Zagłosuj na Top Atrakcje 2021! To już ostatni tydzień!
Zamek Górny w Opolu

Zamek Górny w Opolu

(5 głosów: 3)
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Zamek Górny w Opolu to jedna z najnowszych atrakcji Opola, dostępna dla turystów od 2018 roku. Znajduje się tuż obok Wzgórza Uniwersyteckiego, przy Placu Mikołaja Kopernika. Niestety nie zachowała się cała budowla, a jedynie wieża zamkowa, ale warto tutaj wstąpić, by zobaczyć pozostałość gotyckiego zamku i poznać średniowieczną historię Opola. Na razie przyciągają tutaj głównie stare, robiące wrażenie mury wieży, podziemny loch i most prowadzący do wieży, ale z czasem powstaną też wystawy obrazujące temat.Wieża zamkowa
Wieża zamkowa

Historia Zamku Górnego

Zamek Górny to jeden z dwóch zamków w Opolu, choć tak naprawdę to jedyny zamek średniowiecznego Opola, bo ten drugi - główna siedziba Piastów z Wieżą Piastowską, stał poza murami, na Wyspie Pasieka zwanej wówczas Ostrówkiem. Zamek Górny to również siedziba opolskich Piastów, zbudowana w XIV wieku, a dokładniej w latach 1382-87, za czasów księcia Władysława II Opolczyka. To ten sam, który ufundował klasztor paulinów na Jasnej Górze w Częstochowie i ofiarował mu obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem - słynny Cudowny Obraz MB Częstochowskiej, otoczony kultem do dziś. Zamek Górny to bardzo tajemnicza budowla, o której nie wiemy dzisiaj zbyt wiele. Pewne jest, że stała we wschodniej części miasta, w obrębie murów obronnych i była nieco wysunięta przed linię tych murów. Mieszkał w nim do swej śmierci Władysław Opolczyk, a później jego żona Ofka. Po nich zamek przejął bratanek księcia - biskup Jan Kropidło, a później trafił w ręce Habsburgów.

Książę Władysław II Opolczyk
Książę Władysław II Opolczyk
Zamek Górny w Opolu
Zamek Górny w Opolu
Zamek Górny w Opolu
Zamek Górny w Opolu

W XVI wieku Zamek Górny był bardzo zniszczony i całkowicie stracił na znaczeniu, a dodatkowo w 1615 roku w Opolu wybuchł duży pożar, który poza domostwami i kościołami, zniszczył też resztki zamku. Już wtedy zachowała się praktycznie tylko wieża zamkowa, która służyła wówczas jako spichlerz i chlew, zaś teren po zamku był wyrównany i dostali go na swoje potrzeby garncarze. Przez krótki czas w wieży protestanci urządzili kaplicę, ale w 1669 roku cesarz Leopold I podarował resztki zamku jezuitom, którzy urządzili tutaj swój kościół oraz rozpoczęli budowę obok nowej świątyni i klasztoru. Niestety i on nie zachował się na długo, bo kasata zakonu nastąpiła w 1773 roku, a budynek rozebrano kilkadziesiąt lat później. W jego miejscu stanęło męskie gimnazjum, które z czasem rozrosło się do pokaźnych rozmiarów. Ciekawostką jest, że do gimnazjum tego w 1881 roku uczęszczał Jan Kasprowicz, ale został z niego wydalony a mówienie po polsku.Zamek Górny w Opolu
Zamek Górny w Opolu

Szkoła została połączona z wieżą zamkową i w ten sposób gotycka wieża przetrwała do dziś, jest tylko sztucznie podwyższona, z ozdobnym krenelażem, który typowych funkcji obronnych nigdy nie pełnił. Również dawne gimnazjum nadal funkcjonuje jako szkoła, ale teraz oczywiście polska. Do wieży zamkowej przylega kurtyna murów. Obiekt jest zrewitalizowany i od 2018 roku udostępniony dla turystów.

Zamek Górny w Opolu
Zamek Górny w Opolu
Zamek Górny w Opolu
Zamek Górny w Opolu
Zamek Górny w Opolu
Zamek Górny w Opolu

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

pn-pt 9.00-17.00
sb-nd 11.00-16.00
Bilety: normalny 10 zł, ulgowy 6 zł, rodzinny (min. 4 osoby) każda osoba po 5 zł
Bilet z Kartą Dużej Rodziny 50% opłaty od biletu regularnego

Adres

Zamek Górny
ul. Księcia Władysława II Opolczyka, Opole
tel. 609-648-509
www.zamekgorny.opole.pl

GPS: 50°40'12N, 17°55'31E

Opole noclegi

Opole to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
50°40'12N, 17°55'31E
12 maj 2021
12 maj 2021
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Angelika Sadzik - Mirek
14 czerwiec 2021 13:03
Ciekawe miejsce, w bardzo prosty, przystępny i ciekawy sposób przekazane informacje od przewodnika, i właśnie przy chęci zwiedzana zamku nawet będąc samemu otrzymuje się przewodnika, nie trzeba czekać żeby wejść o danej porze czy żeby uzbierala się dana liczba osób chętnych
Anna Piernikarczyk
12 maj 2021 09:31
Cenna pamiątka przeszłości, warto zajrzeć będąc w Opolu
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację