Wodospad w Sopotni, Anna Piernikarczyk

W Sopotni Wielkiej, leżącej pomiędzy Jeleśnią i Korbielowem, w Beskidzie Żywieckim, tuż przy drodze prowadzącej przez centrum wioski, podziwiać można piękny wodospad, opadający szeroką kaskadą płasko w dół, na potoku o tej samej nazwie co miejscowość - Sopotnia Wielka.Najwyższy beskidzki wodospad

Wodospad w Sopotni Wielkiej to najwyższa kaskada w całych polskich Beskidach. Jej wysokość to około 10 m, przy czym nie spada pionowo w dół, ale jest lekko wysunięta do przodu, niemal pod samym mostem. Na potoku tym istnieją także inne, liczne progi skalne z wodospadami, ale już nie tak wysokie. 

Wodospad w Sopotni Wielkiej

Aby w pełni ocenić walory tego pięknego miejsca, trzeba zejść po głazach do podnóża wodospadu, po kamienistym stoku zbudowanym z piaskowców. Schodząc w dół należy jednak uważać, bowiem u progu wodospadu woda wybiła kocioł eworsyjny o głębokości 5 m, w którym są silne zawirowania wody, co jest śmiertelnie niebezpieczne dla kąpiących się w tym miejscu.

Wodospad w Sopotni Wielkiej

Wodospad w Sopotni Wielkiej stanowi pomnik przyrody, a dodatkowo strome brzegi potoku porasta naturalny grąd.

Wodospad
Szlak czarny, Sopotnia Wielka

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

49°35'5" N, 19°18'5" E
Śląskie
2017-01-09
2020-02-03 02:01

Noclegi w okolicy

Zobacz inne osobliwości przyrodnicze
Podobne atrakcje, które mogą Cię zaciekawić:

Wasze opinie

Krajtroter ocenił to miejsce 2011-06-16 na

Piękny wodospad. Ta prezentacja zachęciła mnie bardzo do odwiedzenia tego miejsca. Pozdrawiam ,Dominika.