50°0'45" N, 20°59'19" E
Małopolskie
2016-01-23
2020-02-03 02:00

Opis Tarnowa

Tarnów to przepiękne, zabytkowe miasto w województwie małopolskim, leżące pomiędzy Bochnią i Dębicą, nad rzeką Białą i Dunajcem, pomiędzy autostradą A4 i drogą nr 94. Tarnów to polski biegun ciepła, warto więc tu przyjechać by zaznać pięknej pogody i pooglądać cudne, zadbane budowle architektoniczne, dzięki którym miasto nazywane jest "Perłą Renesansu"! Nie sposób oprzeć się urokowi tarnowskiej starówki!Historia Tarnowa

Tarnów poszczycić się może wielowiekową historią sięgającą początków czasów piastowskich. W IX wieku na Górze św. Marcina powstał gród słowiański otoczony wysokimi wałami, który funkcjonował do początku XI wieku.

Tarnów rynek

Później powstał tu duży murowany zamek stanowiący rodową rezydencję tarnowskich dóbr Leliwitów. Tarnów przez wieki był miastem prywatnym, będąc własnością rodów: Tarnowskich, Ostrogskich, Zasławskich i Sanguszków.

Zabytki w Tarnowie

- Ruiny zamku Tarnowskich z XIV wieku, Góra Św. Marcina - budowla stanęła na szczycie wzgórza, z którego roztacza się wspaniała panorama na całe miasto, ruiny pozostały niewielkie, ale są bardzo rozległe i dają świadectwo o ogromie dawnego zamku. To malowniczy rejon rekreacyny dla turystów i mieszkańców

- Średniowieczny układ urbanistyczny - Tarnów zachował dawny układ przestrzenny z Rynkiem w miejscu centralnym- Kamienice XIX-wieczne - wspaniały Rynek i sąsiednie uliczki kryją śliczne kamienice z kolorowymi ładnie utrzymanymi fasadami

Tarnów

- Ratusz w Tarnowie, Rynek - rensansowy Ratusz to perła wśród polskich obiektów tego typu. Początki tarnowskiego ratusza sięgają połowy XV wieku, kiedy była to najpewniej budowla drewniana, jak cała zabudowa miasta. Strawił ją pożar w 1494 roku. Istnienie obecnego, murowanego Ratusza potwierdza dokument z 1526 roku.

- Katedra Narodzenia NMP w Tarnowie, ul. Kapitulna 2 - monumentalny kościół parafialny górujący ponad Starówką 

Tarnów

- Dom Mikołajowski z 1524 roku, Pl. Katedralny 5 - najstarsza kamienica w Tarnowie, stojąca naprzeciw katedry, w niezwykle urokliwym zaułku

- Mykwa - łaźnia rytualna w stylu mauretańskim z 1904 (pl. Więźniów KL Auschwitz)

- Fragmenty murów miejskich z XIV-XVI wieku

- Baszta "Książęca" z XVI wieku

Tarnów

- Zespół dawnego Klasztoru Bernardynów

- Pałac Sanguszków w Gumniskach

Tarnów

- Muzeum Etnograficzne w Tarnowie, ul. Krakowska

- Brama Seklerska w Tarnowie, ul. Krakowska

Oficjalna strona Tarnowa

Tarnów noclegi

Tarnów to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w Tarnowie. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1122729 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Tarnów na blogu

Zdjęcie Tarnów - perła renesansu
Tarnów - perła renesansu
Pewnie nie każdy wie, że cudny Tarnów to perła polskiego renesansu, Rynek zachwyca budowlami, słynnym Ratuszem z attyką i kamienicami podcieniowymi. Ponad placem wznosi się monumentalna katedra, a w jej cieniu skrywa się najstarsza kamienica w mieście - Dom Mikołajowski! Ponad miastem natomiast góruje wzniesienie z ruinami dawnego zamku Tarnowskich. Polecam gorąco spacer po Tarnowie! …
Atrakcje · 2013-05-27 11:47:04

Wasze opinie

kat. Weekendowy turysta 50 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2018-01-08 na

Komuś tu chyba tarnowianin odbił dziewczynę albo inną krzywdę wyrządził, sądząc po zacietrzewieniu, z jakim deprecjonuje Tarnów, a najzabawniejsze, że wszystkie te osoby (czyli zapewne jedna) wychwalają pod niebiosa Rzeszów. To tak jakby uważać, że Tarnobrzeg > Sandomierz. Rzeszów to spoko miasto i fakt, rozwija się prężnie, ale nie okłamujmy się - gdyby nie oderwanie od Polski Lwowa byłby dziś miastem rangi Kolbuszowej (zabudowa starówki dość podobna). 

 

Co do Tarnowa, to zgoda, że się wyludnia i umiera, a wieczorami w centrum są pustki. Stare miasto małe, ale zadbane, oprowadziłem trochę osób i większość była pozytywnie zaskoczona. Do zwiedzania na jeden dzień, ale na południowym wschodzie (Małopolska + Podkarpacie) miejsce obowiązkowe (obok Sandomierza, Przemyśla, ewentualnie Sącza i Jarosławia, o Krk nie mówię)

Avatar użytkownika
Grzegorz Weekendowy turysta 28 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2017-07-21 na

Nie podoba mi się to miasto powiatowe - Tarnów. Brudne, zaśmiecone i przereklamowane. Dworzec PKP jest ładny a reszta nie przypadła mi do gustu. Jak czytałem w przewodniku tarnowianie migruja za pracą do sąsiednich miast (Kraków, Rzeszów), gdzie łatwiej o pracę. Widac po ludziach, że jest to raczej biedne miasto.

Marcin Weekendowy turysta 53 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2017-07-10 na

Miasto zaniedbane i to bardzo. Niby szczyci się zabytkami - nie ma nic ciekawego w min do zwiedzania

Annna Nowicjusz 3 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2016-08-09 na

Po przeczytaniu innych komentarzy stwierdzam, iż dotycza one połowy miast w Polsce ;) Tarnów w wielu miejscach bardzo ładny tylko trzeba umieć szukać :)

Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020