Gorce to przepiękne pasmo górskie leżące w Beskidach Zachodnich, na obszarze województwa małopolskiego, otoczone miejscowościami: Nowy Targ, Limanowa, Rabka-Zdrój. Gorce graniczą m.in. z Beskidem Wyspowym i Beskidem Sądeckim. To magiczne góry, jeszcze nie zadeptane, ale oferujące ciekawe miejsca.
Sporą atrakcją w Gorcach stały się w ostatnim czasie wieże widokowe, które stanęły w 2015 roku na nieco mniej popularnych szczytach, oferując wspaniałe, szerokie panoramy na same Gorce, Pieniny, Beskid Sądecki, a nawet Tatry. Trzy z nich stanęły na gorczańskich szczytach - Gorcu (1228 m n.p.m.), Magurkach (1108 m n.p.m.) i Lubaniu (1225 m n.p.m.), ostatnia wznosi się na Koziarzu (943 m n.p.m.), który już przynależy do Beskidu Sądeckiego.
Najwyższa góra w paśmie Gorców to Turbacz (1310 m n.p.m.). Co charakterystyczne, Turbacz to osobliwy rozróg, z którego odchodzą pozostałe grzbiety Gorców. Kolejne najwyższe szczyty to: Jaworzyna Kamienicka (1288 m n.p.m.), Kiczora (1282 m n.p.m.), Kudłoń (1276 m n.p.m.), Czoło Turbacza (1259 m n.p.m.), Mostownica (1251 m n.p.m.), Gorc Troszacki (1235 m n.p.m.), Gorc (1228 m n.p.m.), Lubań (1225 m n.p.m.).
Wszystkie wymienione szczyty poza Turbaczem i Lubaniem znajdują się na obszarze Gorczańskiego Parku Narodowego, który obejmuje najcenniejsze przyrodniczo obszary Gorców. Symbolem Parku jest kolorowo ubarwiona salamandra plamista.
Gorce już od XIX wieku są ciekawym obszarem turystycznym, krajtroterów przyciągają tu liczne szlaki turystyczne, schroniska, głównie schronisko na Turbaczu, a przede wszystkim piękne krajobrazy, nieskażona przyroda i cisza, bowiem Gorce nie są tak rozdeptane jak np. Tatry, Pieniny czy Beskid Śląski.
W Gorcach poprowadzono kilkanaście szlaków pieszych wiodących na tutejsze szczyty, ale poza nimi na turystów czekają szlaki spacerowe, konne, rowerowe, a nawet ścieżki edukacyjne. Najpopularniejszy jest tutaj czerwony Główny Szlak Beskidzki, który wiedzie m.in. poprzez Lubań, Kiczorę, Turbacz i Maciejową.
Polecam też ścieżkę edukacyjną Dolina Potoku Jaszcze, prowadzącą z Osiedla Jaszcze w Ochotnicy Górnej na Magurki (1108 m n.p.m.) z wieżą widokową, poprzez miejsce tragedii Liberatora - amerykańskiego bombowca w 1944 roku. To fajna, przyjemna trasa, stosunkowo łatwa, dla rodzin z dziećmi. Z Magurek można wrócić lub zrobić pętelkę, która liczy około 10 km. Trasa nie jest dostępna dla wózków, ale już kilkuletnie dzieci powinny sobie z nią poradzić 🙂
Gorce to również ciekawy obszar dla miłośników sportów zimowych. Powstało tu wiele tras zjazdowych, a ponadto dostępne są trasy dla narciarstwa biegowego. Najdłuższa nartostrada w Gorcach znajduje się w Porębie Wielkiej.
Gorce to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w Gorcach. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Potwierdzam! Gorce są prześliczne! Chcę tam wrócić jeszcze w tym roku.