Gorce

Gorce

(4.9 głosów: 54)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Gorce to przepiękne pasmo górskie leżące w Beskidach Zachodnich, na obszarze województwa małopolskiego, otoczone miejscowościami: Nowy Targ, Limanowa, Rabka-Zdrój. Gorce graniczą m.in. z Beskidem Wyspowym i Beskidem Sądeckim. To magiczne góry, jeszcze nie zadeptane, ale oferujące bardzo ciekawe miejsca, zaciszne i przepiękne. Gorce
Gorce

Wieże widokowe w Gorcach

Sporą atrakcją w Gorcach stały się w ostatnim czasie wieże widokowe, które stanęły w 2015 roku na nieco mniej popularnych szczytach, oferując wspaniałe, szerokie panoramy na same Gorce, Pieniny, Beskid Sądecki, a nawet Tatry. Trzy z nich stanęły na gorczańskich szczytach - Gorcu (1228 m n.p.m.), Magurkach (1108 m n.p.m.) i Lubaniu (1225 m n.p.m.), ostatnia wznosi się na Koziarzu (943 m n.p.m.), który już przynależy do Beskidu Sądeckiego.

Wieża na Magurkach
Wieża na Magurkach
Widok z Magurek
Widok z Magurek

Najwyższe szczyty w Gorcach

Najwyższa góra w paśmie Gorców to Turbacz (1310 m n.p.m.). Co charakterystyczne, Turbacz to osobliwy rozróg, z którego odchodzą pozostałe grzbiety Gorców. Kolejne najwyższe szczyty to: Jaworzyna Kamienicka (1288 m n.p.m.), Kiczora (1282 m n.p.m.), Kudłoń (1276 m n.p.m.), Czoło Turbacza (1259 m n.p.m.), Mostownica (1251 m n.p.m.), Gorc Troszacki (1235 m n.p.m.), Gorc (1228 m n.p.m.), Lubań (1225 m n.p.m.).Gorczański Park Narodowy

Wszystkie wymienione szczyty poza Turbaczem i Lubaniem znajdują się na obszarze Gorczańskiego Parku Narodowego, który obejmuje najcenniejsze przyrodniczo obszary Gorców. Symbolem Parku jest kolorowo ubarwiona salamandra plamista.

Gorczański Park Narodowy
Gorczański Park Narodowy

Turystyka w Gorcach

Gorce już od XIX wieku są ciekawym obszarem turystycznym, krajtroterów przyciągają tu liczne szlaki turystyczne, schroniska, głównie schronisko na Turbaczu, a przede wszystkim piękne krajobrazy, nieskażona przyroda i cisza, bowiem Gorce nie są tak rozdeptane jak np. Tatry, Pieniny czy Beskid Śląski. Można tu wędrować godzinami i nie spotkać praktycznie żadnych turystów.Szlak na Magurki
Szlak na Magurki

Szlaki turystyczne

W Gorcach poprowadzono kilkanaście szlaków pieszych wiodących na tutejsze szczyty, ale poza nimi na turystów czekają szlaki spacerowe, konne, rowerowe, a nawet ścieżki edukacyjne. Najpopularniejszy jest tutaj czerwony Główny Szlak Beskidzki, który wiedzie m.in. poprzez Lubań, Kiczorę, Turbacz i Maciejową

MaciejowaGorce
MaciejowaGorce

Polecam też ścieżkę edukacyjną Dolina Potoku Jaszcze, prowadzącą z Osiedla Jaszcze w Ochotnicy Górnej na Magurki (1108 m n.p.m.) z wieżą widokową, poprzez miejsce tragedii Liberatora - amerykańskiego bombowca w 1944 roku. To fajna, przyjemna trasa, stosunkowo łatwa, dla rodzin z dziećmi. Z Magurek można wrócić lub zrobić pętelkę, która liczy około 10 km. Trasa nie jest dostępna dla wózków, ale już kilkuletnie dzieci powinny sobie z nią poradzić 🙂

Nasza relacja z tej pętelki

Osiedle Jaszcze
Osiedle Jaszcze

Narciarstwo w Gorcach

Gorce to również ciekawy obszar dla miłośników sportów zimowych. Powstało tu wiele tras zjazdowych, a ponadto dostępne są trasy dla narciarstwa biegowego. Najdłuższa nartostrada w Gorcach znajduje się w Porębie Wielkiej.

Mapa Gorców z zaznaczonymi atrakcjami

Poniżej znajdziesz mapę z zaznaczonymi atrakcjami, które możesz zobaczyć i zwiedzić w Gorcach. Im większa i ciemniejsza jest pinezka, tym ważniejsza to atrakcja. Po kliknięciu w pinezkę pojawi się nazwa i zdjęcie atrakcji wraz z linkiem do jej szczegółów.

Gorce noclegi

Gorce to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w Gorcach. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Gorce
Gorce
W Gorcach
Gorce
Maciejowa bacówka
Magurki wieża widokowa
Magurki w Gorcach
Gorce
Gorce
Szlak Kultury Wołoskiej w Gorcach
Gorce
Liberator w Gorcach
Gorce, violus
Gorce
Gorce
Maciejowa
Gorce
Maciejowa
Maciejowa
Maciejowa
Maciejowa
W drodze na Maciejową
Gorce
Gorce
Zejście z Maciejowej
Osiedle Jaszcze
Gorce
Gorce
Gorce zimą, violus
Hala nad Rabką i widoczny szczyt Luboń Wlk., Roman Świątkowski
Szałasowy Ołtarz, Roman Świątkowski
schronisko PTTK Turbacz, Roman Świątkowski
Szczyt Turbacza, Roman Świątkowski
schronisko PTTK Stare Wierchy, Roman Świątkowski
widoki ze zbocza Maciejowej szlak czarny na Beskid Wyspowy, Roman Świątkowski
Gorce, Roman Świątkowski
Lubań, Roman Świątkowski
Bacówka na Maciejowej, Maciej A
Gorce, Adam Prończuk
49°32'46N, 20°6'45E
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

mirosław
Wybierając się w gorce należy wziąść, pod uwagę lokalizację schronisk i bacówek,a także trasę naszego marszu.
Anna Piernikarczyk
Gorce będą dla Ciebie idealne, jeśli nie lubisz komercyjnych gór, to idealne miejsce na rodzinne spacery, zaciszne, gdzie trzeba wziąć ze sobą wałówkę, bo miejscami nawet nie ma gdzie wydać kasy 😉 Super miejscówka, której jeszcze czas tak nie dotknął, azyl dla lubiących przyrodę i ciszę!
DoRi

Potwierdzam! Gorce są prześliczne! Chcę tam wrócić jeszcze w tym roku.

Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021