Wałbrzych. Atrakcje, które warto zwiedzić

Zamek Książ
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.2

Wałbrzych to jeden z najpiękniejszych ośrodków Dolnego Śląska. Miasto to malowniczo położone jest w Sudetach Środkowych, w niewielkiej Kotlinie Wałbrzyskiej oraz na otaczających ją Górach Wałbrzyskich. Najwyższy punkt Wałbrzycha znajduje się na Borowej (853 m n.p.m.), zaś najniższy to dolina rzeki Pełcznicy (315 m n.p.m.). Miasto założono w 1305 roku, choć śródleśny gród istniał tu znacznie wcześniej. Od XIX wieku w Wałbrzychu rozwijał się przemysł, głównie górnictwo, ale obecnie to turystyka staje się najważniejszą siłą miasta, które oferuje wiele ciekawostek, a ponadto Wałbrzych to świetne miejsce wypadowe w Sudety. W obrębie 70 km natomiast znajdują się inne ciekawe ośrodki turystyczne jak Wrocław, Jelenia Góra czy Karpacz, zaś niemal za rogiem Świdnica, Szczawno Zdrój i Jedlina Zdrój.

Wałbrzych
Wałbrzych

Top atrakcje w Wałbrzychu

Wałbrzych znany jest w całej Polsce za sprawą okazałego i popularnego zamku Książ, który już sam w sobie jest miejscem, gdzie można spędzić cały wspaniały dzień, ale jest też kilka innych naprawdę ciekawych miejsc w Wałbrzychu, które zdecydowanie warto odwiedzić. Poznaj najlepsze atrakcje Wałbrzycha!



1. Zamek Książ w Wałbrzychu

Zamek Książ to miejsce wyjątkowe, znane każdemu Polakowi, ale równie chętnie odwiedzane przez gości z zagranicy. To trzeci co do wielkości zamek w Polsce (po zamku w Malborku i zamku na Wawelu) i zarazem najefektowniejszy element Szlaku Zamków Piastowskich. Zamek Książ udostępniony jest dla turystów, prócz tradycyjnej trasy oferuje zwiedzanie nocne oraz niedawno otwarte Podziemia Zamku Książ. Otoczenie zamku jest równie wspaniałe, tarasy i ogrody zapraszają do spacerów, a tylko kawałek dalej malowniczy Książański Park Krajobrazowy.

Zamek Książ
Zamek Książ
Zamek Książ
Zamek Książ
Zamek Książ
Zamek Książ

2. Podziemia Zamku Książ w Wałbrzychu

Podziemia pod zamkiem związane są z Projektem Riese w Górach Sowich. To wielki kompleks tworzony od 1943 roku przez hitlerowskie Niemcy. O ile w Górach Sowich budowano najprawdopodobniej wielkie, podziemne schrony i fabryki, to pod zamkiem Książ miała powstać sama kwatera Hitlera. Tak do końca nie jest to pewne i pozostaje w sferze spekulacji, bo projekt był tajny i nie zachowały się dokumenty potwierdzający te tezy. 

W tym czasie zamek Książ ucierpiał z rąk hitlerowców, tzn. wiele cennych fragmentów zamku zostało przebudowanych i zatraciło stylowe elementy, zaś pod nim poprowadzono betonowe korytarze. Zwiedzając je posłuchasz o krzywdzie głównie żydowskich więźniów, którzy w morderczych warunkach budowali tu korytarze i hale dla nazistów. Makietę podziemi zobaczysz też w zamku.

Podziemia Zamku Książ
Podziemia Zamku Książ

3. Książański Park Krajobrazowy w Wałbrzychu

Zamek Książ otacza tajemniczy i piękny Książański Park Krajobrazowy, można go przemierzać licznymi ścieżkami i poznawać jego uroki, wśród których jest punkt widokowy na zamek, Mauzoleum Hochbergów, malownicza wstęga rzeki Pełcznicy czy ruiny zamku Stary Książ. Park dostępny jest bezpłatnie, ale parking przed zamkiem jest płatny.



Szlak zielony na Stary Książ
Szlak zielony na Stary Książ
Szlak zielony na Stary Książ
Szlak zielony na Stary Książ

4. Zamek Stary Książ w Wałbrzychu

Około 800 metrów od Zamku Książ, na urwisku, na lewym brzegu Pełcznicy, podziwiać można ruiny zamku Stary Książ. Ten zamek zbudował w XVIII wieku właściciel Książa - Jan Henryk VI Hochberg. Od początku istnienia zamek ten nawiązywał do romantycznego zamku gotyckiego, co było wówczas modne. Dziś zachowały się jedynie ruiny, ale bardzo malownicze. Można tu dojść spod zamku wygodną ścieżką, albo nieco trudniejszym i dłuższym szlakiem zielonym, za to o wiele ciekawszym, prowadzący wśród skał. Poniżej zamieszczamy mapę. W drodze powrotnej zahaczymy też o dodatkowy punkt widokowy na zamek.

