Rodzinne Opolskie – zabawa i rekreacja
Opolskie to fantastyczne miejsce na rodzinny wypoczynek, nie tylko oferuje bardzo zróżnicowane obiekty, ale w zdecydowanej większości nie są jeszcze na tyle popularne, by utrudniało to ich zwiedzanie. Pozwolą Ci się nacieszyć świetną rodzinną zabawą, bez tłumów i kolejek, a przy tym poznać naprawdę unikalne atrakcje, jak prawdziwy wygasły wulkan, ręcznie wykonane roboty – transformersy czy autentyczne wykopaliska paleontologiczne i skamieniałe szkielety pradinozaurów sprzed ponad 250 mln lat. Zobacz, jak wiele familijnych miejscówek oferuje to niewielkie województwo!
Park Nauki i Rozrywki w Krasiejowie
Rodzinnym hitem Opolszczyzny jest na pewno Krasiejów. Będziesz oczarowany pięknym, a przy tym nowoczesnym Parkiem Nauki i Rozrywki w Krasiejowie, gdzie czeka na Ciebie JuraPark powstały w miejscu autentycznych, czynnych wykopalisk paleontologicznych. Znajdziesz tu ponad 250 modeli dinozaurów naturalnej wielkości, ruchome kino z kapsułą czasu, prehistoryczne oceanarium, a ponadto plażę z parkiem rozrywki i wielki plac zabaw. Ale to nadal nie wszystko, bo obok JuraParku zaprasza Park Nauki i Ewolucji Człowieka - niesamowita atrakcja, która przenosi w czasie i pozwala poznać naszych praprzodków. JuraPark w Krasiejowie pozostawia niezatarte wspomnienia!
Park Miniatur Olszowa
Zachwyci cię i zaskoczy także Park Miniatur w Olszowej, ślicznie zaprojektowany wokół malowniczego stawu, z cudną roślinnością. To park miniatur sakralnych, z modelami najpiękniejszych bazylik ze świata, ale też z Opolszczyzny – m.in. Sanktuarium na Górze Św. Anny, katedra w Opolu czy nyska bazylika. W cenie niedrogiego biletu dostępne są też sprytnie wymyślone gry terenowe, labirynt oraz hit dla wszystkich dzieciaków - 100-metrowy park linowy z licznymi przeszkodami i tyrolkami, przeznaczony dla dzieci w wieku 3-13 lat. Na miejscu znajdziesz także dodatkowo płatne atrakcje, w tym sprzęt pływający po stawie oraz salę zabaw pod dachem.
Zoo Opole
Któż nie zna opolskiego ogrodu zoologicznego? Nieduże, ale bardzo gustownie zaprojektowane na zielonej Wyspie Bolko, plasuję w trójce najlepszych ogrodów zoologicznych w Polsce. Dzięki fantastycznej atmosferze opolskiego ZOO, pełnego zieleni i dużych wybiegów dla zwierząt możesz cieszyć się bardziej kameralnym podglądaniem zwierząt, z każdej strony. Tutejsze wybiegi dają fajne możliwości ku temu, zdecydowanie warto też skorzystać z pokazów karmienia, szczególnie uchatek kalifornijskich, jedynych w naszym kraju. Od niedawna do opolskiego ZOO po latach wróciły wielkie dzikie koty - lwy i tygrysy, dumnie prezentujące swe wdzięki na pięknie zaaranżowanych wybiegach. Wszystkie trzy wymienione dotąd obiekty zapewniają pełną infrastrukturę turystyczną - bezpłatne parkingi, toalety i gastronomię. Wracając z ZOO, warto wstąpić na nowy, największy w Opolu plac zabaw. Powstał w parku 800-lecia i oferuje sporo różnorodnych kolorowych atrakcji, jak zjeżdżalnie, urządzenia do wspinaczki, trampoliny czy podwieszane huśtawki. Z racji bliskości ogrodu zoologicznego, niektóre atrakcje mają kształt zwierząt.
Kolejnym niecodziennym miejscem w Opolu, którym dzieci będą zachwycone jest Papugarnia. Wchodzisz tutaj do zupełnie innego świata, barwnych i krzykliwych papug. Możesz tu liczyć na obopólne zainteresowanie, ponieważ to właśnie te egzotyczne i ciekawskie ptaki skupiają swoją uwagę na odwiedzających. Siadają na ramionach, jedzą z ręki, a być może znajdą na tobie genialne miejsce na drzemkę.
