54°20'57" N, 18°39'24" E
Pomorskie
2017-07-25
2020-12-28 19:24

Opis Gdańska

Gdańsk to historyczny, tysiącletni ośrodek hanzeatycki, będący stolicą Pomorza Wschodniego, położony w województwie pomorskim, nad Zatoką Gdańską. Wraz z Gdynią i Sopotem tworzy niezwykle atrakcyjne dla turystów Trójmiasto. Gdańsk urzeka przepiękną, zachwycającą architekturą i niecodzienną atmosferą. Od zawsze budził podziw i zachwyt gości, głównie ze względu na jego bogactwo. Dlatego Gdańsk licznie i chętnie odwiedzany jest przez turystów z całej Europy i nie tylko, a ułatwiają to dogodne połączenia powietrzne, lądowe i morskie nawet z najodleglejszymi zakątkami globu.Dawniej przybywali tu przedstawiciele różnorodnych narodowości, a wielu z nich osiadało w Gdańsku na stałe. Wśród nich byli wybitni architekci, których ślady działalności możemy podziwiać do dziś na gdańskich uliczkach. 

Top Atrakcje w Gdańsku

Nie sposób opisać piękna tego miasta, trzeba tu po prostu przyjechać i zobaczyć je na własne oczy. Gdańsk to zdecydowanie jedno z moich ulubionych polskich miast, które zawsze odwiedzam z wielką radością. Piękne latem, cudne zimą, kiedy przystraja się w cudne światełka. To również jedno z najbardziej zielonych miast w Polsce. Porastają tu wspaniałe lasy, ponadto stworzono park krajobrazowy oraz rezerwaty i pomniki przyrody. Poznaj top atrakcje Gdańska!

1. Ulica Długa i Długi Targ w Gdańsku

Najpiękniejsze ulice miasta tworzące Trakt Królewski. Biegną od Złotej Bramy do Zielonej Bramy i dalej wzdłuż Motławy pod Żuraw. To tutaj usadowiły się najwspanialsze budowle Gdańska, jak Ratusz czy Dwór Artusa i oczywiście popularna Fontanna z Neptunem, ale każda kamienica ma tu swoją historię i przyciąga uwagę niezwykłymi zdobieniami. Kiedyś było to miejsce handlu, a mieszkali tu najzamożniejsi gdańszczanie.Dwór Artusa
Dwór Artusa

2. Żuraw w Gdańsku

Stojący przy ulicy Szerokiej 67/68 Żuraw to najbardziej charakterystyczna budowla w mieście stanowiąca symbol Gdańska. Był to największy dźwig portowy w średniowiecznej Europie, służył do przeładunku towarów oraz stawiania masztów, a zarazem był bramą miejską. Stojący nad Motławą Żuraw stanowi oddział Narodowego Muzeum Morskiego.
www.cmm.pl

3. Bazylika Mariacka w Gdańsku

Bazylika przy ulicy Podkramarskiej 5 to kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny - największa ceglana gotycka świątynia w Europie, a nawet na świecie. Jej budowa rozpoczęła się w XIV wieku i trwała ponad 150 lat. Wewnątrz zachowały się wspaniałe zabytki - dzieła sztuki gotyckiej i barokowej. Bazylika nazywana jest koroną miasta Gdańska.Bazylika Mariacka
Bazylika Mariacka

4. Katedra Oliwska

Katedra przy ulicy Cystersów 10 to kościół Trójcy Świętej, Najświętszej Marii Panny i św. Bernarda, początkami sięga XIII wieku jako świątynia cysterska. Jest to najdłuższa świątynia w Polsce, kryjąca we wnętrzu wspaniałe organy z XVIII wieku.

Gdańsk
Gdańsk

5. Latarnia Morska w Gdańsku

Latarnia morska stoi w Nowym Porcie, przy ul. Przemysłowej 6a, to budowla  z końca XIX wieku, a przy tym jedna z najpiękniejszych latarń polskiego wybrzeża Bałtyku. To tutaj rozpoczęła się II wojna światowa. W 2004 roku latarnia została udostępniona dla turystów, w jej wnętrzu podziwiać można historyczne urządzenia optyczne i wystawę latarnictwa morskiego. Ze szczytu roztacza się piękna panorama na Port Gdański, Westerplatte i Zatokę Gdańską. Dodatkowo w 2008 roku odremontowano XIX-wieczną kulę czasu na Latarni, która pokazuje kilka razy dziennie czas z dokładnością 1 sekundy błędu na 200 tys. lat.

6. Zoo w Gdańsku

Kolejną top atrakcją Gdańska jest pięknie położone Zoo w Gdańsku Oliwie. Mieści się ono przy ulicy Karwieńskiej 3, warto tutaj zajrzeć, szczególnie zwiedzając Gdańsk z dziećmi.

7.  Stocznia Gdańska

Stocznia to historyczne miejsce przyciągające Polaków i turystów z całego świata, ze słynną i kultową bramą oraz powstałe niedawno ECS - Europejskie Centrum Solidarności

8. Muzeum Bursztynu w Gdańsku

Unikatowe Muzeum znajdujące się tuż przy Trakcie Królewskim, szybko stało się top atrakcją Gdańska!

 ulica Długa Gdańsk
ulica Długa Gdańsk

9. Wyspa Sobieszewska w Gdańsku

Tajemnicza wyspa kryjąca pamiątki II wojny światowej. 

10. Góra Gradowa w Gdańsku

Ciekawe miejsce, które warto odwiedzić będąc w Gdańsku

11. Westerplatte w Gdańsku

Westerplatte to miejsce symboliczne w Gdańsku, w jego północnej części, przy ujściu Martwej Wisły. Stoi tu słynny pomnik przy ulicy Henryka Sucharskiego, a upamiętnia nierówną walkę z okupantem niemieckim w 1939 roku.

Gdańsk- Westerplatte
Gdańsk- Westerplatte

13. Twierdza Wisłoujście w Gdańsku

Twierdza Wisłoujście znajduje się nad Martwą Wisłą, w północnej części Gdańska. To unikalny zabytek wpisany na Światową Listę Dziedzictwa Kulturowego UNESCO, stanowiący dziś Oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.

Gdańsk
Gdańsk

14. Opływ Motławy w Gdańsku

Oficjalna strona Gdańska

Gdańsk Gdańsk Motława Spichlerz Gdańsk nad Motławą Motława Ulica Mariacka Ratusz Główny Neptun Żuraw z drugiej strony, rzadko oglądany na zdjęciach w tej odsłonie Gdańsk Gdańsk Neptun Gdańsk Gdańsk Gdańsk Długi Targ - gdańsk ratusz Gdańsk Gdańsk kościół mariacki Gdańsk Gdańsk Dwór Artusa Gdańsk Neptun Gdańsk Gdańsk Gdańsk Gdańsk- Mały Młyn Gdańsk- Wieża więzienna Gdańsk Gdańsk nocą

Gdańsk noclegi

Gdańsk to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w Gdańsku. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1149020 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Gdańsk na blogu

Zdjęcie Jak podróżować z małym dzieckiem? Cenne porady Mamy podróżniczki
Jak podróżować z małym dzieckiem? Cenne porady Mamy podróżniczki

Wczoraj na Instagramie pewien Paweł zapytał mnie o "rady od zaprawionej i doświadczonej podróżniczki" w sprawie podróży z kilkumiesięcznym maluchem. Nie chce rezygnować z wyjazdów, a wiadomo, że z maleństwem nie zawsze łatwo jest wybrać się na spacer, a co dopiero na dalszą wycieczkę.

I tak sobie pomyślałam, że napiszę na ten temat artykuł, bo na pewno sporo z Was ma podobne dylematy, a nasze doświadczenia z trzema córkami faktycznie stanowią już dość bogate źródło wiedzy 🙂

Wokół turystyki · 2020-05-08 12:39:53
Zdjęcie Miasta miłości - Top 5 najbardziej romantycznych miast w Polsce
Miasta miłości - Top 5 najbardziej romantycznych miast w Polsce

Planujesz romantyczny spacer w Walentynki? A może chcesz zabrać swą drugą połówkę na dłuższą chwilę zapomnienia? Zobacz najbardziej romantyczne miasta w Polsce, idealnie nadające się na przechadzki tylko we dwoje.

Rankingi · 2020-02-11 13:50:05

Wasze opinie

Avatar użytkownika
perlator Wędrowiec 134 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2016-02-03 na

Gdańsk to miastoz wieloma atrakcjami - trzeba tu koniecznie spędzić kilka dni

Kasia Nowicjusz 3 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2015-12-08 na

Przepiękne miasto, przed częstszymi wizytami ogranicza mnie tylko duża odległość.

Avatar użytkownika
Lutodar Zapaleniec 327 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2014-02-28 na

Oczywiście się zgadzam. Podoba mi się to miasto.

Krajtroter ocenił to miejsce 2011-12-25 na

Och jeśli kiedyś miałabym zmnienić adres to tylko na Gdańsk lub Toruń. Póki co zapraszam do Łodzi. Ostatnio odkrywam swoje miasto na nowo i choć nie jest najpiękniejsze to jego historia i dzieje są naprawdę imponujące.

Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021