Dwór w Kamesznicy

Kamesznica

(4.3 głosów: 41)

Kamesznica to górska miejscowość leżąca w województwie śląskim, pomiędzy Koniakowem a Milówką. Zabudowania Kamesznicy rozciągają się na południowo-wschodnich zboczach Baraniej Góry, wzdłuż dwóch potoków - Bystrej i Janoski, które w pobliżu kościoła łączą się i płyną dalej na wschód, by po około 2 km wpaść do Soły, już na terenie Milówki.Nazwa osady pochodzi ponoć od "kamieni lśniących", znajdowanych na dnie przepływającego tędy potoku. Pojawiła się ona w dokumentach pisanych w 1626 roku, w wykazie Państwa Żywieckiego. Przez wieki nazwę Kamesznica kojarzono jednak ze zbójnictwem, gdyż stąd właśnie pochodziło wielu beskidzkich rabusiów, m.in. słynny Proćpak.

Kościółek w Kamesznicy
Kościółek w Kamesznicy

Warto wiedzieć, że przez Kamesznicę przebiega jeden z najstarszych szlaków turystycznych w Polsce - tędy właśnie podążali pierwsi turyści udający się na Baranią Górę i do źródeł Wisły. Dojazd do Kamesznicy zapewniają autobusy PKS, kursujące przede wszystkim z Żywca.Zabytki w Kamesznicy

Dziś wioska leży nieco na uboczu i rozsiada się malowniczo w górskich dolinach. Warto tu zatrzymać się choćby na chwilę, by obejrzeć bardzo ciekawy zespół zabudowań dworskich. Gdy zjedzie się z głównej drogi prowadzącej do Zwardonia, w pobliżu centrum wsi, po prawej stronie zobaczy się wzgórze porośnięte wspaniałymi drzewami - jest to piękny, stary park dworski. Przy wejściu od strony doliny potoku Bystra ustawiona jest tablica z informacją historyczną oraz plan, wraz z wyznaczoną ścieżką dydaktyczną. Do parku można wejść także od drugiej strony, wspinając się na wzgórze szeroką aleją biegnącą do dworu.

Kościół w zespole dworskim w kamesznicy
Kościół w zespole dworskim w kamesznicy

Dwór w Kamesznicy

Klasycystyczny dwór murowany, o czterospadowym dachu, pochodzi z 1833 r. i został postawiony przez ówczesnych właścicieli wsi, Potockich, na miejscu dawnego dworu Wielopolskich. Obok znajduje się bardzo ładny budyneczek kancelarii, który zwraca uwagę drewnianą wieżą zegarową z dzwonnicą, pokrytą baniastym hełmem gontowym. Na terenie parku tryska źródełko, obramowane kamienną płytą. Wszystkie budynki należą obecnie do leśnictwa i można je obejrzeć jedynie z zewnątrz.Do woli natomiast można spacerować po wspaniałym parku krajobrazowym, podziwiając niezwykłe okazy drzew, wśród których znajdują się piękne sosny wejmutki czy tuje wschodnie. Najstarsze i największe drzewa oznaczono tabliczkami z opisem.

Kościół na Grapce

Tuż za parkiem, na wzgórzu, wznosi się nieduży kościółek M.B. Szkaplerznej na Grapce wybudowany w 1851 roku, który pełnił funkcje kaplicy dworskiej. Obecnie kaplica jest w dużej mierze przebudowana, wewnątrz warto zobaczyć jednak barokowy ołtarz Potockich i obraz Matki Boskiej, który znany jest w okolicy jako łaskami słynący. W niedziele w kościółku odprawiana jest popołudniowa msza, a na święto Matki Boskiej Szkaplerznej w pierwszą niedzielę po 16 VII odbywa się tu odpust.

Z fundacją kościółka M.B. Szkaplerznej wiąże się ciekawa, choć smutna historia. Otóż hrabina Teresa Potocka, ówczesna właścicielka Kamesznicy, miała męża, który był szalony. Pewnego razu w ataku furii hrabia gonił swą żonę po całym parku, pragnąc ją zabić i już miał jej zadać śmiertelny cios, gdy ta w porę schowała się za pniem drzewa. Wdzięczna za ocalenie hrabina wzniosła w tym miejscu kaplicę.

Kościół w Kamesznicy Górnej

W centrum wsi stoi duży nowy kościół, a w głębi, w górze doliny Janoski, w Kamesznicy Górnej, znajduje się bardzo ładny drewniany kościółek. Miejscowi górale zbudowali go w latach 80. na miejscu dawnej dzwonnicy. Wewnątrz można zobaczyć wykonane przez górali płaskorzeźby, żyrandole, a w ołtarzu głównym lipową figurę Matki Boskiej z XVIII w. Klucze do kościółka ma pan Władysław Kamiński.

Kamesznica noclegi

Kamesznica to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w Kamesznicy. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
49°33'47N, 19°1'9E
09 styczeń 2017
03 luty 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację