Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne

Rzeźby Gwarka w Tarnowskich Górach

Rzeźby Gwarka w Tarnowskich Górach
50°26'39" N, 18°51'32" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne
  • poniedziałek: Czynne całą dobę
  • wtorek: Czynne całą dobę
  • środa: Czynne całą dobę
  • czwartek: Czynne całą dobę
  • piątek: Czynne całą dobę
  • sobota: Czynne całą dobę
  • niedziela: Czynne całą dobę

Rzeźby Gwarka to nowa tradycja w Tarnowskich Górach, pierwszy Gwarek stanął przy ulicy Krakowskiej, czyli przy deptaku miasta, u zbiegu z ulicą Tylną. Rzeźba została odsłonięta we wrześniu 2013 roku, podczas Gwarków - corocznego wielkiego święta Tarnowskich Gór. Drugi stanął we wrześniu 2014 roku przed Przystankiem Europa - nowym dworcem autobusowym przy ul. Piłsudkiego. Trzeci już Gwarek stanął we wrześniu 2015 roku na Rynku - głównym placu miasta. I tak co roku ma stawać kolejny Gwarek w mieście. W 2016 roku nieco inna rzeźba Gwarka stanęła na rondzie na Kaczyńcu.Gwarek jako drogowskaz

Pierwsze trzy rzeźby gwarków projektował Norbert Jastalski, czwarta rzeźba stanowi odlew Alojzego Niedbały. Gwarkowie mają przypominać mieszkańcom i turystom o górniczym rodowodzie miasta. Ale to nie jedyna rola Gwarków - są one również drogowskazami dla odwiedzających Tarnowskie Góry, gdyż wskazują główny plac czyli Rynek, przy okazji jeden z najpiękniejszych na całym Górnym Śląsku.

Gwarek na deptaku w Tarnowskich Górach
Gwarek na deptaku w Tarnowskich Górach


Gwarek czyli Górnik

Pomniki Gwarka w Tarnowskich Górach nie są duże, mają około 1,6 m wysokości. Gwarkowie są ukazani przy szychcie czyli przy pracy. W ręce trzymają lampkę górniczą. Ponad głową umieszczona jest belka, na której widać napis Rynek. Słowo gwarek zaś oznacza po prostu górnika.

Jak zapewnia Burmistrz Tarnowskich Gór, Gwarków ma w Tarnowskich Górach przybywać, tak więc staną się charakterystyczną atrakcją miasta, słynącą w Polsce, podobnie, jak krasnale we Wrocławiu.

Nowy tegoroczny Gwarek, już trzeci, stoi na Rynku
Tarnowskie Góry - Krakowska
Rzeźba Gwarka w Tarnowskich Górach

Pomniki Gwarków
ul. Krakowska, ul. Piłsudskiego, Rynek, Tarnowskie GóryDeptak - Tarnowskie Góry Gwarek przed Dworcem

Tarnowskie Góry noclegi

Tarnowskie Góry to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1133671 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2013-09-17 na

Coraz więcej miast polskich,wzorem Wrocławia,wybiera tą formę uatrakcyjnienia zwiedzania. Uważam,że to wspaniałe łączenie przyjemnego z pożytecznym,zwłaszcza,gdy nie dzieje się przypadkiem,tylko jest ,jak w przypadku Tarnowskich Gór,powiązane z historią i tradycją miejscowości.

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1133671 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2013-09-17 na

Tak, pamiętam Twoje Bachuski z Zielonej Góry, też świetny pomysł :)

Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020