Wieża na Dzikowcu Wielkim. Nowa i stara wieża. Dojście i parking

Dzikowiec Wielki to szczyt o wysokości 836 m n.p.m., położony w Górach Kamiennych, niedaleko Boguszowa-Gorc. Słynie z ośrodka narciarskiego oraz dwóch wież widokowych. Pierwsza stanęła tu w 2014 roku, druga została otwarta w lutym 2025 roku. Nowa ma aż 38,5 metra wysokości i oferuje fantastyczną panoramę. Obie dostępne są bezpłatnie!

Dojazd i parking
- Dzikowiec Wielki znajduje się około 3,4 km na południe od centrum Boguszowa-Gorc
- Dojedziesz tu łatwo samochodem z Wałbrzycha drogą nr 367, a później ulicą Sportową. Dojeżdża tu również komunikacja publiczna
- Na miejscu czekają 2 parkingi, pierwszy około 500 metrów przed dolną stacją kolejki linowej i drugi pod samą dolną stacją kolejki. Do drugiego nie ma dojazdu asfaltem. Zimą oba parkingi były bezpłatne

Szlaki na wieże na Dzikowcu Wielkim - mapa naszej trasy
Na Dzikowiec Wielki można wybrać się kilkoma trasami, najkrótsza ma swój początek przy dolnej stacji kolejki linowej i ma około 2 kilometry:
- Zielona ścieżka spacerowa spod dolnej stacji kolejki i dalej niebieskim szlakiem pod nową wieżę, około 2 km w jedną stronę
- Szlak żółty i czerwona ścieżka spacerowa spod dolnej stacji kolejki (szlak wiedzie aż pod nową wieżę), około 3 km w jedną stronę
- Pętla z dolnej stacji szlakiem żółtym pod nową wieżę i powrót niebieskim szlakiem, pętla ma około 5 km długości
- Wjazd kolejką pod starą wieżę i dojście żółtym szlakiem do nowej wieży



Wieże widokowe na Dzikowcu Wielkim
Na Dzikowcu Wielkim stoją obecnie 2 wieże widokowe. Obie są bezpłatne i oferują piękne widoki. Nowa jest prawie dwukrotnie wyższa.
Stara wieża na Dzikowcu
W 2014 roku na Dzikowcu Wielkim (836 m n.p.m.) w Górach Kamiennych stanęła drewniana wieża widokowa. Stoi przy górnej stacji kolejki linowej i ma 20 metrów wysokości. Roztacza się z niej ładna panorama okolicy. Widać stąd Górę Chełmiec, Waligórę - najwyższy szczyt Gór Kamiennych oraz Ślężę, a w dali Śnieżkę. Co ciekawe, wstęp na wieżę jest bezpłatny. Na górny taras widokowy prowadzą schody. Wieża jest masywna i nie budzi lęku wysokości.




Nowa wieża na Dzikowcu
W lutym 2025 roku otwarto nową wieżę widokową na Dzikowcu Wielkim. To nowoczesna konstrukcja o wysokości 38,5 metra. Oferuje spektakularne widoki i panoramę 360 stopni. Zobaczysz tu fantastyczne widoki na Sudety. Ma kształt odwróconego stożka, a na samą górę prowadzi spiralny podest. Nie ma żadnych schodów, choć wózkiem do tego miejsca trudno dojechać. Zimą podest jest dosyć śliski, trzeba uważać, bo gromadzi się na nim śnieg, a nawet lód.
Nowa wieża stoi zaledwie 500 metrów od starej wieży. Tutaj również jest wstęp bezpłatny. Obie wieże czynne są 24 godziny na dobę przez cały rok.





Inne atrakcje na Dzikowcu Wielkim
- Ośrodek narciarski - na zboczach Dzikowca funkcjonuje stok narciarski z koleją linową, działającą przez cały rok
- Trasy rowerowe - dla miłośników aktywnego wypoczynku dostępne są tutaj trasy rowerowe typu downhill
- Park Krajobrazowy - wzniesienie położone jest na obszarze Parku Krajobrazowego Sudetów Wałbrzyskich
- Plac zabaw
- Punkty gastronomiczne



Ciekawostki
- Dzikowiec Wielki ma charakterystyczny, kopulasty kształt, ze względu na wulkaniczne pochodzenie. Zbudowany jest ze skał magmowych: - melafiru i porfiru o charakterystycznym czerwonym zabarwieniu
- Nowa wieża widokowa została oddana do użytku w lutym 2025 roku. Eliminacja schodów z konstrukcji wieży widokowej na Dzikowcu Wielkim sprawia, że jest ona dostępna dla wózków
- Oprócz funkcji turystycznej, nowa wieża pełni również funkcję wieży obserwacyjnej na wypadek pożaru w Sudetach. Pełni też funkcję telekomunikacyjną
- Góry Kamienne, w obrębie który wznosi się Dzikowiec, nazywane są Sudeckimi Tatrami, bowiem spotyka się tu strome szlaki, z najbardziej stromym szlakiem w całych Sudetach, który wiedzie na szczyt Waligóry, najwyższego wzniesienia tego pasma
Infrastruktura turystyczna Dzikowca Wielkiego zachęca do spacerów w tym rejonie. Na szlaku spotkaliśmy sporo spacerowiczów, w różnym wieku. To atrakcyjne miejsce zarówno latem jak i zimą. Ciekawe na rodzinną rekreację.

Bez raczków i kijków na wieżę
Co ważne, pamiętajmy, by ściągać raczki przed wieżą i nie używać na niej kijków. My byliśmy tu niespełna tydzień po otwarciu oficjalnym, a już podest wieży był podziurawiony. Jest ślisko, ale można trzymać się poręczy. Dbajmy i szanujmy to, co bezpłatne. Może wtedy będzie więcej atrakcji darmowych w Polsce!
Nasz film z wieży widokowej
Na naszym filmie prócz Dzikowca i wieży widokowej jest jeszcze Waligóra oraz Chełmiec, okoliczne szczyty należące do Korony Gór Polski.
Kontrowersje wokół wieży na Dzikowcu
Wokół wieży na Dzikowcu od początku narosły kontrowersje. Po pierwsze wieża powstała już jako druga wieża widokowa na tym szczycie. To faktycznie nasuwa pytanie, czy była tutaj potrzebna. Po drugie wokół Wałbrzycha istnieje już wiele wież. Niektórzy więc pytają, po co kolejna?
Wiem, że istnieje sporo przeciwników takich konstrukcji w górach. w ogóle. Twierdzą, że psują krajobraz. Czasem wieże powstają w dość zaskakujących okolicznościach. Czasem widoki bez nich są w pełni zadowalające. Ale są takie szczyty, gdzie naprawdę warto z nich skorzystać i znacząco podbijają widoki oraz zachęcają do odwiedzin.
Jakkolwiek by tu nie było, atutem wielkim jest fakt, że wieża jest dostępna bezpłatnie. Zazwyczaj takie giganty sporo kosztują. W połączeniu ze spacerkiem, kolejką i stokiem narciarskim wieża tworzy ciekawe miejsce rekreacji. A widoki z niej naprawdę są cudowne. Dodatkowo służy jako punkt obserwacji przeciwpożarowej w Sudetach i pełni funkcję telekomunikacyjną.

Informacje praktyczne
Dzikowiec Wielki
ul. Bema, ul. Sportowa, Boguszów-Gorce
Wieże czynne codziennie przez cały rok, bez limitu czasu\
Wstęp bezpłatny na obie wieże
Noclegi w Wałbrzychu
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Co zobaczyć w okolicy?
Nie musisz się daleko przemieszczać, aby znaleźć kolejne interesujące miejsca. W promieniu 30 kilometrów czeka na Ciebie wiele atrakcji, które z pewnością wzbogacą Twoją podróż o dodatkowe wspomnienia.
- Zamek Grodno w Zagórzu Śląskim, odległość: 14.4 km
- Zamek Książ, odległość: 14.7 km
- Jezioro Bystrzyckie w Zagórzu Śląskim, odległość: 15.1 km
- Podziemne miasto Osówka, odległość: 15.7 km
- Kompleks Riese, odległość: 16.9 km
- Rynek w Świdnicy, odległość: 23.7 km
- Katedra w Świdnicy, odległość: 23.9 km
- Kościół Pokoju w Świdnicy, odległość: 24.2 km
- Błędne Skały, odległość: 27.3 km
- Szczeliniec Wielki, odległość: 27.8 km