Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne

Starówka w Nowem nad Wisłą do dzisiaj zachowała ślady oryginalnego, średniowiecznego układu urbanistycznego - przedkrzyżacką siatkę ulic na planie słowiańskiej owalnicy. Starówka ta, zniszczona świadomie przez krzyżaków w latach 1309-10, została później odbudowana. Ulice niegdyś dzieliły się na główne - reprezentacyjne z frontonami kamienic oraz boczne - robocze zaplecze warsztatów i sklepów, z małymi ogródkami.Centrum miasta Nowe stanowił wówczas, jak dzisiaj, Rynek z Ratuszem i sukiennicami handlowymi. Zarówno na Rynku, jak i przy głównych ulicach - Gdańskiej, Grudziądzkiej i Klasztornej, mieszkał patrycjat. Ulice te wiodły do dawnych bram miejskich, bowiem miasto otoczone było murami obronnymi. Ratusz rozebrano w latach 20. XIX wieku, część murów i bramy zlikwidowano pół wieku później.

Rynek w Nowem
Rynek w Nowem

Wystrój kamienic w Nowem nawiązuje do secesji i eklektyzmu. Cześć zabudowy miasta uległa zniszczeniu podczas II wojny światowej, nie wszystkie budynki później odbudowano.

Starówka
Rynek, ul. Zamkowa, ul. Wodna, Nowe

Rynek w Nowem
Rynek w Nowem


Rynek w Nowem

Nowe noclegi

Nowe to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1136350 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020