Krynica Zdrój

Zdjęcia Krynicy Zdroju (78)
Krynica Zdrój atrakcje

Krynica-Zdrój nazywana perłą górskich uzdrowisk to niezmiernie ciekawa i piękna miejscowość położona w województwie małopolskim, niedaleko Muszyny i Tylicza, w Beskidzie Sądeckim.Dzisiaj Krynica jest największym i najpopularniejszym kurortem w zespole Uzdrowisk Krynicko - Popradzkich, licznie odwiedzanym przez turystów nie tylko z Polski.

Atrakcje w Krynicy

Krynica-Zdrój to wymarzone miejsce zarówno na letni jak i zimowy wypoczynek, mało jest w Polsce miejscowości, które oferują tak wiele atrakcji dla dzieci i dorosłych. Latem kolejka linowo-terenowa wywiezie nas na Górę Parkową, gdzie dzieci znajdą wiele frajdy, zimą prym wiedzie Kolej Gondolowa na Jaworzynę Krynicką, gdzie królują narciarze, choć i latem to niezwykle piękne miejsce!Przez cały rok dostępne są szlaki turystyczne prowadzące po malowniczych zakątkach Krynicy i okolicznych górach Beskidu Sądeckiego. W samej Krynicy zwiedzić można:

- Muzeum Zabawek "Bajka" w Krynicy, ul. Piłsudskiego 2, Nowe Łazienki Mineralne - ciekawe muzeum nie tylko dla dzieci, od 2010 roku zobaczyć tu można zabawki historyczne, regionalne i bardziej nowoczesne

- Deptak, ul. Nowotarskiego i Bulwary Dietla - piękny trakt wyłączony z ruchu samodowego, przy którym poustawiały się dawne drewniane wille, pijalnie wód, kramy z pamiątkami, restauracje i liczne atrakcje

- Muzeum Nikifora w Krynicy, ul. Bulwary Dietla 19 - muzeum mieści się w zabytkowej willi "Romanówka" z 1850 roku, znajduje się tu największa prezentacja twórczości Nikifora w Polsce

- Pijalnie Wód w Krynicy - zabytkowe pijalnie usiane są przy deptaku, można w nich nabyć wody lecznicze: Jan, Zuber i Słotwinka, pijalnie w Krynicy to Pijalnia Jana, Pijalnia Słotwinka (najstarszy budynek z Krynicy-Zdroju z 1863 roku), Pijalnia Główna (nowoczesny obiekt na skalę europejską) i Pijalnia Mieczysław (Stary Dom Zdrojowy)- Kolej na Górę Parkową, ul. Nowotarska - z deptaka można dojść do dolnej stacji kolejki linowo terenowej, która wywozi turystów na szczyt Góry Parkowej, można nią jechać nawet z maleńkimi dziećmi w wózkach głębokich, do wyboru opcja góra i dół oraz tańsza góra lub dół

- Muzeum Turystyki Górskiej w Krynicy - muzeum mieści się przy Schronisku PTTK na Jaworzynie Krynickiej, można tu poznać historię turystyki w Beskidzie Sądeckim

- Szlak Cerkwi Łemkowskich - na terenie gminy Krynica poprowadzono szlak łączący zabytkowe obiekty sakralne Łemków, którzy niegdyś zamieszkiwali te rejony. Przebieg szlaku: Krynica-Zdrój - Berest - Piorunka - Czyrna - Mochnaczka - Tylicz - Muszynka, w Krynicy stoi dawna Cerkiew Opieki Najświętszej Marii Panny z XIX wieku (ul. Słotwińska 50), która obecnie jest kościołem parafialnym Serca Jezusowego

Historia Krynicy jako uzdrowiska

Krynica istniała już przed 1547 rokiem, ale jej rozwój nastąpił po tym, jak w XVII wieku odkryto lecznicze wartości źródeł mineralnych. Wszystko zaczęło się od "Małego Domku" z 1794 roku, w którym później znalazły się zakłady kąpielowe. Największy rozkwit krynickiego uzdrowiska nastąpił w II połowie XIX wieku za sprawą Józefa Dietla.

Powstały wówczas: Stare Łazienki Mineralne, Stare Łazienki Borowinowe, Dom Zdrojowy, drewniana Pijalnia Główna z deptakiem, liczne pensjonaty i teatr modrzewiowy. W krynickim uzdrowisku przebywało wielu słynnych Polaków: Matejko, Grottger, Sienkiewicz, Reymont, Tuwim, Gałczyński czy Kiepura, z którym związane są dzisiejsze festiwale "Arii i pieśni".

W tamtych czasach Krynica stała się również ośrodkiem sportów zimowych, odbyły się tu m.in. Mistrzostwa Europy w saneczkarstwie i Mistrzostwa Świata w hokeju na lodzie.

Oficjalna strona Krynicy

Krynica Zdrój atrakcje

Zaznacz dom w profilu by obliczyć odległość

Noclegi w okolicy

Pensjonat Skalny

Miejscowości w okolicy

Zobacz kolejne

Komentarze

2015-10-20 19:36:02

ja nie byłam dawnoo, ale tez zastanawiam się nad wyjazdem :) własnie taka cisza by mi się przydała...:)

2015-08-11 20:56:46

lekko widać upływ czasu

2015-06-29 22:41:25

Mam blisko do tej miejscowości i każdemu polecam nawet krótki wypad tam - wspaniałe widoki, cisza, zupełnie inny klimat niż w dusznych miastach! :)

2015-05-12 22:39:51
Piękne miejsce na odpoczynek i wyciszenie. Byłam pare razy i jestem bardzo zadowolona. Można się w tym miejscu zakochać ;)
2015-02-01 11:34:54

Krynica Górska to miejscowość typowo uzdrowiskowa gdzie możecie liczyć na cisze i spokój,szczególnie poza sezonem,właśnie luty czy marzec to bardzo dobry czas na wyjazd do Krynicy,okoliczne szlaki spacerowe również sprzyjają,dla mnei to takie mini sanatorium:)

2014-11-03 23:07:57

Witam.

Do Krynicy Górskiej planuję wyjazd na przyszły rok. Szukam wszystkich informacji o krynicy i okolicy. Podobno są wspaniałe widoki i dużo atrakcji turystycznych. Będę wdzięczny za wszyskie wskazówki. Pozdrawiam.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Portal pozytywnych podróżników
Copyright 2005-2019
Znajdziesz nas na: