Pałac w Żyrowej, 2021

Pałac w Żyrowej

(4.1 głosów: 19)
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Pałac w Żyrowej to przepiękna, barokowa budowla znajdująca się nieco na zachód od Góry Św. Anny. To największy pałac na Opolszczyźnie, który od kilku już lat przechodzi kapitalny remont. Obiekt, mimo prac renowacyjnych, robi ogromne i pozytywne wrażenie. To piękna i okazała budowla, dość powiedzieć, że wymieniono tutaj 350 okien, 120 bram i drzwi, a dachówkę na remont dachu przywiozło tu ponad 20 tirów! Niestety jeszcze długa droga przed prywatnym właścicielem, który chce tutaj urządzić hotel, ale również udostępnić dla turystów, podobnie jak otaczający pałac park. Obecnie pałacu nie można zwiedzać!Pałac w Żyrowej, 2021
Pałac w Żyrowej, 2021
Pałac w Żyrowej, 2021
Pałac w Żyrowej, 2021
Pałac w Żyrowej, 2021
Pałac w Żyrowej, 2021

Historia pałacu w Żyrowej

Początki posiadłości w Żyrowej sięgają czasów średniowiecza. Od 1447 roku była to siedziba rodziny von Zyrowskich, a w 1631 roku nabył ją baron, a później hrabia Melchior Ferdynand von Gaschin (Gaszyńscy), który rozbudował pałac w formie rezydencji. Ostatnimi właścicielami pałacu w Żyrowej, w latach 1899-1945 była rodzina von Francken-Sierstorff. To za ich czasów gościł tu wielki książę Meklemburgii, a rok później cesarz Wilhelm II. Podczas III Powstania Śląskiego w 1921 roku, pałac zajęli powstańcy, którzy splądrowali rezydencję, a nawet przebierali się w najlepsze szaty hrabiego.

Pałac w Żyrowej, 2021
Pałac w Żyrowej, 2021

Dziś pałac w Żyrowej odzyskuje dawny blask. Zdobią go herby rodowe, a na dziedzińcu odczytać można łaciński napis, który mówi mniej więcej Zbudowałem to dla potomnych. To wspaniale, że pałac nie odszedł w zapomnienie, nie popadł w ruinę i będzie służył i cieszył oko potomnych. Obok stoi zabytkowy kościół Św. Mikołaja w Żyrowej.Pałac w Żyrowej, 2021
Pałac w Żyrowej, 2021
Pałac w Żyrowej, 2021
Pałac w Żyrowej, 2021
Pałac w Żyrowej około 2015 roku
Pałac w Żyrowej
Pałac w Żyrowej
Pałac w Żyrowej
Żyrowa
Pałac i kościół w Żyrowej

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

Obiekt niedostępny obecnie dla turystów, ponieważ trwa tutaj remont
Planuje się udostępnić park oraz centrum hotelowo konferencyjne w pałacu

Adres

Pałac
ul. Ogrodowa, Żyrowa

GPS: 50°27'12N, 18°7'49E

Góra Św. Anny noclegi

Góra Św. Anny to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Góra Św. Anny
Pałace i dworki
Normalna
zabytki pałace
50°27'12N, 18°7'49E
10 kwiecień 2017
23 kwiecień 2021
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Anna Piernikarczyk
24 kwiecień 2014 11:57
Bardzo ciekawa miejscówka, tyko czekać efektów. Pałac w Żyrowej pewnie jeszcze niejednego zachwyci, kiedy remont będzie skończony, już teraz jest imponujący!

Pałac w Żyrowej na blogu

Góra Św. Anny i jej ciekawostki

Zabieram Was dzisiaj na pierwszą podróż po Opolszczyźnie w ramach naszego projektu Opolskie - małe ale kwitnie. Wędrowaliśmy po Górze Św. Anny, która może kojarzy się głównie z sanktuarium, ale zapewniam Cię, że warto szerzej poznać tu unikatowe miejsce, z Geoparkiem czy skalnym amfiteatrem w pięknym lesie bukowym.

Zbliża się 100. rocznica III powstania śląskiego, to dobra okazja, by poznać miejsce, gdzie toczyły się jego krwawe walki. Mówi o tym pomnik i Muzeum Czynu Powstańczego. Nie zabrakło też niespodzianek, jak to u nas 🙂 Zobacz naszą relację i film z tej podróży!

23 kwiecień 2021 10:09
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację