Zobacz nasz projekt Opolskie - małe ale kwitnie
Rynek w Nowem, Danusia

Starówka w Nowem

(4.7 głosów: 6)
Oceń i napisz opinię

Starówka w Nowem nad Wisłą do dzisiaj zachowała ślady oryginalnego, średniowiecznego układu urbanistycznego - przedkrzyżacką siatkę ulic na planie słowiańskiej owalnicy. Starówka ta, zniszczona świadomie przez krzyżaków w latach 1309-10, została później odbudowana. Ulice niegdyś dzieliły się na główne - reprezentacyjne z frontonami kamienic oraz boczne - robocze zaplecze warsztatów i sklepów, z małymi ogródkami.Centrum miasta Nowe stanowił wówczas, jak dzisiaj, Rynek z Ratuszem i sukiennicami handlowymi. Zarówno na Rynku, jak i przy głównych ulicach - Gdańskiej, Grudziądzkiej i Klasztornej, mieszkał patrycjat. Ulice te wiodły do dawnych bram miejskich, bowiem miasto otoczone było murami obronnymi. Ratusz rozebrano w latach 20. XIX wieku, część murów i bramy zlikwidowano pół wieku później.

Rynek w Nowem, Danusia
Rynek w Nowem, Danusia

Wystrój kamienic w Nowem nawiązuje do secesji i eklektyzmu. Cześć zabudowy miasta uległa zniszczeniu podczas II wojny światowej, nie wszystkie budynki później odbudowano.Starówka
Rynek, ul. Zamkowa, ul. Wodna, Nowe

Rynek w Nowem, Danusia
Rynek w Nowem, Danusia

Nowe noclegi

Nowe to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Nowe
Rynki, place i deptaki
Normalna
rynki
53°38'47N, 18°43'45E
02 styczeń 2017
28 styczeń 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 200 Obserwujących.
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację