Tatry, Anna Piernikarczyk
Morskie Oko w Tatrach, Anna Piernikarczyk
Morskie Oko i Tatry Wysokie, Anna Piernikarczyk
Tatrzański Park Narodowy, Anna Piernikarczyk
Morskie Oko, Anna Piernikarczyk
Tatry Wodogrzmoty Mickiewicza, Anna Piernikarczyk
Tatry Dolina Gąsienicowa, Anna Piernikarczyk
Tatry Czarny Staw Gąsienicowy, Anna Piernikarczyk
Tatry Dolina Kościeliska, Anna Piernikarczyk
Tatry Dolina Kościeliska, Anna Piernikarczyk
Tatry, Anna Piernikarczyk
Tatry, Anna Piernikarczyk
Tatry, Anna Piernikarczyk
pstryk, Maciej A
Tatry, Anna Piernikarczyk
Tatry, Anna Piernikarczyk
Zdjęcia Tatr (43)

Tatry to najwyższy masyw górski w Karpatach Zachodnich, na granicy Polski i Słowacji. Są to jedyne góry w naszym kraju o charakterze alpejskim, o widokach zapierających dech w piersiach. Każdy, kto raz ujrzy te góry, będzie chciał powracać tu bez końca.Tatry Zachodnie

W granicach Polski wyróżnia się Tatry Zachodnie oraz Tatry Wysokie. Tatry Zachodnie są niższe, zbudowane z wapieni przepuszczających wodę, dlatego zachodzą tu procesy krasowe i masywy kryją liczne jaskinie, np. Jaskinię Mroźną udostępnioną dla turystów, Jaskinię Mylną czy Jaskinię Naciekową. Atutem tej części Tatr są piękne rozległe doliny, m.in. Dolina Kościeliska i Dolina Chochołowska, które mogą zwiedzać mniej wprawni turyści i dzieci, podziwiając przy okazji piękno i majestat Tatr.

Tatry Wysokie

Tatry Wysokie to zupełnie inna bajka, zbudowane są ze skał krystalicznych, dzięki czemu woda utrzymuje się na powierzchni, dlatego spotykamy tu piękne i malownicze jeziora, m.in. Morskie Oko, Czarny Staw pod Rysami czy Wielki Staw w Dolinie Pięciu Stawów Polskich. Tatrzańskie stawy bardzo licznie przyciagają turystów, gdyż z otaczającymi je turniami tworzą niezwykle malownicze pejzaże. Najchętniej odwiedzane jest Morskie Oko, gdyż to niemal jedyna okazja, by bez wspinaczki oglądać wspaniałą panoramę Tatr Wysokich z tak bliska.

Równie piękne są tatrzańskie wodospady - ciąg kaskad tworzących słynne Wodogrzmoty Mickiewicza w Dolinie Roztoki oraz najwyższy wodospad w Polsce - Siklawa, na pograniczu Doliny Roztoki i Doliny Pięciu Stawów Polskich.Układ roślinności w Tatrach

Tatry zróżnicowane są także pod względem flory i fauny. Występuje tu piętrowy układ roślinności, tzn. od lasów mieszanych u podnóża poprzez iglaste, kosodrzewiny, hale po nagie skały szczytów. W zależności od wystętującej roślinności, spotykamy w Tatrach różnorodne zwierzęta, np. niedźwiedzie, rysie czy sarny w niższych partiach, natomiast wyżej przebywają kozice i świstaki, ponad turniami natomiast zobaczyć można orły.

Szczyty w Tatrach

Najwyższy szczyt polskich Tatr to Rysy wnoszące się na wysokość 2499 m n.p.m. i górujące ponad Morskim Okiem, spod którego właśnie atakuje się szczyt, choć można też od strony słowackiej zdobyć Rysy.

Ale nieco niższe tatrzańskie szczyty nie są wcale mniej popularne - osławiona i niebezpieczna dla amatorów Orla Perć to najtrudniejszy w Tatrach czerwony szlak prowadzący przez 2-tysięczniki będące wyzwaniem dla wielu turystów. Na szlaku tym znajdują się m.in. Przełęcz Zawrat (2159 m n.p.m.), Granaty (2225-2240 m n.p.m.) czy Kozi Wierch (2291 m n.p.m.) - najwyższa góra w całości leżąca w granicach Polski.

Jeden z popularniejszych szczytów w Tatrach to Kasprowy Wierch (1987 m n.p.m.) - góra narciarzy, na którą prowadzi nowoczesna kolej kabinowa wypełniona po brzegi latem i zimą. W pobliżu warto też zdobyć widokową Świnicę.

