Rezerwat Pazurek na Jurze

Rezerwat Pazurek na Jurze
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.7

Rezerwat Pazurek leży w centralnej części Jury Krakowsko-Częstochowskiej, pomiędzy wsią Podlesie i Pazurek na Płaskowyżu Ojcowskim, niedaleko Olkusza i Rabsztyna, nieco na północ od zamku. Na miejscu powstał bezpłatny parking. Do Rezerwatu Pazurek można też dojść od Jaroszowca, przy zabytkowym dworcu kolejowym.

Rezerwat Pazurek na Jurze
Rezerwat Pazurek na Jurze

Pradawne buczyny

Rezerwat Pazurek to przede wszystkim piękne buczyny, będące fragmentem pradawnych lasów olkuskich. Porasta tu w dużej ilości czosnek niedźwiedzi i przylaszczka, które kwitną wiosną. Przylaszczka tworzy wtedy piękny, fioletowy dywan, zaś czosnek przyciąga silnym zapachem 🙂 Z roślin rzadkich spotkać tu można storczyki.Rezerwat Pazurek na Jurze
Rezerwat Pazurek na Jurze

Zubowe Skały w Rezerwacie Pazurek

Szlaki i ścieżki w Rezerwacie są bardzo ciekawie oznakowane poprzez tablice z informacjami o skałach i roślinności, która tu występuje. Największe skupisko wapiennych form skalnych to Zubowe Skały, których ściany pną się wysoko w górę, tworząc schroniska, szczeliny i wąwozy. To niezwykle malowniczy fragment Rezerwatu Pazurek.

Rezerwat Pazurek na Jurze
Rezerwat Pazurek na Jurze
Rezerwat Pazurek na Jurze
Rezerwat Pazurek na Jurze

Cisowa Skała

Jednak najbardziej zaskakującym i ciekawym ostańcem jest Cisowa Skała. Z perspektywy szlaku wygląda ona na małą, niepozorną skałkę, dopiero gdy podejdzie się pod nią, naszym oczom ukazuje się wąwóz skalny, a po dłuższej penetracji można tu odnaleźć także jaskinie pionowe i szczeliny.

Rezerwat Pazurek na Jurze
Rezerwat Pazurek na Jurze

Januszkowa Góra

Niedaleko rezerwatu wznosi się Januszkowa Góra (449 m n.p.m.), dobrze widoczna z zamkowej baszty. Jeśli wierzyć legendzie, jej nazwa pochodzi od zbójnika Janusza, który to chronił się w tutejszej jaskini - Januszkowej Szczelinie. To druga co do głębokości jaskini na Jurze (56 m), niedostępna dla turystów ze względów bezpieczeństwa, do jej penetracji potrzebny jest sprzęt wspinaczkowy.

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

Cały rok całą dobę
Bilety: wstęp bezpłatny
Parking: bezpłatny po drugiej stronie drogi nr 783

Adres

Rezerwat Pazurek
Droga nr 783, Pazurek

GPS: 50°20'8N, 19°37'37E

Olkusz noclegi

Olkusz to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Rezerwat Pazurek na Jurze
Rezerwat Pazurek na Jurze
Jura Krakowsko Częstochowska Olkusz
Ważna
czynne cały rok dla rodziny wstęp bezpłatny parking bezpłatny rezerwaty skałki jurajskie
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.7 głosów: 18)
Twoja ocena
Musa
Świetne miejsce na leśny spacer. Szlaki, ścieżki edukacyjne dobrze oznaczone.
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024