Sanktuarium w Rychwałdzie
Sanktuarium w Rychwałdzie koło Żywca to świątynia stojąca u stóp Beskidu Małego, z dala od zgiełku miasta. w otoczeniu ładnych widoków. Skrywa cudowny obraz Matki Bożej Rychwałdzkiej - Pani Ziemi Żywieckiej.
Historia sanktuarium
Historia świątyni w Rychwałdzie koło Żywca sięga XVI wieku. Wtedy to w 1547 roku, biskup krakowski - Erazm Ciołek, wyświęcił tu drewniany kościół ufundowany przez Mikołaja Komorowskiego. Komorowski to był ówczesny właściciel dóbr żywieckich. Jeszcze wcześniej datowane są zapiski o istniejącej tu parafii.
Obraz MB Rychwałdzkiej
Początek kultu Matki Bożej Rychwałdzkiej nazywanej Panią Ziemi Żywieckiej sięga 1644 roku, w którym właścicielka pobliskiego Ślemienia podarowała kościołowi obraz Matki Bożej. W 1678 roku biskup krakowski Mikołaj Oborski ustanowił obraz cudownym i zalecił szerzenie jego kultu. Tak też się stało.
Obecny, murowany kościół wybudowany w stylu barokowym, pochodzi z 1756 roku. W jego ołtarzu głównym umieszczono cudowny obraz, który w roku 1817 został koronowany przez duchowieństwo ziemi żywieckiej. 18 lipca 1965 roku prymas Polski kardynał Stefan Wyszyński oraz arcybiskup krakowski kardynał Karol Wojtyła dokonali aktu koronacji obrazu koronami papieskimi. W 2015 roku, w 50 lecie tego wydarzenie, obraz został odnowiony, a Maryja otrzymała nową sukienkę. Pieniądze na ten cel zebrali wierni, wdzięczni za łaski, jakie otrzymali za sprawą modlitw przed tym obrazem.
Od 1947 roku sanktuarium prowadzone jest przez zakon franciszkanów, którzy wznieśli tu dom rekolekcyjny. Obecnie prowadzone są tutaj nabożeństwa fatimskie.
Informacje praktyczne
Sanktuarium MB Rychwałdzkiej
Klasztor OO. Franciszkanów
ul. Franciszkańska 1, Rychwałd, Gilowice
Noclegi w Rychwałdzie
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Co zobaczyć w okolicy?
Nie musisz się daleko przemieszczać, aby znaleźć kolejne interesujące miejsca. W promieniu 30 kilometrów czeka na Ciebie wiele atrakcji, które z pewnością wzbogacą Twoją podróż o dodatkowe wspomnienia.
- Zamek w Żywcu, odległość: 5.1 km
- Skrzyczne w Beskidzie Śląskim, odległość: 17.3 km
- Barania Góra w Beskidzie Śląskim, odległość: 21 km
- Babia Góra, odległość: 23.2 km
- Błatnia w Beskidzie Śląskim, odległość: 24.1 km
- Zamek w Suchej Beskidzkiej, odległość: 24.5 km
- Dolina Białej Wisełki, odległość: 24.6 km
- Ławeczka Cieńków, odległość: 24.6 km
- Jezioro Czerniańskie w Wiśle, odległość: 26.3 km
- Wodospad w Wiśle, odległość: 27.2 km
Mapa z zaznaczonymi atrakcjami
Sprawdź pogodę
Zobacz prognozę pogody, by celniej zaplanować swą podróż!