Kompleks Riese

Kompleks Rzeczka Sztolnie Walimskie
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.6

Riese - niemiecki Projekt Olbrzym na Dolnym Śląsku

Poznając historię Dolnego Śląska trudno nie usłyszeć tajemniczego hasła Riese. Ale co się za nim kryje? Projekt Riese czyli po polsku Projekt Olbrzym to kryptonim największego projektu górniczo-budowlanego hitlerowskich Niemiec. Projekt Riese rozpoczął się w Górach Sowich oraz na zamku Książ i pod nim, bowiem projekt dotyczył głównie podziemi. Prace miały miejsce w latach 1943-1945, wejścia wojsk radzieckich zakończyło projekt, który na szczęście nigdy nie został zrealizowany!

Rozpoczęcie projektu Riese związane było z nasilającymi się nalotami bombowymi sił alianckich, dlatego hitlerowcy przenieśli strategiczną produkcję zbrojeniową w bezpieczne Sudety, projekt zakładał utworzenie nowej kwatery głównej Hitlera na zamku Książ oraz potężnych bunkrów i budowli podziemnych drążonych w Górach Sowich. Tunele i bunkry łączono siatką okolicznych dróg i połączeniami kolei wąskotorowej. Do pracy nad projektem zmuszano tysiące więźniów oraz jeńców wojennych, w zorganizowanych obozach pracy.



Riese Zamek Książ
Riese Zamek Książ

Kompleks Riese - zwiedzanie

Zachowane i odnalezione do dziś kompleksy podziemne projektu Riese są odwiedzane przez turystów i amatorów militariów. Spora część podziemnych sztolni jest zamknięta, a wejście do nich grozi wypadkiem. Należy zachować szczególną ostrożność. Chcąc poznać ten niezwykle tajemniczy kawałek historii obecnie polskich ziem, najlepiej odwiedzić jedną z kilku podziemnych tras udostępnionych do zwiedzania. Są to: kompleks Rzeczka czyli Sztolnie Walimskie, kompleks Osówka, kompleks Włodarz oraz od niedawna Zamek Książ

Riese
Riese

Obiekty Riese udostępnione dla turystów

1. Podziemia Zamku Książ 

Prowadzone tu przez hitlerowców prace adaptacyjne zniszczyły niektóre sale zamkowe, ale najpoważniejsze zmiany odbyły się poza bryłą architektoniczną zamku, doprowadzono tu kolejkę wąskotorową, utworzono szereg dużych komór i budowli, które miały być osiągalne wyłącznie drogą podziemną, tunelami samochodowymi i kolejowymi. Pod ziemią stworzono przynajmniej dwa poziomy korytarzy i komór, połączonych z piwnicami zamku. Pierwszy poziom znajduje się 15 m pod ziemią, drugi 53 m pod dziedzińcem.

Riese Zamek Książ
Riese Zamek Książ
Riese Zamek Książ
Riese Zamek Książ

2. Kompleks Rzeczka inaczej Sztolnie Walimskie 

Sztolnie Walimskie w Rzeczce koło Walimia to kompleks złożony z trzech sztolni, do których prowadzą trzy osobne wejścia wykute w skałach wschodniego zbocza wzniesienia Ostra (Spitzenberg), są tu sztolnie z dużymi halami, długość tuneli kompleksu Rzeczka wynosi 500 m, a ponad ziemią zbudowano główną centralę telefoniczną.

Riese Sztolnie Walimskie
Riese Sztolnie Walimskie
Riese Sztolnie Walimskie
Riese Sztolnie Walimskie
Riese Kompleks Rzeczka
Riese Kompleks Rzeczka

3. Kompleks Włodarz

Włodarz to olbrzymi kompleks w masywie góry Włodarz, prowadzą tu trzy wejścia od strony północno-wschodniej i jedno od strony północnej, całość tworzy duża ilość korytarzy przecinających się pod kątem prostym oraz ogromna hala. Prawdopodobnie w nieosiągalnej dziś głębi obiektu zamordowano wiosną 1945 kilka tysięcy więźniów pracujących przy budowie. Około 1/3 kompleksu Włodarz jest zalana wodą, a długość korytarzy to aż 3200 m.



Riese Wlodarz
Riese Wlodarz

4. Kompleks Osówka (Głuszyca-Osówka)

Kompleks Osówka to podziemia, które kryją trzy sztolnie, długość tuneli to 1700 m, dwa obiekty są tu szczególnie interesujące - tzw. kasyno oraz siłownia, oba naziemne.

Obiekty Riese nie udostępnione do zwiedzania

1. Jugowice Górne - Jawornik 

To podziemny kompleks wykuty w masywie Chłopskiej Góry, złożony z siedmiu sztolni, długość poznanych podziemi wynosi 460 m, na powierzchni widać kilkanaście murowanych baraków.

2. Soboń 

Wejścia do podziemnego kompleksu prowadzą z trzech stron góry, trzema sztolniami, ten niewielki obiekt ma w sumie długość 700 m podziemnych korytarzy i kilka budynków naziemnych, w 2010 roku odkryto nowe sztolnie na Soboniu

3. Sokolec - Gontowa

Podziemny kompleks wykuty w masywie góry Gontowa, tworzą go dwa prostopadłe zespoły podziemi, w dużej mierze zawalonych, długość podziemi to 850 m



4. Wielka Sowa

Wiadomo, że i przy tej górze pracowali więźniowie nad Projektem Riese, ale dotąd nie odnaleziono wejść do podziemi

Riese Rzeczka
Riese Rzeczka
Riese
Riese

Informacje praktyczne

Różne godziny zwiedzania dla różnych obiektów
Najlepiej wejść na podane strony oficjalne obiektów

Kompleks Riese
Sztolnie Walimskie
www.sztolnie.pl
Kompleks Włodarz
http://wlodarz.pl/
Kompleks Osówka
www.osowka.pl/
Zamek Książ:
www.ksiaz.walbrzych.pl/turystyka/podziemia

Noclegi w Dolnym Śląsku

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Riese Zamek Książ
Kompleks Rzeczka
Riese
Riese
Riese
Riese
Kompleks Rzeczka
Riese
Riese
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.6 głosów: 93)
Twoja ocena
Avatar użytkownika Remik Remik
Remik Remik
Polecam warto zobaczyć
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk
Koniecznie trzeba zobaczyć przynajmniej jeden z obiektów Projektu Riese
Avatar użytkownika Питер Пл
Питер Пл
Obowiązkowa pozycja na trasie zwiedzania
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024