Rodzinne Opolskie – zabawa i rekreacja

JuraPark Krasiejów
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Opolskie to fantastyczne miejsce na rodzinny wypoczynek, nie tylko oferuje bardzo zróżnicowane obiekty, ale w zdecydowanej większości nie są jeszcze na tyle popularne, by utrudniało to ich zwiedzanie. Pozwolą Ci się nacieszyć świetną rodzinną zabawą, bez tłumów i kolejek, a przy tym poznać naprawdę unikalne atrakcje, jak prawdziwy wygasły wulkan, ręcznie wykonane roboty – transformersy czy autentyczne wykopaliska paleontologiczne i skamieniałe szkielety pradinozaurów sprzed ponad 250 mln lat. Zobacz, jak wiele familijnych miejscówek oferuje to niewielkie województwo!

Park Nauki i Rozrywki w Krasiejowie

Rodzinnym hitem Opolszczyzny jest na pewno Krasiejów. Będziesz oczarowany pięknym, a przy tym nowoczesnym Parkiem Nauki i Rozrywki w Krasiejowie, gdzie czeka na Ciebie JuraPark powstały w miejscu autentycznych, czynnych wykopalisk paleontologicznych. Znajdziesz tu ponad 250 modeli dinozaurów naturalnej wielkości, ruchome kino z kapsułą czasu, prehistoryczne oceanarium, a ponadto plażę z parkiem rozrywki i wielki plac zabaw. Ale to nadal nie wszystko, bo obok JuraParku zaprasza Park Nauki i Ewolucji Człowieka - niesamowita atrakcja, która przenosi w czasie i pozwala poznać naszych praprzodków. JuraPark w Krasiejowie pozostawia niezatarte wspomnienia!

JuraPark Krasiejów
JuraPark Krasiejów
Krasiejów
Krasiejów
Park Nauki i Ewolucji Człowieka w Krasiejowie
Park Nauki i Ewolucji Człowieka w Krasiejowie

Park Miniatur Olszowa

Zachwyci cię i zaskoczy także Park Miniatur w Olszowej, ślicznie zaprojektowany wokół malowniczego stawu, z cudną roślinnością. To park miniatur sakralnych, z modelami najpiękniejszych bazylik ze świata, ale też z Opolszczyzny – m.in. Sanktuarium na Górze Św. Anny, katedra w Opolu czy nyska bazylika. W cenie niedrogiego biletu dostępne są też sprytnie wymyślone gry terenowe, labirynt oraz hit dla wszystkich dzieciaków - 100-metrowy park linowy z licznymi przeszkodami i tyrolkami, przeznaczony dla dzieci w wieku 3-13 lat. Na miejscu znajdziesz także dodatkowo płatne atrakcje, w tym sprzęt pływający po stawie oraz salę zabaw pod dachem.

Park Miniatur Olszowa
Park Miniatur Olszowa
Park Miniatur Olszowa
Park Miniatur Olszowa
Park Miniatur Olszowa
Park Miniatur Olszowa
Park Miniatur Olszowa
Park Miniatur Olszowa
Park Miniatur Olszowa
Park Miniatur Olszowa

Zoo Opole

Któż nie zna opolskiego ogrodu zoologicznego? Nieduże, ale bardzo gustownie zaprojektowane na zielonej Wyspie Bolko, plasuję w trójce najlepszych ogrodów zoologicznych w Polsce. Dzięki fantastycznej atmosferze opolskiego ZOO, pełnego zieleni i dużych wybiegów dla zwierząt możesz cieszyć się bardziej kameralnym podglądaniem zwierząt, z każdej strony. Tutejsze wybiegi dają fajne możliwości ku temu, zdecydowanie warto też skorzystać z pokazów karmienia, szczególnie uchatek kalifornijskich, jedynych w naszym kraju. Od niedawna do opolskiego ZOO po latach wróciły wielkie dzikie koty - lwy i tygrysy, dumnie prezentujące swe wdzięki na pięknie zaaranżowanych wybiegach. Wszystkie trzy wymienione dotąd obiekty zapewniają pełną infrastrukturę turystyczną - bezpłatne parkingi, toalety i gastronomię. Wracając z ZOO, warto wstąpić na nowy, największy w Opolu plac zabaw. Powstał w parku 800-lecia i oferuje sporo różnorodnych kolorowych atrakcji, jak zjeżdżalnie, urządzenia do wspinaczki, trampoliny czy podwieszane huśtawki. Z racji bliskości ogrodu zoologicznego, niektóre atrakcje mają kształt zwierząt.

Zoo Opole
Zoo Opole
Zoo Opole
Zoo Opole
Zoo Opole
Zoo Opole

Kolejnym niecodziennym miejscem w Opolu, którym dzieci będą zachwycone jest Papugarnia. Wchodzisz tutaj do zupełnie innego świata, barwnych i krzykliwych papug. Możesz tu liczyć na obopólne zainteresowanie, ponieważ to właśnie te egzotyczne i ciekawskie ptaki skupiają swoją uwagę na odwiedzających. Siadają na ramionach, jedzą z ręki, a być może znajdą na tobie genialne miejsce na drzemkę.

Papugarnia Opole
Papugarnia Opole

Atrakcje pod dachem w Opolu

Kiedy nie dopisze pogoda, a twoje dzieci będzie rozrywała energia, polecam Hoplandię – kolorową salę zabaw w Opolu, gdzie maluchy mają do dyspozycji jeden z największych w Europie dmuchańców, zjeżdżalnie pontonowe, bezpieczne trampoliny, baseny z kulkami i inne sposoby na rozładowanie emocji i świetną zabawę. Jesteście gotowi na kolejną dawkę adrenaliny? Tutaj poleca się Odskocznia - Park Trampolin w Opolu. W tym miejscu nawet starsze dzieci będą usatysfakcjonowane, szalejąc na trampolinach klasycznych, skośnych czy olimpijskich. Cała rodzina może tu powalczyć na arenie dodgeball, w strefie ninja i pod koszem do wsadów. Odważni mogą skoczyć z wieży na dmuchaną poduchę. Doskonałą zabawę pod chmurką zapewni natomiast Park linowy Kanyon, położony w centrum Opola. Oczywiście możesz tu liczyć na różne zmagania sprawnościowe na linach, co dzieci zazwyczaj uwielbiają, ale ponadto mogą się tu wykazać również umiejętnościami logicznymi i strategicznymi. A te na pewno przydadzą się w kolejnym, opolskim obiekcie rodzinnym. To Chata Zagadek czyli bezpieczny escape room, gdzie możesz wybrać jeden z trzech pokoi o różnym poziomie trudności i rozwiązać serię łamigłówek, które doprowadzą cię do klucza. Sprawdź, czy Ci się to uda!

Opolskie rodzinne - plac zabaw w Krasiejowie
Opolskie rodzinne - plac zabaw w Krasiejowie

Wyspa Pasieka czyli Muzeum Piosenki i Wieża Piastowska

Wyciszyć się można natomiast w Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu. Choć muzyka wypełza tu z każdego kąta, to słuchawki na uszach sprawiają, że każdy, ten mały i duży, przeżyje tu swoją muzyczno-sentymentalną podróż. A czy wiesz, że Muzeum oferuje specjalne zwiedzanie Edukacyjnego Studia Nagrań? Nie tylko zobaczycie tu, jak wygląda praca w studiu, ale nawet nagracie swoją rodzinną piosenkę! A ledwie kilka kroków stąd wyrasta ku niebu jedna z najpopularniejszych atrakcji Opola - Wieża Piastowska, wysoka na ponad 40 metrów. To jedyna pozostałość gotyckiego zamku. Ciekawe, czy dzieci doliczą się 163. schodów, które trzeba tutaj pokonać, żeby zobaczyć z góry piękną panoramę miasta. Warto przekroczyć jej mury, by zobaczyć unikalną wystawę multimedialną - skarb dzisiejszych czasów, dzięki któremu martwe mury ożywają. Ta niesamowita podróż rozpoczyna się w całkowitej ciemności...

Muzeum Piosenki Polskiej w Opolu
Muzeum Piosenki Polskiej w Opolu
Wieża Piastowska w Opolu
Wieża Piastowska w Opolu

A skoro o ciemności mowa, daj się zaprosić na niespełna godzinną przygodę do zupełnie innego świata, jaki znasz na co dzień. Zastanawiałeś się kiedyś, jak radzą sobie osoby niewidome lub słabowidzące? Niewidzialna Przestrzeń w Opolu pozwoli Ci uchylić rąbka tajemnicy. Przejście tego tajemniczego muzeum pozwoli odczuć na własnej skórze, jak świat odbierają osoby bez użycia oczu. Dosłownie na własnej skórze, a dodatkowo wytężając wszystkie inne zmysły. Nie bój się, będziesz pod opieką fachowych przewodników - niewidzących i niewidzialnych!

Muzeum Wsi Opolskiej

Wyjeżdżamy z centrum Opola, do niedaleko położonego Muzeum Wsi Opolskiej, czyli klimatycznego skansenu. Tutaj, przy urokliwych, drewnianych chatach rosną stare drzewa owocowe pięknie kwitnące wiosną, latem w ogródkach pną się w górę zioła i kwiaty, a w zagrodach mieszkają zwierzęta - kózki i barany. To wszystko tworzy sielankową scenerię, idealną do spacerów i wypoczynku. Warto uwrażliwić dzieci na takie widoki i pokazać im dawną wieś, coraz bardziej odchodzącą w zapomnienie. Tym bardziej, że opolski skansen jest żywy, zobaczycie pokazy w wykonaniu kowala czy garncarza, zajrzycie też do typowego sklepiku z tamtych lat, z tzw. mydłem i powidłem, a dzieci usiądą w ławce szkoły sprzed ponad stu lat. Spokojnie, nauczyciel ma tu zawsze wakacje.

Muzeum Wsi Opolskiej
Muzeum Wsi Opolskiej
Muzeum Wsi Opolskiej
Muzeum Wsi Opolskiej
Muzeum Wsi Opolskiej
Muzeum Wsi Opolskiej
Muzeum Wsi Opolskiej
Muzeum Wsi Opolskiej

Przyroda w Opolskiem

Pozostańmy na łonie natury i odwiedźmy opolskie parki krajobrazowe. Polecam Wam ścieżki poprowadzone na Górze Św. Anny, można tu spędzić cały piękny dzień pośród przyrody, wędrując lasem i wąwozem, a także odwiedzając Geopark na dawnym wulkanie. Nie każdy wie, ale Góra Św. Anny kilkadziesiąt milionów lat temu właśnie wulkanem była, a jego ślady zobaczyć można tu do dziś. Teren ten ciekawie zagospodarowano, powstały ścieżki, schodki, punkty widokowe i sporo tablic informacyjnych. To bardzo ciekawe miejsce rekreacji rodzinnej z edukacją w tle, dostępne bezpłatnie. Wędrówki piesze na łagodnych trasach oferują też Góry Opawskie w południowej części województwa, warta polecenia jest tutaj nie tylko najwyższa Biskupia Kopa, ale też Gwarkowa Perć na tajemniczym szlaku biegnącym w głębokim wąwozie pogórniczym. A jeśli lubicie jeździć na rowerze, to zachęcam Was do przejażdżki po wale nad starorzeczami Odry w Stobrawskim Parku Krajobrazowym, czy też po pięknych leśnych duktach i ścieżkach Borów Stobrawskich. Bardzo tu malowniczo i zdarzają się niecodzienne gatunki ptaków!

Geopark na Górze Św. Anny
Geopark na Górze Św. Anny
Stobrawski Park Krajobrazowy
Stobrawski Park Krajobrazowy

Moszna rodzinna

A czy byłeś już w cudnym pałacu w Mosznej, który wygląda jak bajkowy zamek? Zdecydowanie warto tutaj zajrzeć, wkroczyć do pięknie wyposażonych komnat i pospacerować wiosną po ogromnym parku pełnym kwitnących azalii i rododendronów. Dla dzieci organizuje się tutaj prawdziwie magiczne kolonie i zimowiska Cztery Światy Hugona Yorcka, z dala od smartfonów i telewizora. Czy i tobie ten pałac przypomina Hogwart? W pobliżu pałacu odwiedzić można także niezwykle pomysłową Fabrykę Robotów - jedyną taką atrakcję w regionie, a nawet w Polsce! To swoiste muzeum stalowych rzeźb robotów. Tak, wszystko, co tutaj zobaczysz, to ręczna robota Pana Sebastiana Kucharskiego, który wykonuje swe dzieła głównie ze złomu samochodowego i innych odpadów przeznaczonych do recyklingu. Niektóre rzeźby ruszają się, a te największe mają 3,5 metra wysokości, ważą ponad 800 kg, a ich zbudowanie trwało nawet 700 godzin.

Pałac w Mosznej
Pałac w Mosznej
Fabryka Robotów w Mosznej
Fabryka Robotów w Mosznej
Fabryka Robotów w Mosznej
Fabryka Robotów w Mosznej

Znasz Gród w Byczynie położony nad malowniczym zalewem Brzózki pod Byczyną? To zrekonstruowany, średniowieczny gród rycerski, w którym zobaczysz mury obronne, dziedziniec, salę tortur, a także podgrodzie z wystawą machin oblężniczych i torem łuczniczym. Miejsce jest bardzo ciekawe, ale przed wizytą warto zadzwonić i dopytać, czy w danym dniu dostępne jest do zwiedzania, bo obiekt można zarezerwować na imprezy.

Wodne atrakcje na Opolszczyźnie

Latem Opolszczyzna zaprasza nad ładnie zagospodarowane jeziora - Turawskie czy Nyskie. Możesz poleżeć i poleniuchować, albo zaznać trochę sportu - wodnego lub rowerowego. Trasy rowerowe prowadzą wokół zbiorników i aż proszą się, by je bliżej poznać. A jeśli mowa o letnim wypoczynku, wymarzonym miejscem jest Zatoka Bajka w Grodźcu niedaleko Krasiejowa. Nad lazurową wodą powstały odpłatne plaże i całodzienny wodny plac zabaw. Jest gdzie zjeść i przenocować, na kampingu czy w luksusowym hotelu. 
Wodnych uciech na Opolszczyźnie nie brakuje, kolejna powstała całkiem niedawno, to nowoczesne Wodne oKKo w Kędzierzynie-Koźlu z atrakcyjnymi strefami basenów zewnętrznych oraz wewnętrznych, dzięki którym można z nich korzystać przez cały rok. A jeśli jeszcze mało Ci wody, to polecam spływy kajakowe, organizowane chociażby na Małej Panwi, Budkowiczance czy na Stobrawie. Opolska Przygoda organizuje je w Stobrawskim Parku Krajobrazowym.

Turawa
Turawa

Nysa i Paczków z ciekawymi muzeami

Nie można też pominąć na Opolszczyźnie słynnej Twierdzy Nysa, to jeden z najlepiej zachowanych na Śląsku systemów fortyfikacji. "Idź z duchem Bastionu!" - to nowy, fajny sposób na zwiedzanie tego miejsca. Bardzo ciekawy jest również Paczków - historyczne miasto nazywane polskim Carcassonne z racji świetnie zachowanych murów obronnych. Koniecznie zajrzyj tutaj do Metamuzeum Motoryzacji. To wyborne, interaktywne centrum techniki wraz z kolekcją zabytkowych aut. Kusi w Paczkowie również Muzeum Gazownictwa na terenie byłej gazowni, snujące opowieść o eksperymentach człowieka, który od zawsze chciał zapanować nad naturą. I na koniec podsunę ci jeszcze całkowicie niecodzienne atrakcje w Kamieniu Śląskim, które mogą przypaść do gustu Tobie i Twojemu dziecku. To Silesia Ring Tor Wyścigowy oraz Pole Golfowe Karolinka. Na torze twoja pociecha pojeździ z tobą jako pasażer, zaś Golf Park oferuje specjalną naukę golfa dla dzieci. 

Muzeum Gazownictwa w Paczkowie
Muzeum Gazownictwa w Paczkowie

Czy jeszcze masz wątpliwości by zabrać rodzinę na Opolszczyznę? Nie zabraknie ci tutaj niczego do wspaniałego wypoczynku, a dzieci, starsze i młodsze, będą ci wdzięczne za świetną zabawę i unikalne atrakcje. Nie trzeba ruszać na lotnisko i daleko szukać uciech, znajdziesz je w Opolskiem!

Sprawdź pogodę

Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!

Zoo Opole
Twierdza Nysa
Jezioro Otmuchowskie
Jezioro Paczkowskie
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Komentarze

Zostaw swój komentarz


24 wrzesień 2021 11:33
Konto użytkownika zostało usunięte
internetowysklepmeblowy
24 wrzesień 2021 10:59

Nawet nie wiedziałem, że w okolicy mamy takie fajne miejsce. Na pewno wybiorę się do niego z dziećmi 🙂

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024