Jurata, Zbyszek Mat

Jurata

(4.2 głosów: 53)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Jurata to słynne letnisko w województwie pomorskim, leżące we wschodniej części Jastarni, na Mierzei Helskiej, nad Bałtykiem. Juratę założono w 1928 roku i od razu stała się miejscem wakacyjnych wojaży artystów.

To tutaj Wojciech Kossak namalował swe dzieła "Zaślubiny Polski z morzem" i "Na straży polskiego morza". W tym samym domu mieszkały i tworzyły jego córki - Maria Pawlikowska-Jasnorzewska i Magdalena Samozwaniec. W tym czasie powstało w Juracie wiele hoteli i pensjonatów. Do dziś Jurata zachowała swój klimat.

Jurata, Zbyszek Mat
Jurata, Zbyszek Mat


Nazwa Jurata

Skąd wywodzi się nazwa Jurata? Ano od żmudzkiej bogini i jak głosi legenda, zakochała się ona, wbrew woli swego ojca - boga Gorka, w ubogim rybaku. Za tę zakazaną miłość spotkała ją kara, jej przepiękny podwodny bursztynowy pałac został roztrzaskany na kawałki, a jego okruchy do dziś wypływają na brzeg morza.

Atrakcje w Juracie

- Molo w Juracie, ul. Międzymorze - drewniane molo o długości ponad 300 m

 Jurata, Zbyszek Mat
Jurata, Zbyszek Mat


- Deptak w Juracie, ul. Międzymorze

- Fontanna z Juratą, ul. Międzymorze - fontanna z boginką, od której nazwa wzięła Jurata

..legenda o Juracie, Królowej Bałtyku.., Zbyszek Mat
Na Półwyspie Helskim – Jurata - na molo, Zbyszek Mat
Jurata, mokunka


- Pomnik Wojciecha Kossaka w Juracie, ul. Międzymorze

- Kościół Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Juracie, ul. ks. Gołębiowskiego 1

 .... Międzymorze - Jurata, Zbyszek Mat
.... Międzymorze - Jurata, Zbyszek Mat

Mapa Juraty z zaznaczonymi atrakcjami

Poniżej znajdziesz mapę z zaznaczonymi atrakcjami, które możesz zobaczyć i zwiedzić w Juracie. Im większa i ciemniejsza jest pinezka, tym ważniejsza to atrakcja. Po kliknięciu w pinezkę pojawi się nazwa i zdjęcie atrakcji wraz z linkiem do jej szczegółów.

Jurata noclegi

Jurata to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w Juracie. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Na Półwyspie Helskim – Z Juraty do Kużnicy - Jurata deptak Międzymorze.., Zbyszek Mat
Jurata, Zbyszek Mat
Na Półwyspie Helskim – Z Juraty do Kużnicy - Kościół w Juracie.., Zbyszek Mat
, Zbyszek Mat
, Zbyszek Mat
, Zbyszek Mat
, mokunka
Deptak w Juracie, mokunka
54°41'0N, 18°42'53E
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Michał

Wszechobecna warszafka i ceny z kosmosu.

Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 50 000 obserwujących, na Instagramie 4 300, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 400 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021