Zagłosuj na Top Atrakcje 2024! Wybierz hity tego lata!

Zamek w Niemodlinie

Zamek w Niemodlinie
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.5

Zamek Niemodlin położony jest na rynku niewielkiego miasta na Opolszczyźnie - Niemodlina, które pierwszy raz pojawiło się w zapiskach już w roku 1283, jako lokowane miasto Falkenberg czyli Sokola Góra. Nazwy Falkenberg i Niemodlin długo funkcjonowały jednocześnie. W XIV stuleciu stanął tu, przy dawnym Szlaku Bursztynowym piastowski, kamienny zamek. Znacie go? Dziś wygląda zupełnie inaczej, to okazała, renesansowa budowla, robiąca ogromne wrażenie. Być może nie odwiedziliście jeszcze jego murów, bo choć jest w okrojonej formie dostępny dla turystów, to prowadzone są tu cały czas intensywne prace renowacyjne.  Oficjalna nazwa zamku to Zamek Książęcy Niemodlin 1313.

Zamek w Niemodlinie
Zamek w Niemodlinie
Zamek w Niemodlinie
Zamek w Niemodlinie

Film Jasminum w zamku niemodlińskim

Za to jego wnętrza mogliście podziwiać w filmie Jasminum Jana Jakuba Kolskiego, w którym zamek niemodliński stał się klasztorem - domem m.in. Brata Zdrówko. To magiczny film, jak i sam zamek, podszyty legendami i tajemnicami. Część scenografii zachowała się do dzisiaj, np. florystyczne freski na arkadach, które miały być nietrwałe, a nadal je zdobią i charakterystyczne czerwone i niebieskie okienka w korytarzu, pięknie odbijające się od podłogi i ścian w słoneczne dni.

Zamek w Niemodlinie
Zamek w Niemodlinie
Zamek w Niemodlinie - widok znany z filmu Jasminum
Zamek w Niemodlinie - widok znany z filmu Jasminum

Kaplica i krypta na zamku w Niemodlinie

Już z zewnątrz zamek wywiera wielkie wrażenie, ale nie poprzestańcie na tym, trudno oprzeć się urokowi dziedzińca i wnętrz zamkowych. Na szczególną uwagę zasługuje kaplica, podtrzymywana kolumnami z roślinnymi motywami. Widać tu zamiłowanie Praschmów do drzew i roślinności jako takiej. 

Po naprawieniu dachów cały zamek osusza się i miejscami na murach, między innymi w kaplicy pojawiają się zabytkowe freski i malowidła. Ponadto z kaplicy wiedzie zejście do podziemnej krypty, gdzie spoczywają członkowie rodu Praschmów. Działa tu winda, którą opuszczano nagrobki w dół.

Dawna kaplica zamkowa
Dawna kaplica zamkowa
Kaplica grobowa zamku w Niemodlinie
Kaplica grobowa zamku w Niemodlinie

Piwnice zamku w Niemodlinie

Niezwykły klimat mają całe piwnice zamkowe, widać stąd tajemne przejścia ciągnące się pod murami i wieżami. Zobaczysz tu wystawę zbroi, sporą kolekcję ikon czy oryginalną, XIX-wieczną cegłę z napisem Falkenberg. To historyczna nazwa Niemodlina, która oznacza Sokolą Górę. Obie nazwy - Falkenberg i Niemodlin długo praktycznie funkcjonowały jednocześnie.

Podziemne przejście
Podziemne przejście
Wystawa zbroi
Wystawa zbroi
Wystawa ikon
Wystawa ikon

Sala Bursztynowa

Na piętrach zobaczyć można jeszcze kilka oryginalnych stropów czy salę bursztynową, z daleka piękną, z bliska trochę kiczowatą 🙂 Fascynują na korytarzu odblaski, rzucane przez słońce poprzez charakterystyczne okienka czerwono-niebieskie. To pozostałość po filmie Jasminum.

Zamek w Niemodlinie - sala bursztynowa
Zamek w Niemodlinie - sala bursztynowa
Zamek w Niemodlinie
Zamek w Niemodlinie

Historia zamku Niemodlin

Zamek w Niemodlinie to potężna, renesansowa rezydencja, ale jej początki sięgają czasów średniowiecza i rodu Piastów. Już w XIII wieku postawiono tu pierwszą wieżę mieszkalną. Znamienny dla zamku jest rok 1313. Wtedy to książę Bolesław, syn księcia opolskiego Bolka I, zbudował pierwszy kamienny zamek w miejscu drewnianego umocnienia. Ówczesna wieża mieszkalna była otoczona fosą i murami obronnymi. 

W rękach Piastów warownia pozostawała do 1532 roku, po czym przejął ją margrabia branderburski, wywodzący się z dynastii Hohenzollernów. Po arystokratycznym rodzie Hohenzollernów majątek przejęły kolejne niemieckie rody - Logau, Puckler, Promnitz i wreszcie rodzina Praschma - ostatni niemieccy właściciele zamku Niemodlin.

Podziemia zamku Niemodlin
Podziemia zamku Niemodlin
Falkenberg - dawna nazwa Niemodlina oznaczająca Sokolą Górę
Falkenberg - dawna nazwa Niemodlina oznaczająca Sokolą Górę

Z każdym wiekiem przy piastowskim zamku przybywało nowych zabudowań. Każdy kolejny ród przyczynił się do rozbudowy warowni, a z czasem renesansowej rezydencji. Między XVI i XVIII wiekiem do pierwotnej wieży dobudowano cztery skrzydła i połączono je czterema basztami narożnymi. Na prostokątny dziedziniec wiodła wieża bramna zwieńczona ozdobnym hełmem, zaś sam dziedziniec otaczały arkady, początkowo na wszystkich poziomach, z czasem górne arkady zamurowano, a zachowano tylko te na parterze. 

Do zamku od XVIII wieku wiódł most przerzucony ponad fosą, ozdobiony figurami Świętych, a most poprzedza przedzamcze i budynek bramny z XVIII wieku. Mieści wejście do lochu, ukryte we wnętrzu sieni. Taka bryła zamku zachowała się do dziś. Nie zniszczyła go zbytnio wojna, ale w latach późniejszych zamek ograbiono z oryginalnego wyposażenia. Był od tamtego czasu siedzibą Państwowego Urzędu Repatriacyjnego, liceum, szkoły podoficerskiej, a nawet Służby Więziennej.

Św. Most
Św. Most

Renowacja zamku

Niemodliński zamek wraz z zabudowaniami gospodarczymi wrósł w panoramę charakterystycznego Rynku i świetnie komponuje się z dobrze zachowanymi murami miejskimi. Niestety dawny Zamek Książąt Niemodlińskich przez wiele lat pozostawiony był sam sobie, toteż popadał w ruinę i nie świecił dawnym blaskiem. Nie miał też szczęścia do prywatnych właścicieli, ale dziś pozostaje w rękach Fundacji na rzecz Zamku Książęcego Niemodlin 1313, która przeprowadza gruntowną renowację zamku i udostępnia go turystom.

Polecam nasz ranking: Opolskie zamki i pałace. Zobacz najpiękniejsze rezydencje Opolszczyzny!

Zobacz też nasz film o zamku w Niemodlinie:

Park Zamkowy w Niemodlinie

Początkowo zamek otaczał niewielki obszar zieleni. Znacząco zmieniło się to w XVIII wieku, kiedy właścicielami zamku stał się ród Praschmów. Wielkie ich zamiłowanie do drzew i zieleni zaowocowało ogromnym parkiem angielskim, założonym w tym czasie. Do dziś rośnie tu wiele okazów liczących ponad 100 lat. Są cenne zarówno ze względu na wiek, jak i rozmiar. Kilka z nich uznano za pomniki przyrody, w tym najstarszy cis Iwo liczący około 400 lat, cis Wiktoria, cis Feliks, platan Anna i Arkadiusz, klon Mikołaj, dąb Leopold i buk Brat Zdrówko, na pamiątkę bohatera kręconego na zamku filmu Jasminum. 

Co ciekawe, elementem tego angielskiego parku Praschmów z XVIII wieku jest nie tylko park wokół samego zamku, ale i dzisiejszy ogród dendrologiczny w pobliskim Lipnie. To najstarsze arboretum w Polsce.

Św. Most
Św. Most

Stado danieli na zamku w Niemodlinie

Ale wróćmy jeszcze na chwilę do Parku Zamkowego, bo czeka tu fajna atrakcja, można by sądzić, że dla dzieci, ale wierzcie mi, dorośli też w środku są tak naprawdę dziećmi i cieszą ich takie momenty, jak karmienie danieli. Zamek w Niemodlinie szczyci się właśnie stadem danieli, złożonym z byków i łań. Patrzą one z zainteresowaniem na człowieka, z pewnym dystansem i obawą, ale gdy człowiek wyciąga specjalną danielową kieskę, którą można nabyć w kasie zamkowej, to ich zainteresowanie zdecydowanie wzrasta, a obawa maleje. 

To jest ten moment, w którym możemy obcować z nimi naprawdę blisko 🙂 Najodważniejszy jest oczywiście ten największy, reszta bacznie mu się przygląda i powoli skraca dystans.

zamkowe stado danieli
zamkowe stado danieli
zamkowe stado danieli
zamkowe stado danieli
zamkowe stado danieli, można je skusić zakupioną karmą
zamkowe stado danieli, można je skusić zakupioną karmą

Zamek Niemodlin - legendy

700 lat historii zamku to również wiele tajemnic i niewytłumaczonych do końca zdarzeń. Historie opowiadane latami obrosły w legendy i mocno wiążą się dziś z tym miejscem. Znanych jest co najmniej kilka legend o niemodlińskim zamku. Zamek nie byłby prawdziwym zamkiem, gdyby nie miał swej białej damy. Zjawia się ona i w Niemodlinie, na zamkowych murach. A kimże ona jest? To dawna panna młoda, która na swym weselu wybiegła nagle z sali balowej. Próżno szukał jej młody małżonek. Dopiero po czasie odnaleziono ją w trumnie, gdzie chciała żartobliwie schować się przed swym mężem. Niestety wieko trumny zatrzasnęło się i dziewczyna nie potrafiąc się uwolnić, udusiła się w niej. Tak to uczta weselna zmieniła się w stypę, zaś pannę młodą w owej trumnie pochowano w podziemiach zamkowej kaplicy. 

Inna legenda mówi o figlarnej ciotce Elżbiecie, kolejna o rozpustnych mnichach, którzy najpierw zaproszeni na wieczerzę do zamku, zostali później zrzuceni z zamkowych murów.

Kaplica zamkowa
Kaplica zamkowa

Staw Zamkowy

Naprzeciw zamku, po drugiej stronie ulicy, rozlewa się Staw Zamkowy, zwany też Młyńskim. Powstał na wodach rzeki Ścinawy, a nad jej brzegami utworzono niewielki park miejski. Kładka prowadzi stąd do Restauracji "Na Wyspie", choć tak naprawdę położona jest na półwyspie, bo można z drugiej strony dojechać tu samochodem. 

Tak czy owak, to bardzo urokliwe miejsce, skąd można podziwiać ładną panoramę zamku. W Restauracji leżącej na opolskim szlaku kulinarnym "Opolski Bifyj" zasmakujesz kilku smacznych ryb i innych potraw, zaś specjałem jest tutaj karp po niemodlińsku. Bardzo przyjemne danie, z warzywami i swojskim pieczywem.

Zamek w Niemodlinie
Zamek w Niemodlinie

Informacje praktyczne

Trasa nr 1
Przedzamcze, dziedziniec zamku i park 
wt-nd 10:00-16:00
Zwiedzanie: przedzamcze, figury mostu zamkowego, fosa, ogród zamkowy, dziedziniec wewnętrzny (bez wejścia na Zamek Główny i zwiedzania wnętrz)
Trasa nr 1 dostępna jest dla wózków
Trasa nr 2
wt-pt 13:00, sb-nd 12:00, 13:00, 14:00
Zwiedzanie z przewodnikiem: dziedziniec wewnętrzny Zamku, Kaplica, Krypty, piwnice zamkowe
Bilety: trasa nr 1 normalny 10 zł, ulgowy 5 zł
trasa nr 2 normalny 15 zł, ulgowy 10 zł, rodzinny 35 zł
Dzieci do lat 4 wstęp bezpłatny
Trasa nr 2 nie jest dostępna dla wózków
Parking: bezpłatny od strony rynku, gdzie znajduje się wejście na Zamek
Aktualne godziny zwiedzania i ceny biletów znajdziesz na stronie: www.niemodlinzamek.pl

Zamek Książęcy Niemodlin 1313
ul. Rynek 55 a, Niemodlin
tel. 536 800 250, 608-090-840

Noclegi w Niemodlinie

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Poniżej pokazujemy Ci prognozę pogody. Sprawdź ją przed wyjazdem!

Zamek w Niemodlinie
Zamek w Niemodlinie
Zamek w Niemodlinie
Wystawa zbroi
Podziemia zamku Niemodlin
Podziemia zamku Niemodlin - warsztaty alchemiczne
XIX-wieczne płytki firmy Villeroy, które można zamówić do dziś
Zamek w Niemodlinie
Zamek w Niemodlinie
Zamek w Niemodlinie
Zamek w Niemodlinie - sceneria filmu
Zamek w Niemodlinie
Zamek w Niemodlinie
Zamek w Niemodlinie
Zamek w Niemodlinie
Zamek w Niemodlinie
Św. Wendelin na Moście
Figury Świętych na Świętym Moście prowadzącym do zamku
Zamek w Niemodlinie widziany spod Restauracji na Wyspie
Zamek w Niemodlinie
Niemodlin zamek
Niemodlin zamek
(4.5 głosów: 34)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.5 głosów: 34)
Twoja ocena jest dla nas ważna
glt
Miejsce pod dobrą, opieką, do którego się wraca i za każdym razem zaskakuje czymś nowym. Poza karpiem polecamy świetną kawę.
Avatar użytkownika MalwinaM
MalwinaM
Jeszcze nie wspaniałe miejsce ale są już blisko.
Adi
Piękne miejsce , super dojazd i bardzo miła obsługa polecam !
Arek
Super zamek ,piękne daniele ,ciekawe tunele i lochy,piękne pomniki przyrody
JOANNA
Warto przyjechać , polecam
Koneser
Niesamowity !!!! KAMIEŃ MOCY !! Wspaniały klimat ! Polecam
Arek
Super atrakcją, Daniele w parku ,pom iki przyrody ,lochy ,zbrojownia ,ikony ,tunele ,sala tortur ,sala muzyczna ,stare meble Zamkowe z XV I wieku ,.
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024