Opolskie zamki i pałace. Zobacz najpiękniejsze rezydencje Opolszczyzny!

Zamek Niemodlin
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Opolszczyzna to piękny, atrakcyjny i wciąż trochę nieodkryty przez turystów region. Zachęcamy Was do odwiedzenia tego zacisznego zakątka Polski, gdzie skrywa się wiele opolskich zamków i pałaców. Nie wszystkie są udostępnione do zwiedzania, niektóre nie zachwycają swym stanem, ale jest kilka szczególnych perełek, na które na pewno warto zwrócić uwagę, które zachwycają czy to bryłą i architekturą, czy to niesamowitą historią. Zabieramy Was w cudowną podróż, która odkryje przed Wami najpiękniejsze zamki i pałace Opolszczyzny!

1. Zamek w Brzegu

Zamek w Brzegu to prawdziwa perła województwa opolskiego -  cenny i znakomity zabytek doby renesansu w Europie Środkowej. Ten wspaniały zamek książęcy nazywany jest Śląskim Wawelem z racji tego, że zrekonstruowane krużganki przywodzą na myśl te z Krakowa. Z zewnątrz największe wrażenie robi bogato zdobiona fasada budynku bramnego, z kamiennymi figurami Piastów rzeczywistej wielkości. 

Warto tu przystanąć i docenić kunszt artysty. To naprawdę robi wrażenie. Wejście na dziedziniec jest bezpłatne i tutaj też wpadamy w zachwyt, nie tylko nad krużgankami, ale i kościołem zamkowym Św. Jadwigi, poddanym regotyzacji. 

W samym zamku przygotowano wystawy mówiące o historii zamku i tych ziem, ale nie tylko. Są one dostępne w ramach Muzeum Piastów Śląskich. To tutaj dowiedziałam się między innymi, że misternie malowane rzeźby kościelne są wykonane z drewna. Tutaj też zobaczysz sarkofagi ze szczątkami Piastów legnicko-brzeskich. Koniecznie odwiedź to fascynujące miejsce, które tchnie historią.

 
Zamek - Muzeum Piastów Śląskich
Plac Zamkowy 1, Brzeg
http://zamek.brzeg.pl/
Zamek dostępny dla turystów
Zamek w Brzegu
Zamek w Brzegu
Zamek w Brzegu
Zamek w Brzegu
Zamek w Brzegu
Zamek w Brzegu

2. Zamek Niemodlin 

Koniecznie odwiedźcie Zamek w Niemodlinie. Przez lata stał opuszczony i zaniedbany, a dziś w efekcie wytężonych prac rewitalizacyjnych odzyskuje dawny blask. To wielka, renesansowa budowla, robiąca ogromne wrażenie. Dostępna do zwiedzania mimo remontu, pozwala zajrzeć nie tylko na dziedziniec wewnętrzny, ale też do pięknej, gotyckiej kaplicy, krypty i piwnic z wystawami

A czy wiesz, że to tutaj kręcony był tajemniczy i bardzo klimatyczny film Jasminum Jana Jakuba Kolskiego, ten z Bratem Zdrówko? Niektóre elementy dekoracji z tego okresu zachowały się do dziś, jak kolorowe okienka rzucające śliczne refleksy czy malowane łuki na dziedzińcu. 

My po wizycie od razu odświeżyliśmy sobie ten film, ale wcześniej, w Parku Zamkowym zachwyciło nas stado danieli, które dzięki specjalnej kiesce, zakupionej na miejscu, od razu nas polubiło. Szczególnie największy i najodważniejszy osobnik, choć z czasem i te mniejsze przekonały się do darmowego śniadania.

 
Zamek Książęcy Niemodlin 1313
ul. Rynek 55 a, Niemodlin
www.niemodlinzamek.pl
Zamek dostępny dla turystów
Zamek Niemodlin
Zamek Niemodlin
Zamek Niemodlin
Zamek Niemodlin
Zamek Niemodlin
Zamek Niemodlin

3. Pałac w Mosznej zwany Zamkiem Moszna

To zachwycającej urody obiekt - jeden z najbardziej znanych i rozpoznawalnych zabytków nie tylko na Opolszczyźnie, ale i w całej Polsce! Choć nazywany jest zamkiem, tak właściwie zamkiem nigdy nie był. Powstał jako pałac w XVIII wieku, a później, po pożarze odbudowano go i rozbudowano o kolejne dwa skrzydła - neogotyckie dla rodziny hrabiego z rodu Tiele-Wincklerów i neobarokowe dla służby i gości. Miało to miejsce na przełomie XIX i XX stulecia. 

