Sucha Beskidzka

Zdjęcia Suchej Beskidzkiej (15)

Sucha Beskidzka to miejscowość położona w województwie małopolskim, u stóp Beskidu Żywieckiego, przy trasie 946 prowadzącej do Żywca i trasie 28 prowadzącej do Zakopianki oraz w kierunku Pienin.Miasteczko ulokowane u ujścia rzeki Stryszawki do Skawy rozwijało się kiedyś w cieniu pięknego zamku magnackiego. Rozkwit przeżyło pod koniec XIX wieku wraz z powstaniem tu cesarskiej kolei, której szerokie zaplecze jest nadal wkomponowane w krajobraz miasta.

Prócz zamku o popularności Suchej decyduje historyczna Karczma Rzym, stojąca na tutejszym Rynku. Piękna okolica i bliskość gór sprawiają, że jest to ciekawe miejsce na letni i zimowy wypoczynek.Zabytki w Suchej

- Zamek w Suchej Beskidzkiej, ul. Zamkowa 1 - suski zamek nazywany jest "Małym Wawelem", cały kompleks tworzą: zamek, oranżeria, zabudowania gospodarskie, a poza murem zespołu przekształcony browar. Budynki otacza zabytkowy park. Początki zamku sięgają połowy XVI wieku, kiedy stanął tu drewniano-kamienny dwór obronny Kaspra Suskiego. Później warownia była kilkukrotnie rozbudowywana, m.in. przez Piotra Komorowskiego, Anna Wielopolską i Branickich. Obecnie zamek udostępniony jest dla turystów, znajduje się tu Muzeum Miejskie, Galeria Sztuki, Miejski Ośrodek Kultury oraz Informacja Turystyczna.

- Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Suchej Beskidzkiej, ul. Kościelna - suską świątynię w stylu gotyckim wystawił Piotr Komorowski w 1614 roku, po tym, jak rozbudował tutejszy zamek. W kościele oglądać można późnorenesansowe detale architektoniczne i dekoracyjne. Pod koniec XIX wieku "stary" kościół stał się za ciasny dla parafian, dlatego w latach 1895-1907 powstał nowy okazały kościół, w którym na uwagę zasługuje ołtarz z 1912 roku, wykonany przez twórcę sarkofagu Św. Królowej Jadwigi na Wawelu

- Karczma Rzym w Suchej Beskidzkiej, Rynek - stojąca w centralnym punkcie miasta zabytkowa karczma to wspaniały przykład ginących już obiektów tradycyjnej drewnianej architektury ludowej. Drewniana karczma z XVIII wieku jest budowlą zrębową z charakterystyczną kalenicą i arkadowymi podcieniami od frontu. Wnętrze suskiej karczmy nawiązuje do tradycji górali żywieckich i babiogórskich. Budowla znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej Małopolski.

Oficjalna strona Suchej Beskidzkiej

Zaznacz dom w profilu by obliczyć odległość

Noclegi w okolicy

WySpa Mszanka

Miejscowości w okolicy

Zobacz kolejne

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Newsletter Wypisz się z newslettera
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje
Copyright 2005-2020
Znajdziesz nas na: