Zamek w Niemodlinie

Zamek w Niemodlinie

(4.1 głosów: 19)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Zamek Niemodlin położony jest na rynku niewielkiego miasta na Opolszczyźnie - Niemodlina, które pierwszy raz pojawiło się w zapiskach już w roku 1283, jako lokowane miasto Falkenberg czyli Sokola Góra. Nazwy Falkenberg i Niemodlin długo funkcjonowały jednocześnie. W XIV stuleciu stanął tu, przy dawnym Szlaku Bursztynowym piastowski, kamienny zamek. Znacie go? Dziś wygląda zupełnie inaczej, to okazała, renesansowa budowla, robiąca ogromne wrażenie. Być może nie odwiedziliście jeszcze jego murów, bo choć jest w okrojonej formie dostępny dla turystów, to prowadzone są tu cały czas intensywne prace renowacyjne. Za to jego wnętrza mogliście podziwiać w filmie Jasminum Jana Jakuba Kolskiego, w którym zamek niemodliński stał się klasztorem - domem m.in. Brata Zdrówko. To magiczny film, jak i sam zamek, podszyty legendami i tajemnicami. Część scenografii zachowała się do dzisiaj, np. florystyczne freski na arkadach, które miały być nietrwałe, a nadal je zdobią i charakterystyczne czerwone i niebieskie okienka w korytarzu, pięknie odbijające się od podłogi i ścian w słoneczne dni.

Już z zewnątrz zamek wywiera wielkie wrażenie, ale nie poprzestańcie na tym, trudno oprzeć się urokowi dziedzińca i wnętrz zamkowych. Na szczególną uwagę zasługuje kaplica, podtrzymywana kolumnami z roślinnymi motywami. Widać tu zamiłowanie Praschmów do drzew i roślinności jako takiej. Po naprawieniu dachów cały zamek osusza się i miejscami na murach, między innymi w kaplicy pojawiają się zabytkowe freski i malowidła. Ponadto z kaplicy wiedzie zejście do podziemnej krypty, gdzie spoczywają członkowie rodu Praschmów. Działa tu winda, którą opuszczano nagrobki w dół. Niezwykły klimat mają całe piwnice zamkowe, widać stąd tajemne przejścia ciągnące się pod murami i wieżami. Zobaczysz tu wystawę zbroi, sporą kolekcję ikon czy oryginalną, XIX-wieczną cegłę z napisem Falkenberg. To historyczna nazwa Niemodlina, która oznacza Sokolą Górę. Obie nazwy - Falkenberg i Niemodlin długo praktycznie funkcjonowały jednocześnie.Na piętrach zobaczyć można jeszcze kilka oryginalnych stropów czy salę bursztynową, z daleka piękną, z bliska trochę kiczowatą 🙂 Fascynują na korytarzu odblaski, rzucane przez słońce poprzez charakterystyczne okienka czerwono-niebieskie. To pozostałość po filmie Jasminum.

Zamek w Niemodlinie
Zamek w Niemodlinie
Zamek w Niemodlinie
Zamek w Niemodlinie
Zamek w Niemodlinie
Zamek w Niemodlinie
Dawna kaplica zamkowa
Dawna kaplica zamkowa
Podziemne przejście
Podziemne przejście
Podziemia zamku Niemodlin
Podziemia zamku Niemodlin

Historia zamku Niemodlin

Zamek w Niemodlinie to potężna, renesansowa rezydencja, ale jej początki sięgają czasów średniowiecza i rodu Piastów. Już w XIII wieku postawiono tu pierwszą wieżę mieszkalną. Znamienny dla zamku jest rok 1313. Wtedy to książę Bolesław, syn księcia opolskiego Bolka I, zbudował pierwszy kamienny zamek w miejscu drewnianego umocnienia. Ówczesna wieża mieszkalna była otoczona fosą i murami obronnymi. W rękach Piastów warownia pozostawała do 1532 roku, po czym przejął ją margrabia branderburski, wywodzący się z dynastii Hohenzollernów. Po arystokratycznym rodzie Hohenzollernów majątek przejęły kolejne niemieckie rody - Logau, Puckler, Promnitz i wreszcie rodzina Praschma - ostatni niemieccy właściciele zamku Niemodlin.Kaplica grobowa zamku w Niemodlinie
Kaplica grobowa zamku w Niemodlinie

Z każdym wiekiem przy piastowskim zamku przybywało nowych zabudowań. Każdy kolejny ród przyczynił się do rozbudowy warowni, a z czasem renesansowej rezydencji. Między XVI i XVIII wiekiem do pierwotnej wieży dobudowano cztery skrzydła i połączono je czterema basztami narożnymi. Na prostokątny dziedziniec wiodła wieża bramna zwieńczona ozdobnym hełmem, zaś sam dziedziniec otaczały arkady, początkowo na wszystkich poziomach, z czasem górne arkady zamurowano, a zachowano tylko te na parterze. Do zamku od XVIII wieku wiódł most przerzucony ponad fosą, ozdobiony figurami Świętych, a most poprzedza przedzamcze i budynek bramny z XVIII wieku. Mieści wejście do lochu, ukryte we wnętrzu sieni. Taka bryła zamku zachowała się do dziś. Nie zniszczyła go zbytnio wojna, ale w latach późniejszych zamek ograbiono z oryginalnego wyposażenia. Był od tamtego czasu siedzibą Państwowego Urzędu Repatriacyjnego, liceum, szkoły podoficerskiej, a nawet Służby Więziennej.

Zamek w Niemodlinie
Zamek w Niemodlinie

Niemodliński zamek wraz z zabudowaniami gospodarczymi wrósł w panoramę charakterystycznego Rynku i świetnie komponuje się z dobrze zachowanymi murami miejskimi. Niestety dawny Zamek Książąt Niemodlińskich przez wiele lat pozostawiony był sam sobie, toteż popadał w ruinę i nie świecił dawnym blaskiem. Nie miał też szczęścia do prywatnych właścicieli, ale dziś pozostaje w rękach Fundacji na rzecz Zamku Książęcego Niemodlin 1313, która przeprowadza gruntowną renowację zamku i udostępnia go turystom.Wystawa zbroi
Wystawa zbroi
Wystawa ikon
Wystawa ikon
Zamek w Niemodlinie - sala bursztynowa
Zamek w Niemodlinie - sala bursztynowa

Park Zamkowy w Niemodlinie

Początkowo zamek otaczał niewielki obszar zieleni. Znacząco zmieniło się to w XVIII wieku, kiedy właścicielami zamku stał się ród Praschmów. Wielkie ich zamiłowanie do drzew i zieleni zaowocowało ogromnym parkiem angielskim, założonym w tym czasie. Do dziś rośnie tu wiele okazów liczących ponad 100 lat. Są cenne zarówno ze względu na wiek, jak i rozmiar. Kilka z nich uznano za pomniki przyrody, w tym najstarszy cis Iwo liczący około 400 lat, cis Wiktoria, cis Feliks, platan Anna i Arkadiusz, klon Mikołaj, dąb Leopold i buk Brat Zdrówko, na pamiątkę bohatera kręconego na zamku filmu Jasminum. Co ciekawe, elementem tego angielskiego parku Praschmów z XVIII wieku jest nie tylko park wokół samego zamku, ale i dzisiejszy ogród dendrologiczny w pobliskim Lipnie. To najstarsze arboretum w Polsce.

Św. Most
Św. Most

Stado danieli na zamku w Niemodlinie

Ale wróćmy jeszcze na chwilę do Parku Zamkowego, bo czeka tu fajna atrakcja, można by sądzić, że dla dzieci, ale wierzcie mi, dorośli też w środku są tak naprawdę dziećmi i cieszą ich takie momenty, jak karmienie danieli. Zamek w Niemodlinie szczyci się właśnie stadem danieli, złożonym z byków i łań. Patrzą one z zainteresowaniem na człowieka, z pewnym dystansem i obawą, ale gdy człowiek wyciąga specjalną danielową kieskę, którą można nabyć w kasie zamkowej, to ich zainteresowanie zdecydowanie wzrasta, a obawa maleje. To jest ten moment, w którym możemy obcować z nimi naprawdę blisko 🙂 Najodważniejszy jest oczywiście ten największy.

zamkowe stado danieli
zamkowe stado danieli
zamkowe stado danieli
zamkowe stado danieli
zamkowe stado danieli, można je skusić zakupioną karmą
zamkowe stado danieli, można je skusić zakupioną karmą

