Olkusz

Olkusz to bardzo ciekawe, historyczne miasto położone w województwie małopolskim, przy tzw. starej drodze krakowskiej (nr 94, E40), na południowo - zachodnich krańcach atrakcyjnej Jury Krakowsko-Częstochowskiej, niedaleko Sławkowa.Historia Olkusza

Powstanie pierwszej osady dającej początek miastu łączone jest z występowaniem na tym terenie bogatych złóż galeny, którą wydobywano tu od najdawniejszych czasów. Z tego też powodu Olkusz nazywany bywa Srebrnym Miastem, a czasem nawet "kolebką polskiego górnictwa". Choć górnictwo rozpoczęło się tu już w XIII wieku, to największą sławę zyskał dzięki niemu Olkusz w XVI wieku, kiedy istniało tu 300 kopalń rud ołowiu, pod nadzorem króla Zygmunta Augusta, który utworzył tu jedyną wówczas w Polsce królewską mennicę.

Olkusz rynek
Olkusz rynek

Zabytki w Olkuszu

Olkusz kryje cenny zabytek architektury - Bazylikę Mniejszą Św. Andrzeja Apostoła (ul. Szpitalna 1) o bogatym wystroju wnętrza. Ta gotycka świątynia powstała na przełomie XIII/XIV wieku, z tego okresu zachowało się prezbiterium. Obok stoi wysoka na 63 metry Dzwonnica z początku XX wieku.Warto też zobaczyć basztę w Olkuszu (ul. Basztowa 1), choć zrekonstruowaną, to jednak wiernie oddającą charakter dawnych obwarowań miejskich pochodzących z czasów Kazimierza Wielkiego.

Z zabytków tych niedaleko do Rynku olkuskiego, który parę lat temu przeszedł gruntowną rewitalizację. Przy okazji odkryto tu ślady dawnego Ratusza, którego dwie ściany zrekonstruowano, prowadzi stąd również zejście do udostępnionych dla turystów podziemi.Kilka kilometrów od Olkusza, przy drodze krajowej nr 94 jadąc w stronę Górnego Śląska, warto zobaczyć średniowieczne grodzisko Stary Olkusz. Wystarczy podejść kilkaset metrów od zatoczki przy drodze, by zobaczyć fundamenty gotyckiego kościółka i fosę z wałami otaczającymi dawne grodzisko.

Rynek w Olkuszu
Rynek w Olkuszu

Atrakcje w Olkuszu

Dla miłośników wojaży z pewnością interesującym okaże się też Muzeum Afrykanistyczne (ul. Szpitalna 32) - jedne z ciekawszych w Polsce, w którym zobaczyć można bogate zbiory przedmiotów pochodzących z Czarnego Lądu. To nie jedyne olkuskie Muzeum, w obrębie centrum odwiedzić można też Muzeum Regionalne PTTK (Rynek) czy Muzeum Pożarnictwa Ziemi Olkuskiej (ul. Floriańska 5).

Niewątpliwą atrakcją Olkusza jest również jego położenie. Blisko stąd do ciekawych zakątków Jury - Ojcowskiego Parku Narodowego, Dolinek Podkrakowskich czy Pustyni Błędowskiej, przez środek której płynie Biała Przemsza. Choć Pustynia od lat sukcesywnie zarasta, nadal w części wschodniej widać otwarte piaski, częściowo porośnięte niską roślinnością, wydmy i pola deflacyjne. Obecnie Pustynia jest rekultywowana i odkrzaczana. Najbliżej jednak Olkusza leży jedno z orlich gniazd jurajskich - zamek Rabsztyn, który powstaje obecnie z ruin.

Oficjalna strona Olkusza

Muzeum w Olkuszu
Muzeum w Olkuszu

Olkusz noclegi

Olkusz to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
50°16'45N, 19°33'36E
15 maj 2018
04 listopad 2020

Wasze opinie

Anna Piernikarczyk
20 listopad 2012 12:27

witam i zazdraszczam :)

Wasze podróże do Olkusza

Gotycki zamek Rabsztyn
28 maj 2018 12:59
Zamek Rabsztyn
24 wrzesień 2017 20:00
Bolesław i Olkusz
24 wrzesień 2017 19:38
Rezerwat Pazurek
12 lipiec 2016 17:11
Spacerem po Olkuszu
22 sierpień 2015 19:21
Jura Krakowsko-Częstochowska
29 kwiecień 2014 12:01
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 200 Obserwujących.
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację