Bo Polska zachwyca, a świat też piękny!

Palma de Mallorca. Przewodnik po atrakcjach stolicy hiszpańskiej Majorki

Stolica Majorki nazywa się Palma (Palma de Mallorca), stąd w mieście zobaczysz dużo palm. To efektowne i spore miasto, nazywane jest małą Barceloną. To największe miasto Balearów. Tłoczne, tętniące życiem, ale i miejscami klimatyczne. Łączy bogatą i długą historię z nowoczesnością. Trzeba się tutaj wybrać, zwiedzając Majorkę. Ale naszym zdaniem to nie jest najpiękniejsze miasto, jakie oferuje największa wyspa Hiszpanii. Bardziej urokliwe są Valldemossa, magiczny Fornalutx czy Alcudia.
Zobacz najlepsze atrakcje Majorki!

16 październik 2024 20:10

Kraina wygasłych wulkanów. Atrakcje Światowego Geoparku UNESCO w Górach Kaczawskich

Kraina Wygasłych Wulkanów to niesamowicie unikalny i ciekawy region, stanowiący geologiczny raj o fascynującej przyrodzie i niecodziennych atrakcjach. To jeden z najbardziej zróżnicowanych pod względem geologicznym i tektonicznym obszarów w Polsce. Zobacz "Śląską Fudżijamę", prastare skalne organy niczym gigantyczny wachlarz, unikalne freski świeckie czy największą gotycką wieżę mieszkalną w Polsce!

10 październik 2024 14:41

Valldemossa - piękne miasto na Majorce z Chopinem w tle!

Valldemossa (czyt. Wajdemoza) to piękne i klimatyczne miasteczko leżące w zachodniej części Majorki, hiszpańskiej wyspy. Raptem 17 km od Palmy, stolicy Balearów. Musieliśmy je odwiedzić, bo na każdym wyjeździe za granicą szukamy polskiego wątku. Właśnie tutaj taki odnaleźliśmy, w wątku miłosnym Fryderyka Chopina i francuskiej pisarki George Sand. Już w trakcie dojazdu miejscowość zachwyca, ukazując w pełni swą niesamowitą zabudowę wciśniętą u stóp majestatycznych gór pasma Serra de Tramuntana (Sierra de Tramontana).

09 październik 2024 14:42
Rodzinka tworząca PolskieSzlaki.pl

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki


Cześć, tu Ania i Łukasz Piernikarczyk. Podróże po Polsce są naszą pasją od lat. Szukamy turystycznych atrakcji, tych popularnych i jeszcze nieodkrytych. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielimy na naszym blogu turystycznym. Będzie nam bardzo miło, jeśli staną się dla Ciebie inspiracją!

Blogujemy od 2005 roku, zaczynałam tylko z Łukaszem, jako młode małżeństwo. Dziś to już cała aktywna rodzinka z naszymi trzema córkami - Natalią, Dominiką i najmłodszą Amelką. Pokazujemy im piękną Polskę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja.
Naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 66 000 obserwujących, na Instagramie 32 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało już 19 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - Ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!

Nasze media społecznościowe:

Wieża książęca w Siedlęcinie - sprzątają, ale działają i zapraszają!

Miesiąc temu odwiedziliśmy wieżę w Siedlęcinie. Określa się ją mianem książęca. A to dlatego, że ufundował ją książę Henryk I Jaworski. Pochodzi z XIV wieku i jest największą i najlepiej zachowaną średniowieczną wieżą mieszkalną w Polsce jedną z największych wież tego typu w Europie. Ale ma klimat! Spacerując po wieży, aż mieliśmy ciarki. Uwielbiamy miejsca, gdzie aż tak dosadnie czuć atmosferę minionych wieków.

Kryje kilka kondygnacji, które dostępne są za biletem. Najlepsze czeka na trzeciej kondygnacji. To średniowieczne freski opowiadające legendę sir Lancelota - rycerza okrągłego stołu. Ponad nimi można jeszcze wejść na strych. Chodząc po tej budowli mieliśmy ciarki, a kiedy słyszymy, że i tu woda się wdarła, to tym większe.

I tutaj prośba moi drodzy, nie zapominajcie o tych miejscach. Wiele obiektów turystycznych ucierpiało w tym miesiącu na Dolnym Śląsku i w województwie opolskim. Jak możemy im pomóc? Odwiedzając ich, płacąc za bilety, korzystając z ich oferty i namawiając do wizyty innych. Oczywiście można też dokonywać wpłat. Nie wyobrażam sobie, żeby te regiony miały być uboższe o jakąkolwiek atrakcję, bo to ich siła, piękno i magia. Bądźmy otwarci i współczujący na potrzeby innych!

27 wrzesień 2024 11:39

Wejście na Rysy od słowackiej strony. Najwyższy szczyt w Polsce i polskich Tatrach.

Rysy (2449 m n.p.m.) to najwyższy szczyt w Polsce! Wznosi się w Tatrach Wysokich, na granicy Polski i Słowacji. Masyw Rysów składa się z 3 wierzchołków. Najwyższy wierzchołek leży w całości po stronie słowackiej i wznosi się na wysokość 2501 m n.p.m. (spotyka się też wysokość 2503 m n.p.m.). Po polskiej stronie leży tylko jeden, północny wierzchołek Rysów. Jako najwyższa góra w Polsce, oczywiście stanowi diament w Koronie Gór Polski. Dlatego po niego sięgnęliśmy!

Zdecydowaliśmy się na szlak na Rysy od słowackiej strony, bo jest łatwiejszy od polskiego. Zobaczcie nasze wrażenie z wejścia na Rysy, opis szlaku i liczne informacje praktyczne!

25 wrzesień 2024 13:58

Hotel pod Łodzią – idealne miejsce na wypoczynek i organizację konferencji

Szukasz idealnego miejsca na relaks lub organizację konferencji niedaleko Łodzi? Pofabryczny hotel pod Łodzią to odpowiedź na Twoje potrzeby! Położony w malowniczym otoczeniu, z dala od miejskiego zgiełku, oferuje doskonałe warunki zarówno dla osób szukających spokoju, jak i dla tych, którzy planują spotkania biznesowe.

20 wrzesień 2024 12:51

Zamek w Olsztynie na Jurze. Ruiny średniowiecznej warowni z Basztą Studzienną

Zamek w Olsztynie Jurajskim to ruiny dawnej, średniowiecznej budowli. Wznoszą się na wysokim, wapiennym wzgórzu, pięknie wkomponowane w skalne ostańce. Stąd właśnie wzięła się nazwa Szlaku Orlich Gniazd, głównego szlaku na Jurze. Tutejsze zamki bowiem przysiadły na skałach, niczym orle gniazda.

Zamek w Olsztynie jest jednym z ważniejszych punktów na tej trasie! To gotycka budowla należąca do grupy zamków jaskiniowych. Niezwykle malowniczy pejzaż tworzą resztki budowli wraz z otaczającym, jurajskim krajobrazem. Ta panorama szczególnie chwyta za serce widziana z drona!

19 wrzesień 2024 12:25

Lelów atrakcje. Ohel cadyka, synagoga, ciulim i czulent

Lelów to niewielka miejscowość w województwie śląskim, w północno-wschodniej części Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Leży niedaleko Złotego Potoku, nad rzeką Białką, na skrzyżowaniu tras nr 46 i 794. Dziś Lelów to spokojna, mała miejscowość, a w czasach średniowiecza było to znaczące miasto. Ponadto to jeden z najważniejszych ośrodków chasydzkich w Polsce. Posłuchaj chasydzkich opowieści.

19 wrzesień 2024 10:27

Juromania - święto Jury i Szlaku Orlich Gniazd

Juromania to Święto Jury Krakowsko-Częstochowskiej. To świetna impreza plenerowa, organizowana na Jurze Krakowsko Częstochowskiej. Choć sama impreza nie ma jeszcze długich tradycji, to mówi o długich i dawnych tradycjach na tym terenie. To wspaniała, barwna i rodzinna impreza, która każdego września przyciąga na cudną Wyżynę wielu turystów. W 2023 roku Juromania odbywała się w 47 lokalizacjach, a w 2024 roku w ponad 50 lokalizacjach. Ostatnia Juromania miała miejsce w dniach 13-15 września 2024!

19 wrzesień 2024 09:29
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności.
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Namiot - nieodłączna część każdego biwaku

Planujesz spędzić weekend na biwaku i zastanawiasz się, jakie namiot zapewni Ci wygodną przestrzeń i komfortowy sen w każdych warunkach? Dowiedz się, jakie cechy powinien mieć namiot turystyczny i czym różni się on od namiotu plażowego!

17 wrzesień 2024 08:25

Tragiczna powódź na Dolnym Śląsku i południu Polski. Pomóżmy!

Ledwie wróciliśmy z Wlenia, dopiero, co Wam go pokazywałam, a tu smutna informacja dociera, że i on przegrał walkę z falą powodzi. Smutne to. Kłodzko, Bystrzyca Kłodzka, Legnica, Zamek Sarny, Głogówek, Głuchołazy, Pszczyna i wiele innych miejsc zalała woda, a my tak dobrze znamy i lubimy te miasta.
Przesyłamy moc ciepłych myśli i zachęcamy do pomocy.
Ruszyło wiele zbiórek, np. od Caritas Polska czy fundacja siepomaga pl 
Można przynosić niezbędne przedmioty albo wpłacać pieniądze na konto.
Przykładowa, sprawdzona zbiórka:
Pomóżmy, każdy kiedyś może być w potrzebie. A dobro powraca!
16 wrzesień 2024 09:55

Zamek Wleń. Najstarszy zamek na Śląsku. Dojście i zwiedzanie

Zamek Wleń, nazywany też zamkiem Lenno to ruiny cennej budowli, które wznoszą się na potężnej Górze Zamkowej (383 m n.p.m.), ponad Wleniem. Piastowski zamek uchodzi za najstarszy na Śląsku, a pewnie i w całej Polsce. Do dziś zachował gotycką basztę, udostępnioną dla turystów. Z wieży tej roztacza się wspaniały widok na miasto i Sudety Zachodnie ze Śnieżką.

12 wrzesień 2024 22:17

Stacja Muzeum w Warszawie. Podróż w czasie w świat kolei

Stacja Muzeum w Warszawie to ciekawe muzeum kolejowe, które siedzibę ma w budynku dawnego dworca Warszawa Główna. To obowiązkowy punkt na industrialnej mapie Mazowsza. Tu przeżyjesz podróż w czasie i dzięki ekspozycjom krok po kroku przymierzysz dzieje kolejnictwa w Polsce i na świecie. Zapraszamy na ulicę Towarową 3 w Warszawie, gdzie odkryjesz wiele ciekawostek i wejdziesz do zabytkowych pociągów. Pociągiem retro natomiast przejedziesz się w oddziale placówki, w Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie.

10 wrzesień 2024 21:27

Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie. Wystawy, skansen i przejazd retro pociągiem!

Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie to oddział Stacji Muzeum w Warszawie, które ma siedzibę w dawnym dworcu Warszawa Główna. Sochaczewska kolejka wąskotorowa to jedyna w okolicy kolejka, która przetrwała. Nie tylko nie została rozebrana i nadal kursuje na swej dawnej trasie, ale dodatkowo na swym terenie udostępnia ciekawy skansen z jedynym w Polsce tak bogatym taborem wąskotorowym. Mega ciekawostką jest przejażdżka retro pociągiem.

10 wrzesień 2024 14:25

Krótki przewodnik po Zakopanem

Zakopane, zwane zimową stolicą Polski, przyciąga turystów przez cały rok. Malownicze położenie u stóp Tatr i bogata oferta atrakcji czynią je idealnym miejscem na wypoczynek. Oto krótki przewodnik po najciekawszych miejscach w Zakopanem.

09 wrzesień 2024 14:53
Pokaż kolejne wpisy

Polecamy nasze zestawienia

Co zobaczyć w Europie

Fakt, że uwielbiamy odkrywać atrakcje w Polsce, nie oznacza, że nie podróżujemy również po Europie. Oto nasze najwspanialsze miejsca, które zwiedziliśmy do tej pory.

Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Kutna Hora

(5 głosów: 7)
Czechy
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Malta

(5 głosów: 7)
Malta
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Chester

(5 głosów: 2)
Wielka Brytania
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Ołomuniec

(5 głosów: 1)
Czechy
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Wenecja

(5 głosów: 2)
Włochy
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Gozo

(5 głosów: 2)
Malta
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Kreta

(5 głosów: 1)
Grecja
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Istria

(5 głosów: 1)
Chorwacja
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Snowdon

Wielka Brytania

Ciekawe miejsca w Polsce

Odkąd pamiętamy, podróżujemy, szukając ciekawych miejsc w Polsce. Odwiedziliśmy już wszystkie województwa. Nieobce są nam zamki i pałace, doliny i góry, wsie czy miasta. Przedeptaliśmy niemal każdy park narodowy czy turystyczny region w kraju. Uwielbiamy zamki i skanseny, ruiny i zadbane zabytki. Nasze dziewczyny ciągną nas do parków rozrywki, więc i te nie mają przed nami tajemnic. Jesteśmy bardzo ciekawi niemal każdej polskiej atrakcji. Czy to słynnego hitu czy nieodkrytej jeszcze perełki.

Wakacje w Polsce

Uwielbiamy odwiedzać regiony Polski, osiąść w nich na dłużej i czerpać z niego ile się da, odwiedzając przeróżne jego atrakcje. Tak robimy w każde wakacje. Jesteśmy przekonani, że w każdym zakątku Polski coś warto zobaczyć. Dotąd nigdy się nie zawiedliśmy. Bardzo lubimy również wyjazdy weekendowe czy jednodniowe. Choćby szybki wypad za miasto czy na szlak może przynieść wiele estetycznych, wręcz duchowych wrażeń. O tych możesz przeczytać na naszym blogu podróżniczym.

Najciekawsze regiony dla nas?

Pochodzimy ze Śląska, więc z racji bliskości naszą ulubioną krainą jest Jura Krakowsko Częstochowska, gdzie perłą jest Ojcowski Park Narodowy, ale i na terenie województwa śląskiego znaleźć można sporo ciekawostek - skałek, zamków czy jaskiń. Wiemy też, co warto odwiedzić w górach, np. Beskidach. Uwielbiamy również Dolny Śląsk z widokowymi Karkonoszami czy Górami Stołowymi. Zauroczyła nas również malownicza Dolina Baryczy. Małopolska również nas woła, bo któż by się oparł pięknym Tatrom, Pieninom. A i miasta tu cudowne - Kraków, Lanckorona, Szczawnica...

Przed laty zwiedziliśmy Podlasie ze wspaniałymi cerkwiami i uroczymi zabytkami innych kultur. Od kilku lat odkrywamy wspaniałe widoki Mazurskich Wielkich Jezior. Morze Bałtyckie ze wspaniałymi plażami i gwarnymi lub zacisznymi kurortami również nie jest nam obce. Jak widać niemal każde miejsce w Polsce może być dla nas niezwykle klimatyczne o każdej porze roku.

Zaplanuj z nami ciekawy wyjazd

Oddajemy Tobie nasz blog turystyczny, w którym przez wiele lat gromadzimy ciekawostki o najpiękniejszych miejscach w Polsce. Opisaliśmy już tysiące atrakcji turystycznych, bo podróżowanie po Polsce może być inspirujące i ubogacające. Może i Ty odkryjesz, że takie wypady pozwalają przyjemnie oderwać się od szarej rzeczywistości. Pomysłów na wycieczkę znajdziesz u nas mnóstwo, chętnie Cię zainspirujemy.

Youtube

Zobacz nasze filmy i subskrybuj kanał!

Czasem ruchomy obraz mówi więcej niż tekst czy zdjęcia. Dlatego tworzymy filmy podróżnicze, w których zobaczysz jak Polska może być piękna. Zapraszamy!

Obserwuj na Instagramie