Zamek Książ

Wałbrzych

(4.2 głosów: 127)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Wałbrzych to jeden z najważniejszych i najpiękniejszych ośrodków województwa dolnośląskiego. Miasto to malowniczo położone jest w Sudetach Środkowych, w niewielkiej Kotlinie Wałbrzyskiej oraz na otaczających ją Górach Wałbrzyskich. Najwyższy punkt Wałbrzycha znajduje się na Borowej (853 m n.p.m.), zaś najniższy to dolina rzeki Pełcznicy (315 m n.p.m.). Miasto założono w 1305 roku, choć śródleśny gród istniał tu znacznie wcześniej. Od XIX wieku w Wałbrzychu rozwijał się przemysł, głównie górnictwo, ale obecnie to turystyka staje się najważniejszą siłą miasta, które oferuje wiele ciekawostek, a ponadto Wałbrzych to świetne miejsce wypadowe w Sudety. W obrębie 60 km natomiast znajdują się inne ciekawe ośrodki turystyczne jak Wrocław, Jelenia Góra, Świdnica czy Legnica.

Wałbrzych
Wałbrzych

Top atrakcje w Wałbrzychu

Wałbrzych znany jest w całej Polsce za sprawą okazałego i popularnego zamku Książ, który już sam w sobie jest miejscem, gdzie można spędzić cały wspaniały dzień, ale jest też kilka innych ciekawych miejsc w Wałbrzychu, które zdecydowanie warto odwiedzić. Poznaj najlepsze atrakcje Wałbrzycha!1. Zamek Książ w Wałbrzychu

Zamek Książ to miejsce wyjątkowe, znane każdemu Polakowi, ale równie chętnie odwiedzane przez gości z zagranicy. To trzeci pod względem wielkości zamek w Polsce (po zamku w Malborku i zamku na Wawelu) i zarazem najefektowniejszy element Szlaku Zamków Piastowskich. Zamek Książ udostępniony jest dla turystów, prócz tradycyjnej trasy oferuje zwiedzanie nocne oraz niedawno otwarte Podziemia Zamku Książ. Otoczenie zamku jest równie wspaniałe, tarasy i ogrody zapraszają do spacerów.

Zamek Książ
Zamek Książ
Zamek Książ
Zamek Książ

2. Książański Park Krajobrazowy w Wałbrzychu

Zamek Książ otacza tajemniczy i piękny Książański Park Krajobrazowy, można go przemierzać licznymi ścieżkami i poznawać jego uroki, wśród których jest punkt widokowy na zamek, Mauzoleum Hochbergów, malownicza wstęga rzeki Pełcznicy czy ruiny zamku Stary Książ. Park dostępny jest bezpłatnie, ale parking przed zamkiem jest płatny.

Książański Park Krajobrazowy
Książański Park Krajobrazowy
Mauzoleum Hochbergów
Mauzoleum Hochbergów

3. Palmiarnia w Lubiechowie

Wałbrzyska, historyczna Palmiarnia w Lubiechowie przy ulicy Wrocławskiej 158 to miejsce pełne zieleni i barw kwiatów, znajdziesz tu ponad 250 gatunków roślin z całego świata! Jeśli lubisz roślinność, koniecznie odwiedź ten zielony azyl w mieście. Palmiarnię można zwiedzać w ramach jednego biletu z zamkiem Książ. Nie każdy wie, że Palmiarnia w Wałbrzychu to jeden z najstarszych obiektów tego typu w Polsce, pochodzi z lat 1911-13, a wybudowano ją z polecenia Henryka XV von Pless.

4. Stara Kopalnia w Wałbrzychu

Najnowszą i zarazem najnowocześniejszą atrakcją Wałbrzycha jest Stara Kopalnia przy ul. Wysockiego 29. To Centrum Nauki i Sztuki - ciekawe muzeum, które powstało na terenie dawnej Kopalni Thorez (Julia). Poznasz tu historię górnictwa wałbrzyskiego, dowiesz się, jak wyglądało ono niemal od środka i dlaczego się skończyło. To wspaniała wycieczka w podziemny świat przeszłości. Na miejscu dostępne są też pokoje gościnne i restauracja. Rewitalizacja Starej Kopalni to ogromne przedsięwzięcie, obiekt dostępny jest dla turystów od 2014 roku, a już w 2015 roku otrzymał prestiżowy tytuł "Zabytek Zadbany". Wałbrzych Stara Kopalnia
Wałbrzych Stara Kopalnia

5. Muzeum Porcelany w Wałbrzychu

W centrum Wałbrzycha, niedaleko Rynku, w zabytkowym pałacu przy ulicy 1 Maja 9 turystów przyciąga unikatowe Muzeum Porcelany z bardzo ciekawą i sporą kolekcją porcelany wałbrzyskiej, polskiej i europejskiej. Dość powiedzieć, że znajdziesz tu ponad 30 tys. eksponatów! Niektóre elementy prezentowanych tu zastaw kosztują tyle co... samochód!

Wałbrzych Muzeum Porcelany
Wałbrzych Muzeum Porcelany
Muzeum Porcelany w Wałbrzychu
Muzeum Porcelany w Wałbrzychu

6. Rynek w Wałbrzychu

W ostatnich latach wałbrzyski rynek i jego najbliższe okolice znacząco wypiękniały, a to dlatego, że stare miasto zostało ładnie zrewitalizowane. Na rynku uwagę przyciąga fontanna i okazałe budowle, w tym Nowy Ratusz, który w XIX wieku wymienił stary ratusz oraz zabytkowe kamienice

Wałbrzych, Milena Gromada
Wałbrzych, Milena Gromada

7.  Sanktuarium MB Bolesnej w Wałbrzychu

Kościół Matki Bożej Bolesnej to niewielka świątynia stojąca na starym mieście, przy Placu Kościelnym. To najstarszy udokumentowany zabytek Wałbrzycha, początkami sięgający 1305 roku. Obecną, barokową bryłę zyskał w XVIII wieku.

Wałbrzych kościół MB Bolesnej
Wałbrzych kościół MB Bolesnej

8. Dzikowiec Wielki

Na południe od Wałbrzycha wznosi się szczyt Dzikowiec Wielki (836 m n.p.m.), który oferuje wyciąg narciarski, a od niedawna również drewnianą wieżę widokową wysoką na 20 metrów9. Borowa

Góra Borowa zwana też Górą Czarną to najwyższy szczyt Gór Czarnych i całych Gór Wałbrzyskich. Z wysokością 854 m n.p.m. zaliczana jest do Korony Sudetów. W 2017 roku stanęła na szczycie Borowej 15-metrowa wieża widokowa, przyciągająca turystów

10. Trasy rowerowe w Wałbrzychu

Wałbrzych jest również wyśmienitym miejscem dla amatorów kolarstwa szosowego i górskiego. Na terenie miasta wytyczono kilkanaście tras rowerowych, na których organizowane są krajowe i lokalne wyścigi kolarskie. Najciekawsza ze ścieżek biegnie przez Książański Park Krajobrazowy, na niej co roku odbywają się finały Grand Prix MTB Czesława Langa.

Książański Park Krajobrazowy - Mauzoleum
Książański Park Krajobrazowy - Mauzoleum

Noclegi w Wałbrzychu

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Wałbrzych - mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Częste pytania i odpowiedzi dotyczące Wałbrzycha

Turyści najczęściej odwiedzają: Zamek Książ, a potem Szlak Zamków Piastowskich i Kompleks Riese.

Wałbrzych
Wałbrzych
Wałbrzych Stara Kopalnia
Wałbrzych Muzeum Porcelany
Muzeum Porcelany w Wałbrzychu
Wałbrzych
Wałbrzych Stara Kopalnia
Wałbrzych Muzeum Porcelany
Wałbrzych Muzeum Porcelany
Wałbrzych Muzeum Porcelany
Wałbrzych
Wałbrzych
Wałbrzych Stara Kopalnia
Muzeum Porcelany w Wałbrzychu
Wałbrzych, Krzysztof Dorota
Chełmiec, Krzysztof Dorota
Wałbrzych kościół Aniołów Stróżów
Wałbrzych Stara Kopalnia
Chełmiec, Krzysztof Dorota
Zamek Książ
Zamek Książ
Zamek Książ
Zamek Książ
Zamek Książ
Podziemia Zamku Książ
Wałbrzych
Jeżeli przydał Ci się nasz opis, to podziel się nim z Twoimi znajomymi.
Może zainspirujesz ich do ruszenia w Polskę.
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Wasze opinie

Tadeusz
Bardzo sympatyczny Rynek, Muzeum Porcelany rewelacyjne. W pizzerii Da Grasso-doskonała pizza.
Anna Piernikarczyk

Grzegorzu absolutnie nie miałam tak złego wrażenia

Może byłeś dawniej, samo centrum Wałbrzycha jest odnowione, a do tego powstało kilka naprawdę ciekawych atrakcji jak Muzeum Porcelany, cała odnowiona Kopalnia no i bliskość Zamku Książ, zdecydowanie jest co robić nawet w samym Wałbrzychu, a potwierdzam, że zielona okolica to świetna alternatywa dla miejskiego zwiedzania
Grzegorz Gregor

Okropne miasto. Odrapane kamienice, dziurawe drogi. Piekne za to są Góry Wałbrzyskie ale miasto odpycha, choc kryje zapewne wiele tajemnic.

Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022