Zamek Górny w Opolu to jedna z najnowszych atrakcji Opola, dostępna dla turystów od 2018 roku. Znajduje się tuż obok Wzgórza Uniwersyteckiego, przy Placu Mikołaja Kopernika. Niestety nie zachowała się cała budowla, a jedynie wieża zamkowa, ale warto tutaj wstąpić, by zobaczyć pozostałość gotyckiego zamku i poznać średniowieczną historię Opola. Na razie przyciągają tutaj głównie stare, robiące wrażenie mury wieży, podziemny loch i most prowadzący do wieży, ale z czasem powstaną też wystawy obrazujące temat.

Historia Zamku Górnego
Zamek Górny to jeden z dwóch zamków w Opolu, choć tak naprawdę to jedyny zamek średniowiecznego Opola, bo ten drugi - główna siedziba Piastów z Wieżą Piastowską, stał poza murami, na Wyspie Pasieka zwanej wówczas Ostrówkiem. Zamek Górny to również siedziba opolskich Piastów, zbudowana w XIV wieku, a dokładniej w latach 1382-87, za czasów księcia Władysława II Opolczyka. To ten sam, który ufundował klasztor paulinów na Jasnej Górze w Częstochowie i ofiarował mu obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem - słynny Cudowny Obraz MB Częstochowskiej, otoczony kultem do dziś. Zamek Górny to bardzo tajemnicza budowla, o której nie wiemy dzisiaj zbyt wiele. Pewne jest, że stała we wschodniej części miasta, w obrębie murów obronnych i była nieco wysunięta przed linię tych murów. Mieszkał w nim do swej śmierci Władysław Opolczyk, a później jego żona Ofka. Po nich zamek przejął bratanek księcia - biskup Jan Kropidło, a później trafił w ręce Habsburgów.



W XVI wieku Zamek Górny był bardzo zniszczony i całkowicie stracił na znaczeniu, a dodatkowo w 1615 roku w Opolu wybuchł duży pożar, który poza domostwami i kościołami, zniszczył też resztki zamku. Już wtedy zachowała się praktycznie tylko wieża zamkowa, która służyła wówczas jako spichlerz i chlew, zaś teren po zamku był wyrównany i dostali go na swoje potrzeby garncarze. Przez krótki czas w wieży protestanci urządzili kaplicę, ale w 1669 roku cesarz Leopold I podarował resztki zamku jezuitom, którzy urządzili tutaj swój kościół oraz rozpoczęli budowę obok nowej świątyni i klasztoru. Niestety i on nie zachował się na długo, bo kasata zakonu nastąpiła w 1773 roku, a budynek rozebrano kilkadziesiąt lat później. W jego miejscu stanęło męskie gimnazjum, które z czasem rozrosło się do pokaźnych rozmiarów. Ciekawostką jest, że do gimnazjum tego w 1881 roku uczęszczał Jan Kasprowicz, ale został z niego wydalony a mówienie po polsku.

Szkoła została połączona z wieżą zamkową i w ten sposób gotycka wieża przetrwała do dziś, jest tylko sztucznie podwyższona, z ozdobnym krenelażem, który typowych funkcji obronnych nigdy nie pełnił. Również dawne gimnazjum nadal funkcjonuje jako szkoła, ale teraz oczywiście polska. Do wieży zamkowej przylega kurtyna murów. Obiekt jest zrewitalizowany i od 2018 roku udostępniony dla turystów.


Godziny otwarcia i informacje praktyczne
pn-pt 9.00-17.00
sb-nd 11.00-16.00
Bilety: normalny 10 zł, ulgowy 6 zł, rodzinny (min. 4 osoby) każda osoba po 5 zł
Bilet z Kartą Dużej Rodziny 50% opłaty od biletu regularnego
Adres
Zamek Górny
ul. Księcia Władysława II Opolczyka, Opole
tel. 609-648-509
www.zamekgorny.opole.pl
GPS: 50°40'12N, 17°55'31E
Opole noclegi
Opole to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!
Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

