Rezerwat Pazurek
Droga nr 783, Pazurek

50°20'8" N, 19°37'37" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne

Cały rok całą dobę
Bilety: wstęp bezpłatny
Parking: bezpłatny po drugiej stronie drogi nr 783

Rezerwat Pazurek leży w centralnej części Jury Krakowsko-Częstochowskiej, pomiędzy wsią Podlesie i Pazurek na Płaskowyżu Ojcowskim, niedaleko Olkusza i Rabsztyna, nieco na północ od zamku. Na miejscu powstał bezpłatny parking. Do Rezerwatu Pazurek można też dojść od Jaroszowca, przy zabytkowym dworcu kolejowym.Rezerwat Pazurek na Jurze
Rezerwat Pazurek na Jurze

Pradawne buczyny

Rezerwat Pazurek to przede wszystkim piękne buczyny, będące fragmentem pradawnych lasów olkuskich. Porasta tu w dużej ilości czosnek niedźwiedzi i przylaszczka, które kwitną wiosną. Przylaszczka tworzy wtedy piękny, fioletowy dywan, zaś czosnek przyciąga silnym zapachem 🙂 Z roślin rzadkich spotkać tu można storczyki.

Rezerwat Pazurek na Jurze
Rezerwat Pazurek na Jurze

Zubowe Skały w Rezerwacie Pazurek

Szlaki i ścieżki w Rezerwacie są bardzo ciekawie oznakowane poprzez tablice z informacjami o skałach i roślinności, która tu występuje. Największe skupisko wapiennych form skalnych to Zubowe Skały, których ściany pną się wysoko w górę, tworząc schroniska, szczeliny i wąwozy. To niezwykle malowniczy fragment Rezerwatu Pazurek.

Rezerwat Pazurek na Jurze
Rezerwat Pazurek na Jurze
Rezerwat Pazurek na Jurze
Rezerwat Pazurek na Jurze

Cisowa Skała

Jednak najbardziej zaskakującym i ciekawym ostańcem jest Cisowa Skała. Z perspektywy szlaku wygląda ona na małą, niepozorną skałkę, dopiero gdy podejdzie się pod nią, naszym oczom ukazuje się wąwóz skalny, a po dłuższej penetracji można tu odnaleźć także jaskinie pionowe i szczeliny.Rezerwat Pazurek na Jurze
Rezerwat Pazurek na Jurze

Januszkowa Góra

Niedaleko rezerwatu wznosi się Januszkowa Góra (449 m n.p.m.), dobrze widoczna z zamkowej baszty. Jeśli wierzyć legendzie, jej nazwa pochodzi od zbójnika Janusza, który to chronił się w tutejszej jaskini - Januszkowej Szczelinie. To druga co do głębokości jaskini na Jurze (56 m), niedostępna dla turystów ze względów bezpieczeństwa, do jej penetracji potrzebny jest sprzęt wspinaczkowy.

Rezerwat Pazurek na Jurze Rezerwat Pazurek na Jurze Rezerwat Pazurek na Jurze

Olkusz noclegi

Olkusz to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1148112 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

Wasze opinie

Avatar użytkownika
Musa Zapaleniec 816 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2020-05-12 na
Świetne miejsce na leśny spacer. Szlaki, ścieżki edukacyjne dobrze oznaczone.
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021