Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne

Opis Beskidu Sądeckiego

Beskid Sądecki to mało zdeptane pasmo górskie w Karpatach Zachodnich, niezbyt popularne wśród turystów, choć to malowniczy zakątek Polski południowej. Beskid Sądecki leży pomiędzy Dunajcem na zachodzie a Dolinami Kamienicy, Mochnaczki, Muszynki i Przełęczą Tylicką (688 m n.p.m.) na wschodzie.Pasma Beskidu Sądeckiego

Do Beskidu Sądeckiego zalicza się cztery pasma górskie - Pasmo Jaworzyny, Pasmo Radziejowej, Góry Leluchowskie oraz Góry Lubowelskie leżące niemal w całości po stronie słowackiej. Przełomowa dolina Popradu dzieli Beskid Sądecki jakby na 2 części - po północno-wschodniej i wschodniej stronie Popradu znajduje się Pasmo Jaworzyny i Góry Leluchowskie, zaś po południowo-zachodniej i zachodniej leżące w granicach Polski Pasmo Radziejowej oraz niemal całkowicie na Słowacji Góry Lubowelskie. Pasma te są zbudowane z fliszu płaszczowiny magurskiej.

Schronisko na Jaworzynie
Schronisko na Jaworzynie

Szczyty w Beskidzie Sądeckim

Najwyższym szczytem Beskidu Sądeckiego jest Radziejowa (1262 m n.p.m.). Leży ona oczywiście w Paśmie Radziejowej, podobnie jak wszystkie pozostałe w regionie szczyty przekraczające 1200 m n.p.m. W Paśmie Jaworzyny tylko Jaworzyna Krynicka (1114 m n.p.m.) i Wielka Bukowa (1104 m n.p.m.) mają wysokość przekraczającą 1100 m n.p.m. Najwyższym szczytem Gór Leluchowskich po polskiej stronie jest Kraczonik (936 m n.p.m.), a Gór Lubowelskich - Eliaszówka (1023 m.n.p.m.) leżąca na granicy polsko-słowackiej. Zarówno przez Radziejową, jak Wielki Rogacz i Jaworzynę Krynicką biegnie czerwony Główny Szlak Beskidzki.

Schroniska w Beskidzie Sądeckim

W tej części Beskidów, mimo, że nie jest to bardzo popularny region turystyczny, powstało kilkanaście schronisk i bacówek. Te najpopularniejsze to: Schronisko na JaworzynieSchronisko na Przehybie, Schronisko Cyrla, Schronisko na Hali ŁabowskiejBacówka Nad Wierchomlą, Bacówka pod Bereśnikiem czy Chata na Magórach.

Widoki z Radziejowej
Muzeum Pttk obok schroniska
Beskid Sądecki


Miejscowości w Beskidzie Sądeckim

Popularne miejscowości leżące na obszarze Beskidu Sądeckiego to: Szczawnica, Krościenko, Muszyna, Muszynka, Krynica Zdrój, Piwniczna Zdrój, Nowy Sącz, Rytro czy Wierchomla. Wiele z nich to uzdrowiska.

Beskid Sądecki Beskid Sądecki Jaworzyna Krynicka Jaworzyna Krynicka Jaworzyna Krynicka szlak do schroniska Kolej na Jaworzynę Krynicką Jaworzyna Krynicka widok z Góry Parkowej Schronisko na Przehybie na przełęczy Rozdziela widok z przełęczy Rozdziela Bazaltowa skała Wysoka, Durbaszka szczyt Radziejowej kościół w Słotwinach cudna cerkiew Szczawnik. cerkiew w Jastrzębiku. cerkiew w Leluchowie. Kamianna

Beskid Sądecki noclegi

Beskid Sądecki to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w Beskidzie Sądeckim. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1138293 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

Pensjonat Skalny

Beskid Sądecki na blogu

Zdjęcie Infografika Narty 2013
Infografika Narty 2013

Sezon narciarski rozpoczął się na dobre, a feriie tuż tuż. Dlatego przygotowaliśmy infografikę przedstawiającą najważniejsze i najatrakcyjniejsze ośrodki narciarskie w Polsce. Znajdziecie tu liczbę i rodzaj wyciągów, długość i stopień trudności tras, informację o naśnieżaniu, oświetleniu oraz inne cenne wskazówki. Grafika informuje, kiedy w jakich województwach trwają ferie. Wszystko po to, aby ułatwić Wam zaplanowanie zimowych wyjazdów rodzinnych.

Wokół turystyki · 2013-01-09 09:48:30

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020