwat Sokole Góry w Olsztynie

Warto wybrać się do położonego około 2 km od centrum Olsztyna rezerwatu Sokole Góry chroniącego znacznej wysokości wzgórza porośnięte lasem, kryjące jaskinie przyciągające grotołazów (znajdujące się tu jaskinie pionowe stanowią zagrożenie zdrowia a nawet życia i choć są ogrodzone, zachowajcie ostrożność).

Sokole Góry
Sokole Góry

6. Góry Towarne w Olsztynie

Góry Towarne wznoszą się na północ od zamku w Olsztynie, to piękne skałki, z których roztaczają się równie piękne panoramy okolicy, wśród malowniczych skał odnaleźć można otwór Jaskini Towarnej, zwanej też Niedźwiedzią, bo odnajdywano tu kości niedźwiedzi jaskiniowych, z jasiknią tą łączy się ciaśniejsza Jaskinia Dzwonnica

Góry Towarne
Góry Towarne
J. Dzwonnica
J. Dzwonnica

7. Spichlerz w Olsztynie

Przy ulicy Kazimierza Wielkiego 2 w Olsztynie, u stóp zamku, w 2007 roku stanął zabytkowy spichlerz drewniany z XVIII wieku. Budowla pochodzi z Borowna, gdzie została rozebrana i przeniesiona do Olsztyna. Spichlerz jest cennym zabytkiem staropolskiej architektury ludowej. Obecnie mieści się w nim restauracja.

Spichlerz w Olsztynie
Spichlerz w Olsztynie

8. Juromania

Juromania to cykliczna impreza odbywająca się we wrześniu na terenie całej Jury. To święto Szlaku Orlich Gniazd organizowane m.in. na zamku w Olsztynie

Olsztyn Jurajski
Olsztyn Jurajski

9. Szlaki turystyczne w Olsztynie

Przez Olsztyn jurajski przebiega kilka szlaków wiodących po ciekawych zakątkach Jury, są to szlaki piesze, konne, rowerowe i tak popularne ostatnio nordic walking. Najciekawsze to: czerwony Szlak Orlich Gniazd, niebieski Szlak Warowni Jurajskich, Trasa Krajobrazów Jurajskich, Dróżki Świętego Idziego czy ścieżki geologiczne, m.in. "W Krainie Białych Skał" prowadząca do Jeziora Krasowego w Kusiętach

Jezioro Krasowe w Kusiętach
Jezioro Krasowe w Kusiętach
W Górach Towarnych
W Górach Towarnych

10. Olsztyński Anioł

Przy ulicy Żwirki i Wigury, przy wjeździe do Olsztyna od strony Częstochowy, wita turystów 7-metrowa rzeźba Anioła Stróża, której twórcą jest Jan Wewiór, autor Szopki.

11. Kościół Św. Jana Chrzciciela w Olsztynie

Zabytkowa budowla z XVIII wieku, stojąca nieopodal zamku, a zbudowana częściowo z materiału z rozebranego zamku

Kościół w Olsztynie
Kościół w Olsztynie

Pętla rowerowa z Mstowa do Olsztyna

Naszą podróż zaczynamy na parkingu przy Urzędzie Gminy w Mstowie. Warto podjechać do Skały Miłości i Zalewu Tasarki. Pamiętaj tylko, że ścieżki tutaj są wąskie i piesi mają pierwszeństwo.
Za Urzędem mijamy z prawej klasztor w Wancerzowie i jedziemy główną drogą, by po chwili skręcić w lewo, w trasę rowerową (ul. Jaskrowska). Cały czas jedziemy tą trasą. Przejeżdżamy mostem nad Wartą i dalej aż do Przeprośnej Górki, gdzie stoi sanktuarium Świętego Ojca Pio. Za sanktuarium skręcamy w ulicę Krańcową i dojeżdżamy do Jurajskiego Rowerowego Szlaku Orlich Gniazd. Nim dojedziemy do Zielonej Góry. Wspiąć się na górę z rowerem nie będzie łatwo, ale jest to możliwe 🙂 Zdecydowanie polecamy, bo za ten trud czeka nagroda w postaci pięknej jaskini z niecodziennymi naciekami, no i satysfakcja. Schodzimy z góry i wracamy na szlak. Już na asfalcie skręcamy w prawo, w ulicę Szkolną i w inną trasę rowerową - Zieloną Pętlę Wokół Olsztyna. W tym fragmencie pięknie widać zamek w Olsztynie. Dojeżdżamy tym szlakiem do centrum Olsztyna - na rynek. Tutaj polecamy przerwę na jedzenie (pyszne zapieksy) lub na lody 🙂 No i oczywiście jak jesteśmy w Olsztynie, to można zwiedzić zamek i zamkowe wzgórze. Wstęp na wzgórze jest płatny w sezonie. Po ewentualnym zwiedzeniu zamku wracamy na rynek i na drogę, którą tu trafiliśmy, czyli na ulicę Mstowską (najpierw kierunek Częstochowa, a potem Brzyszów/Kusięta).

Jedziemy Szlakiem Orlich Gniazd koło Gór Towarnych. Jak macie czas, to zachęcamy spędzić tutaj parę chwil. Opuszczamy Szlak Orlich Gniazd i jedziemy szlakiem Przełomu Warty przez Kusięta do Brzyszowa. Tam w prawo na Żuraw i w Małusach Małych kierujemy się w lewo. Ten fragment trasy jest bardzo malowniczy. Drogą zjeżdżamy do centrum Mstowa. Ulicą Kościelną wracamy na główną drogę w Mstowie a tym samym do parkingu przy Urzędzie Gminy. Cała trasa to około 35 kilometrów i może zająć 3 godziny. To bez dodatkowego czasu na zwiedzanie Skały Miłości, Zielonej Góry, zamku w Olsztynie czy Gór Towarnych. Więc jeżeli planujesz zobaczyć wszystkie te miejsca, zarezerwuj sobie cały dzień.

Oficjalna strona Olsztyna koło Częstochowy

Mapa Olsztyna koło Częstochowy z zaznaczonymi atrakcjami

Poniżej znajdziesz mapę z zaznaczonymi atrakcjami, które możesz zobaczyć i zwiedzić w Olsztynie koło Częstochowy. Im większa i ciemniejsza jest pinezka, tym ważniejsza to atrakcja. Po kliknięciu w pinezkę pojawi się nazwa i zdjęcie atrakcji wraz z linkiem do jej szczegółów.

Olsztyn koło Częstochowy noclegi

Olsztyn koło Częstochowy to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w Olsztynie koło Częstochowy. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Olsztyn Jurajski
Olsztyn Jurajski
Góra Biakło
Góra Biakło
Olsztyn na Jurze
Olsztyn Jurajski
Olsztyn Jurajski
Olsztyn Jurajski
Olsztyn Jurajski
Olsztyn Jurajski
Olsztyn Jurajski
Olsztyn Jurajski
Olsztyn Jurajski
Olsztyn Jurajski
Ruiny zamku olsztyńskiego
Góry Towarne
Olsztyn Jurajski
Góry Towarne
Jaskinia Towarna
Jaskinia Towarna
Góra Biakło
Biakło
Krzyż na Biakle
Jeziorko krasowe Kusięta
Widok z Biakła
ruiny zamku olsztyńskiego
Ruchoma szopka w Olsztynie
Lochy u Pana Wewióra
Sokole Góry
Sokole Góry
Kościół Św. Idziego
Kościół Św. Idziego
Kościół Św. Idziego
50°44'58N, 19°16'27E
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

ako

Witam, faktycznie tiry są wszędzie, więc po co jeżdzić do Olsztyna? Żeby słuchać tirów?

Ja odwiedzam Olsztyn od 28 lat. O różnych porach roku, mam do przejechania 500km, ale jakoś nie mogę przestać. Magia miejsca...Spora część miasteczka leży w lesie, pole namiotowe i kwatery są tam z dala od drogi krajowej, można coś wybrać. 

Tak czy owak miejsce jest OK.

MarqoBiker

Byłem w tych bardzo ciekawych ruinach ale ładnych kilka lat temu i z chęcią jescze je raz odwiedzę gdy będę przemierzał Szlak Orlich Gniazd

Anna Piernikarczyk

Nikomu się tiry nie podobają, jest to problem wielu miast i wsi, ale tak to zabrzmiało, jakby one jeździły po Górze Zamkowej i zwiedzanie było niebezpieczne, a pod zamkiem jest duzy parking, z którego dochodzi się drogą wyłączoną z ruchu do zamku, podobnie w Górach Towarnych, Spichlerzu, Olsztyńskim Giewoncie itd. Także zwiedzanie jest jak najbardziej bezpieczne, przyjemne, byłam tam kilka miesięcy temu i byłam zauroczona Olsztynem, poprawionym od ostatnich razów

Katarzyna Jamrozik
Miałam okazję widzieć zamek w Olsztynie. Pojechaliśmy tam na pokaz sztucznych który odbywa się co roku na jakimś zamku. Znaleźliśmy wzniesienie na wprost zamku, mogliśmy ogarnąć wzrokiem całe widowisko. A zobaczyć mury oświetlone błyskiem różnokolorowych sztucznych ogni, kaskade błysków z wieży zamkowej dodatkowo przy muzyce jan michael zar to po prostu coś niesamowitego.

Olsztyn koło Częstochowy na blogu

Giewont w Tatrach? Nie, Mały Giewont na Jurze!

Kiedy taka piękna zima, warto wyrwać się z domu. Tatry nam za daleko, więc ruszamy do Jurajskiego Olsztyna, gdzie czeka Góra Biakło czyli Mały Giewont. Zobacz nasze zdjęcia, nie tylko my wybraliśmy w tym dniu to piękne miejsce 🙂

18 styczeń 2021 12:03
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021