Pałac w Żyrowej

Zdjęcia (7)

Historia pałacu

Pałac w Żyrowej to przepiękna barokowa budowla znajdująca się nieco na zachód od Góry Św. Anny. Początki tej budowli sięgają czasów średniowiecza. Od 1447 roku była to siedziba rodziny von Zyrowskich, w 1631 roku nabył ją baron, a później hrabia Melchior Ferdynand von Gaschin (Gaszyńscy), który rozbudował pałac w formie rezydencji.Ostatnimi właścicielami pałacu w Żyrowej, w latach 1899-1945 była rodzina von Francken-Sierstorff. To za ich czasów gościł tu wielki książę Meklemburgii, a rok później cesarz Wilhelm II. Podczas III Powstania Śląskiego w 1921 roku pałac zajęli powstańcy, którzy splądrowali rezydencję, a nawet przebierali się w najlepsze szaty hrabiego.

Pałac w Żyrowej dzisiaj

Obecnie pałac w Żyrowej pozostaje w rękach prywatnych, można go oglądać jedynie zza ogrodzenia, a kwadratowy dziedziniec jest niedostępny. Pałac prezentuje się bardzo ładnie. Obok pałacu stoi zabytkowy kościół Św. Mikołaja.Pałac
ul. Ogrodowa, Żyrowa

Zaznacz dom w profilu by obliczyć odległość

Powiązane miejsca

Komentarze

2017-04-22 20:29:38

Ciekawe to co piszesz, a dobrze wspominasz ten okres?

2017-04-22 17:54:23

Pałac w Żyrowej w latach 60 mieścił się w nim Dom Dziecka.

Mam trochę zdjęć z tego okresu.Piękne sale balowe, korytarze w dobrym stanie.nie zniszczone.Pałac i dziedziniec ,ogród zadbany.

Przebywałam tam jako dziecko.

 

Newsletter Wypisz się z newslettera
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje
Copyright 2005-2019
Znajdziesz nas na: