Śląski Ogród Zoologiczny Park Śląski
Promenada Ziętka 7, Chorzów
tel. 32/ 793-71-66
http://zoo.silesia.pl/

50°16'51" N, 18°59'29" E
Godziny otwarcia
  • poniedziałek: 09:00–16:00
  • wtorek: 09:00–16:00
  • środa: 09:00–16:00
  • czwartek: 09:00–16:00
  • piątek: 09:00–16:00
  • sobota: 09:00–16:00
  • niedziela: 09:00–16:00

W niedługim czasie w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym w Chorzowie po długoletniej przerwie pojawią się znów Pingwiny Humboldta, nazywane pingwinami peruwiańskimi. Mają około 70 cm wysokości i ważą do 6 kg. Co ważne, uważane są za gatunek zagrożony, toteż dobrze się składa, że w chorzowskim zoo już wybudowano im nowy dom z basenami. Wszystko jest już niemal gotowe i wkrótce pingwiny będą mogły tu zamieszkać.

Wejście główne do Śląskiego Ogrodu Zoologicznego w Chorzowie znajduje się od ulicy Katowickiej, przy głównej promenadzie olbrzymiego i słynnego Parku Śląskiego w Chorzowie. Warto zwiedzić chorzowskie zoo, gdyż dostarcza niezapomnianych wrażeń, szczególnie dzieciom, a od kilku lat intensywnie się zmienia i oferuje zwierzętom coraz ciekawsze i bardziej przyjazne wybiegi.Zwierzęta w chorzowskim zoo

W Śląskim Ogrodzie Zoologicznym spotkasz przedstawicieli 300 gatunków zwierząt. Do najciekawszych należą: słonie, żyrafy, antylopy, zebry, pocieszne małpy, tygrysy syberyjskie, lwy i inne "koty". Od niedawna śląskie zoo słynie z dużej liczby gepardów, w 2013 roku było ich aż 5, mają obszerne wybiegi we wschodniej części zoo, koło budynków dyrekcji. W 2015 roku powstał też nowy, piękny dom dla gepardów, a obecnie (przełom 2019/2020) urodziły się tutaj młode. Niedaleko mieszkają kangury oraz emu. Blisko stąd do akwarium, w którym prócz niesamowicie kolorowych rybek zobaczysz olbrzymiego żółwia i potężne sumy.

Zoo w Chorzowie

Przy wybiegu dla słoni rozlewa się Staw Kormoranów z ptactwem różnej maści, a trochę dalej wybiegi niedźwiedzi brunatnych, które zimą udają się na spoczynek i nie można ich wówczas oglądać.

Nowe wybiegi i Pingwinarium

Chorzowski Ogród Zoologiczny z każdym rokiem planuje nowe inwestycje. W ostatnich latach przygotowano nowe pawilony dla żyraf, nowe wspaniałe wybiegi dla tygrysów, gepardów, gibonów, nosorożców i krokodyli z tropikalnym klimatem. Po remoncie jest wybieg dla słoni. Na przełomie 2019 i 2020 powstało pingwinarium dla pingwinów Humboldta, których nie było w zoo przez ostatnie 40 lat! Na wiosnę 2020 roku mają się pojawić na nowym wybiegu, gdzie będzie je można podglądać pod wodą oraz na skalnej plaży. 

panda mała
wybieg dla gibonów
gibon

Wiadomo też już, że wkrótce ruszą prace nad nowym wybiegiem dla irbisów czyli panter śnieżnych i bardzo dobrze, bo teraz te wspaniałe zwierzęta są nie dość wyeksponowane, ale przede wszystkim nie mają odpowiednich warunków bytowych, na jakie zasługują. Wierzę, że nowy wybieg będzie dla nich świetnym miejscem życia, a turyści otrzymają możliwość podziwiania tych niezwykle rzadkich zwierząt, których zobaczenie w naturze pozostaje tylko w sferze marzeń. Nawet na filmach przyrodniczych jest to rzadkość.Dinozaury w chorzowskim Zoo

Unikatem w skali kraju, a nawet Europy jest skalna Kotlina Dinozaurów, gdzie stoją ku uciesze najmłodszych olbrzymie okazy tych kopalnych gadów. To świetne miejsce na sesję zdjęciową, chwilowy odpoczynek czy piknikowy posiłek. Kotlina w 2012 roku została nieco odnowiona.

lew i lwica w chorzowskim zoo

Zoolandia w śląskim Zoo

Dzieciom z pewnością spodoba się też Mini Zoo, gdzie można pogłaskać małego koziołka, owieczkę czy króliczka. Są tu też kuce, papużki, świnki morskie i wietnamskie. Małe zagrody, płotki, milusie zwierzaki czekające na głaskające małe rączki. Tylko tutaj, w żadnym innym miejscu w Zoo, możesz karmić zwierzęta, tylko kupioną karmą. Twojemu dziecku na pewno się tutaj spodoba, tym bardziej, że teraz powstał tu również park linowy i plac zabaw dla dzieci. Zimą Zoolandia nie jest dostępna dla zwiedzających.

Żywa Szopka w Zoo

Od kilku lat na wprost wejścia głównego do chorzowskiego Zoo w okresie Świąt Bożego Narodzenia powstaje żywa Szopka, ze Świętą Rodziną, Królami i zwierzętami. To dodatkowa atrakcja dla dzieci. W tym czasie Zoo można zwiedzać w promocyjnej cenie.

Zoo w Chorzowie

Infrastruktura Śląskiego Ogrodu Zoologicznego

Infrastruktura Zoo jest dobrze rozwinięta, jest gdzie zjeść, załatwić się czy kupić np. baterie no i oczywiście mnóstwo pluszowych małpek, dmuchanych żyrafek itd. Najlepiej w kasie zaopatrzyć się, oprócz biletu w plan ogrodu, wtedy na pewno nie pominiemy żadnej atrakcji. Dodatkowo orientację ułatwiają tablice informacyjne, pojawiły się też liczne, ciekawe tablice edukacyjne.

Przejście przez wszystkie pawilony w Zoo zajmie około 2-3 godzin, ale warto spędzić tu znacznie więcej czasu, obcując ze zwierzętami, których na co dzień nie mamy okazji oglądać na żywo. Śląski Ogród Zoologiczny należy do Europejskiej Organizacji Ogrodów Zoologicznych (EAZA) i jest jednym z największych Zoo w Polsce.

Pingwinarium, autor Śląski Ogród Zoologiczny
surykatka
żyrafy
gepard Irbis dom nosorożców Nowy dom gepardów Małpiarnia w Chorzowie gepard w zoo chorzów nowe tropikalne pomieszczenia Zoo w Chorzowie amadyna zebrowata zoo chorzów zoo w chorzowie ptasznik Zoo w Chorzowie Zoo w Chorzowie
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1115513 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Zobacz inne zoo, akwaria i zwierzyńce
Podobne atrakcje, które mogą Cię zaciekawić:

Wasze opinie

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1115513 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2019-11-26 na
Coraz nowocześniejsze zoo, które intensywnie się rozwija, poprawiając wybiegi na nowocześniejsze i bardziej przyjazne dla zwierząt, świetne miejsce na rodzinną wycieczkę
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 20 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 000 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020