Stary Książ
Stary Książ

5. Palmiarnia w Lubiechowie

Wałbrzyska, historyczna Palmiarnia w Lubiechowie przy ulicy Wrocławskiej 158 to miejsce pełne zieleni i barw kwiatów, znajdziesz tu ponad 250 gatunków roślin z całego świata! Jeśli lubisz roślinność, koniecznie odwiedź ten zielony azyl w mieście. Palmiarnię można zwiedzać w ramach jednego biletu z zamkiem Książ. Nie każdy wie, że Palmiarnia w Wałbrzychu to jeden z najstarszych obiektów tego typu w Polsce, pochodzi z lat 1911-13, a wybudowano ją z polecenia Henryka XV von Pless. Mówi się, że Palmiarnia powstała jako nietypowy prezent dla ukochanej Daisy. To swoisty, chyba największy na świecie, bukiet kwiatów podarowany żonie 🙂 Nazywany też zimowym ogrodem Daisy, który przez cały rok dostarczał na zamek zioła i kwiaty. A gdy kwitły cytrusy, morele, róże i inne kwiaty, pachniało tu jak w perfumerii.

Dziś to miejsce, choć historyczne, zyskało nowoczesnego ducha. Kilka modnych i bardzo ciekawych aranżacji tutaj naprawdę mnie zaskoczyło, bardzo pozytywnie. Bo o ile pięknych roślin się spodziewałam, to tak uroczych zakątków sensorycznych już nie 🙂

Wałbrzych Palmiarnia
Wałbrzych Palmiarnia
Wałbrzych Palmiarnia
Wałbrzych Palmiarnia
Wałbrzych Palmiarnia
Wałbrzych Palmiarnia
Wałbrzych Palmiarnia
Wałbrzych Palmiarnia

6. Stara Kopalnia w Wałbrzychu

Jedną z nowszych i zarazem bardzo nowoczesną atrakcją Wałbrzycha jest Centrum Nauki i Sztuki w Starej Kopalni przy ul. Wysockiego 29. To ciekawe muzeum, które powstało na terenie dawnej Kopalni Thorez (Julia). Poznasz tu historię górnictwa węgla wałbrzyskiego, dowiesz się, jak wyglądało ono niemal od środka i dlaczego się skończyło. To wspaniała wycieczka w podziemny świat przeszłości. Na miejscu dostępne są też pokoje gościnne i restauracja. Rewitalizacja Starej Kopalni to ogromne przedsięwzięcie, obiekt dostępny jest dla turystów od 2014 roku, a już w 2015 roku otrzymał prestiżowy tytuł "Zabytek Zadbany". 



Wałbrzych Stara Kopalnia
Wałbrzych Stara Kopalnia

7. Muzeum Porcelany w Wałbrzychu

W centrum Wałbrzycha, niedaleko Rynku, w zabytkowym pałacu Albertich przy ulicy 1 Maja 9 turystów przyciąga unikatowe Muzeum Porcelany z bardzo ciekawą i sporą kolekcją porcelany wałbrzyskiej, polskiej i europejskiej. Dość powiedzieć, że znajdziesz tu ponad 30 tys. eksponatów! Niektóre elementy prezentowanych tu zastaw kosztują tyle co... samochód! Porcelana wałbrzyska nazywana bywa białym złotem.

Wałbrzych Muzeum Porcelany
Wałbrzych Muzeum Porcelany
Muzeum Porcelany w Wałbrzychu
Muzeum Porcelany w Wałbrzychu

8. Rynek w Wałbrzychu

W ostatnich latach wałbrzyski rynek i jego najbliższe okolice znacząco wypiękniały, a to dlatego, że stare miasto zostało ładnie zrewitalizowane. Na rynku uwagę przyciąga fontanna i okazałe budowle, w tym Nowy Ratusz, który w XIX wieku wymienił stary ratusz oraz zabytkowe kamienice

Wałbrzych
Wałbrzych

9.  Sanktuarium MB Bolesnej w Wałbrzychu

Kościół Matki Bożej Bolesnej to niewielka świątynia stojąca na starym mieście, przy Placu Kościelnym. To najstarszy udokumentowany zabytek Wałbrzycha, początkami sięgający 1305 roku, choć mówi się nawet o XII stuleciu. Obecną, barokową bryłę zyskał w XVIII wieku. Obiektem kultu jest tu XV-wieczna figurka Matki Bożej Bolesnej, widoczna w barokowym ołtarzu głównym.

