Zagłosuj na Top Atrakcje 2024! Wybierz hity tego lata!

Pałac w Młoszowej

Pałac Młoszowa
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.1

Ciekawostka okolicy

Niezwykle ciekawy pałac w Młoszowej to unikatowa budowla w Trzebini na Jurze. Budowla powstała w połowie XIX stulecia, na terenie dawnego dworu Młoszowskich, który istniał tu już w XV a może XVI wieku. Z pałacem wiąże się interesująca historia, poza tym to bardzo ładna i efektowna budowla, którą warto zobaczyć, będąc w okolicy!

Historia pałacu

Nie ma pewności, kto jest twórcą pałacu młoszowskiego o cechach starożytnej budowli. Na pewno właścicielem tego majątku na przełomie XVIII i XIX wieku był zamożny krakowski senator Rzeczypospolitej Krakowskiej i prawnika Kajetana Ozdoba - Florkiewicza. Niektórzy to jemu przypisują przebudowę niewielkiego dworku w Młoszowskich, powstała wtedy część nowych zabudowań.

Pałac w Młoszowej
Pałac w Młoszowej

Większość jednak historyków twierdzi, że wielkim budowniczym tajemniczego, wspaniałego pałacu neogotyckiego był dopiero jego syn - Juliusz Florkiewicz, w latach 1847-70. Obaj przyczynili się do rozwoju i rozsławienia tego majątku. Pałac otoczono romantycznym parkiem angielskim ze stawami, licznymi pawilonami ogrodowymi oraz budowlami pseudohistorycznymi.

Kaprys bogacza - legendy o Młoszowej

Wiadomo na pewno, co zarazem jest wielką ciekawostką, że to Juliusz Florkiewicz do całego zdarzenia dorobił ideologię i zmyśloną historię, podsycaną przez ciekawość ludzi. Mianowicie chciał udowodnić współczesnym, że jego dzieło to tylko odbudowa wcześniejszego zamku, zniszczonego przez Szwedów. Stworzył fikcyjny inwentarz oraz legendy, które miałyby jego pomysł poświadczać.

Trzebinia
Trzebinia

Opublikował nawet te legendy drukiem, w 1880 roku w czasopiśmie Wieniec, pod fikcyjnym nazwiskiem Wawrzyńca Dudziewicza. Cykl artykułów mówiących o fikcyjnej historii zamku Florkiewiczów miał dowieść "starożytności" rodu Florkiewiczów i ich młoszowskiej siedziby.

Wówczas panowała moda wśród możnych, aby władać zamkiem o cechach starych budowli, których posiadanie mocno podnosiło status właściciela. W 1862 roku Juliusz Florkiewicz swój nowy "stary" zamek udostępnił dla zwiedzających, przyjmował tu wielu gości, którzy uwielbiali ten zamek i pisali w pamiątkowej księdze zachwyty nad budowlą.

Młoszowa
Trzebinia
Trzebinia Pałac w Młoszowej

Do dziś zachowała się spora część północnej części pałacu, zaś w roku 1898 hrabia Juliusz Potocki - wnuk Kajetana Florkiewicza przebudował południową część pałacu w stylu neorenesansowym.

Pałac w Młoszowej dzisiaj

Potem pałac jeszcze kilkakrotnie był przebudowywany, dlatego dziś nie oddaje całkowitej świetności z tamtego okresu. Natomiast nadal pozostaje niezwykle ciekawym obiektem dla turystów, stojącym na Szlaku Renesansu w Małopolsce. Na teren rezydencji prowadzi brama Św. Floriana, w pobliżu której stoi neogotycki arsenał.

Młoszowa Pałac
Młoszowa Pałac

Charakterystyczny mostek z lwami prowadzi przed front pałacu oraz stojącą obok, klasycystyczną oficynę zegarową. Cały pałac jest budowlą niesymetryczną i niejednorodną, za to piękną i frapującą 🙂 Kryją się tu elementy klasycystyczne, neogotyckie oraz neorenesansowe. Najpiękniejsze fragmenty kompleksu to neogotycka kaplica pałacowa, Bastion Belwederski i Brama Królewska. Pałac i zabudowania otacza wspaniały, zabytkowy park z pagórkami i wąwozami. Tu i ówdzie, wśród starej buczyny odnaleźć można posągi - osób świętych i świeckich, a także postaci fikcyjnych. Wiele z nich wykonał Franciszek Wyspiański - ojciec Stanisława Wyspiańskiego.

Nowy właściciel pałacu

W 2018 roku Pałac w Młoszowej przejęła Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie. Planuje zmodernizować pałac i utworzyć w nim studia podyplomowe, szkolenia, uniwersytet otwarty, ośrodek pracy twórczej, bibliotekę, ale też Muzeum AGH z wystawą kamieni. Park jest dostępny dla mieszkańców i turystów, nadal będą się w nim odbywać imprezy plenerowe, np. musicale czy operetki podczas obchodów Dni Trzebini. W tym celu budowany jest kamienny amfiteatr.

Pałac w Młoszowej
Pałac w Młoszowej

Informacje praktyczne

Pałac w Młoszowej
ul. Florkiewicza 1, Trzebinia
www.facebook.com/pg/palacmloszowa

Noclegi w Jurze Krakowsko Częstochowskiej

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Zobacz prognozę pogody, by celniej zaplanować swą podróż!

(4.1 głosów: 14)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.1 głosów: 14)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika Marek Jarecki
Marek Jarecki
Niedostępny dla turystów. Z za murów mało widać.
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024