Rzeźba Gwarka w Tarnowskich Górach, Anna Piernikarczyk

Rzeźby Gwarka to nowa tradycja w Tarnowskich Górach, pierwszy Gwarek stanął przy ulicy Krakowskiej, czyli przy deptaku miasta, u zbiegu z ulicą Tylną. Rzeźba została odsłonięta we wrześniu 2013 roku, podczas Gwarków - corocznego wielkiego święta Tarnowskich Gór. Drugi stanął we wrześniu 2014 roku przed Przystankiem Europa - nowym dworcem autobusowym przy ul. Piłsudkiego. Trzeci już Gwarek stanął we wrześniu 2015 roku na Rynku - głównym placu miasta. I tak co roku ma stawać kolejny Gwarek w mieście. W 2016 roku nieco inna rzeźba Gwarka stanęła na rondzie na Kaczyńcu.Gwarek jako drogowskaz

Pierwsze trzy rzeźby gwarków projektował Norbert Jastalski, czwarta rzeźba stanowi odlew Alojzego Niedbały. Gwarkowie mają przypominać mieszkańcom i turystom o górniczym rodowodzie miasta. Ale to nie jedyna rola Gwarków - są one również drogowskazami dla odwiedzających Tarnowskie Góry, gdyż wskazują główny plac czyli Rynek, przy okazji jeden z najpiękniejszych na całym Górnym Śląsku.

Gwarek na deptaku w Tarnowskich Górach

Gwarek czyli Górnik

Pomniki Gwarka w Tarnowskich Górach nie są duże, mają około 1,6 m wysokości. Gwarkowie są ukazani przy szychcie czyli przy pracy. W ręce trzymają lampkę górniczą. Ponad głową umieszczona jest belka, na której widać napis Rynek. Słowo gwarek zaś oznacza po prostu górnika.

Jak zapewnia Burmistrz Tarnowskich Gór, Gwarków ma w Tarnowskich Górach przybywać, tak więc staną się charakterystyczną atrakcją miasta, słynącą w Polsce, podobnie, jak krasnale we Wrocławiu.

Pomniki Gwarków
ul. Krakowska, ul. Piłsudskiego, Rynek, Tarnowskie Góry

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

50°26'39" N, 18°51'32" E
Śląskie
2017-03-01
2020-02-01 02:01

Rzeźby Gwarka w Tarnowskich Górach na blogu

Zdjęcie Gwarkowie na ulicach Tarnowskich Gór
Gwarkowie na ulicach Tarnowskich Gór
Czy wiesz kto to jest Gwarek? Tak dawniej określano górników, kiedy jeszcze górnictwo cynku i ołowiu z domieszką srebra kwitło w Tarnowskich Górach. Wtedy Gwarkowie byli widoczni na ulicach... i teraz wracamy do tej tradycji. Od 2013 roku bowiem na ulicach miasta stawać będą Gwarkowie, tym razem jako pomniki. Pierwszy stanął na deptaku we wrześniu 2013 roku podczas Gwarków - wielkiej …
Atrakcje · 2014-10-27 09:38:01
Zdjęcie Gwarek w Tarnowskich Górach
Gwarek w Tarnowskich Górach
Od niedawna w Tarnowskich Górach podziwiać można rzeźbę Gwarka - dawnego Górnika, który nie tylko przypomina o górniczej przeszłości miasta, ale jest też drogowskazem wskazującym Rynek. Polecam artykuł o Tarnogórskim Gwarku i do zobaczenia go na żywo :) …
Atrakcje · 2013-09-17 10:26:50

Wasze opinie

Krajtroter ocenił to miejsce 2013-09-17 na

Coraz więcej miast polskich,wzorem Wrocławia,wybiera tą formę uatrakcyjnienia zwiedzania. Uważam,że to wspaniałe łączenie przyjemnego z pożytecznym,zwłaszcza,gdy nie dzieje się przypadkiem,tylko jest ,jak w przypadku Tarnowskich Gór,powiązane z historią i tradycją miejscowości.

Krajtroter ocenił to miejsce 2013-09-17 na

Tak, pamiętam Twoje Bachuski z Zielonej Góry, też świetny pomysł :)