Olkusz, Anna Piernikarczyk

Olkusz to bardzo ciekawe, historyczne miasto położone w województwie małopolskim, przy tzw. starej drodze krakowskiej (nr 94, E40), na południowo - zachodnich krańcach atrakcyjnej Jury Krakowsko-Częstochowskiej, niedaleko Sławkowa.

Historia Olkusza

Powstanie pierwszej osady dającej początek miastu łączone jest z występowaniem na tym terenie bogatych złóż galeny, którą wydobywano tu od najdawniejszych czasów. Z tego też powodu Olkusz nazywany bywa Srebrnym Miastem, a czasem nawet "kolebką polskiego górnictwa". Choć górnictwo rozpoczęło się tu już w XIII wieku, to największą sławę zyskał dzięki niemu Olkusz w XVI wieku, kiedy istniało tu 300 kopalń rud ołowiu, pod nadzorem króla Zygmunta Augusta, który utworzył tu jedyną wówczas w Polsce królewską mennicę.

Olkusz

Zabytki w Olkuszu

Olkusz kryje cenny zabytek architektury - Bazylikę Mniejszą Św. Andrzeja Apostoła (ul. Szpitalna 1) o bogatym wystroju wnętrza. Ta gotycka świątynia powstała na przełomie XIII/XIV wieku, z tego okresu zachowało się prezbiterium. Obok stoi wysoka na 63 metry Dzwonnica z początku XX wieku.

Warto też zobaczyć basztę w Olkuszu (ul. Basztowa 1), choć zrekonstruowaną, to jednak wiernie oddającą charakter dawnych obwarowań miejskich pochodzących z czasów Kazimierza Wielkiego.

Z zabytków tych niedaleko do Rynku olkuskiego, który parę lat temu przeszedł gruntowną rewitalizację. Przy okazji odkryto tu ślady dawnego Ratusza, którego dwie ściany zrekonstruowano, prowadzi stąd również zejście do udostępnionych dla turystów podziemi.

Atrakcje w Olkuszu

Dla miłośników wojaży z pewnością interesującym okaże się też Muzeum Afrykanistyczne (ul. Szpitalna 32) - jedne z ciekawszych w Polsce, w którym zobaczyć można bogate zbiory przedmiotów pochodzących z Czarnego Lądu. To nie jedyne olkuskie Muzeum, w obrębie centrum odwiedzić można też Muzeum Regionalne PTTK (Rynek) czy Muzeum Pożarnictwa Ziemi Olkuskiej (ul. Floriańska 5).

Niewątpliwą atrakcją Olkusza jest również jego położenie. Blisko stąd do ciekawych zakątków Jury - Ojcowskiego Parku Narodowego, Dolinek Podkrakowskich czy Pustyni Błędowskiej, przez środek której płynie Biała Przemsza. Choć Pustynia od lat sukcesywnie zarasta, nadal w części wschodniej widać otwarte piaski, częściowo porośnięte niską roślinnością, wydmy i pola deflacyjne. Obecnie Pustynia jest rekultywowana i odkrzaczana. Najbliżej jednak Olkusza leży jedno z orlich gniazd jurajskich - zamek Rabsztyn, który powstaje obecnie z ruin.

Rynek w Olkuszu

Oficjalna strona Olkusza

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Olkusz atrakcje

Wasze opinie

Krajtroter ocenił to miejsce 2012-11-20 na

witam i zazdraszczam :)

Newsletter Wypisz się z newslettera
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje
Copyright 2005-2020
Znajdziesz nas na: