Zamek księcia Henryka
Góra Grodna, Marczyce
tel. 695-558-553
www.zamekksieciahenryka.pl

50°50'7" N, 15°43'24" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne
  • poniedziałek: 10:00–17:00
  • wtorek: 10:00–17:00
  • środa: 10:00–17:00
  • czwartek: 10:00–17:00
  • piątek: 10:00–17:00
  • sobota: 10:00–17:00
  • niedziela: 10:00–17:00

Położenie zamku

Zamek księcia Henryka znajduje się na Górze Grodna w Marczycach koło Staniszowa. Tak dokładniej stoi on na granicy miejscowości Marczyce i Sosnówka, niedaleko Staniszowa, w gminie Podgórzyn, 9 km od Jeleniej Góry, na terenie Wzgórz Łomnickich, których Góra Grodna (506 m n.p.m.) jest najwyższym wzniesieniem. Z pewnością warto wspiąć się na zamek będąc w okolicy, bowiem to cudna miejscówka, ze ślicznym widokiem, a do tego od niedawna zamek jest ładnie wyremontowany i oferuje przyjemny spacerek w lesie, z czystym powietrzem i w bliskości natury!Skąd pomysł na średniowieczny zamek?

Czasem można znaleźć nazwę sztuczna ruina zamku Henryka, bo taki był zamysł właściciela, aby budowla miała formę trwałej ruiny "średniowiecznej" warowni. Taka była po prostu moda w owym czasie, czyli w XIX wieku, w kręgu możnych rodów. Neogotyckie pałace i zameczki powstawały wtedy w wielu majątkach ziemskich, a najlepszymi przykładami są tu pałac w Miechowicach, zamek w Mosznej, pałac w Młoszowej czy pałac w Nakle Śląskim.

Zamek Henryka von Reuss
Zamek Henryka von Reuss

Wspomniane pałace były głównymi siedzibami rodowymi, ale powstawały wtedy również zameczki i pałacyki myśliwskie, niewiele różniące się rolą od dzisiejszych rezydencji letniskowych. Tak majętni okazywali swój status. Zamek księcia Henryka nie tylko służył samemu Henrykowi, ale i turystom, bowiem ponoć już w XIX wieku był odpłatnie udostępniony do zwiedzania.

Historia zamku

Ale kim był ów tajemniczy książę Henryk, który polecił wybudować ten zamek w 1806 roku? To hrabia Heinrich XXXVIII von Reuss - właściciel pobliskiego Staniszowa. Jego zachcianka została ukończona w 1841 roku. To była neogotycka, kompletna budowla, z witrażami i zadaszeniem, wzorowana na średniowiecznych warowniach. Wnętrza były wykończone sztukaterią. W sali głównej zamku znajdował się kominek, a dwa największe okna widokowe, znajdujące się na drugiej kondygnacji, dawały cudny widok na Karkonosze - Śnieżne Kotły w Szklarskiej Porębie i Śnieżkę w Karpaczu

Zamek Henryka von Reuss
Zamek Henryka von Reuss
Ruiny Zamku Henryka w Staniszowie


Zwiedzanie zamku

Jeszcze niedawno budowla pozostawała w ruinie, bez zadaszenia i okien, widoczna była neogotycka wieża oraz ściany obwodowe. Po remoncie zamek prezentuje się wyśmienicie i jest udostępniony płatnie do zwiedzania, o stałych porach od maja do października, a poza sezonem po wcześniejszej rezerwacji telefonicznej. Sama budowla, jak i jej okolice bliższe i dalsze są bardzo malownicze. Z zamku roztacza się cudna panorama Zbiornika Sosnówka i Karkonoszy w oddali. U jego stóp ulokował się luksusowy hotel Lake Hill nad Sosnówką.

Szlaki do zamku

Na szczyt Góry Grodnej, a tym samym do zamku Henryka prowadzą dwa znakowane szlaki turystyczne
- szlak żółty - z Sosnówki 40 minut i ze Staniszowa 40 minut - to miły spacerek lekko pod górkę, nie jest zbyt wyczerpujący i można pokonać tą trasę z dziećmi, z malutkim dzieckiem najlepiej w chuście czy nosidle, wózek na dużych kółkach ostatecznie też da radę
- szlak niebieski z Cieplic przez Marczyce, 1,5 h - z Uzdrowiska w Cieplicach można udać się pieszo spokojnym spacerkiem na zamekStaniszów noclegi

Staniszów to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1148112 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021