54°41'0" N, 18°42'53" E
Pomorskie
2017-01-02
2020-02-03 02:00

Opis Juraty

Jurata to słynne letnisko w województwie pomorskim, leżące we wschodniej części Jastarni, na Mierzei Helskiej, nad Bałtykiem. Juratę założono w 1928 roku i od razu stała się miejscem wakacyjnych wojaży artystów.To tutaj Wojciech Kossak namalował swe dzieła "Zaślubiny Polski z morzem" i "Na straży polskiego morza". W tym samym domu mieszkały i tworzyły jego córki - Maria Pawlikowska-Jasnorzewska i Magdalena Samozwaniec. W tym czasie powstało w Juracie wiele hoteli i pensjonatów. Do dziś Jurata zachowała swój klimat.

Jurata
Jurata

Nazwa Jurata

Skąd wywodzi się nazwa Jurata? Ano od żmudzkiej bogini i jak głosi legenda, zakochała się ona, wbrew woli swego ojca - boga Gorka, w ubogim rybaku. Za tę zakazaną miłość spotkała ją kara, jej przepiękny podwodny bursztynowy pałac został roztrzaskany na kawałki, a jego okruchy do dziś wypływają na brzeg morza.

Atrakcje w Juracie

- Molo w Juracie, ul. Międzymorze - drewniane molo o długości ponad 300 m

 Jurata
..legenda o Juracie, Królowej Bałtyku..
Na Półwyspie Helskim – Jurata - na molo


- Deptak w Juracie, ul. Międzymorze

- Fontanna z Juratą, ul. Międzymorze - fontanna z boginką, od której nazwa wzięła Jurata

Jurata
Jurata


- Pomnik Wojciecha Kossaka w Juracie, ul. Międzymorze

- Kościół Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Juracie, ul. ks. Gołębiowskiego 1

 .... Międzymorze - Jurata
.... Międzymorze - Jurata
Na Półwyspie Helskim – Z Juraty do Kużnicy - Jurata deptak Międzymorze.. Jurata Na Półwyspie Helskim – Z Juraty do Kużnicy - Kościół w Juracie.. Deptak w Juracie

Jurata noclegi

Jurata to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w Juracie. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1145377 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

Empire by Renters
Helski Domek
Haga 2 by Renters

Wasze opinie

Michał Nowicjusz 3 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2016-07-10 na

Wszechobecna warszafka i ceny z kosmosu.

Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021