Schronisko na Turbaczu. Nocleg i jadło z widokiem na Tatry

Aktualizacja: 2024-02-13
Schronisko na Turbaczu
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.5

Schronisko PTTK znajduje się nie na samym szczycie, a w pobliżu Turbacza. Najwyższego szczytu Gorców. Zwykle jest tu sporo turystów, bo Turbacz to szczyt Korony Gór Polski, jest więc łakomym kąskiem dla górołazów. A ponadto oferuje przepiękną panoramę z widokiem na Tatry. Dla takich chwil warto żyć i wędrować po górach!

Schronisko stoi na skraju polany Wolnica, wchodzącej w skład Hali Długiej. Jest to wysokość 1283 m n.p.m.

Widoki spod schroniska
Widoki spod schroniska

Szlaki do schroniska na Turbaczu

Pod schroniskiem znajduje się węzeł szlaków turystycznych prowadzących do Rabki-Zdroju, Nowego Targu, Łopusznej i w kierunku Krościenka. Biegnie tędy czerwony Główny Szlak Beskidzki. Lokalizacja schroniska w sercu Gorców sprawia, że obiekt ten odwiedzają rzesze turystów uprawiających turystykę pieszą, konną, rowerową, a w zimie narciarską.

Szlak na Turbacz
Szlak na Turbacz

Historia schroniska

Pierwsze schronisko na Turbaczu powstało w 1925 roku, za sprawą Oddziału Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego „Gorce” z Nowego Targu. Stanęło na polanie Wisielakówka i służyło turystom do 1933. W listopadzie bowiem zostało podpalone, prawdopodobnie przez kłusowników.

Kolejne schronisko na krańcu Hali Długiej, w obecnym miejscu zaczęło powstawać w lipcu 1934 roku. Niestety nie przetrwało wojny i spłonęło w listopadzie 1943 roku. Nowe schronisko wzniesiono w latach 50. XX wieku. Budowę rozpoczęto w 1953 roku. Jedno ze skrzydeł powstało z wykorzystaniem ocalałej części przedwojennego obiektu. Oficjalnie obiekt został otwarty dla turystów 21 sierpnia 1958 roku. Nosi imię poety, piewcy Gorców, Władysława Orkana.

Zobacz nasz tekst Góry w Polsce. Najpiękniejsze szczyty

Widoki z Turbacza
Widoki z Turbacza

Oferta schroniska

Schronisko na Turbaczu oferuje 110 miejsc noclegowych w pokojach 2-3-4 i wieloosobowych. Ponadto dostępny jest tutaj trzypokojowy apartament z kuchnią, łazienką i salonem. Jadalnia pomieści 60 osób, a obiekt posiada kuchnię i oferuje pełne wyżywienie. Dodatkowo działa świetlica, suszarnia, narciarnia, umywalnie, prysznice oraz urządzenia sanitarne. W budynku mieści się też stacja ratunkowa Grupy Podhalańskiej GOPR.

Deser gorczański w schronisku
Deser gorczański w schronisku

Informacje praktyczne

Schronisko PTTK na Turbaczu
ul. Kowaniec 1, Nowy Targ
www.turbacz.net

Noclegi w Gorcach

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!

Widoki spod schroniska
(4.5 głosów: 55)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.5 głosów: 55)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika Ms. Gospo
Ms. Gospo
Piękne widoki, ciekawe schronisko.
Avatar użytkownika OTTO
OTTO
Duże i ładne, ale ceny z kosmosu.
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024