Turystyczne Mistrzostwa Blogerów
Moi mili! Bierzemy udział w Turystycznych Mistrzostwach Blogerów!
16 blogów podróżniczych reprezentuje swoje województwo w Polsce. My pokażemy piękno województwa śląskiego!

Chcesz nam pomóc? Wchodź na naszego bloga i śledź nasze kanały społecznościowe: Facebook, Instagram i Youtube.
Lajkuj, komentuj i udostępniaj!
Zapraszamy Cię na tą piękną przygodę! Z góry dziękujemy!
Rezerwat Pazurek na Jurze

Rezerwat Pazurek na Jurze

(4.7 głosów: 18)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Rezerwat Pazurek leży w centralnej części Jury Krakowsko-Częstochowskiej, pomiędzy wsią Podlesie i Pazurek na Płaskowyżu Ojcowskim, niedaleko Olkusza i Rabsztyna, nieco na północ od zamku. Na miejscu powstał bezpłatny parking. Do Rezerwatu Pazurek można też dojść od Jaroszowca, przy zabytkowym dworcu kolejowym.


Bierzemy udział w Turystycznych Mistrzostwach Blogerów!
Wspieraj nas lajkując, komentując i udostępniając ten post!

Rezerwat Pazurek na Jurze
Rezerwat Pazurek na Jurze

Pradawne buczyny

Rezerwat Pazurek to przede wszystkim piękne buczyny, będące fragmentem pradawnych lasów olkuskich. Porasta tu w dużej ilości czosnek niedźwiedzi i przylaszczka, które kwitną wiosną. Przylaszczka tworzy wtedy piękny, fioletowy dywan, zaś czosnek przyciąga silnym zapachem 🙂 Z roślin rzadkich spotkać tu można storczyki.

Rezerwat Pazurek na Jurze
Rezerwat Pazurek na Jurze

Zubowe Skały w Rezerwacie Pazurek

Szlaki i ścieżki w Rezerwacie są bardzo ciekawie oznakowane poprzez tablice z informacjami o skałach i roślinności, która tu występuje. Największe skupisko wapiennych form skalnych to Zubowe Skały, których ściany pną się wysoko w górę, tworząc schroniska, szczeliny i wąwozy. To niezwykle malowniczy fragment Rezerwatu Pazurek.Rezerwat Pazurek na Jurze
Rezerwat Pazurek na Jurze
Rezerwat Pazurek na Jurze
Rezerwat Pazurek na Jurze

Cisowa Skała

Jednak najbardziej zaskakującym i ciekawym ostańcem jest Cisowa Skała. Z perspektywy szlaku wygląda ona na małą, niepozorną skałkę, dopiero gdy podejdzie się pod nią, naszym oczom ukazuje się wąwóz skalny, a po dłuższej penetracji można tu odnaleźć także jaskinie pionowe i szczeliny.

Rezerwat Pazurek na Jurze
Rezerwat Pazurek na Jurze

Januszkowa Góra

Niedaleko rezerwatu wznosi się Januszkowa Góra (449 m n.p.m.), dobrze widoczna z zamkowej baszty. Jeśli wierzyć legendzie, jej nazwa pochodzi od zbójnika Janusza, który to chronił się w tutejszej jaskini - Januszkowej Szczelinie. To druga co do głębokości jaskini na Jurze (56 m), niedostępna dla turystów ze względów bezpieczeństwa, do jej penetracji potrzebny jest sprzęt wspinaczkowy.Godziny otwarcia i informacje praktyczne

Cały rok całą dobę
Bilety: wstęp bezpłatny
Parking: bezpłatny po drugiej stronie drogi nr 783

Adres

Rezerwat Pazurek
Droga nr 783, Pazurek

GPS: 50°20'8N, 19°37'37E

Rezerwat Pazurek na Jurze na mapie

Poniżej znajdziesz mapę Jury Krakowsko Częstochowskiej wraz z zaznaczoną atrakcją. Zaznaczone są również inne atrakcje, które możesz zobaczyć w pobliżu. Im większa i ciemniejsza jest pinezka, tym ważniejsza to atrakcja. Po kliknięciu w pinezkę pojawi się nazwa i zdjęcie atrakcji wraz z linkiem do jej szczegółów.

Olkusz noclegi

Olkusz to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Rezerwat Pazurek na Jurze
Rezerwat Pazurek na Jurze
50°20'8N, 19°37'37E
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Musa
Świetne miejsce na leśny spacer. Szlaki, ścieżki edukacyjne dobrze oznaczone.

Rezerwat Pazurek na Jurze na blogu

Srebrne Miasto na złotym jurajskim szlaku

Spieszmy się zwiedzać muzea, tak szybko nam je zamkną... !!!

Cieszę się niezmiernie, że już 9. tydzień udaje nam się realizować projekt Jurajskie Szlaki Jesienne bez większych przeszkód, mimo trudnej sytuacji wokoło. Dzisiaj zapraszam Was do Srebrnego Miasta czyli Olkusza, ale i do jego pięknej, jurajskiej okolicy. 

Odwiedziliśmy aż 9 obiektów, zobacz je w naszej relacji i filmowej opowieści, prosimy jak zawsze o łapki w górę 🙂

05 listopad 2020 10:21
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021