Może niezbyt wiekowy jest i przy tym stylowy, ale zachwyca turystów z całej Polski. Fantazja twórców pozwoliła wystawić tu prawdziwie bajkową budowlę o 99 wieżach! Czemu nie było ich 100? Bo to niosłoby za sobą konieczność zapłacenia podatku i wystawienia żołnierzy. A to była rodzinna tylko i aż rezydencja rodzinna, zapierająca dech i otoczona równie pięknym parkiem, rozkwitającym wiosną mnóstwem azalii i rododendronów. Tak jest do dziś! 

Trudno się oprzeć urokowi tego miejsca, które można zwiedzać samodzielnie i z przewodnikiem, kiedy poznaje się nie tylko okazałe wnętrza, ale i wieże z pięknym widokiem! Do pałacu zaprasza też restauracja oraz pokoje hotelowe.

 
Zamek Moszna
ul. Zamkowa 1, Moszna, Zielina
www.moszna-zamek.pl
Pałac dostępny dla turystów
Pałac w Mosznej
Pałac w Mosznej
Pałac w Mosznej
Pałac w Mosznej
Pałac w Mosznej
Pałac w Mosznej

4. Pałac w Kopicach

To cudny, neogotycki Pałac na Wodzie i choć pozostaje w stanie ruiny, to i tak zachwyca. To dawny pałac rodziny Schaffgotsch, znajdujący się niedaleko historycznego miasta Grodków. Nie ma szczęścia ten pałac od czasów wojny, ale może teraz odwrócą się jego losy i odzyska blask? Znalazł się bowiem nabywca pałacu, choć sprawa jest nieco skomplikowana, bo tak naprawdę obecnie jest 2 kupców, zanim pierwszy wyjaśnił sporną kwestię w sądzie, pałac został sprzedany drugiemu inwestorowi. Sprawy z pewnością znajdzie finał w sądzie. 

Obecnie pałac jest ogrodzony i nie ma możliwości wejść na jego teren, ale można go podziwiać zza wody, bo przy pałacu rozlewa się staw, a dalej rozciąga się park, który niegdyś zdobiło 300 rzeźb! W jego sercu odnajdziesz zrujnowane mauzoleum rodziny Schaffgotsch, drugie mieści się przy kościele we wsi. Nie tylko sam pałac kopicki zachwyca, ale też historia z nim związana. 

Wspaniałą bryłę dzisiejszy pałac zawdzięcza bowiem Joannie Gryzik von Schomberg-Godulla i jej mężowi - hrabiemu Hansowi Ulrichowi Schaffgotsch. Owa Joanna to słynny Śląski Kopciuszek - biedna dziewczynka urodzona w zwykłej śląskiej rodzinie, która dziwnym zrządzeniem losu została dziedziczką bogacza Karola Goduli.

 
Ruiny Pałacu Schaffgotschów
Kopice 47, Kopice
https://www.kopice.org/
Pałac niedostępny dla turystów
Pałac w Kopicach
Pałac w Kopicach
Pałac w Kopicach
Pałac w Kopicach
Park w Kopicach
Park w Kopicach

5. Zamek w Dąbrowie

To kolejny piękny obiekt na Opolszczyźnie, które czeka na odzyskanie dawnego blasku! Zamek w Dąbrowie niedaleko Opola to dawna posiadłość magnacka, sięgająca 1300 roku. Charakterystycznym elementem budowli, widocznym już z daleka, są oryginalne, skręcone kominy, niespotykane nigdzie indziej. To był ewenement w skali Europy i pozostaje taki do dziś! Renesansowy zamek jest bardzo piękny i unikalny, ale niestety wymaga renowacji i sporych nakładów finansowych, aby mógł cieszyć w pełni oczy turystów. 

Przez cały rok można wejść bezpłatnie na teren zabytkowego parku wokół zamku, a w sezonie turystycznym, w weekendy można też odwiedzić dziedziniec wewnętrzny, a nawet wnętrza zamku przy specjalnych okazjach. Te są dość mocno zrujnowane, ale nadal zadziwia tu kilka pięknych elementów. Choć właścicielem zamku w Dąbrowie jest Uniwersytet Opolski, to opiekuje się nim Stowarzyszenie "Dąbrowskie Skarby", pozyskujące środki na remont zamku.

 
Zamek - Stowarzyszenie "Dąbrowskie Skarby"
ul. Zamkowa, Dąbrowa
https://www.facebook.com/dabrowskieskarby
Zamek częściowo dostępny dla turystów
Zamek w Dąbrowie
Zamek w Dąbrowie
Zamek w Dąbrowie
Zamek w Dąbrowie
Zamek w Dąbrowie
Zamek w Dąbrowie

6. Zamek Bożejów

Zamek Bożejów to tak naprawdę zabytkowy pałac. Powstał w 1801 roku dla pruskiej arystokracji - rodziny Wodarz. Przedwojenne wspomnienia w formie rodzinnej sagi spisał w książce “Emilienhütte - Meine Welt” Klaus Wodarz - dawny właściciel pałacu. Zamek Bożejów to dawny dwór myśliwski. Polował tu przed wojną sam Arcyksiążę Franciszek Ferdynand.

