Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne

Opis Suchej Beskidzkiej

Sucha Beskidzka to miejscowość położona w województwie małopolskim, u stóp Beskidu Żywieckiego, przy trasie 946 prowadzącej do Żywca i trasie 28 prowadzącej do Zakopianki oraz w kierunku Pienin.Miasteczko ulokowane u ujścia rzeki Stryszawki do Skawy rozwijało się kiedyś w cieniu pięknego zamku magnackiego. Rozkwit przeżyło pod koniec XIX wieku wraz z powstaniem tu cesarskiej kolei, której szerokie zaplecze jest nadal wkomponowane w krajobraz miasta.

Zamek w Suchej
Zamek w Suchej

Prócz zamku o popularności Suchej decyduje historyczna Karczma Rzym, stojąca na tutejszym Rynku. Piękna okolica i bliskość gór sprawiają, że jest to ciekawe miejsce na letni i zimowy wypoczynek.

Zabytki w Suchej

- Zamek w Suchej Beskidzkiej, ul. Zamkowa 1 - suski zamek nazywany jest "Małym Wawelem", cały kompleks tworzą: zamek, oranżeria, zabudowania gospodarskie, a poza murem zespołu przekształcony browar. Budynki otacza zabytkowy park. Początki zamku sięgają połowy XVI wieku, kiedy stanął tu drewniano-kamienny dwór obronny Kaspra Suskiego. Później warownia była kilkukrotnie rozbudowywana, m.in. przez Piotra Komorowskiego, Anna Wielopolską i Branickich. Obecnie zamek udostępniony jest dla turystów, znajduje się tu Muzeum Miejskie, Galeria Sztuki, Miejski Ośrodek Kultury oraz Informacja Turystyczna.

Zamek w Suchej
Zamek w Suchej Beskidzkiej


- Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Suchej Beskidzkiej, ul. Kościelna - suską świątynię w stylu gotyckim wystawił Piotr Komorowski w 1614 roku, po tym, jak rozbudował tutejszy zamek. W kościele oglądać można późnorenesansowe detale architektoniczne i dekoracyjne. Pod koniec XIX wieku "stary" kościół stał się za ciasny dla parafian, dlatego w latach 1895-1907 powstał nowy okazały kościół, w którym na uwagę zasługuje ołtarz z 1912 roku, wykonany przez twórcę sarkofagu Św. Królowej Jadwigi na Wawelu

- Karczma Rzym w Suchej Beskidzkiej, Rynek - stojąca w centralnym punkcie miasta zabytkowa karczma to wspaniały przykład ginących już obiektów tradycyjnej drewnianej architektury ludowej. Drewniana karczma z XVIII wieku jest budowlą zrębową z charakterystyczną kalenicą i arkadowymi podcieniami od frontu. Wnętrze suskiej karczmy nawiązuje do tradycji górali żywieckich i babiogórskich. Budowla znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej Małopolski.Oficjalna strona Suchej Beskidzkiej

Sucha Beskidzka kościół Sucha Beskidzka kościół Sucha Beskidzka kościół Rynek w Suchej Beskidzkiej - Karczma Rzym Karczma Rzym w Suchej Sucha Beskidzka Park przyzamkowy

Sucha Beskidzka noclegi

Sucha Beskidzka to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w Suchej Beskidzkiej. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1136672 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

WySpa Mszanka

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020