Niekwestionowanym symbolem Tatr jest Giewont (1895 m n.p.m.) - popularny "Śpiący Rycerz", nazywany tak dlatego, gdyż z oddali kształt szczytu górującego nad Zakopanem przywodzi na myśl właśnie leżącego rycerza.

Bardzo ciekawe są także tatrzańskie doliny, idealne na romantyczne spacery. Ładniejsze z nich to: Dolina Rybiego Potoku, Dolina Roztoki i wspomniana już Dolina Kościeliska.

Schroniska w Tatrach

Na licznych tatrzańskich szlakach natrafimy na schroniska, w których można przenocować, albo przynajmniej wypić herbatkę czy coś przekąsić. Najbardziej znanymi schroniskami w Tatrach są: "Murowaniec" na Hali Gąsienicowej, Schronisko nad Morskim Okiem albo "Ornak" na Małej Polance Ornaczańskiej w Dolinie Kościeliskiej. Najwyżej zaś położone jest Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów Polskich.

Tatrzański Park Narodowy

Niecodzienne piękno Tatr wraz z całą przyrodą tu występującą chronione jest poprzez Tatrzański Park Narodowy, do którego wchodząc wykupujemy bilecik. W bardziej dzikich jego fragmentach spotkamy kozice, jelenie, a nawet niedźwiedzie. Turyści w Tatrach chronieni są natomiast przez TOPR czyli Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.

Narcarstwo w Tatrach

Tatry to również wyciągi i trasy narciarskie. Zimą zjeżdża tu wielu amatorów białego szaleństwa, którzy okupują Kasprowy Wierch i inne zagospodarowane pod tym względem szczyty czyli Gubałówkę czy Nosal. Kasprowy Wierch to najwyżej położony ośrodek narciarski w Polsce, prócz kolei kabinowej działają tu wyciągi krzesełkowe, m.in. kolejka Gąsienicowa.

Zdobyte nagrody

Tatry atrakcje

Miejscowości w okolicy

Zobacz kolejne

Noclegi

Czy wiesz, że?

Tatrzańskie naj...
Największe jezioro tatrzańskie to Morskie OKO - 39,4 ha
Najgłębsze to Wielki Staw w Dolinie Pięciu Stawów Polskich - 79 m głębokości
Najwyższy wodospad polskich Tatr to Wielka Siklawa - 70 m wysokości

Ciekawostkę przesłał(a) Danuta

Tatrzańskie naj ...
Najwyższy szczyt Tatr to Gerlach 2655 m npm
Najwyższy szczyt Polskich Tatr to Rysy 2499 m npm
Najwyższy szczyt całkowicie leżący na terenie Polski to Kozi Wierch 2291 m npm

Ciekawostkę przesłał(a) Danuta

W okolicy zobacz koniecznie

Giewont - zdjęcie
Rysy - zdjęcie

Komentarze

2017-08-21 10:59:33

kocham Tatry i jestem co roku, widać bardzo duże zmiany. W tym roku odkryłam aplikację Kasprowy Wierch, w której jest mapa, szlaki na szczyt, dużo zdjęć i ciekawostek. Fajna rzecz, jak ktoś lubi takie nowinki, to w sam raz

2016-08-06 19:23:47

ja bardzo bym chciałam tam pojechać ale to daleko jest o de mnie

2016-08-06 19:08:21

bardzo ładnie tam jest

2016-08-06 18:57:55

bardzo ładnie tam jest

2015-04-14 17:03:47

Ja również jestem za górami w konfrontacji z morzem :)

2015-03-02 14:18:28

Szkoda, że nie można kopiować bo chciałam wykorzystać do prezentacji a tak zejdzie mi 1000 razy dłużej, ale i tak świetna strona ♥ 

Mało jest teraz takich porządnych stron o Tatrach a t bardzo ciekawe miejsca! 

2015-01-12 16:00:05

Nuda nad morzem? Właśnie wręcz przeciwnie i polecam wszystkim przyjazd chcoiazby do Gdańska,tutaj nie sposób sie nudzić,możemy spędzić ten czas bardzo aktywnie.