Wałbrzych kościół MB Bolesnej
Wałbrzych kościół MB Bolesnej

10. Kościół Św. Aniołów Stróżów w Wałbrzychu

Kolegiata Św. Aniołów Stróżów to potężna budowla w centrum miasta. W jej elewację wbudowano epitafia z XVI i XVII wieku, pochodzące z kościoła Św. Michała, już nieistniejącego. Uważa się, że był to najstarszy kościół Wałbrzycha.

Wałbrzych
Wałbrzych

11. Dzikowiec Wielki

Na południe od Wałbrzycha wznosi się szczyt Dzikowiec Wielki (836 m n.p.m.), który oferuje wyciąg narciarski, a od niedawna również drewnianą wieżę widokową wysoką na 20 metrów.



12. Borowa 

Góra Borowa zwana też Górą Czarną to najwyższy szczyt Gór Czarnych i całych Gór Wałbrzyskich. Z wysokością 853 m n.p.m. zaliczana jest do Korony Sudetów, Co ciekawe, nie zalicza się do Korony Gór Polski, na rzecz Chełmca, który jest niższy o 2,5 metra, ale w przeszłości został źle zmierzony i okrzyknięty niesłusznie najwyższym szczytem Gór Wałbrzyskich.

W 2017 roku stanęła na szczycie Borowej 16-metrowa wieża widokowa, przyciągająca turystów. Choć sama Borowa nie jest widokowa, to z wieży rozciąga się cudowny widok, panorama 360 stopni, szczególnie urzekająca o zachodzie słońca. Trasę na Borową od strony Wałbrzycha najlepiej rozpocząć na niedużym parkingu za starym wiaduktem kolejowym przy ulicy Niepodległości. Inny parking mieści się przy ul. Szkolnej. Latem lepiej pojawić się tutaj rano, bo potem bywa pełno.

Wieża na Borowej
Wieża na Borowej

13. Chełmiec

Chełmiec to drugi najwyższy szczyt Gór Wałbrzyskich z wysokością 851 m n.p.m., a mimo to należy do Korony Gór Polskich, bo został w przeszłości błędnie zmierzony. Jego obszar jest objęty programem Natura 2000. W 1888 roku na szczycie Chełmca Hochbergowie wystawili kamienną wieżę widokową, wysoką na 20 metrów, w formie sztucznej ruiny, nawiązującej do architektury gotyckiej. Widać stąd okoliczne szczyty i nawet Karkonosze. Dodatkowo w 2000 roku stanął tu Krzyż Milenijny wysoki na 45 metrów!

Dojdziesz tutaj z Wałbrzycha szlakiem żółtym z dzielnicy Biały Kamień. To około 1,5 godziny marszu.

Chełmiec
Chełmiec

14. Trasy rowerowe w Wałbrzychu

Wałbrzych jest również wyśmienitym miejscem dla amatorów kolarstwa szosowego i górskiego. Na terenie miasta wytyczono kilkanaście tras rowerowych, na których organizowane są krajowe i lokalne wyścigi kolarskie. Najciekawsza ze ścieżek biegnie przez Książański Park Krajobrazowy, na niej co roku odbywają się finały Grand Prix MTB Czesława Langa.



15. Aqua Zdrój w Wałbrzychu

To ciekawy kompleks sportowo-wypoczynkowy, ulokowany u stóp góry Chełmiec. Powstały tu baseny sportowe, rekreacyjne i brodzik dla maluchów. A do tego mała zjeżdżalnia dla dzieci i 3 zjeżdżalnie rurowe.

Mapa atrakcji Wałbrzycha

Zebraliśmy wszystkie atrakcje Wałbrzycha na jednej mapie. Mam nadzieję, że przyda się ona Tobie podczas planowania wizyty w tym ładnym mieście.

Książański Park Krajobrazowy - Mauzoleum
Książański Park Krajobrazowy - Mauzoleum

Gdzie zjeść w Wałbrzychu?

W Wałbrzychu znajdziesz sporo możliwości, gdzie dobrze zjeść. Jeśli wybierasz się na Zamek Książ, to na miejscu, za budynkiem bramnym podążaj w prawo i w dół. Czekają tu 2 punkty gastronomiczne. My jedliśmy pyszne burgery w Starej Kuźni, na najniższym poziomie, koło Podziemi. Niedaleko zamku i Palmiarni zjedliśmy też smacznie w klimatycznej Restauracji Maria przy ulicy Wrocławskiej 134 B. To spory kompleks z hotelem.

W centrum Wałbrzycha natomiast jedliśmy w smacznym, swojskim barze Pierożek przy ulicy Mickiewicza. Masz tu do dyspozycji sporo domowych dań, jak pierogi, gołąbki, kluski, kopytka, kotlety, czy krokiety. Są też sałatki i zupy. Wszystko w przystępnej cenie, na pewno znajdziesz coś dla siebie 🙂

Kawiarnię natomiast fajną znaleźliśmy w pięknych wnętrzach Palmiarni wałbrzyskiej. Aż przyjemnie się je w takiej scenerii 🙂



Stara Kuźnia przy zamku
Stara Kuźnia przy zamku
Wałbrzych Palmiarnia
Wałbrzych Palmiarnia

Noclegi w Wałbrzychu

W Wałbrzychu spaliśmy w Pokojach Gościnnych na terenie Starej Kopalni. To nowoczesne apartamenty i wygodny nocleg blisko centrum, z własną łazienką. W budynku jest też restauracja, w której można smacznie zjeść szybkie dania. Możesz też przenocować w Hotelu Książ, w oficynach przy Zamku Książ albo niedaleko w Hotelu Maria przy ulicy Wrocławskiej 134 B.

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Dojazd do Wałbrzycha

Jeżeli jedziesz do Wałbrzycha samochodem nie będzie to raczej problem, bo leży on tylko 50 kilometrów od autostrady A4. Można z niej zjechać na zjeździe Kostomłoty i DK5 dojechać do Strzegomia i dalej do Świebodzic i DK35 do Wałbrzycha. Na tej drodze są też znaki na parking przy Zamku Książ. W samym Wałbrzychu jest kilka stref płatnego parkowania obowiązujące pn-pt w godzinach 7-17. Ceny są zależne od stref - najdrożej to 4,00 - 5,70 zł za godzinę.

Jako, że Wałbrzych leży blisko Wrocławia - około 80 kilometrów - pociągiem również łatwo się tutaj dostaniesz. Podróż bez przesiadek powinna trwać około godziny, a pociągi kursują mniej więcej do godzinę. Również z Jeleniej Góry nie powinno być problemu, stąd bezpośrednie pociągi kursują co 90 minut. Z bardziej odległych miejsc (Katowice, Warszawa, Gdańsk) bez przesiadki we Wrocławiu raczej się nie obejdzie.

Żeby z centrum Wałbrzycha dostać się komunikacją miejską na Zamek Książ nie będzie już tak łatwo, bo bezpośrednio dostaniesz się tam tylko autobusem z numerem 12, a ten kursuje maksymalnie 2 razy w ciągu dnia. Czekają Cię więc przesiadki. Rozkład jazdy autobusów znajdziesz na tej stronie.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Zamek Książ
Wałbrzych
Stary Książ
Zamek Książ
Wałbrzych
Wałbrzych
Wałbrzych Stara Kopalnia
Wałbrzych Muzeum Porcelany
Muzeum Porcelany w Wałbrzychu
Wałbrzych
Wałbrzych Stara Kopalnia
Wałbrzych Muzeum Porcelany
Wałbrzych Muzeum Porcelany
Wałbrzych Muzeum Porcelany
Wałbrzych
Wałbrzych
Wałbrzych Stara Kopalnia
Muzeum Porcelany w Wałbrzychu
Wałbrzych
Wałbrzych Stara Kopalnia
Chełmiec
Zamek Książ
Zamek Książ
Zamek Książ
Zamek Książ
Zamek Książ
Mauzoleum Hochbergów
Książański Park Krajobrazowy
Wałbrzych
Wałbrzych Palmiarnia
Zamek Książ
Zamek Książ - sala z zamkiem Grodziec
Zamek Książ Sala Rycerska
Zamek Książ - Sala Maksymiliana
Zamek Książ - Salon Biały
Zamek Książ
Szlak zielony na Stary Książ
Szlak zielony na Stary Książ
Szlak zielony na Stary Książ
Szlak zielony na Stary Książ
Stary Książ
Stary Książ
Wieża na Borowej
Borowa
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.2 głosów: 129)
Twoja ocena
Lucyna
Ciekawy , uporządkowany tekst zawierajacy konkretne informacje dla turysty. Dzięki 🙂
Avatar użytkownika Tadeusz
Tadeusz
Bardzo sympatyczny Rynek, Muzeum Porcelany rewelacyjne. W pizzerii Da Grasso-doskonała pizza.
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk

Grzegorzu absolutnie nie miałam tak złego wrażenia

Może byłeś dawniej, samo centrum Wałbrzycha jest odnowione, a do tego powstało kilka naprawdę ciekawych atrakcji jak Muzeum Porcelany, cała odnowiona Kopalnia no i bliskość Zamku Książ, zdecydowanie jest co robić nawet w samym Wałbrzychu, a potwierdzam, że zielona okolica to świetna alternatywa dla miejskiego zwiedzania
Avatar użytkownika Grzegorz Gregor
Grzegorz Gregor

Okropne miasto. Odrapane kamienice, dziurawe drogi. Piekne za to są Góry Wałbrzyskie ale miasto odpycha, choc kryje zapewne wiele tajemnic.

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024