Atrakcje pod dachem w Opolu
Kiedy nie dopisze pogoda, a twoje dzieci będzie rozrywała energia, polecam Hoplandię – kolorową salę zabaw w Opolu, gdzie maluchy mają do dyspozycji jeden z największych w Europie dmuchańców, zjeżdżalnie pontonowe, bezpieczne trampoliny, baseny z kulkami i inne sposoby na rozładowanie emocji i świetną zabawę. Jesteście gotowi na kolejną dawkę adrenaliny? Tutaj poleca się Odskocznia - Park Trampolin w Opolu. W tym miejscu nawet starsze dzieci będą usatysfakcjonowane, szalejąc na trampolinach klasycznych, skośnych czy olimpijskich. Cała rodzina może tu powalczyć na arenie dodgeball, w strefie ninja i pod koszem do wsadów. Odważni mogą skoczyć z wieży na dmuchaną poduchę. Doskonałą zabawę pod chmurką zapewni natomiast Park linowy Kanyon, położony w centrum Opola. Oczywiście możesz tu liczyć na różne zmagania sprawnościowe na linach, co dzieci zazwyczaj uwielbiają, ale ponadto mogą się tu wykazać również umiejętnościami logicznymi i strategicznymi. A te na pewno przydadzą się w kolejnym, opolskim obiekcie rodzinnym. To Chata Zagadek czyli bezpieczny escape room, gdzie możesz wybrać jeden z trzech pokoi o różnym poziomie trudności i rozwiązać serię łamigłówek, które doprowadzą cię do klucza. Sprawdź, czy Ci się to uda!
Wyspa Pasieka czyli Muzeum Piosenki i Wieża Piastowska
Wyciszyć się można natomiast w Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu. Choć muzyka wypełza tu z każdego kąta, to słuchawki na uszach sprawiają, że każdy, ten mały i duży, przeżyje tu swoją muzyczno-sentymentalną podróż. A czy wiesz, że Muzeum oferuje specjalne zwiedzanie Edukacyjnego Studia Nagrań? Nie tylko zobaczycie tu, jak wygląda praca w studiu, ale nawet nagracie swoją rodzinną piosenkę! A ledwie kilka kroków stąd wyrasta ku niebu jedna z najpopularniejszych atrakcji Opola - Wieża Piastowska, wysoka na ponad 40 metrów. To jedyna pozostałość gotyckiego zamku. Ciekawe, czy dzieci doliczą się 163. schodów, które trzeba tutaj pokonać, żeby zobaczyć z góry piękną panoramę miasta. Warto przekroczyć jej mury, by zobaczyć unikalną wystawę multimedialną - skarb dzisiejszych czasów, dzięki któremu martwe mury ożywają. Ta niesamowita podróż rozpoczyna się w całkowitej ciemności...
A skoro o ciemności mowa, daj się zaprosić na niespełna godzinną przygodę do zupełnie innego świata, jaki znasz na co dzień. Zastanawiałeś się kiedyś, jak radzą sobie osoby niewidome lub słabowidzące? Niewidzialna Przestrzeń w Opolu pozwoli Ci uchylić rąbka tajemnicy. Przejście tego tajemniczego muzeum pozwoli odczuć na własnej skórze, jak świat odbierają osoby bez użycia oczu. Dosłownie na własnej skórze, a dodatkowo wytężając wszystkie inne zmysły. Nie bój się, będziesz pod opieką fachowych przewodników - niewidzących i niewidzialnych!
Muzeum Wsi Opolskiej
Wyjeżdżamy z centrum Opola, do niedaleko położonego Muzeum Wsi Opolskiej, czyli klimatycznego skansenu. Tutaj, przy urokliwych, drewnianych chatach rosną stare drzewa owocowe pięknie kwitnące wiosną, latem w ogródkach pną się w górę zioła i kwiaty, a w zagrodach mieszkają zwierzęta - kózki i barany. To wszystko tworzy sielankową scenerię, idealną do spacerów i wypoczynku. Warto uwrażliwić dzieci na takie widoki i pokazać im dawną wieś, coraz bardziej odchodzącą w zapomnienie. Tym bardziej, że opolski skansen jest żywy, zobaczycie pokazy w wykonaniu kowala czy garncarza, zajrzycie też do typowego sklepiku z tamtych lat, z tzw. mydłem i powidłem, a dzieci usiądą w ławce szkoły sprzed ponad stu lat. Spokojnie, nauczyciel ma tu zawsze wakacje.
Przyroda w Opolskiem
Pozostańmy na łonie natury i odwiedźmy opolskie parki krajobrazowe. Polecam Wam ścieżki poprowadzone na Górze Św. Anny, można tu spędzić cały piękny dzień pośród przyrody, wędrując lasem i wąwozem, a także odwiedzając Geopark na dawnym wulkanie. Nie każdy wie, ale Góra Św. Anny kilkadziesiąt milionów lat temu właśnie wulkanem była, a jego ślady zobaczyć można tu do dziś. Teren ten ciekawie zagospodarowano, powstały ścieżki, schodki, punkty widokowe i sporo tablic informacyjnych. To bardzo ciekawe miejsce rekreacji rodzinnej z edukacją w tle, dostępne bezpłatnie. Wędrówki piesze na łagodnych trasach oferują też Góry Opawskie w południowej części województwa, warta polecenia jest tutaj nie tylko najwyższa Biskupia Kopa, ale też Gwarkowa Perć na tajemniczym szlaku biegnącym w głębokim wąwozie pogórniczym. A jeśli lubicie jeździć na rowerze, to zachęcam Was do przejażdżki po wale nad starorzeczami Odry w Stobrawskim Parku Krajobrazowym, czy też po pięknych leśnych duktach i ścieżkach Borów Stobrawskich. Bardzo tu malowniczo i zdarzają się niecodzienne gatunki ptaków!
Moszna rodzinna
A czy byłeś już w cudnym pałacu w Mosznej, który wygląda jak bajkowy zamek? Zdecydowanie warto tutaj zajrzeć, wkroczyć do pięknie wyposażonych komnat i pospacerować wiosną po ogromnym parku pełnym kwitnących azalii i rododendronów. Dla dzieci organizuje się tutaj prawdziwie magiczne kolonie i zimowiska Cztery Światy Hugona Yorcka, z dala od smartfonów i telewizora. Czy i tobie ten pałac przypomina Hogwart? W pobliżu pałacu odwiedzić można także niezwykle pomysłową Fabrykę Robotów - jedyną taką atrakcję w regionie, a nawet w Polsce! To swoiste muzeum stalowych rzeźb robotów. Tak, wszystko, co tutaj zobaczysz, to ręczna robota Pana Sebastiana Kucharskiego, który wykonuje swe dzieła głównie ze złomu samochodowego i innych odpadów przeznaczonych do recyklingu. Niektóre rzeźby ruszają się, a te największe mają 3,5 metra wysokości, ważą ponad 800 kg, a ich zbudowanie trwało nawet 700 godzin.
Znasz Gród w Byczynie położony nad malowniczym zalewem Brzózki pod Byczyną? To zrekonstruowany, średniowieczny gród rycerski, w którym zobaczysz mury obronne, dziedziniec, salę tortur, a także podgrodzie z wystawą machin oblężniczych i torem łuczniczym. Miejsce jest bardzo ciekawe, ale przed wizytą warto zadzwonić i dopytać, czy w danym dniu dostępne jest do zwiedzania, bo obiekt można zarezerwować na imprezy.
Wodne atrakcje na Opolszczyźnie
Latem Opolszczyzna zaprasza nad ładnie zagospodarowane jeziora - Turawskie czy Nyskie. Możesz poleżeć i poleniuchować, albo zaznać trochę sportu - wodnego lub rowerowego. Trasy rowerowe prowadzą wokół zbiorników i aż proszą się, by je bliżej poznać. A jeśli mowa o letnim wypoczynku, wymarzonym miejscem jest Zatoka Bajka w Grodźcu niedaleko Krasiejowa. Nad lazurową wodą powstały odpłatne plaże i całodzienny wodny plac zabaw. Jest gdzie zjeść i przenocować, na kampingu czy w luksusowym hotelu.
Wodnych uciech na Opolszczyźnie nie brakuje, kolejna powstała całkiem niedawno, to nowoczesne Wodne oKKo w Kędzierzynie-Koźlu z atrakcyjnymi strefami basenów zewnętrznych oraz wewnętrznych, dzięki którym można z nich korzystać przez cały rok. A jeśli jeszcze mało Ci wody, to polecam spływy kajakowe, organizowane chociażby na Małej Panwi, Budkowiczance czy na Stobrawie. Opolska Przygoda organizuje je w Stobrawskim Parku Krajobrazowym.
Nysa i Paczków z ciekawymi muzeami
Nie można też pominąć na Opolszczyźnie słynnej Twierdzy Nysa, to jeden z najlepiej zachowanych na Śląsku systemów fortyfikacji. "Idź z duchem Bastionu!" - to nowy, fajny sposób na zwiedzanie tego miejsca. Bardzo ciekawy jest również Paczków - historyczne miasto nazywane polskim Carcassonne z racji świetnie zachowanych murów obronnych. Koniecznie zajrzyj tutaj do Metamuzeum Motoryzacji. To wyborne, interaktywne centrum techniki wraz z kolekcją zabytkowych aut. Kusi w Paczkowie również Muzeum Gazownictwa na terenie byłej gazowni, snujące opowieść o eksperymentach człowieka, który od zawsze chciał zapanować nad naturą. I na koniec podsunę ci jeszcze całkowicie niecodzienne atrakcje w Kamieniu Śląskim, które mogą przypaść do gustu Tobie i Twojemu dziecku. To Silesia Ring Tor Wyścigowy oraz Pole Golfowe Karolinka. Na torze twoja pociecha pojeździ z tobą jako pasażer, zaś Golf Park oferuje specjalną naukę golfa dla dzieci.
Czy jeszcze masz wątpliwości by zabrać rodzinę na Opolszczyznę? Nie zabraknie ci tutaj niczego do wspaniałego wypoczynku, a dzieci, starsze i młodsze, będą ci wdzięczne za świetną zabawę i unikalne atrakcje. Nie trzeba ruszać na lotnisko i daleko szukać uciech, znajdziesz je w Opolskiem!
Sprawdź pogodę
Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!