Bacówka PTTK Na Maciejowej, Roman Świątkowski

Opis Gorców

Gorce to przepiękne pasmo górskie leżące w Beskidach Zachodnich, na obszarze województwa małopolskiego, otoczone miejscowościami: Nowy Targ, Limanowa, Rabka-Zdrój. Gorce graniczą m.in. z Beskidem Wyspowym i Beskidem Sądeckim.Najwyższe szczyty w Gorcach

Najwyższa góra w paśmie Gorców to Turbacz (1310 m n.p.m.). Co charakterystyczne, Turbacz to osobliwy rozróg, z którego odchodzą pozostałe grzbiety Gorców. Kolejne najwyższe szczyty to: Jaworzyna Kamienicka (1288 m n.p.m.), Kiczora (1282 m n.p.m.), Kudłoń (1276 m n.p.m.), Czoło Turbacza (1259 m n.p.m.), Mostownica (1251 m n.p.m.), Gorc Troszacki (1235 m n.p.m.), Gorc (1228 m n.p.m.), Lubań (1225 m n.p.m.).

Gorczański Park Narodowy

Wszystkie wymienione szczyty poza Turbaczem i Lubaniem znajdują się na obszarze Gorczańskiego Parku Narodowego, który obejmuje najcenniejsze przyrodniczo obszary Gorców. Symbolem Parku jest kolorowo ubarwiona salamandra plamista.

Turystyka w Gorcach

Gorce już od XIX wieku są ciekawym obszarem turystycznym, krajtroterów przyciągają tu liczne szlaki turystyczne, schroniska, głównie schronisko na Turbaczu, a przede wszystkim piękne krajobrazy, nieskażona przyroda i cisza, bowiem Gorce nie są tak rozdeptane jak np. Tatry, Pieniny czy Beskid Śląski.

Szlaki turystyczne

W Gorcach poprowadzono kilkanaście szlaków pieszych wiodących na tutejsze szczyty, ale poza nimi na turystów czekają szlaki spacerowe, konne, rowerowe, a nawet ścieżki edukacyjne. Najpopularniejszy jest tutaj czerwony Główny Szlak Beskidzki, który wiedzie m.in. poprzez Lubań, Kiczorę, Turbacz i Maciejową.

Narciarstwo w Gorcach

Gorce to również ciekawy obszar dla miłośników sportów zimowych. Powstało tu wiele tras zjazdowych, a ponadto dostępne są trasy dla narciarstwa biegowego. Najdłuższa nartostrada w Gorcach znajduje się w Porębie Wielkiej.

widok z polany Przysłop

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

49°32'46" N, 20°6'45" E
Małopolskie
2016-02-17
2020-02-03 02:00

Noclegi w okolicy

WySpa Mszanka
Pensjonat Skalny

Gorce na blogu

Zdjęcie Szlaki turystyczne w Gorcach
Szlaki turystyczne w Gorcach
Gorce to piękne, niezdeptane góry, które poszczycić się mogą Gorczańskim Parkiem Narodowym. By łatwiej było Wam zaplanować wycieczkę przygotowaliśmy mapę szlaków turystycznych w Gorcach. Znajdziecie na niej wszystkie szlaki wraz z czasami przejścia oraz różnicami poziomów. Zapraszamy do wędrówek i opisywania ich w naszym portalu! …
Atrakcje · 2014-03-18 10:45:23
Zdjęcie Gorce niedoceniane
Gorce niedoceniane
Dzisiaj, w ten chłodny dzień, gorąco polecamy Gorce - piękne pasmo górskie w województwie małopolskim, z najwyższym Turbaczem sięgającym ponad 1300 m n.p.m. i cenną przyrodą chronioną przez Gorczański Park Narodowy. To kameralne góry, nie tak rozdeptane jak Tatry czy Pieniny, a również oferujące wspaniałe krajobrazy i panoramy! …
Atrakcje · 2014-01-16 13:45:43

Wasze opinie

Krajtroter ocenił to miejsce 2014-01-18 na

Potwierdzam! Gorce są prześliczne! Chcę tam wrócić jeszcze w tym roku.