49°41'17" N, 19°11'59" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne
  • poniedziałek: 09:00–17:00
  • wtorek: 09:00–17:00
  • środa: 09:00–17:00
  • czwartek: 09:00–17:00
  • piątek: 09:00–17:00
  • sobota: 09:00–13:00
  • niedziela: Zamknięte

Karpaty usiane są pięknymi miejscowościami, które słyną z tajemniczych legend, baśni i opowieści o zbójnikach, zamieszkujących od wieków te rejony i prowadzących wolne i niezależne życie, często w opozycji do ówczesnej władzy. Fenomen zbójnictwa nie bez przyczyny zrodził się w górach - ostoi wolności i patriotyzmu. Im wyżej, tym mniejsza niewola od ludzi, a większe misterium piękna, respekt dla natury, a przy tym umiłowanie sztuki i ukojenie dla duszy.Szlak Zbójników Karpackich to interesujący, historyczno - kulturowy szlak dziedzictwa Karpat, tematyczna trasa dotykająca twórczości ludowej i sztuki tradycyjnej. Wiedzie wśród domów i pracowni rodzimych artystów, dając możliwość obcowania z twórcami i ich dziełami. Jest to tak zwana turystyka kulturowa.

Zbójnicki Szlak
Zbójnicki Szlak

Szlak prowadzi głównie przez Żywiecczyznę, bo to właśnie Żywiecczyzna, a nie Podhale, jak się popularnie sądzi, jest kolebką zbójnictwa. To właśnie na Podbeskidziu rozkwitło zbójnictwo typowo antyszlacheckie, patriotyczne, namnożone tak licznie, że potrzebne były nieraz wyprawy wojskowe przeciwko zbójnikom. Ale i Tatry są ważnym ośrodkiem zbójnictwa, a miejscem szczególnym na Szlaku jest słynny zakopiański cmentarz na Pęksowym Brzyzku.

Szlak Zbójnicki to szlak etniczny, pokazujący tradycję, kulturę i sposób życia dawnych mieszkańców regionu i różnych grup etnicznych, odwiedzając szlak poznasz np. język łemkowski, a nawet język zbójników karpackich, którzy porozumiewali się w swoisty sposób.Na szlaku poznasz historię słynnych karpackich zbójników, min. popularnego Janosika, który, mimo zbójeckiej natury był pozytywnym bohaterem - inteligentnym, odważnym i sprytnym. Obok Janosika wymienić można Zbójnika Jerzego Fiedor zwanego Proćpokiem czy okrutnego Zbójnika Martyna Portasz. Szlak Zbójnicki prowadzi przez wiele punktów na mapie Beskidów, Tatr i Orawy.

Obiekty na Szlaku na Żywiecczyźnie

- Żywiec: Zamek w Izbą Zbójnickich Tortur, plac Targowica, Góra Grojec, Izba Regionalna Jacentego Ignatowicza w dworku Kępińskich
- Babia Góra
- Rycerka Górna: Hala Śrubita
- Jeleśnia: Stara Karczma
- Koszarawa: Zbójnicka Kapliczka, ul. Zbójnicka
- Góra Romanka - dawny zbójecki tanecznik
- Sopotnia Wielka: zbójnickie sosny
- Zbójnickie Doliny nad Złatną
- Zawoja: Zbójnicka Kapliczka w Zawoi Policznym i Stara Plebania przy kościele w Zawoi
- Milówka: Stara Chałupa
- Łodygowice: dawny kasztel
- Rychwałd: Sanktuarium Maryjne
- Węgierska Górka: Aleja Zbójników
- Cięcina Górna: 3,5-metrowa rzeźba beskidzkiego zbójnika
- Kamesznica: Góra Fiedorowa Janoska
- Rajcza: Żywiecki Park Krajobrazowy
- Szczyt Muńcuł
- Łękawica: Izba Regionalna Józefa Hulki
- Cisiec: Prywatne Muzeum Jana Talika
- Radziechowy: Kapliczka na Radziechowskim Dziale na Horolnej
- Szczyt Rachowiec
- Szczyt Wielka Racza
- Boraczy Wierch: jaskinia Proćpokowa DziuraWęgierska Górka noclegi

Węgierska Górka to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1147199 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021