Rzeźby Gwarka w Tarnowskich Górach

Zdjęcia (7)

Rzeźby Gwarka to nowa tradycja w Tarnowskich Górach, pierwszy Gwarek stanął przy ulicy Krakowskiej, czyli przy deptaku miasta, u zbiegu z ulicą Tylną. Rzeźba została odsłonięta we wrześniu 2013 roku, podczas Gwarków - corocznego wielkiego święta Tarnowskich Gór. Drugi stanął we wrześniu 2014 roku przed Przystankiem Europa - nowym dworcem autobusowym przy ul. Piłsudkiego. Trzeci już Gwarek stanął we wrześniu 2015 roku na Rynku - głównym placu miasta. I tak co roku ma stawać kolejny Gwarek w mieście. W 2016 roku nieco inna rzeźba Gwarka stanęła na rondzie na Kaczyńcu.Gwarek jako drogowskaz

Pierwsze trzy rzeźby gwarków projektował Norbert Jastalski, czwarta rzeźba stanowi odlew Alojzego Niedbały. Gwarkowie mają przypominać mieszkańcom i turystom o górniczym rodowodzie miasta. Ale to nie jedyna rola Gwarków - są one również drogowskazami dla odwiedzających Tarnowskie Góry, gdyż wskazują główny plac czyli Rynek, przy okazji jeden z najpiękniejszych na całym Górnym Śląsku.

Gwarek czyli Górnik

Pomniki Gwarka w Tarnowskich Górach nie są duże, mają około 1,6 m wysokości. Gwarkowie są ukazani przy szychcie czyli przy pracy. W ręce trzymają lampkę górniczą. Ponad głową umieszczona jest belka, na której widać napis Rynek. Słowo gwarek zaś oznacza po prostu górnika.Jak zapewnia Burmistrz Tarnowskich Gór, Gwarków ma w Tarnowskich Górach przybywać, tak więc staną się charakterystyczną atrakcją miasta, słynącą w Polsce, podobnie, jak krasnale we Wrocławiu.

Pomniki Gwarków
ul. Krakowska, ul. Piłsudskiego, Rynek, Tarnowskie Góry

Zaznacz dom w profilu by obliczyć odległość

Powiązane miejsca

Wasze opinie

Krajtroter ocenił to miejsce 2013-09-17 14:59:21 na

Coraz więcej miast polskich,wzorem Wrocławia,wybiera tą formę uatrakcyjnienia zwiedzania. Uważam,że to wspaniałe łączenie przyjemnego z pożytecznym,zwłaszcza,gdy nie dzieje się przypadkiem,tylko jest ,jak w przypadku Tarnowskich Gór,powiązane z historią i tradycją miejscowości.

Krajtroter ocenił to miejsce 2013-09-17 10:22:18 na

Tak, pamiętam Twoje Bachuski z Zielonej Góry, też świetny pomysł :)

Newsletter Wypisz się z newslettera
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje
Copyright 2005-2019
Znajdziesz nas na: