Sopotnia Wielka

Zdjęcia Sopotni Wielkiej (6)

Sopotnia Wielka to wieś położona w województwie śląskim, w Beskidzie Żywieckim, na zboczach Pilska, w dolinie rzeki o tej samej nazwie, z najwyższym w Beskidach wodospadem. Blisko stąd do Korbielowa i Jeleśni.Wieś początkowo dość szeroko rozlokowana w dolinie, stopniowo się zwęża i wznosi wzdłuż doliny rzecznej osiągając wysokość około 800 m n.p.m. Stąd prowadzi niebieski szlak na Rysiankę (2h 30 min), Halę Lipowską i Romankę, natomiast w drugą stronę prowadzą szlaki na Halę Miziową i Pilsko.

W Sopotni Wielkiej znajduje się rozlewnia wody mineralnej Wielka Żywiecka z samo wypływającego źródła o nazwie Jan Kazimierz na pamiątkę pobytu w Sopotni polskiego władcy zmierzającego w XVII wieku do Wiednia.Atrakcje w Sopotni Wielkiej

To właśnie tutaj, w Sopotni znajduje się tzw. strefa czarnego nieba, pozbawionego zanieczyszczeń i łuny od świateł, co daje zwłaszcza w okresie nowiu księżyca bajecznie rozgwieżdżone niebo.

Na samym końcu wsi na stromych zboczach znalazła miejsce kolonia domków rekreacyjnych, a w małej górskiej kapliczce (koło ostatniej leśniczówki) odbywają się latem w niedzielę nabożeństwa. Poza tym jest tu kościół Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

A dalej już tylko góry, rzeka, potoki, strumyczki tworzące bajeczne kaskady, progi wodne i studnie oraz lasy pełne jagód, grzybów i dzikich zwierząt. W Sopotni Wielkiej znajduje się najwyższy w Beskidach wodospad o wysokości ponad 10 m, uznany za pomnik przyrody, malowniczo spadający szeroką kaskadą.

Zaznacz dom w profilu by obliczyć odległość

Noclegi w okolicy

Miejscowości w okolicy

Zobacz kolejne

Komentarze

2015-08-01 18:55:17

Jest Stowarzyszenie POLARIS-OPP mające w swojej siedzibie liczne atrakcje astronomiczne m.in. obserwatorium, model w skali 1:1 wnętrza jednego z modułów stacji kosmicznej ISS, dużą makietę H0 miejscowości, samochód badawczy, można wybrać się na obserwacje astronomiczne na łóżkach polowych itp. 

Więcej jest na ich stronie internetowej www.polaris.org.pl

2014-07-01 12:17:20

4 lata temu utopiłem przy wodospadzie okulary słoneczne znalazcę proszę o zwrot, miły wodospadzik.

Zosia:)
2013-04-08 19:45:47

Mam pytanie czy w Sopotni Wielkiej jest planeterium itp . Jak tak to gdzie można na internecie je znależć

 

Newsletter Wypisz się z newslettera
Portal pozytywnych podróżników
Copyright 2005-2019
Znajdziesz nas na: