Piekary Śląskie - kopiec Wyzwolenia, Anna Piernikarczyk

Pomysł usypania kopca w Piekarach Śląskich, upamiętniającego powstańcze zrywy wyzwoleńcze Ślązaków zrodził się w 1930 roku, w 10. rocznicę drugiego powstania śląskiego. Pomysłodawcą był Piekarzanin Stanisław Mastalerz - sekretarz Związku Powstańców Śląskich. 17 września 1932 roku spod piekarskiej bazyliki ruszył wielotysięczny tłum w kierunku miejsca, w którym miał stanąć kopiec. Tutaj odczytano akt erekcyjny, aby uczcić 250. rocznicę przejazdu przez Piekary króla Jana III Sobieskiego.Wkrótce rozpoczęto usypywanie kopca, kilkakrotnie nawet zjawił się tu sam dyktator powstania, komisarz Polskiego Komitetu Plebiscytowego - Wojciech Korfanty, aby pomagać w robotach. Przyjeżdżali też dowódcy oddziałów III powstania: mjr Ludyga-Laskowski, płk Sikorski oraz Fajkis, Paul, Cymsa, Gajdzik, Mastalerz, Niemczyk czy Szędzielorz.

Piekary Śląskie kopiec

Wśród pracujących wokół kopca byli powstańcy wielkopolscy, uczestnicy powstania styczniowego z roku 1863, ludzie z Radomia, Sandomierza, Płocka, Gdańska, Kielc, Krakowa, Warszawy, rodacy z Opolszczyzny, Francji, Belgii, a nawet USA. Są tu urny z ziemią znad Bałtyku (Helu i Gdyni), z miejsc walk powstańców wielkopolskich, spod Olkusza, z Góry Św. Anny, z Cedyni i Głogowa.

20 VI 1937 roku, w 15. rocznicę wkroczenia wojsk polskich na ziemie śląskie, odsłonięto piekarski kopiec, nazwany Kopcem Wyzwolenia. Uroczystość była manifestacją patriotyczną. U podnóża kopca stoi krzyż, na szczyt prowadzi wąska ścieżka, na szczycie natomiast dumnie powiewa polska flaga.

Parametry Kopca w Piekarach
- Wysokość kopca: około 350 m n.p.m.
- Wysokość od podstawy: około 30 m
- Średnica podstawy: 68 m
 

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Kopiec Wyzwolenia
ul. Do Kopca Wyzwolenia, Piekary Śląskie

50°23'28" N, 18°55'51" E
Śląskie
2019-12-30
2020-01-28 13:46

Wasze opinie

Krajtroter ocenił to miejsce 2015-10-06 na

Spędziliśmy z mężem tam piękne chwile razem, jeszcze jako narzeczeni. Super widoki na okolice z góry ! Polecamy, szczególnie na nietuźinkowa randkę!

Krajtroter ocenił to miejsce 2012-11-20 na

Ze szczytu Kopca roztacza się przepiękny górnosląski pejzaż. Przy dobrej pogodzie można oglądać oddalone o prawie 20 km okolice, a tam między innymi kominy hut, wieże wyciągowe kopalń, odległe miasta. W oddali widać startujące i podchodzące do lądowania samoloty na pyrzowickim lotnisku. I oczywiście pola, łąki ... Miejsce przepiekne :-)