Zamek w Suchej

Sucha Beskidzka

Sucha Beskidzka to miejscowość położona w województwie małopolskim, u stóp Beskidu Żywieckiego, przy trasie 946 prowadzącej do Żywca i trasie 28 prowadzącej do Zakopianki oraz w kierunku Pienin.Miasteczko ulokowane u ujścia rzeki Stryszawki do Skawy rozwijało się kiedyś w cieniu pięknego zamku magnackiego. Rozkwit przeżyło pod koniec XIX wieku wraz z powstaniem tu cesarskiej kolei, której szerokie zaplecze jest nadal wkomponowane w krajobraz miasta.

Prócz zamku o popularności Suchej decyduje historyczna Karczma Rzym, stojąca na tutejszym Rynku. Piękna okolica i bliskość gór sprawiają, że jest to ciekawe miejsce na letni i zimowy wypoczynek.Zabytki w Suchej

- Zamek w Suchej Beskidzkiej, ul. Zamkowa 1 - suski zamek nazywany jest "Małym Wawelem", cały kompleks tworzą: zamek, oranżeria, zabudowania gospodarskie, a poza murem zespołu przekształcony browar. Budynki otacza zabytkowy park. Początki zamku sięgają połowy XVI wieku, kiedy stanął tu drewniano-kamienny dwór obronny Kaspra Suskiego. Później warownia była kilkukrotnie rozbudowywana, m.in. przez Piotra Komorowskiego, Anna Wielopolską i Branickich. Obecnie zamek udostępniony jest dla turystów, znajduje się tu Muzeum Miejskie, Galeria Sztuki, Miejski Ośrodek Kultury oraz Informacja Turystyczna.

- Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Suchej Beskidzkiej, ul. Kościelna - suską świątynię w stylu gotyckim wystawił Piotr Komorowski w 1614 roku, po tym, jak rozbudował tutejszy zamek. W kościele oglądać można późnorenesansowe detale architektoniczne i dekoracyjne. Pod koniec XIX wieku "stary" kościół stał się za ciasny dla parafian, dlatego w latach 1895-1907 powstał nowy okazały kościół, w którym na uwagę zasługuje ołtarz z 1912 roku, wykonany przez twórcę sarkofagu Św. Królowej Jadwigi na Wawelu- Karczma Rzym w Suchej Beskidzkiej, Rynek - stojąca w centralnym punkcie miasta zabytkowa karczma to wspaniały przykład ginących już obiektów tradycyjnej drewnianej architektury ludowej. Drewniana karczma z XVIII wieku jest budowlą zrębową z charakterystyczną kalenicą i arkadowymi podcieniami od frontu. Wnętrze suskiej karczmy nawiązuje do tradycji górali żywieckich i babiogórskich. Budowla znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej Małopolski.

Sucha Beskidzka kościół
Sucha Beskidzka kościół

Oficjalna strona Suchej Beskidzkiej

Sucha Beskidzka noclegi

Sucha Beskidzka to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
49°44'33N, 19°36'0E
15 grudzień 2016
03 luty 2020

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą

Wasze podróże do Suchej Beskidzkiej

Sucha Beskidzka - zamek, park i rynek.
24 sierpień 2017 16:06
VI Wyrypa Beskidzka
19 marzec 2017 16:42
Stryszawa
30 grudzień 2016 21:43
Orla Perć
01 grudzień 2014 10:33
Sucha Beskidzka
28 lipiec 2014 15:02
Lackowa
11 luty 2014 22:01
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 200 Obserwujących.
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację