Pałac w Żyrowej

Pałac w Żyrowej, 2021
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.4

Pałac w Żyrowej to przepiękna, barokowa budowla znajdująca się nieco na zachód od Góry Św. Anny. To największy pałac na Opolszczyźnie, który od kilku już lat przechodzi kapitalny remont. Obiekt, mimo prac renowacyjnych, robi ogromne i pozytywne wrażenie. To piękna i okazała budowla, dość powiedzieć, że wymieniono tutaj 350 okien, 120 bram i drzwi, a dachówkę na remont dachu przywiozło tu ponad 20 tirów! Niestety jeszcze długa droga przed prywatnym właścicielem, który chce tutaj urządzić hotel, ale również udostępnić dla turystów, podobnie jak otaczający pałac park. Obecnie pałacu jeszcze nie można zwiedzać!

Pałac w Żyrowej, 2021
Pałac w Żyrowej, 2021
Pałac w Żyrowej, 2021
Pałac w Żyrowej, 2021
Pałac w Żyrowej, 2021
Pałac w Żyrowej, 2021

Historia pałacu w Żyrowej

Początki posiadłości w Żyrowej sięgają czasów średniowiecza. Od 1447 roku była to siedziba rodziny von Zyrowskich, a w 1631 roku nabył ją baron, a później hrabia Melchior Ferdynand von Gaschin (Gaszyńscy), który rozbudował pałac w formie rezydencji. Ostatnimi właścicielami pałacu w Żyrowej, w latach 1899-1945 była rodzina von Francken-Sierstorff. To za ich czasów gościł tu wielki książę Meklemburgii, a rok później cesarz Wilhelm II. Podczas III Powstania Śląskiego w 1921 roku, pałac zajęli powstańcy, którzy splądrowali rezydencję, a nawet przebierali się w najlepsze szaty hrabiego.

Pałac w Żyrowej, 2021
Pałac w Żyrowej, 2021

Dziś pałac w Żyrowej odzyskuje dawny blask. Zdobią go herby rodowe, a na dziedzińcu odczytać można łaciński napis, który mówi mniej więcej Zbudowałem to dla potomnych. To wspaniale, że pałac nie odszedł w zapomnienie, nie popadł w ruinę i będzie służył i cieszył oko potomnych. Obok stoi zabytkowy kościół Św. Mikołaja w Żyrowej.

Polecam nasz ranking: Opolskie zamki i pałace. Zobacz najpiękniejsze rezydencje Opolszczyzny!

Pałac w Żyrowej, 2021
Pałac w Żyrowej, 2021
Pałac w Żyrowej, 2021
Pałac w Żyrowej, 2021

Informacje praktyczne

Obiekt niedostępny obecnie dla turystów, ponieważ trwa tutaj remont
Planuje się udostępnić park oraz centrum hotelowo konferencyjne w pałacu

Pałac
ul. Ogrodowa, Żyrowa

Noclegi w Górze Św. Anny

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!

Pałac w Żyrowej około 2015 roku
Pałac w Żyrowej
Pałac w Żyrowej
Pałac w Żyrowej
Żyrowa
Pałac i kościół w Żyrowej
(4.4 głosów: 10)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.4 głosów: 10)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Ujek .....
Wielka inwestycja prywatna w ruiny i powstał przepiekny Pałac na pewno Ładniejszy jak przed wiekamu oryginał Wyrazy uznania dla rodziny Inwestora
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk
Bardzo ciekawa miejscówka, tyko czekać efektów. Pałac w Żyrowej pewnie jeszcze niejednego zachwyci, kiedy remont będzie skończony, już teraz jest imponujący!
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024