Rzeźby Gwarka w Tarnowskich Górach

Zdjęcia (7)

Rzeźby Gwarka to nowa tradycja w Tarnowskich Górach, pierwszy Gwarek stanął przy ulicy Krakowskiej, czyli przy deptaku miasta, u zbiegu z ulicą Tylną. Rzeźba została odsłonięta we wrześniu 2013 roku, podczas Gwarków - corocznego wielkiego święta Tarnowskich Gór. Drugi stanął we wrześniu 2014 roku przed Przystankiem Europa - nowym dworcem autobusowym przy ul. Piłsudkiego. Trzeci już Gwarek stanął we wrześniu 2015 roku na Rynku - głównym placu miasta. I tak co roku ma stawać kolejny Gwarek w mieście. W 2016 roku nieco inna rzeźba Gwarka stanęła na rondzie na Kaczyńcu.Gwarek jako drogowskaz

Pierwsze trzy rzeźby gwarków projektował Norbert Jastalski, czwarta rzeźba stanowi odlew Alojzego Niedbały. Gwarkowie mają przypominać mieszkańcom i turystom o górniczym rodowodzie miasta. Ale to nie jedyna rola Gwarków - są one również drogowskazami dla odwiedzających Tarnowskie Góry, gdyż wskazują główny plac czyli Rynek, przy okazji jeden z najpiękniejszych na całym Górnym Śląsku.

Gwarek czyli Górnik

Pomniki Gwarka w Tarnowskich Górach nie są duże, mają około 1,6 m wysokości. Gwarkowie są ukazani przy szychcie czyli przy pracy. W ręce trzymają lampkę górniczą. Ponad głową umieszczona jest belka, na której widać napis Rynek. Słowo gwarek zaś oznacza po prostu górnika.Jak zapewnia Burmistrz Tarnowskich Gór, Gwarków ma w Tarnowskich Górach przybywać, tak więc staną się charakterystyczną atrakcją miasta, słynącą w Polsce, podobnie, jak krasnale we Wrocławiu.

Pomniki Gwarków
ul. Krakowska, ul. Piłsudskiego, Rynek, Tarnowskie Góry

Zaznacz dom w profilu by obliczyć odległość

Powiązane miejsca

Komentarze

2017-03-01 13:54:29

Bachusiki faktycznie się przyjęły i nadają niepowtarzalny charakter miastu, przypominając o jego winiarskich tradycjach. Z drobnego projektu, który nie miał zbyt wielu zwolenników Bachusiki urosły do rangi jednego z głównych produktów turystycznych miasta. Podczas mojej zeszłorocznej wizyty w Zielonej Górze, gdy byłam w Centrum Informacji Turystycznej o bachusikowe gadżety pytał nie jeden turysta. Spacer ich szlakiem to świetny sposób na zwiedzenie miasta. Pomysł z Gwarkami również bardzo mi się podoba i warto konsekwentnie wcielać go w życie.

2014-10-27 14:29:47

Tak, pamiętam Twoje Bachuski z Zielonej Góry, też świetny pomysł :)

2014-10-27 14:28:31

Coraz więcej miast polskich,wzorem Wrocławia,wybiera tą formę uatrakcyjnienia zwiedzania. Uważam,że to wspaniałe łączenie przyjemnego z pożytecznym,zwłaszcza,gdy nie dzieje się przypadkiem,tylko jest ,jak w przypadku Tarnowskich Gór,powiązane z historią i tradycją miejscowości.

2014-10-27 14:26:03

Cieszę się że przypadł Ci do gustu Danusiu, mi się podoba to, że powstaje seria, a nie coś pojedynczego, a po drugie że to ma swój sens, odzwierciedlenie w historii tego miasta :)

2014-10-27 14:23:11

Fantastyczny pomysł na promocję miasta. Ubolewam,że w moim mieście nic takiego się nie planuje.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Portal pozytywnych podróżników
Copyright 2005-2019
Znajdziesz nas na: