Trzebinia. Atrakcje, które warto zwiedzić
Trzebinia to ciekawe miasto z niezwykle atrakcyjną okolicą, leżące w zachodniej części województwa małopolskiego, w powiecie chrzanowskim, w niedalekiej odległości od autostrady A4.
Historia Trzebini
Pierwsze wzmianki o Trzebini pochodzą z XIV wieku, a dokładniej z roku 1319. Od wieków miejscowość znana jest ze swych tradycji górniczych, to właśnie tutaj powstała pierwsza na terenie złóż śląsko – krakowskich sztolnia odwadniająca, umożliwiająca głębsze drążenie chodników górniczych.
Atrakcje w Trzebini
Dziś Trzebinia jest atrakcyjnym turystycznie regionem, o dużych wartościach przyrodniczych, krajobrazowych i rekreacyjnych. Atutem miejscowości są kompleksy leśne, ośrodki nad zalewem Chechło i rzeką Kozi Bród oraz letnie kąpielisko Balaton.
Ponadto warto odwiedzić takie miejsca jak Puszcza Dulowska, rezerwat przyrody „Ostra Góra", Bożniowa Góra, wzgórze Bialny Dół i inne geograficzne osobliwości. Łatwo do nich trafić dzięki pieszym szlakom turystycznym o długości około 40 km i ścieżkom rowerowym, które mają długość ponad 70 km.
Zabytki w Trzebini
Ale Trzebinia i okolice to nie tylko przyroda, również miłośnicy zabytków nie będą zawiedzeni:
- Dwór Zieleniewskich w Trzebini, ul. Piłsudskiego 47 a - początki murowanego pałacu sięgają XIV wieku, obecny wygląd zyskał około XVII wieku, a dopiero w 1920 roku nabyli go w złym stanie Zieleniewscy, którzy przeprowadzili kapitalny remont budynku. Piękny dziś pałac nosi znamiona staropolskich dworów, obecnie mieści się w nim Trzebnickie Centrum Kultury, w którym odbywają się koncerty i wystawy. W dworze Zieleniewskich są też miejsca noclegowe, kawiarnia i restauracja.
- Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Trzebini, ul. B. Głowackiego (32/ 753-54-33) - kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa z II połowy XX wieku słynie z cudownej Figury Matki Bożej Fatimskiej, sprowadzonej z Fatimy w 1962 roku. Przy świątyni znajduje się klasztor Salwatorianów.
- Pałac w Młoszowej, ul. Florkiewicza, Trzebinia - pałac w Młoszowej powstał w 1862 roku za sprawą Juliusza Florkiewicza. Wiąże się z tym ciekawa historia, a mianowicie dobra młoszowskie zakupił już jego ojciec, ale dopiero Juliusz postanowił przebudować stary klasycystyczny dwór. Ciekawostka polega na tym, że chciał przekonać wszystkich, że już wcześniej istniaj tu dawny zamek, zniszczony przez Szwedów, a on jedynie go odbudowuje, na podstawie wymyślonego inwentarza. 11 stycznia 1862 roku poświęcono „odbudowany" zamek i udostępniono go dla zwiedzających. Detale architektury i kamienna tablica upamiętniająca wymyślone przez właściciela wydarzenia miały stać się autentyczną historią nieistniejącego wcześniej zamku. Zbudowany przez niego zamek miał cechy budowli starożytnej i licznie przyciągał gości, którzy zachwycali się budowlą i pozstawiali pamiątkowe wpisy z pobytu. Do dzisiaj niewiele zachowało się elementów z tamtego okresu, jest to neogotycki pałac, wszak nadal niezwykle ciekawy, z przylegającą kaplicą. Otacza go mur z basztą i Bastionem Belwederskim oraz zabytkowy park. Obecnie pałac jest własnością Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Pałac w Młoszowej leży na Szlaku Renesansu w Małopolsce.
Noclegi w Trzebini
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Co zobaczyć w okolicy?
Jeśli chcesz odkryć jeszcze więcej pięknych zakątków tej części Polski, mamy dla Ciebie kilka propozycji. W promieniu 50 kilometrów znajdziesz urokliwe miejscowości i regiony, które warto uwzględnić w swojej podróży.
- Górny Śląsk, odległość: 36.7 km
- Bielsko-Biała, odległość: 48.5 km
- Jura Krakowsko Częstochowska, odległość: 33.1 km
- Wadowice, odległość: 30.8 km
- Bytom, odległość: 44.1 km
- Kraków, odległość: 35 km
Mapa z zaznaczonymi atrakcjami
Sprawdź pogodę
Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!