Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Olkusz
Muzea i skanseny
muzea
Normalna
Małopolskie
2015-04-24
2020-01-28 13:46
50°16'44" N, 19°33'34" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne
Zamknięte

Kamienica Batorówka

To najstarsze olkuskie Muzeum mieści się w zabytkowej, XVI-wiecznej kamienicy stojącej na Rynku, zwanej Batorówką, bo przebywał w niej sam król Stefan Batory. Kamienica do dziś zachowała elementy gotyckiej architektury, a obecnie jest pięknie odrestaurowana.Inicjatywa utworzenia Muzeum w Olkuszu zrodziła się w 1911 roku wśród działaczy Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego i jeszcze w tym samym roku otwarto placówkę. Po wybuchu II wojny światowej zbiory rozdzielono i rozdano na przechowanie zaufanym osobom. Ponownym ich zgromadzeniem zajął się po wojnie Bronisław Czarniecki.Zbiory Muzeum Regionalnego PTTK im. Antoniego Minkiewicza w Olkuszu liczą ponad 2 tys. eksponatów z dziedziny etnografii, górnictwa, historii i numizmatyki. Ważne miejsce zajmuje tu historia górnictwa kruszców na ziemi olkuskiej, zobaczymy tu stare narzędzia górnicze, moździerz do rozdrabniania rudy, sito do jej płukania, lampki górnicze, kamienne moździerze, drewniany młot górniczy, no i oczywiście minerały i kruszce z kopalni olkuskich oraz makietę terenów górniczych i sztolni według ich stanu z XVIII wieku.

Wśród zabytków Muzeum w Olkuszu są te związane z historią miasta, m.in. fragment księgi miejskiej Olkusza z 1631 roku, a także pieczęcie miejskie oraz herby miasta. Z etnografii uwagę przykuwa tu kolekcja świątków i rzeźb ludowych wykonanych przez lokalnych artystów.

Muzeum PTTK
ul. Rynek 20, Olkusz
tel. 32/ 641-41-85
Czynne: pn-pt 9.00-16.00Olkusz noclegi

Olkusz to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1134499 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020