Zamek Niemodlin - legendy

700 lat historii zamku to również wiele tajemnic i niewytłumaczonych do końca zdarzeń. Historie opowiadane latami obrosły w legendy i mocno wiążą się dziś z tym miejscem. Znanych jest co najmniej kilka legend o niemodlińskim zamku. Zamek nie byłby prawdziwym zamkiem, gdyby nie miał swej białej damy. Zjawia się ona i w Niemodlinie, na zamkowych murach. A kimże ona jest? To dawna panna młoda, która na swym weselu wybiegła nagle z sali balowej. Próżno szukał jej młody małżonek. Dopiero po czasie odnaleziono ją w trumnie, gdzie chciała żartobliwie schować się przed swym mężem. Niestety wieko trumny zatrzasnęło się i dziewczyna nie potrafiąc się uwolnić, udusiła się w tej trumnie. Tak to uczta weselna zmieniła się w stypę, zaś pannę młodą w owej trumnie pochowano w podziemiach zamkowej kaplicy. Inna legenda mówi o figlarnej ciotce Elżbiecie, kolejna o rozpustnych mnichach, którzy najpierw zaproszeni na wieczerzę do zamku, zostali później zrzuceni z zamkowych murów.

Kaplica zamkowa
Kaplica zamkowa

Staw Zamkowy

Naprzeciw zamku, po drugiej stronie ulicy, rozlewa się Staw Zamkowy, zwany też Młyńskim. Powstał na wodach rzeki Ścinawy, a nad jej brzegami utworzono niewielki park miejski. Kładka prowadzi stąd do Restauracji "Na Wyspie", choć tak naprawdę położona jest na półwyspie, bo można z drugiej strony dojechać tu samochodem. Tak czy owak, to bardzo urokliwe miejsce, skąd można podziwiać ładną panoramę zamku. W Restauracji leżącej na opolskim szlaku kulinarnym "Opolski Bifyj" zasmakujesz kilku smacznych ryb i innych potraw, zaś specjałem jest tutaj karp po niemodlińsku. Bardzo przyjemne danie, z warzywami i swojskim pieczywem.

Zamek w Niemodlinie
Zamek w Niemodlinie

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

Trasa nr 1
Przedzamcze, dziedziniec zamku i park 
wt-nd 10:00-16:00
Zwiedzanie: przedzamcze, figury mostu zamkowego, fosa, ogród zamkowy, dziedziniec wewnętrzny (bez wejścia na Zamek Główny i zwiedzania wnętrz)
Trasa nr 1 dostępna jest dla wózków
Trasa nr 2
wt-pt 13:00, sb-nd 12:00, 13:00, 14:00
Zwiedzanie z przewodnikiem: dziedziniec wewnętrzny Zamku, Kaplica, Krypty, piwnice zamkowe
Bilety: trasa nr 1 normalny 10 zł, ulgowy 5 zł
trasa nr 2 normalny 15 zł, ulgowy 10 zł, rodzinny 35 zł
Dzieci do lat 4 wstęp bezpłatny
Trasa nr 2 nie jest dostępna dla wózków
Parking: bezpłatny od strony rynku, gdzie znajduje się wejście na Zamek

Adres

Zamek Książąt Niemodlińskich
ul. Rynek 55 a, Niemodlin
tel. 536 800 250, 608-090-840
www.niemodlinzamek.pl

GPS: 50°38'31N, 17°37'23E

Niemodlin noclegi

Niemodlin to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Zamek w Niemodlinie
Zamek w Niemodlinie
Falkenberg - dawna nazwa Niemodlina oznaczająca Sokolą Górę
Zamek w Niemodlinie
Wystawa zbroi
Podziemia zamku Niemodlin
Podziemia zamku Niemodlin - warsztaty alchemiczne
XIX-wieczne płytki firmy Villeroy, które można zamówić do dziś
Zamek w Niemodlinie - widok znany z filmu Jasminum
Zamek w Niemodlinie
Zamek w Niemodlinie
Zamek w Niemodlinie
Zamek w Niemodlinie
Zamek w Niemodlinie - sceneria filmu
Zamek w Niemodlinie
Zamek w Niemodlinie
Zamek w Niemodlinie
Zamek w Niemodlinie
Św. Wendelin na Moście
Figury Świętych na Świętym Moście prowadzącym do zamku
Zamek w Niemodlinie widziany spod Restauracji na Wyspie
Zamek w Niemodlinie
Niemodlin zamek
Niemodlin zamek
50°38'31N, 17°37'23E
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 50 000 obserwujących, na Instagramie 4 300, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 400 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022