Zbójnicki Szlak

Anna Piernikarczyk
Zbójnicki Szlak
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.4

Karpaty usiane są pięknymi miejscowościami, które słyną z tajemniczych legend, baśni i opowieści o zbójnikach, zamieszkujących od wieków te rejony i prowadzących wolne i niezależne życie, często w opozycji do ówczesnej władzy. Fenomen zbójnictwa nie bez przyczyny zrodził się w górach - ostoi wolności i patriotyzmu. Im wyżej, tym mniejsza niewola od ludzi, a większe misterium piękna, respekt dla natury, a przy tym umiłowanie sztuki i ukojenie dla duszy.

Szlak Zbójników Karpackich to interesujący, historyczno - kulturowy szlak dziedzictwa Karpat, tematyczna trasa dotykająca twórczości ludowej i sztuki tradycyjnej. Wiedzie wśród domów i pracowni rodzimych artystów, dając możliwość obcowania z twórcami i ich dziełami. Jest to tak zwana turystyka kulturowa.

Zbójnicki Szlak
Zbójnicki Szlak

Szlak prowadzi głównie przez Żywiecczyznę, bo to właśnie Żywiecczyzna, a nie Podhale, jak się popularnie sądzi, jest kolebką zbójnictwa. To właśnie na Podbeskidziu rozkwitło zbójnictwo typowo antyszlacheckie, patriotyczne, namnożone tak licznie, że potrzebne były nieraz wyprawy wojskowe przeciwko zbójnikom. Ale i Tatry są ważnym ośrodkiem zbójnictwa, a miejscem szczególnym na Szlaku jest słynny zakopiański cmentarz na Pęksowym Brzyzku.

Szlak Zbójnicki to szlak etniczny, pokazujący tradycję, kulturę i sposób życia dawnych mieszkańców regionu i różnych grup etnicznych, odwiedzając szlak poznasz np. język łemkowski, a nawet język zbójników karpackich, którzy porozumiewali się w swoisty sposób.

Na szlaku poznasz historię słynnych karpackich zbójników, min. popularnego Janosika, który, mimo zbójeckiej natury był pozytywnym bohaterem - inteligentnym, odważnym i sprytnym. Obok Janosika wymienić można Zbójnika Jerzego Fiedor zwanego Proćpokiem czy okrutnego Zbójnika Martyna Portasz. Szlak Zbójnicki prowadzi przez wiele punktów na mapie Beskidów, Tatr i Orawy.

Obiekty na Szlaku na Żywiecczyźnie

- Żywiec: Zamek w Izbą Zbójnickich Tortur, plac Targowica, Góra Grojec, Izba Regionalna Jacentego Ignatowicza w dworku Kępińskich
- Babia Góra
- Rycerka Górna: Hala Śrubita
- Jeleśnia: Stara Karczma
- Koszarawa: Zbójnicka Kapliczka, ul. Zbójnicka
- Góra Romanka - dawny zbójecki tanecznik
- Sopotnia Wielka: zbójnickie sosny
- Zbójnickie Doliny nad Złatną
- Zawoja: Zbójnicka Kapliczka w Zawoi Policznym i Stara Plebania przy kościele w Zawoi
- Milówka: Stara Chałupa
- Łodygowice: dawny kasztel
- Rychwałd: Sanktuarium Maryjne
- Węgierska Górka: Aleja Zbójników
- Cięcina Górna: 3,5-metrowa rzeźba beskidzkiego zbójnika
- Kamesznica: Góra Fiedorowa Janoska
- Rajcza: Żywiecki Park Krajobrazowy
- Szczyt Muńcuł
- Łękawica: Izba Regionalna Józefa Hulki
- Cisiec: Prywatne Muzeum Jana Talika
- Radziechowy: Kapliczka na Radziechowskim Dziale na Horolnej
- Szczyt Rachowiec
- Szczyt Wielka Racza
- Boraczy Wierch: jaskinia Proćpokowa Dziura

Informacje praktyczne

  • poniedziałek: 09:00–17:00
  • wtorek: 09:00–17:00
  • środa: 09:00–17:00
  • czwartek: 09:00–17:00
  • piątek: 09:00–17:00
  • sobota: 09:00–13:00
  • niedziela: Zamknięte

Noclegi w Kamesznicy

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Co zobaczyć w okolicy?

Jeśli już zwiedziłeś tę atrakcję, warto wybrać się również do kilku innych ciekawych miejsc w pobliżu. W promieniu 30 kilometrów znajdziesz wiele interesujących zakątków, które mogą urozmaicić Twój pobyt w tej części Polski.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!

(4.4 głosów: 10)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie