Krynica Zdrój

49°25'16" N
20°57'28" W
Małopolskie
2016-09-02 11:01:13
Krynica Zdrój, Anna Piernikarczyk
Krynica Romanówka, Anna Piernikarczyk
Krynica Zdrój Pijalnia Główna, Anna Piernikarczyk
Góra Parkowa, Anna Piernikarczyk
Kolej na Gorę Parkową, Anna Piernikarczyk
Stary Dom Zdrojowy Pijalnia Mieczysław, Anna Piernikarczyk
Krynica Zdrój pijalnia wód Mieczysław, Jan Nowak
Krynica Zdrój, Anna Piernikarczyk
plac na deptaku, Anna Piernikarczyk
Jaworzyna Krynicka dolna stacja kolei, Anna Piernikarczyk
Jaworzyna Krynicka, Anna Piernikarczyk
Jaworzyna Krynicka, Anna Piernikarczyk
Romanówka - Muzeum Nikifora, Anna Piernikarczyk
Muzeum Nikifora w Krynicy, Anna Piernikarczyk
deptak w Krynicy, Anna Piernikarczyk
Gora Parkowa, Anna Piernikarczyk
Zdjęcia Krynicy Zdroju (78)

Krynica-Zdrój nazywana perłą górskich uzdrowisk to niezmiernie ciekawa i piękna miejscowość położona w województwie małopolskim, niedaleko Muszyny i Tylicza, w Beskidzie Sądeckim.Dzisiaj Krynica jest największym i najpopularniejszym kurortem w zespole Uzdrowisk Krynicko - Popradzkich, licznie odwiedzanym przez turystów nie tylko z Polski.

Atrakcje w Krynicy

Krynica-Zdrój to wymarzone miejsce zarówno na letni jak i zimowy wypoczynek, mało jest w Polsce miejscowości, które oferują tak wiele atrakcji dla dzieci i dorosłych. Latem kolejka linowo-terenowa wywiezie nas na Górę Parkową, gdzie dzieci znajdą wiele frajdy, zimą prym wiedzie Kolej Gondolowa na Jaworzynę Krynicką, gdzie królują narciarze, choć i latem to niezwykle piękne miejsce!

Przez cały rok dostępne są szlaki turystyczne prowadzące po malowniczych zakątkach Krynicy i okolicznych górach Beskidu Sądeckiego. W samej Krynicy zwiedzić można:- Muzeum Zabawek "Bajka" w Krynicy, ul. Piłsudskiego 2, Nowe Łazienki Mineralne - ciekawe muzeum nie tylko dla dzieci, od 2010 roku zobaczyć tu można zabawki historyczne, regionalne i bardziej nowoczesne

- Deptak, ul. Nowotarskiego i Bulwary Dietla - piękny trakt wyłączony z ruchu samodowego, przy którym poustawiały się dawne drewniane wille, pijalnie wód, kramy z pamiątkami, restauracje i liczne atrakcje

- Muzeum Nikifora w Krynicy, ul. Bulwary Dietla 19 - muzeum mieści się w zabytkowej willi "Romanówka" z 1850 roku, znajduje się tu największa prezentacja twórczości Nikifora w Polsce

- Pijalnie Wód w Krynicy - zabytkowe pijalnie usiane są przy deptaku, można w nich nabyć wody lecznicze: Jan, Zuber i Słotwinka, pijalnie w Krynicy to Pijalnia Jana, Pijalnia Słotwinka (najstarszy budynek z Krynicy-Zdroju z 1863 roku), Pijalnia Główna (nowoczesny obiekt na skalę europejską) i Pijalnia Mieczysław (Stary Dom Zdrojowy)

- Kolej na Górę Parkową, ul. Nowotarska - z deptaka można dojść do dolnej stacji kolejki linowo terenowej, która wywozi turystów na szczyt Góry Parkowej, można nią jechać nawet z maleńkimi dziećmi w wózkach głębokich, do wyboru opcja góra i dół oraz tańsza góra lub dół

- Muzeum Turystyki Górskiej w Krynicy - muzeum mieści się przy Schronisku PTTK na Jaworzynie Krynickiej, można tu poznać historię turystyki w Beskidzie Sądeckim

- Szlak Cerkwi Łemkowskich - na terenie gminy Krynica poprowadzono szlak łączący zabytkowe obiekty sakralne Łemków, którzy niegdyś zamieszkiwali te rejony. Przebieg szlaku: Krynica-Zdrój - Berest - Piorunka - Czyrna - Mochnaczka - Tylicz - Muszynka, w Krynicy stoi dawna Cerkiew Opieki Najświętszej Marii Panny z XIX wieku (ul. Słotwińska 50), która obecnie jest kościołem parafialnym Serca Jezusowego

Historia Krynicy jako uzdrowiska

Krynica istniała już przed 1547 rokiem, ale jej rozwój nastąpił po tym, jak w XVII wieku odkryto lecznicze wartości źródeł mineralnych. Wszystko zaczęło się od "Małego Domku" z 1794 roku, w którym później znalazły się zakłady kąpielowe. Największy rozkwit krynickiego uzdrowiska nastąpił w II połowie XIX wieku za sprawą Józefa Dietla.

Powstały wówczas: Stare Łazienki Mineralne, Stare Łazienki Borowinowe, Dom Zdrojowy, drewniana Pijalnia Główna z deptakiem, liczne pensjonaty i teatr modrzewiowy. W krynickim uzdrowisku przebywało wielu słynnych Polaków: Matejko, Grottger, Sienkiewicz, Reymont, Tuwim, Gałczyński czy Kiepura, z którym związane są dzisiejsze festiwale "Arii i pieśni".

W tamtych czasach Krynica stała się również ośrodkiem sportów zimowych, odbyły się tu m.in. Mistrzostwa Europy w saneczkarstwie i Mistrzostwa Świata w hokeju na lodzie.

Oficjalna strona Krynicy

Krynica Zdrój atrakcje

Miejscowości w okolicy

Zobacz kolejne

Noclegi

Noclegi w Krynicy Zdrój (11)

W okolicy zobacz koniecznie

Komentarze

2015-10-20 19:36:02

ja nie byłam dawnoo, ale tez zastanawiam się nad wyjazdem :) własnie taka cisza by mi się przydała...:)

2015-08-11 20:56:46

lekko widać upływ czasu

2015-06-29 22:41:25

Mam blisko do tej miejscowości i każdemu polecam nawet krótki wypad tam - wspaniałe widoki, cisza, zupełnie inny klimat niż w dusznych miastach! :)

2015-05-12 22:39:51
Piękne miejsce na odpoczynek i wyciszenie. Byłam pare razy i jestem bardzo zadowolona. Można się w tym miejscu zakochać ;)
2015-02-01 11:34:54

Krynica Górska to miejscowość typowo uzdrowiskowa gdzie możecie liczyć na cisze i spokój,szczególnie poza sezonem,właśnie luty czy marzec to bardzo dobry czas na wyjazd do Krynicy,okoliczne szlaki spacerowe również sprzyjają,dla mnei to takie mini sanatorium:)

2014-11-03 23:07:57

Witam.

Do Krynicy Górskiej planuję wyjazd na przyszły rok. Szukam wszystkich informacji o krynicy i okolicy. Podobno są wspaniałe widoki i dużo atrakcji turystycznych. Będę wdzięczny za wszyskie wskazówki. Pozdrawiam.

Newsletter
Portal pozytywnych podróżników
Copyright 2005-2017
Znajdziesz nas na: