Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
50°45'57" N, 16°16'57" E
Dolnośląskie
2016-10-19
2020-07-13 11:58

Opis Wałbrzycha

Wałbrzych to jeden z najważniejszych i najpiękniejszych ośrodków województwa dolnośląskiego. Miasto to malowniczo położone jest w Sudetach Środkowych, w niewielkiej Kotlinie Wałbrzyskiej oraz na otaczających ją Górach Wałbrzyskich. Najwyższy punkt Wałbrzycha znajduje się na Borowej (853 m n.p.m.), zaś najniższy to dolina rzeki Pełcznicy (315 m n.p.m.).Miasto założono w 1305 roku, choć śródleśny gród istniał tu znacznie wcześniej. Od XIX wieku w Wałbrzychu rozwijał się przemysł, głównie górnictwo, ale obecnie to turystyka staje sie najważniejsza. Jest to świetne miejsce wypadowe w Sudety, a w obrębie 60 km znajdują się inne ciekawe ośrodki turystyczne jak Wrocław, Jelenia Góra, Świdnica czy Legnica.

Wałbrzych Stara Kopalnia
Wałbrzych Stara Kopalnia

Atrakcje w Wałbrzychu

Spośród wielu zabytków Wałbrzycha na szczególną uwagę zasługuje słynny zamek Książ będący jednym z najefektowniejszych elementów Szlaku Zamków Piastowskich. To trzeci pod względem wielkości zamek w Polsce i tak też mniej więcej plasuje się jego popularność 🙂 Ponadto miasto może poszczycić się ciekawymi parkami, m.in. Książańskim Parkiem Krajobrazowym czy Parkiem Sobieskiego. Warto też wybrać się na pewno do palmiarni w Lubiechowie, którą można zwiedzać w ramach tego samego biletu co zamek Książ.

Piękny jest również wałbrzyski Rynek z fontanną i cała starówka, z sanktuarium MB Bolesnej. W pobliżu, w zabytkowym pałacu turystów przyciąga unikatowe Muzeum Porcelany z bardzo ciekawą i sporą kolekcją porcelany wałbrzyskiej, polskiej i europejskiej.

Wałbrzych Stara Kopalnia
Wałbrzych Muzeum Porcelany
Wałbrzych


Najnowszą i zarazem najnowocześniejszą atrakcją Wałbrzycha jest Stara Kopalnia. To Centrum Nauki i Sztuki - ciekawe muzeum, które powstało na terenie dawnej Kopalni Thorez (Julia). Poznasz tu historię górnictwa wałbrzyskiego, dowiesz się, jak wyglądało ono niemal od środka i dlaczego się skończyło. To wspaniała wycieczka w podziemny świat przeszłości.

Na południe od Wałbrzycha zaś wznosi się ciekawy Dzikowiec Wielki (836 m n.p.m.), gdzie istnieje wyciąg narciarski, a przez cały rok dostępna jest od niedawna wieża widokowa, dostępna bezpłatnie.

Wałbrzych Stara Kopalnia
Wałbrzych Stara Kopalnia


Trasy rowerowe

Wałbrzych jest również wyśmienitym miejscem dla amatorów kolarstwa szosowego i górskiego. Na terenie miasta wytyczono kilkanaście tras rowerowych, na których organizowane są krajowe i lokalne wyścigi kolarskie. Najciekawsza ze ścieżek biegnie przez Książański Park Krajobrazowy, na niej co roku odbywają się finały Grand Prix MTB Czesława Langa.

Ale nie tylko rowerzyści mogą tu czynnie spędzać czas, dla pieszych przygotowano wiele szlaków turystycznych prowadzących z miasta na okoliczne pasma górskie, do punktów widokowych, miejsc pamięci oraz pomników przyrody. Na bardziej wymagających czeka Stado Ogierów Książ organizujące wyścigi, zawody i aukcje oraz wycieczki w siodle, działa tu również ośrodek sportów paralotniarskich.

Wałbrzych
Wałbrzych

No a zimą, wiadomo - narty ! Na okolicznych stokach przygotowane są wyciągi i trasy zadowalające każdego przybysza. Niecodzienną atrakcją będzie też z pewnością rozgrywany co roku w pobliżu Wałbrzycha międzynarodowy bieg narciarski zwany "Bieg Gwarków".

Wałbrzych Muzeum Porcelany Wałbrzych Muzeum Porcelany Wałbrzych Muzeum Porcelany Wałbrzych Muzeum Porcelany Wałbrzych Wałbrzych Wałbrzych Wałbrzych Stara Kopalnia Wałbrzych Wałbrzych Wałbrzych Wałbrzych zamek Książ Wałbrzych z wieży Wałbrzych Chełmiec Wałbrzych Wałbrzych kościół Aniołów Stróżów wałbrzych Wałbrzych Wałbrzych Stara Kopalnia Wałbrzyski rynek Budynek II LO w Wałbrzychu Chełmiec Góra Wałbrzycha Wałbrzych wałbrzych Wałbrzych

Wałbrzych noclegi

Wałbrzych to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w Wałbrzychu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1136672 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

Pałac Ławica
KOLONIA LEŚNA
Pałac Pakoszów
Hotel Niemcza Spa
Pałac Kamieniec

Wasze opinie

Avatar użytkownika
Grzegorz Gregor Wędrowiec 139 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2017-07-28 na

Okropne miasto. Odrapane kamienice, dziurawe drogi. Piekne za to są Góry Wałbrzyskie ale miasto odpycha, choc kryje zapewne wiele tajemnic.

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1136672 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2011-08-31 na

Nie miałam tak złego wrażenia

Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020