49°33'47" N, 19°1'9" E
Śląskie
2017-01-09
2020-02-03 02:00

Opis Kamesznicy

Kamesznica to górska miejscowość leżąca w województwie śląskim, pomiędzy Koniakowem a Milówką. Zabudowania Kamesznicy rozciągają się na południowo-wschodnich zboczach Baraniej Góry, wzdłuż dwóch potoków - Bystrej i Janoski, które w pobliżu kościoła łączą się i płyną dalej na wschód, by po około 2 km wpaść do Soły, już na terenie Milówki.Nazwa osady pochodzi ponoć od "kamieni lśniących", znajdowanych na dnie przepływającego tędy potoku. Pojawiła się ona w dokumentach pisanych w 1626 roku, w wykazie Państwa Żywieckiego. Przez wieki nazwę Kamesznica kojarzono jednak ze zbójnictwem, gdyż stąd właśnie pochodziło wielu beskidzkich rabusiów, m.in. słynny Proćpak.

Kamesznica dwór
Kamesznica dwór

Warto wiedzieć, że przez Kamesznicę przebiega jeden z najstarszych szlaków turystycznych w Polsce - tędy właśnie podążali pierwsi turyści udający się na Baranią Górę i do źródeł Wisły. Dojazd do Kamesznicy zapewniają autobusy PKS, kursujące przede wszystkim z Żywca.

Zabytki w Kamesznicy

Dziś wioska leży nieco na uboczu i rozsiada się malowniczo w górskich dolinach. Warto tu zatrzymać się choćby na chwilę, by obejrzeć bardzo ciekawy zespół zabudowań dworskich. Gdy zjedzie się z głównej drogi prowadzącej do Zwardonia, w pobliżu centrum wsi, po prawej stronie zobaczy się wzgórze porośnięte wspaniałymi drzewami - jest to piękny, stary park dworski. Przy wejściu od strony doliny potoku Bystra ustawiona jest tablica z informacją historyczną oraz plan, wraz z wyznaczoną ścieżką dydaktyczną. Do parku można wejść także od drugiej strony, wspinając się na wzgórze szeroką aleją biegnącą do dworu.

Kościółek w Kamesznicy
Kościółek w Kamesznicy


Dwór w Kamesznicy

Klasycystyczny dwór murowany, o czterospadowym dachu, pochodzi z 1833 r. i został postawiony przez ówczesnych właścicieli wsi, Potockich, na miejscu dawnego dworu Wielopolskich. Obok znajduje się bardzo ładny budyneczek kancelarii, który zwraca uwagę drewnianą wieżą zegarową z dzwonnicą, pokrytą baniastym hełmem gontowym. Na terenie parku tryska źródełko, obramowane kamienną płytą. Wszystkie budynki należą obecnie do leśnictwa i można je obejrzeć jedynie z zewnątrz.

Do woli natomiast można spacerować po wspaniałym parku krajobrazowym, podziwiając niezwykłe okazy drzew, wśród których znajdują się piękne sosny wejmutki czy tuje wschodnie. Najstarsze i największe drzewa oznaczono tabliczkami z opisem.

Kościół w zespole dworskim w kamesznicy
Kościół w zespole dworskim w kamesznicy


Kościół na Grapce

Tuż za parkiem, na wzgórzu, wznosi się nieduży kościółek M.B. Szkaplerznej na Grapce wybudowany w 1851 roku, który pełnił funkcje kaplicy dworskiej. Obecnie kaplica jest w dużej mierze przebudowana, wewnątrz warto zobaczyć jednak barokowy ołtarz Potockich i obraz Matki Boskiej, który znany jest w okolicy jako łaskami słynący. W niedziele w kościółku odprawiana jest popołudniowa msza, a na święto Matki Boskiej Szkaplerznej w pierwszą niedzielę po 16 VII odbywa się tu odpust.

Z fundacją kościółka M.B. Szkaplerznej wiąże się ciekawa, choć smutna historia. Otóż hrabina Teresa Potocka, ówczesna właścicielka Kamesznicy, miała męża, który był szalony. Pewnego razu w ataku furii hrabia gonił swą żonę po całym parku, pragnąc ją zabić i już miał jej zadać śmiertelny cios, gdy ta w porę schowała się za pniem drzewa. Wdzięczna za ocalenie hrabina wzniosła w tym miejscu kaplicę.

Kościół w Kamesznicy Górnej

W centrum wsi stoi duży nowy kościół, a w głębi, w górze doliny Janoski, w Kamesznicy Górnej, znajduje się bardzo ładny drewniany kościółek. Miejscowi górale zbudowali go w latach 80. na miejscu dawnej dzwonnicy. Wewnątrz można zobaczyć wykonane przez górali płaskorzeźby, żyrandole, a w ołtarzu głównym lipową figurę Matki Boskiej z XVIII w. Klucze do kościółka ma pan Władysław Kamiński.

Kamesznica noclegi

Kamesznica to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w Kamesznicy. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1145583 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021