Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
50°16'45" N, 19°33'36" E
Małopolskie
2018-05-15
2020-11-04 17:58

Opis Olkusza

Olkusz to bardzo ciekawe, historyczne miasto położone w województwie małopolskim, przy tzw. starej drodze krakowskiej (nr 94, E40), na południowo - zachodnich krańcach atrakcyjnej Jury Krakowsko-Częstochowskiej, niedaleko Sławkowa.Historia Olkusza

Powstanie pierwszej osady dającej początek miastu łączone jest z występowaniem na tym terenie bogatych złóż galeny, którą wydobywano tu od najdawniejszych czasów. Z tego też powodu Olkusz nazywany bywa Srebrnym Miastem, a czasem nawet "kolebką polskiego górnictwa". Choć górnictwo rozpoczęło się tu już w XIII wieku, to największą sławę zyskał dzięki niemu Olkusz w XVI wieku, kiedy istniało tu 300 kopalń rud ołowiu, pod nadzorem króla Zygmunta Augusta, który utworzył tu jedyną wówczas w Polsce królewską mennicę.

Olkusz
Olkusz

Zabytki w Olkuszu

Olkusz kryje cenny zabytek architektury - Bazylikę Mniejszą Św. Andrzeja Apostoła (ul. Szpitalna 1) o bogatym wystroju wnętrza. Ta gotycka świątynia powstała na przełomie XIII/XIV wieku, z tego okresu zachowało się prezbiterium. Obok stoi wysoka na 63 metry Dzwonnica z początku XX wieku.

Warto też zobaczyć basztę w Olkuszu (ul. Basztowa 1), choć zrekonstruowaną, to jednak wiernie oddającą charakter dawnych obwarowań miejskich pochodzących z czasów Kazimierza Wielkiego.

Olkusz rynek
Mury dawnego ratusza - rekonstrukcja
Olkusz - zejście do Podziemi na Rynku


Z zabytków tych niedaleko do Rynku olkuskiego, który parę lat temu przeszedł gruntowną rewitalizację. Przy okazji odkryto tu ślady dawnego Ratusza, którego dwie ściany zrekonstruowano, prowadzi stąd również zejście do udostępnionych dla turystów podziemi.

Kilka kilometrów od Olkusza, przy drodze krajowej nr 94 jadąc w stronę Górnego Śląska, warto zobaczyć średniowieczne grodzisko Stary Olkusz. Wystarczy podejść kilkaset metrów od zatoczki przy drodze, by zobaczyć fundamenty gotyckiego kościółka i fosę z wałami otaczającymi dawne grodzisko.

Rynek w Olkuszu
Rynek w Olkuszu


Atrakcje w Olkuszu

Dla miłośników wojaży z pewnością interesującym okaże się też Muzeum Afrykanistyczne (ul. Szpitalna 32) - jedne z ciekawszych w Polsce, w którym zobaczyć można bogate zbiory przedmiotów pochodzących z Czarnego Lądu. To nie jedyne olkuskie Muzeum, w obrębie centrum odwiedzić można też Muzeum Regionalne PTTK (Rynek) czy Muzeum Pożarnictwa Ziemi Olkuskiej (ul. Floriańska 5).

Niewątpliwą atrakcją Olkusza jest również jego położenie. Blisko stąd do ciekawych zakątków Jury - Ojcowskiego Parku Narodowego, Dolinek Podkrakowskich czy Pustyni Błędowskiej, przez środek której płynie Biała Przemsza. Choć Pustynia od lat sukcesywnie zarasta, nadal w części wschodniej widać otwarte piaski, częściowo porośnięte niską roślinnością, wydmy i pola deflacyjne. Obecnie Pustynia jest rekultywowana i odkrzaczana. Najbliżej jednak Olkusza leży jedno z orlich gniazd jurajskich - zamek Rabsztyn, który powstaje obecnie z ruin.

Oficjalna strona Olkusza

Rynek w Olkuszu
Rynek w Olkuszu
Muzeum w Olkuszu Rynek z fontanną w Olkuszu Baszta w Olkuszu Olkusz baszta Olkusz baszta Olkusz bazylika Olkusz Rynek w Olkuszu Rynek w Olkuszu Olkusz Dzwonnica w Olkuszu Olkusz Dzwonnica w Olkuszu Olkusz Bazylika w Olkuszu Olkusz Fara w Olkuszu Muzeum Pttk w Olkuszu Olkusz Olkusz Pustynia Błędowska Pustynia Błędowska

Olkusz noclegi

Olkusz to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w Olkuszu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1136672 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1136672 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2012-11-20 na

witam i zazdraszczam :)

Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020