Rynek w Nowem, Danusia

Starówka w Nowem nad Wisłą do dzisiaj zachowała ślady oryginalnego, średniowiecznego układu urbanistycznego - przedkrzyżacką siatkę ulic na planie słowiańskiej owalnicy. Starówka ta, zniszczona świadomie przez krzyżaków w latach 1309-10, została później odbudowana. Ulice niegdyś dzieliły się na główne - reprezentacyjne z frontonami kamienic oraz boczne - robocze zaplecze warsztatów i sklepów, z małymi ogródkami.Centrum miasta Nowe stanowił wówczas, jak dzisiaj, Rynek z Ratuszem i sukiennicami handlowymi. Zarówno na Rynku, jak i przy głównych ulicach - Gdańskiej, Grudziądzkiej i Klasztornej, mieszkał patrycjat. Ulice te wiodły do dawnych bram miejskich, bowiem miasto otoczone było murami obronnymi. Ratusz rozebrano w latach 20. XIX wieku, część murów i bramy zlikwidowano pół wieku później.

Rynek w Nowem

Wystrój kamienic w Nowem nawiązuje do secesji i eklektyzmu. Cześć zabudowy miasta uległa zniszczeniu podczas II wojny światowej, nie wszystkie budynki później odbudowano.

Starówka
Rynek, ul. Zamkowa, ul. Wodna, Nowe

Rynek w Nowem

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

53°38'47" N, 18°43'45" E
Kujawsko-pomorskie
2017-01-02
2020-01-28 13:46

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą