Rynek w Nowem, Danusia

Starówka w Nowem

(4.4 głosów: 7)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Starówka w Nowem nad Wisłą do dzisiaj zachowała ślady oryginalnego, średniowiecznego układu urbanistycznego - przedkrzyżacką siatkę ulic na planie słowiańskiej owalnicy. Starówka ta, zniszczona świadomie przez krzyżaków w latach 1309-10, została później odbudowana. Ulice niegdyś dzieliły się na główne - reprezentacyjne z frontonami kamienic oraz boczne - robocze zaplecze warsztatów i sklepów, z małymi ogródkami.

Centrum miasta Nowe stanowił wówczas, jak dzisiaj, Rynek z Ratuszem i sukiennicami handlowymi. Zarówno na Rynku, jak i przy głównych ulicach - Gdańskiej, Grudziądzkiej i Klasztornej, mieszkał patrycjat. Ulice te wiodły do dawnych bram miejskich, bowiem miasto otoczone było murami obronnymi. Ratusz rozebrano w latach 20. XIX wieku, część murów i bramy zlikwidowano pół wieku później.

Rynek w Nowem, Danusia
Rynek w Nowem, Danusia


Wystrój kamienic w Nowem nawiązuje do secesji i eklektyzmu. Cześć zabudowy miasta uległa zniszczeniu podczas II wojny światowej, nie wszystkie budynki później odbudowano.

Starówka
Rynek, ul. Zamkowa, ul. Wodna, Nowe

Rynek w Nowem, Danusia
Rynek w Nowem, Danusia

Nowe noclegi

Nowe to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Rynek w Nowem, Danusia
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023