Muzeum Pttk w Olkuszu

Muzeum Regionalne PTTK w Olkuszu

(4.3 głosów: 14)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Kamienica Batorówka

To najstarsze olkuskie Muzeum mieści się w zabytkowej, XVI-wiecznej kamienicy stojącej na Rynku, zwanej Batorówką, bo przebywał w niej sam król Stefan Batory. Kamienica do dziś zachowała elementy gotyckiej architektury, a obecnie jest pięknie odrestaurowana.

Inicjatywa utworzenia Muzeum w Olkuszu zrodziła się w 1911 roku wśród działaczy Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego i jeszcze w tym samym roku otwarto placówkę. Po wybuchu II wojny światowej zbiory rozdzielono i rozdano na przechowanie zaufanym osobom. Ponownym ich zgromadzeniem zajął się po wojnie Bronisław Czarniecki.Zbiory Muzeum Regionalnego PTTK im. Antoniego Minkiewicza w Olkuszu liczą ponad 2 tys. eksponatów z dziedziny etnografii, górnictwa, historii i numizmatyki. Ważne miejsce zajmuje tu historia górnictwa kruszców na ziemi olkuskiej, zobaczymy tu stare narzędzia górnicze, moździerz do rozdrabniania rudy, sito do jej płukania, lampki górnicze, kamienne moździerze, drewniany młot górniczy, no i oczywiście minerały i kruszce z kopalni olkuskich oraz makietę terenów górniczych i sztolni według ich stanu z XVIII wieku.

Wśród zabytków Muzeum w Olkuszu są te związane z historią miasta, m.in. fragment księgi miejskiej Olkusza z 1631 roku, a także pieczęcie miejskie oraz herby miasta. Z etnografii uwagę przykuwa tu kolekcja świątków i rzeźb ludowych wykonanych przez lokalnych artystów.

Muzeum PTTK
ul. Rynek 20, Olkusz
tel. 32/ 641-41-85
Czynne: pn-pt 9.00-16.00

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

  • poniedziałek: Zamknięte
  • wtorek: 10:00–14:00
  • środa: 10:00–14:00
  • czwartek: 10:00–14:00
  • piątek: 10:00–14:00
  • sobota: 10:00–14:00
  • niedziela: 10:00–14:00

Olkusz noclegi

Olkusz to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

mikus
Super! Warto jest zwiedzać muzea, bo zawsze tam z ciekawymi informacjami ktoś czeka...
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023