Żywiecki Park Krajobrazowy. Worek Raczański z Wielką Raczą i Pilsko
Żywiecki Park Krajobrazowy leżący na południowym krańcu województwa śląskiego to najstarszy w regionie park krajobrazowy, a przy tym bardzo malowniczy i niemal dziewiczy. Miejscami brak w nim zabudowy i oferuje prześliczne pejzaże górskie. Idealne miejsce na wędrówkę i aktywny wypoczynek na łonie natury. Żywiecki Park Krajobrazowy powstał w roku 1986, na obszarze ponad 35 ha. Rozciąga się on wzdłuż granicy polsko-słowackiej, od Zwardonia po Korbielów. Jego północną granicę wyznacza w przybliżeniu trasa Jeleśnia - Żywiec.
Worek Raczański
Żywiecki PK obejmuje dwa piękne pasma górskie - grupę Wielkiej Raczy i grupę Pilska. Grupa Wielkiej Raczy położona na zachodzie nazywana jest Workiem Raczańskim. Ciągnie się od Przełęczy Zwardońskiej po Przełęcz Glinka. Najwyższe szczyty tego pasma to Wielka Racza (1236 m n.p.m.) i Wielka Rycerzowa (1226 m n.p.m.). Koniecznie zajrzyj w te strony, bo są przepiękne. Wiedzie tu czerwony szlak turystyczny. Niebieskim warto też odbić na Przełęcz Przegibek.
Zobacz też nasz trekking na Snowdon - najwyższy szczyt Walii.
Pilsko
Bardziej na wschodzie rozciąga się grupa Pilska, w postaci rozległego gniazda górskiego. Jest ono porozcinane promieniście ułożonymi dolinami. Prócz najwyższego w tym paśmie Pilska (1557 m n.p.m.), warto wspiąć się też na Romankę (1366 m n.p.m.) czy Rysiankę (1322 m n.p.m.). Hala Rysianka słynie z pięknych widoków i dywanu krokusów wiosną.
Wodospad w Sopotni Wielkiej
Prócz malowniczych szczytów w Żywieckim Parku Krajobrazowym, spotkać tu można wijące się potoki, tworzące atrakcyjne progi wodospadowe. Najwyższy próg, aż 10-ciometrowy, znajduje się w Sopotni Wielkiej, na potoku o tej samej nazwie. Równie ciekawe są jeziorka osuwiskowe. Chyba najładniejsze ulokowały się na wypłaszczeniu pomiędzy szczytami: Lipowska (1324 m n.p.m.) i Rysianka.
Kolejną atrakcją Parku są jaskinie, z których największa jest Jaskinia Wickowa w Sopotni Wielkiej. Ma długość 101 m i uznana jest za pomnik przyrody nieożywionej.
Atrakcje w okolicy czyli Babia Góra
W okolicy zdecydowanie warto też odwiedzić Babią Górę. Najwyższy szczyt Beskidu Żywieckiego i całych Beskidów. To dość kapryśny szczyt, z często zmieniającą się pogodą i dość trudnymi szlakami. Widoki jednak, jeśli się pojawią, zapierają dech! Szczególnie o wschodzie słońca.
Informacje praktyczne
Żywiecki Park Krajobrazowy
Cały rok od świtu do zmierzchu
Noclegi w Beskidzie Żywieckim
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Co zobaczyć w okolicy?
Nie musisz się daleko przemieszczać, aby znaleźć kolejne interesujące miejsca. W promieniu 30 kilometrów czeka na Ciebie wiele atrakcji, które z pewnością wzbogacą Twoją podróż o dodatkowe wspomnienia.
- Worek Raczański, odległość: 9.1 km
- Chata na Szańcach w Koniakowie, odległość: 18.2 km
- Barania Góra w Beskidzie Śląskim, odległość: 22.4 km
- Kaskady Rodła, odległość: 23.8 km
- Dolina Białej Wisełki, odległość: 24.8 km
- Jezioro Czerniańskie w Wiśle, odległość: 25 km
- Ławeczka Cieńków, odległość: 25.5 km
- Wodospad w Wiśle, odległość: 26.9 km
- Stożek w Beskidzie Śląskim, odległość: 28.5 km
- Krzakoska Skała z ławeczką w Wiśle, odległość: 29.2 km
Mapa z zaznaczonymi atrakcjami
Sprawdź pogodę
Zobacz prognozę pogody, by celniej zaplanować swą podróż!