Klimat myśliwski zachowany jest tutaj do dziś. Od czasów wojny pałac popadał w ruinę, ale kupiła go rodzina Garack i w latach 2014-18 przeprowadziła gruntowny remont. Dziś mieści się tutaj hotel, ale wszystkie atrakcje są też dostępne dla osób z zewnątrz. Wśród nich jest mini zoo, park linowy, przejażdżki bryczkami, wypożyczalnia rowerów czy nawet spływy kajakowe. W kuźni koło pałacu mieści się Restauracja należąca do Kulinarnego Szlaku Opolski Bifyj.

Zamek Bożejów
Zamek Bożejów
Zamek Bożejów
Zamek Bożejów
Zamek Bożejów
Zamek Bożejów

7. Zamek biskupów w Ujeździe

Niedaleko Pławniowic, w niewielkim Ujeździe polecam Wam odwiedzić ciekawy zamek. Choć pozostaje w ruinie, to jest ciekawy i dobrze zabezpieczony oraz zagospodarowany. To dawny zamek biskupów wrocławskich, początkami sięgający jeszcze XIII wieku. Ostatnimi właścicielami zamku była rodzina książęca Hohenlohe, jednak kres świetności rezydencji nadszedł w styczniu 1945, kiedy Armia Czerwona zdobywała miasto i spaliła nie tylko renesansowy zamek, ale i większą część Ujazdu. 

Dopiero około 2016 roku budowla doczekała się rewitalizacji i dziś przechodząc przez zamurowaną wcześniej bramę można rozgościć się na murach zamku i ładnie przygotowanej platformie widokowej. Dzięki licznym tablicom informacyjnym poznasz historię tego miejsca.

 
Dawny zamek biskupów wrocławskich
Plac Zamkowy, Ujazd
Ruiny dostępne dla turystów przez cały rok
Zamek biskupów w Ujeździe
Zamek biskupów w Ujeździe
Zamek biskupów w Ujeździe
Zamek biskupów w Ujeździe

8. Zamek w Rogowie Opolskim

Piękny, renesansowo - klasycystyczny zamek w Rogowie Opolskim zagubił się wśród zachwycającego starodrzewu, niedaleko autostrady A4. Dziedziniec zamku z dwóch stron otaczają krużganki, a wokół budowli dodatkowo zaprasza śliczna roślinność. Zamek obecnie jest własnością Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu. 

Mieszczą się tu cenne starodruki, rękopisy, i zabytkowa kartografia. Zamek jest też udostępniony dla turystów. Warto się tutaj zatrzymać zmierzając na Górę Św. Anny. Dodatkowo na terenie parku przy zamku można spędzić noc w neogotyckim Domu pod Kogutkiem z 1915 roku.

 
Zamek
ul. Parkowa 36-38, Rogów Opolski
www.rogow.wbp.opole.pl
Zamek częściowo dostępny dla turystów
Zamek w Rogowie Opolskim
Zamek w Rogowie Opolskim
Rogów Opolski
Rogów Opolski

9. Pałac Sulisław

Pałac Sulisław zlokalizowany niedaleko Grodkowa ujmuje dziś urodą i świetnym stanem utrzymania. Mieszczący się tutaj hotel to jedyny w momencie powstawania 5-gwiazdkowy hotel na Opolszczyźnie. Poza hotelem zaprasza tutaj restauracja, ładne obejście i piękny teren rekreacyjny nad pobliskim stawem, z atrakcyjną plażą i ścieżkami spacerowymi. To miejsce mnie urzekło. 

Sam pałac to dzieło Schaffgotschów, tych samych co w Kopicach, bo choć zamieszkał tu syn słynnej Joanny ze swoją rodziną, to ona właśnie stała za kupnem i przebudową rezydencji. Warto tutaj podjechać choćby na chwilę, bo zakątek jest naprawdę malowniczy.

 
Pałac Sulisław
ul. Sulisław 24, Grodków
www.palacsulislaw.pl
W pałacu mieści się restauracja i hotel
Pałac Sulisław
Pałac Sulisław
Sulisław
Sulisław

10. Zamek w Otmuchowie

Wielce stary jest otmuchowski zamek, jego mury pamiętają mroczne wieki średnie, a dziś w tych tajemnych murach możecie nie tylko zasiąść do smacznego obiadu w restauracji, ale też spędzić tu wyjątkową noc w Gościńcu na zamku

Dodatkowe atrakcje, jakie tu na Was czekają, to wieża zamkowa z tarasem widokowym na malowniczą okolicę, słynne "końskie schody" w klatce schodowej i cela głodowa, gdzie zachowały się znakami i literami wydłubane może i samymi paznokciami przez skazańców. Wkoło zamku można przejść się po starym parku, który zaprowadzi nas aż nad Jezioro Otmuchowskie.

 
Zamek - Dom Kultury Zamek 
ul. Zamkowa 4, Otmuchów
http://zamek.otmuchow.pl
Zamek dostępny dla turystów
Zamek w Otmuchowie
Zamek w Otmuchowie
Zamek w Otmuchowie
Zamek w Otmuchowie

11. Pałac w Żyrowej

Pałac w Żyrowej to efektowna, barokowa budowla leżąca nieco na zachód od Góry Św. Anny. To największy pałac na Opolszczyźnie, który od kilku lat przechodzi kapitalny remont. Z zewnątrz fasada jest niemal gotowa i prezentuje się imponująco. Dość powiedzieć, że wymieniono tutaj 350 okien, 120 drzwi i bram, a dachówkę na remont dachu przywiozło tu ponad 20 tirów! 

A początki posiadłości w Żyrowej sięgają czasów średniowiecza, kiedy od 1447 roku była to siedziba rodowa von Żyrovskich. Choć wszystko idzie ku dobremu, nadal długa droga przed prywatnym właścicielem, który chce tutaj urządzić hotel, ale również udostępnić pałac turystom, podobnie jak otaczający pałac park. Co ciekawe, to ten sam właściciel, który obecnie nabył pałac w Kopicach. Oby i on miał tyle szczęścia.

 
Pałac
ul. Ogrodowa, Żyrowa
https://www.facebook.com/
Pałac niedostępny dla turystów z powodu remontu
Pałac w Żyrowej
Pałac w Żyrowej
Pałac w Żyrowej
Pałac w Żyrowej

Na Opolszczyźnie znajdziesz oczywiście więcej zamków i pałaców, niektóre czekają jeszcze na swe ponowne odkrycie, inne pozostają w szczątkowej formie, pozwólcie, że wymienię kilka z nich:

A czy Ty już odwiedziłeś te obiekty? Który podobał Ci się najbardziej? A może zaproponujesz nam inny opolski zamek czy pałac? Chętnie poznamy coś nowego!

Mapa z zaznaczonymi zamkami i pałacami z zestawienia

Sprawdź pogodę

Zobacz prognozę pogody, by celniej zaplanować swą podróż!

Młyn Amerykan w Krapkowicach
Pałac w Mosznej
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Anna Piernikarczyk
05 lipiec 2022 09:21

[cytuj autor='MalwinaM']Miejsca ciekawe, niektóre odwiedzone reszta trafia na listę. Ostatnio jadąc w stronę twierdzy Srebrna Góra przejeżdżaliśmy obok pałacu Marianny w Kamieńcu Ząbkowickim, bylam zdumiona bo nawet o nim nie wiedziałam. Czy dalibyście radę zrobić taki spis zamków i pałaców Dolnego Śląska? Jestem pewna, że są takie o których ludzie jeszcze nie wiedzą. Chyba, że jest a ja przegapiłam na blogu.[/cytuj]

Bardzo się cieszę 🙂 Pomyślę o takim zestawieniu 🙂

Anna Piernikarczyk
05 lipiec 2022 09:21

[cytuj autor='Aga B']Zamek w Niemodlinie i daniele porwały moje serce ❤️. Jednak co do renowacji, często kończą się one niestety źle. Zamek traci swój starodawny urok i stają się nowoczesnymi pałacami[/cytuj]

Tutaj już i tak nie było co się zastanawiać, zamek niszczał i był ogrodzony płotem, niedostępny dla turystów. Parę razy staliśmy pod płotem i marzyliśmy, żeby tam wejść. Więc jeśli teraz się da, to już jest wspaniale. Wiele cennych fragmentów się zachowa dzięki tej renowacji, a jak inne będą nieco skomercjalizowane, to tylko po to, by zamek mógł się utrzymać. Taka konieczność, na którą chętnie się zgodzę, jeśli dzięki temu to miejsce może żyć, zapraszać turystów i cieszyć oko.

MalwinaM
04 lipiec 2022 20:07

Miejsca ciekawe, niektóre odwiedzone reszta trafia na listę. Ostatnio jadąc w stronę twierdzy Srebrna Góra przejeżdżaliśmy obok pałacu Marianny w Kamieńcu Ząbkowickim, bylam zdumiona bo nawet o nim nie wiedziałam. Czy dalibyście radę zrobić taki spis zamków i pałaców Dolnego Śląska? Jestem pewna, że są takie o których ludzie jeszcze nie wiedzą. Chyba, że jest a ja przegapiłam na blogu. 

Aga B
05 kwiecień 2022 16:23

Zamek w Niemodlinie i daniele porwały moje serce ❤️. Jednak co do renowacji, często kończą się one niestety źle. Zamek traci swój starodawny urok i stają się nowoczesnymi pałacami

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024