Zamek Górny w Opolu

Zamek Górny w Opolu

(5 głosów: 3)
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Zamek Górny w Opolu to jedna z najnowszych atrakcji Opola, dostępna dla turystów od 2018 roku. Znajduje się tuż obok Wzgórza Uniwersyteckiego, przy Placu Mikołaja Kopernika. Niestety nie zachowała się cała budowla, a jedynie wieża zamkowa, ale warto tutaj wstąpić, by zobaczyć pozostałość gotyckiego zamku i poznać średniowieczną historię Opola. Na razie przyciągają tutaj głównie stare, robiące wrażenie mury wieży, podziemny loch i most prowadzący do wieży, ale z czasem powstaną też wystawy obrazujące temat.Wieża zamkowa
Wieża zamkowa

Historia Zamku Górnego

Zamek Górny to jeden z dwóch zamków w Opolu, choć tak naprawdę to jedyny zamek średniowiecznego Opola, bo ten drugi - główna siedziba Piastów z Wieżą Piastowską, stał poza murami, na Wyspie Pasieka zwanej wówczas Ostrówkiem. Zamek Górny to również siedziba opolskich Piastów, zbudowana w XIV wieku, a dokładniej w latach 1382-87, za czasów księcia Władysława II Opolczyka. To ten sam, który ufundował klasztor paulinów na Jasnej Górze w Częstochowie i ofiarował mu obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem - słynny Cudowny Obraz MB Częstochowskiej, otoczony kultem do dziś. Zamek Górny to bardzo tajemnicza budowla, o której nie wiemy dzisiaj zbyt wiele. Pewne jest, że stała we wschodniej części miasta, w obrębie murów obronnych i była nieco wysunięta przed linię tych murów. Mieszkał w nim do swej śmierci Władysław Opolczyk, a później jego żona Ofka. Po nich zamek przejął bratanek księcia - biskup Jan Kropidło, a później trafił w ręce Habsburgów.

Książę Władysław II Opolczyk
Książę Władysław II Opolczyk
Zamek Górny w Opolu
Zamek Górny w Opolu
Zamek Górny w Opolu
Zamek Górny w Opolu

W XVI wieku Zamek Górny był bardzo zniszczony i całkowicie stracił na znaczeniu, a dodatkowo w 1615 roku w Opolu wybuchł duży pożar, który poza domostwami i kościołami, zniszczył też resztki zamku. Już wtedy zachowała się praktycznie tylko wieża zamkowa, która służyła wówczas jako spichlerz i chlew, zaś teren po zamku był wyrównany i dostali go na swoje potrzeby garncarze. Przez krótki czas w wieży protestanci urządzili kaplicę, ale w 1669 roku cesarz Leopold I podarował resztki zamku jezuitom, którzy urządzili tutaj swój kościół oraz rozpoczęli budowę obok nowej świątyni i klasztoru. Niestety i on nie zachował się na długo, bo kasata zakonu nastąpiła w 1773 roku, a budynek rozebrano kilkadziesiąt lat później. W jego miejscu stanęło męskie gimnazjum, które z czasem rozrosło się do pokaźnych rozmiarów. Ciekawostką jest, że do gimnazjum tego w 1881 roku uczęszczał Jan Kasprowicz, ale został z niego wydalony a mówienie po polsku.Zamek Górny w Opolu
Zamek Górny w Opolu

Szkoła została połączona z wieżą zamkową i w ten sposób gotycka wieża przetrwała do dziś, jest tylko sztucznie podwyższona, z ozdobnym krenelażem, który typowych funkcji obronnych nigdy nie pełnił. Również dawne gimnazjum nadal funkcjonuje jako szkoła, ale teraz oczywiście polska. Do wieży zamkowej przylega kurtyna murów. Obiekt jest zrewitalizowany i od 2018 roku udostępniony dla turystów.

Zamek Górny w Opolu
Zamek Górny w Opolu
Zamek Górny w Opolu
Zamek Górny w Opolu
Zamek Górny w Opolu
Zamek Górny w Opolu

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

pn-pt 9.00-17.00
sb-nd 11.00-16.00
Bilety: normalny 10 zł, ulgowy 6 zł, rodzinny (min. 4 osoby) każda osoba po 5 zł
Bilet z Kartą Dużej Rodziny 50% opłaty od biletu regularnego

Adres

Zamek Górny
ul. Księcia Władysława II Opolczyka, Opole
tel. 609-648-509
www.zamekgorny.opole.pl

GPS: 50°40'12N, 17°55'31E

Opole noclegi

Opole to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
50°40'12N, 17°55'31E
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Angelika Sadzik - Mirek
Ciekawe miejsce, w bardzo prosty, przystępny i ciekawy sposób przekazane informacje od przewodnika, i właśnie przy chęci zwiedzana zamku nawet będąc samemu otrzymuje się przewodnika, nie trzeba czekać żeby wejść o danej porze czy żeby uzbierala się dana liczba osób chętnych
Anna Piernikarczyk
Cenna pamiątka przeszłości, warto zajrzeć będąc w Opolu
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021