2015-01-12 00:08:55

Zgadzam się, że nad morzem też można znaleźć wiele atrakcji jeśli się tylko chce ruszyć z jednego miejsca. Myśmy w ostatnich latach zwiedzili nad morzem wiele miejsc atrakcyjnych m.in. Kaszubskie Oko w Gniewinie nad Jeziorem Żarnowieckim, najdłuższą deskę świata, dom do góry nogami, największy fortepian, oraz muzeum sybiraków w Szymbarku oraz wiele innych. Niemniej jednak ja osobiście kocham góry. Ponadto stwierdzam, że wszystkie regiony Polski są piękne i warte zobaczenia.

2015-01-11 19:48:01

 xd

 

 

2013-09-30 14:20:44

Skoro Twoja wnuczka twierdzi, że nad morzem nuda to znaczy, że nie potrafisz ani jej ani sobie odpowiednio zorganizować czasu. Na morzem jest mnóstwo atrackji wystarczy tylko chcieć z nich korzystać. 

 

Góry także są bardzo atrakcyjnym kierunkiem, warto pojechać zarówno w Tatry jak i Bieszczady.

2013-09-30 11:35:20

[cytuj autor='Walkowicz Tadeusz']Witaj Karol, zdecydowanie Cię popieram w kwesti góry czy morze. Ostatnio policzyłem schroniska w górach ~ 110, byłem już w 65 po raz pierwszy, 35 poraz drugi, itd. A nad morzem jak mówi wnuczka Nina nuda..nuda..nuda. [/cytuj]

 

Zgadzam się!

2013-09-30 09:23:29

Witaj Karol, zdecydowanie Cię popieram w kwesti góry czy morze. Ostatnio policzyłem schroniska w górach ~ 110, byłem już w 65 po raz pierwszy, 35 poraz drugi, itd. A nad morzem jak mówi wnuczka Nina nuda..nuda..nuda.

Pozdrawiam Tadek

Tatry alpejski  klimat górski  ,

kto nie byl  w  wysokich Tatrach (  Rysy , Kozi Wierch ) , Swinica , Zawrat itp.)

ten tak naprawde nie byl w górach .

 

Pozdrawiam  Karol 

górol  z zamilowania .

 

witam. wszystkie  gory sa piekne

jedni lubia niskie inni zas wysokie.

dla kazdego cos milego

kocham gory , wole gory w 100% od nygustwa nad morzem.

 

Rysy zdobyte 3 razy od kazdej strony 

 

Karol Barsolis

2012-09-18 22:42:55

Dlatego miałem dylemat czy głosować na Tatry czy na Bieszczady. Jednak dzikość Tatr mnie już dawno urzekła i pomimo tłoku na szlakach jestem nimi dalej zachwycony amoja żona wspomaga mnie w tym zauroczeniu.

2012-09-15 22:26:34

Tatry na pewno są najpopularniejsze no i mają najwyższe szczyty do zdobywania. Choć ja też bardzo lubię Bieszczady - mało ludzi, cicho i spokojnie może nie ma takich wysokich gór, ale i tak jest pięknie.

Połonina Wetlińska

Ostatnio edytowany: 2012-09-15 22:28

2012-09-03 12:59:24

Uwielbiam Tatry, jestem tam minimum raz w roku i pieszo przemierzam szlaki sam lub w grupie.

Ostatnio edytowany: 2012-09-03 13:01

2012-08-21 10:47:28

Ach to ja jednak wolę własnie skały, strzelające wysoko w górę, może dlatego że zalesione Beskidy mam znacznie częściej, a Tatry znacznie rzadziej... Bardzo lubię Tatry, szkoda tylko, że takie tłumy latem, ale mozna się psychicznie do tego przegotować i jakoś to znosić :)

2012-08-21 10:40:07

A ja wolę Pieniny... może dlatego, że w Tatrach byłam tylko raz, a może dlatego, że wolę podziwiać zalesione stoki gór, które w jesienne dni mienią się całą gamą urzekających kolorów...

2012-02-01 08:45:36

Wiadomo, że Tatry to bezdyskusyjna wygrana. Inne też piękne ale nasze Giewonciki itd najłądniejsze

2012-01-04 23:08:02

Cieszę się, że wygrały Tatry. Ja również na nie głosowałem chociaż wybór był bardzo trudny bo każde polskie pasmo górskie ma w sobie coś wyjątkowego. Ja miałem dylemat pomiędzy Tatrami i Bieszczadami. Zdecydowałem się na Tatry ze względu na ich dzikość i majestat. Jak się okazuje nie pomyliłem się .

E. Krężel

NewsletterWypisz się z newslettera
Portal pozytywnych podróżników
Copyright 2005-2018
Znajdziesz nas na: