Z Jaworzyny Krynickiej, Anna Piernikarczyk

Beskid Sądecki to mało zdeptane pasmo górskie w Karpatach Zachodnich, niezbyt popularne wśród turystów, choć to malowniczy zakątek Polski południowej. Beskid Sądecki leży pomiędzy Dunajcem na zachodzie a Dolinami Kamienicy, Mochnaczki, Muszynki i Przełęczą Tylicką (688 m n.p.m.) na wschodzie.

Pasma Beskidu Sądeckiego

Do Beskidu Sądeckiego zalicza się cztery pasma górskie - Pasmo Jaworzyny, Pasmo Radziejowej, Góry Leluchowskie oraz Góry Lubowelskie leżące niemal w całości po stronie słowackiej. Przełomowa dolina Popradu dzieli Beskid Sądecki jakby na 2 części - po północno-wschodniej i wschodniej stronie Popradu znajduje się Pasmo Jaworzyny i Góry Leluchowskie, zaś po południowo-zachodniej i zachodniej leżące w granicach Polski Pasmo Radziejowej oraz niemal całkowicie na Słowacji Góry Lubowelskie. Pasma te są zbudowane z fliszu płaszczowiny magurskiej.

Schronisko na Jaworzynie

Szczyty w Beskidzie Sądeckim

Najwyższym szczytem Beskidu Sądeckiego jest Radziejowa (1262 m n.p.m.). Leży ona oczywiście w Paśmie Radziejowej, podobnie jak wszystkie pozostałe w regionie szczyty przekraczające 1200 m n.p.m. W Paśmie Jaworzyny tylko Jaworzyna Krynicka (1114 m n.p.m.) i Wielka Bukowa (1104 m n.p.m.) mają wysokość przekraczającą 1100 m n.p.m. Najwyższym szczytem Gór Leluchowskich po polskiej stronie jest Kraczonik (936 m n.p.m.), a Gór Lubowelskich - Eliaszówka (1023 m.n.p.m.) leżąca na granicy polsko-słowackiej. Zarówno przez Radziejową, jak Wielki Rogacz i Jaworzynę Krynicką biegnie czerwony Główny Szlak Beskidzki.

Schroniska w Beskidzie Sądeckim

W tej części Beskidów, mimo, że nie jest to bardzo popularny region turystyczny, powstało kilkanaście schronisk i bacówek. Te najpopularniejsze to: Schronisko na JaworzynieSchronisko na Przehybie, Schronisko Cyrla, Schronisko na Hali ŁabowskiejBacówka Nad Wierchomlą, Bacówka pod Bereśnikiem czy Chata na Magórach.

Miejscowości w Beskidzie Sądeckim

Popularne miejscowości leżące na obszarze Beskidu Sądeckiego to: Szczawnica, Krościenko, Muszyna, Muszynka, Krynica Zdrój, Piwniczna Zdrój, Nowy Sącz, Rytro czy Wierchomla. Wiele z nich to uzdrowiska.

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

49°28'33" N, 20°48'40" E
Małopolskie
2016-02-24

Wasze wycieczki

Noclegi w okolicy

Pensjonat Skalny
Beskid Sądecki atrakcje

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Newsletter Wypisz się z newslettera
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje
Copyright 2005-2020
Znajdziesz nas na: