Gdańsk

Gdańsk to historyczny, tysiącletni ośrodek hanzeatycki, będący stolicą Pomorza Wschodniego, położony w województwie pomorskim, nad Zatoką Gdańską. Wraz z Gdynią i Sopotem tworzy niezwykle atrakcyjne dla turystów Trójmiasto. Gdańsk urzeka przepiękną, zachwycającą architekturą i niecodzienną atmosferą. Od zawsze budził podziw i zachwyt gości, głównie ze względu na jego bogactwo. Dlatego Gdańsk licznie i chętnie odwiedzany jest przez turystów z całej Europy i nie tylko, a ułatwiają to dogodne połączenia powietrzne, lądowe i morskie nawet z najodleglejszymi zakątkami globu.Dawniej przybywali tu przedstawiciele różnorodnych narodowości, a wielu z nich osiadało w Gdańsku na stałe. Wśród nich byli wybitni architekci, których ślady działalności możemy podziwiać do dziś na gdańskich uliczkach. 

Top Atrakcje w Gdańsku

Nie sposób opisać piękna tego miasta, trzeba tu po prostu przyjechać i zobaczyć je na własne oczy. Gdańsk to zdecydowanie jedno z moich ulubionych polskich miast, które zawsze odwiedzam z wielką radością. Piękne latem, cudne zimą, kiedy przystraja się w cudne światełka. To również jedno z najbardziej zielonych miast w Polsce. Porastają tu wspaniałe lasy, ponadto stworzono park krajobrazowy oraz rezerwaty i pomniki przyrody. Poznaj top atrakcje Gdańska!1. Ulica Długa i Długi Targ w Gdańsku

Najpiękniejsze ulice miasta tworzące Trakt Królewski. Biegną od Złotej Bramy do Zielonej Bramy i dalej wzdłuż Motławy pod Żuraw. To tutaj usadowiły się najwspanialsze budowle Gdańska, jak Ratusz czy Dwór Artusa i oczywiście popularna Fontanna z Neptunem, ale każda kamienica ma tu swoją historię i przyciąga uwagę niezwykłymi zdobieniami. Kiedyś było to miejsce handlu, a mieszkali tu najzamożniejsi gdańszczanie.

Dwór Artusa
Dwór Artusa

2. Żuraw w Gdańsku

Stojący przy ulicy Szerokiej 67/68 Żuraw to najbardziej charakterystyczna budowla w mieście stanowiąca symbol Gdańska. Był to największy dźwig portowy w średniowiecznej Europie, służył do przeładunku towarów oraz stawiania masztów, a zarazem był bramą miejską. Stojący nad Motławą Żuraw stanowi oddział Narodowego Muzeum Morskiego.
www.cmm.pl3. Bazylika Mariacka w Gdańsku

Bazylika przy ulicy Podkramarskiej 5 to kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny - największa ceglana gotycka świątynia w Europie, a nawet na świecie. Jej budowa rozpoczęła się w XIV wieku i trwała ponad 150 lat. Wewnątrz zachowały się wspaniałe zabytki - dzieła sztuki gotyckiej i barokowej. Bazylika nazywana jest koroną miasta Gdańska.

Bazylika Mariacka
Bazylika Mariacka

4. Katedra Oliwska

Katedra przy ulicy Cystersów 10 to kościół Trójcy Świętej, Najświętszej Marii Panny i św. Bernarda, początkami sięga XIII wieku jako świątynia cysterska. Jest to najdłuższa świątynia w Polsce, kryjąca we wnętrzu wspaniałe organy z XVIII wieku.

Gdańsk
Gdańsk

5. Latarnia Morska w Gdańsku

Latarnia morska stoi w Nowym Porcie, przy ul. Przemysłowej 6a, to budowla  z końca XIX wieku, a przy tym jedna z najpiękniejszych latarń polskiego wybrzeża Bałtyku. To tutaj rozpoczęła się II wojna światowa. W 2004 roku latarnia została udostępniona dla turystów, w jej wnętrzu podziwiać można historyczne urządzenia optyczne i wystawę latarnictwa morskiego. Ze szczytu roztacza się piękna panorama na Port Gdański, Westerplatte i Zatokę Gdańską. Dodatkowo w 2008 roku odremontowano XIX-wieczną kulę czasu na Latarni, która pokazuje kilka razy dziennie czas z dokładnością 1 sekundy błędu na 200 tys. lat.

6. Zoo w Gdańsku

Kolejną top atrakcją Gdańska jest pięknie położone Zoo w Gdańsku Oliwie. Mieści się ono przy ulicy Karwieńskiej 3, warto tutaj zajrzeć, szczególnie zwiedzając Gdańsk z dziećmi.

7.  Stocznia Gdańska

Stocznia to historyczne miejsce przyciągające Polaków i turystów z całego świata, ze słynną i kultową bramą oraz powstałe niedawno ECS - Europejskie Centrum Solidarności

8. Muzeum Bursztynu w Gdańsku

Unikatowe Muzeum znajdujące się tuż przy Trakcie Królewskim, szybko stało się top atrakcją Gdańska!

 ulica Długa Gdańsk
ulica Długa Gdańsk

9. Wyspa Sobieszewska w Gdańsku

Tajemnicza wyspa kryjąca pamiątki II wojny światowej. 

10. Góra Gradowa w Gdańsku

Ciekawe miejsce, które warto odwiedzić będąc w Gdańsku

11. Westerplatte w Gdańsku

Westerplatte to miejsce symboliczne w Gdańsku, w jego północnej części, przy ujściu Martwej Wisły. Stoi tu słynny pomnik przy ulicy Henryka Sucharskiego, a upamiętnia nierówną walkę z okupantem niemieckim w 1939 roku.

Gdańsk- Westerplatte
Gdańsk- Westerplatte

13. Twierdza Wisłoujście w Gdańsku

Twierdza Wisłoujście znajduje się nad Martwą Wisłą, w północnej części Gdańska. To unikalny zabytek wpisany na Światową Listę Dziedzictwa Kulturowego UNESCO, stanowiący dziś Oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.

Gdańsk
Gdańsk

14. Opływ Motławy w Gdańsku

Zobacz nasz ranking Najpiękniejsze miasta w Polsce z Gdańskiem

Gdańsk Motława
Spichlerz
Gdańsk nad Motławą
Motława
Ulica Mariacka
Ratusz Główny
Neptun
Żuraw z drugiej strony, rzadko oglądany na zdjęciach w tej odsłonie
Gdańsk
Gdańsk Neptun
Gdańsk
Gdańsk
Gdańsk
Długi Targ - gdańsk ratusz
Gdańsk
Gdańsk kościół mariacki
Gdańsk
Gdańsk Dwór Artusa
Gdańsk Neptun
Gdańsk
Gdańsk
Gdańsk
Gdańsk- Mały Młyn
Gdańsk- Wieża więzienna
Gdańsk
Gdańsk nocą

Gdańsk noclegi

Gdańsk to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w Gdańsku. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
54°20'57N, 18°39'24E
25 lipiec 2017
05 marzec 2021

Wasze opinie

perlator
03 luty 2016 16:22

Gdańsk to miastoz wieloma atrakcjami - trzeba tu koniecznie spędzić kilka dni

Kasia
08 grudzień 2015 11:32

Przepiękne miasto, przed częstszymi wizytami ogranicza mnie tylko duża odległość.

Lutodar
28 luty 2014 21:00

Oczywiście się zgadzam. Podoba mi się to miasto.


25 grudzień 2011 14:01

Och jeśli kiedyś miałabym zmnienić adres to tylko na Gdańsk lub Toruń. Póki co zapraszam do Łodzi. Ostatnio odkrywam swoje miasto na nowo i choć nie jest najpiękniejsze to jego historia i dzieje są naprawdę imponujące.

Gdańsk na blogu

Najpiękniejsze miasta w Polsce. Top 10

Miast w Polsce jest bardzo wiele, nawet już tych określanych mianem pięknych. Jedne są większe, inne mniejsze, bardziej lub mniej urokliwe. Sporo z nich zasługuje na uwagę turystów, ale tutaj chcę Wam przedstawić krótki ranking 10. najpiękniejszych polskich miast, toteż trudny miałam wybór. Jak zawsze jest to więc całkowicie subiektywna lista, oparta na naszych realnych doświadczeniach, bo każde z tych miast odwiedziliśmy przynajmniej jeden raz i to z noclegiem.

05 marzec 2021 09:25

Jak podróżować z małym dzieckiem? Cenne porady Mamy podróżniczki

Wczoraj na Instagramie pewien Paweł zapytał mnie o "rady od zaprawionej i doświadczonej podróżniczki" w sprawie podróży z kilkumiesięcznym maluchem. Nie chce rezygnować z wyjazdów, a wiadomo, że z maleństwem nie zawsze łatwo jest wybrać się na spacer, a co dopiero na dalszą wycieczkę.

I tak sobie pomyślałam, że napiszę na ten temat artykuł, bo na pewno sporo z Was ma podobne dylematy, a nasze doświadczenia z trzema córkami faktycznie stanowią już dość bogate źródło wiedzy 🙂

08 maj 2020 12:39

Miasta miłości - Top 5 najbardziej romantycznych miast w Polsce

Planujesz romantyczny spacer w Walentynki? A może chcesz zabrać swą drugą połówkę na dłuższą chwilę zapomnienia? Zobacz najbardziej romantyczne miasta w Polsce, idealnie nadające się na przechadzki tylko we dwoje.

11 luty 2020 13:50

Wasze podróże do Gdańska

Opływ Motławy - Gdańsk
18 czerwiec 2020 16:04
Gdańsk zawsze piękny
14 czerwiec 2019 15:16
Urlop 2017
06 czerwiec 2018 13:41
Trójmiasto zimową porą
25 luty 2018 19:34
gdańsk oliwa w jeden dzień
03 styczeń 2018 20:13
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 200 Obserwujących.
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację