Beskid Sądecki

49°28'33" N
20°48'40" W
Małopolskie
2016-02-24 12:55:53
Beskid Sądecki, Anna Piernikarczyk
Widoki z Radziejowej, DoRi
Schronisko na Jaworzynie, Anna Piernikarczyk
Muzeum Pttk obok schroniska, Anna Piernikarczyk
Beskid Sądecki, Anna Piernikarczyk
Beskid Sądecki, Katarzyna Jamrozik
Beskid Sądecki, Katarzyna Jamrozik
Jaworzyna Krynicka, Anna Piernikarczyk
Jaworzyna Krynicka, Anna Piernikarczyk
Jaworzyna Krynicka szlak do schroniska, Anna Piernikarczyk
Kolej na Jaworzynę Krynicką, Anna Piernikarczyk
Jaworzyna Krynicka, Anna Piernikarczyk
widok z Góry Parkowej, violus
, Katarzyna Jamrozik
, Katarzyna Jamrozik
Schronisko na Przehybie, Katarzyna Jamrozik
Zdjęcia Beskidu Sądeckiego (28)

Beskid Sądecki to mało zdeptane pasmo górskie w Karpatach Zachodnich, niezbyt popularne wśród turystów, choć to malowniczy zakątek Polski południowej. Beskid Sądecki leży pomiędzy Dunajcem na zachodzie a Dolinami Kamienicy, Mochnaczki, Muszynki i Przełęczą Tylicką (688 m n.p.m.) na wschodzie.Pasma Beskidu Sądeckiego

Do Beskidu Sądeckiego zalicza się cztery pasma górskie - Pasmo Jaworzyny, Pasmo Radziejowej, Góry Leluchowskie oraz Góry Lubowelskie leżące niemal w całości po stronie słowackiej. Przełomowa dolina Popradu dzieli Beskid Sądecki jakby na 2 części - po północno-wschodniej i wschodniej stronie Popradu znajduje się Pasmo Jaworzyny i Góry Leluchowskie, zaś po południowo-zachodniej i zachodniej leżące w granicach Polski Pasmo Radziejowej oraz niemal całkowicie na Słowacji Góry Lubowelskie. Pasma te są zbudowane z fliszu płaszczowiny magurskiej.

Szczyty w Beskidzie Sądeckim

Najwyższym szczytem Beskidu Sądeckiego jest Radziejowa (1262 m n.p.m.). Leży ona oczywiście w Paśmie Radziejowej, podobnie jak wszystkie pozostałe w regionie szczyty przekraczające 1200 m n.p.m. W Paśmie Jaworzyny tylko Jaworzyna Krynicka (1114 m n.p.m.) i Wielka Bukowa (1104 m n.p.m.) mają wysokość przekraczającą 1100 m n.p.m. Najwyższym szczytem Gór Leluchowskich po polskiej stronie jest Kraczonik (936 m n.p.m.), a Gór Lubowelskich - Eliaszówka (1023 m.n.p.m.) leżąca na granicy polsko-słowackiej. Zarówno przez Radziejową, jak Wielki Rogacz i Jaworzynę Krynicką biegnie czerwony Główny Szlak Beskidzki.

Schroniska w Beskidzie Sądeckim

W tej części Beskidów, mimo, że nie jest to bardzo popularny region turystyczny, powstało kilkanaście schronisk i bacówek. Te najpopularniejsze to: Schronisko na JaworzynieSchronisko na Przehybie, Schronisko Cyrla, Schronisko na Hali ŁabowskiejBacówka Nad Wierchomlą, Bacówka pod Bereśnikiem czy Chata na Magórach.Miejscowości w Beskidzie Sądeckim

Popularne miejscowości leżące na obszarze Beskidu Sądeckiego to: Szczawnica, Krościenko, Muszyna, Muszynka, Krynica Zdrój, Piwniczna Zdrój, Nowy Sącz, Rytro czy Wierchomla. Wiele z nich to uzdrowiska.

W okolicy zobacz koniecznie

Komentarze

Nie znalazłem żadnych postów w tym temacie. Kliknij tutaj by dodać pierwszy
NewsletterWypisz się z newslettera
Portal pozytywnych podróżników
Copyright 2005-2018
Znajdziesz nas na: