Karpaty usiane są pięknymi miejscowościami, które słyną z tajemniczych legend, baśni i opowieści o zbójnikach, zamieszkujących od wieków te rejony i prowadzących wolne i niezależne życie, często w opozycji do ówczesnej władzy. Fenomen zbójnictwa nie bez przyczyny zrodził się w górach - ostoi wolności i patriotyzmu. Im wyżej, tym mniejsza niewola od ludzi, a większe misterium piękna, respekt dla natury, a przy tym umiłowanie sztuki i ukojenie dla duszy.
Szlak Zbójników Karpackich to interesujący, historyczno - kulturowy szlak dziedzictwa Karpat, tematyczna trasa dotykająca twórczości ludowej i sztuki tradycyjnej. Wiedzie wśród domów i pracowni rodzimych artystów, dając możliwość obcowania z twórcami i ich dziełami. Jest to tak zwana turystyka kulturowa.

Szlak prowadzi głównie przez Żywiecczyznę, bo to właśnie Żywiecczyzna, a nie Podhale, jak się popularnie sądzi, jest kolebką zbójnictwa. To właśnie na Podbeskidziu rozkwitło zbójnictwo typowo antyszlacheckie, patriotyczne, namnożone tak licznie, że potrzebne były nieraz wyprawy wojskowe przeciwko zbójnikom. Ale i Tatry są ważnym ośrodkiem zbójnictwa, a miejscem szczególnym na Szlaku jest słynny zakopiański cmentarz na Pęksowym Brzyzku.
Szlak Zbójnicki to szlak etniczny, pokazujący tradycję, kulturę i sposób życia dawnych mieszkańców regionu i różnych grup etnicznych, odwiedzając szlak poznasz np. język łemkowski, a nawet język zbójników karpackich, którzy porozumiewali się w swoisty sposób.
Na szlaku poznasz historię słynnych karpackich zbójników, min. popularnego Janosika, który, mimo zbójeckiej natury był pozytywnym bohaterem - inteligentnym, odważnym i sprytnym. Obok Janosika wymienić można Zbójnika Jerzego Fiedor zwanego Proćpokiem czy okrutnego Zbójnika Martyna Portasz. Szlak Zbójnicki prowadzi przez wiele punktów na mapie Beskidów, Tatr i Orawy.
Obiekty na Szlaku na Żywiecczyźnie
- Żywiec: Zamek w Izbą Zbójnickich Tortur, plac Targowica, Góra Grojec, Izba Regionalna Jacentego Ignatowicza w dworku Kępińskich
- Babia Góra
- Rycerka Górna: Hala Śrubita
- Jeleśnia: Stara Karczma
- Koszarawa: Zbójnicka Kapliczka, ul. Zbójnicka
- Góra Romanka - dawny zbójecki tanecznik
- Sopotnia Wielka: zbójnickie sosny
- Zbójnickie Doliny nad Złatną
- Zawoja: Zbójnicka Kapliczka w Zawoi Policznym i Stara Plebania przy kościele w Zawoi
- Milówka: Stara Chałupa
- Łodygowice: dawny kasztel
- Rychwałd: Sanktuarium Maryjne
- Węgierska Górka: Aleja Zbójników
- Cięcina Górna: 3,5-metrowa rzeźba beskidzkiego zbójnika
- Kamesznica: Góra Fiedorowa Janoska
- Rajcza: Żywiecki Park Krajobrazowy
- Szczyt Muńcuł
- Łękawica: Izba Regionalna Józefa Hulki
- Cisiec: Prywatne Muzeum Jana Talika
- Radziechowy: Kapliczka na Radziechowskim Dziale na Horolnej
- Szczyt Rachowiec
- Szczyt Wielka Racza
- Boraczy Wierch: jaskinia Proćpokowa Dziura
Godziny otwarcia i informacje praktyczne
- poniedziałek: 09:00–17:00
- wtorek: 09:00–17:00
- środa: 09:00–17:00
- czwartek: 09:00–17:00
- piątek: 09:00–17:00
- sobota: 09:00–13:00
- niedziela: Zamknięte
Żywiec noclegi
Żywiec to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!