Kościół Św. Józefa i Św. Barbary
ul. Wiejska, Baborów
tel. 77/ 403-69-10

50°9'40" N, 17°59'5" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne

Parking: bezpłatny

Historia kościółka Św. Józefa

Kościół Św. Józefa i Św. Barbary w opolskim Baborowie położonym 10 km od Głubczyc, to drewniana budowla z lat 1700-02, z fundacji miejscowego proboszcza ks. Szymona Piotra Motłocha. Drzewo modrzewiowe na budowę kościółka ofiarowała Katarzyna von Larisch. Kilka razy w swych dziejach ten stary kościółek był remontowany, ostatnio w 2020 roku. Obecnie jest pod opieką Ojców Karmelitów Trzewiczkowych i stanowi filię parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Baborowie.Kościół Św. Józefa w Baborowie
Kościół Św. Józefa w Baborowie

Wystrój kościoła w Baborowie

Kościół w Baborowie to barokowa konstrukcja zrębowa, na podmurówce, zaprojektowana na planie krzyża greckiego, przy czym ramiona tego krzyża stanowią dwie kaplice - Aniołów i MB Szkaplerznej. Co ciekawe, świątynia nie jest orientowana. We wnętrzu drewniany kościółek w Baborowie ma pozorne sklepienie kolebkowe. Strop i ściany zdobi cenna, barokowa polichromia z początku XVIII wieku. Przedstawia ona Św. Józefa z Dzieciątkiem i aniołami w prezbiterium, w nawie Św. Michała Archanioła, Anioła Stróża z pielgrzymem, MB rozdzielającą szkaplerze na tle góry Karmel, a także Męczeństwo Świętej Barbary. Całość dopełnia ornament roślinny i napisy w formie cytatów.

Elementami barokowego wystroju są oczywiście ołtarze - jeden główny i cztery boczne, a także polichromowana ambona. Na uwagę zasługuje też prospekt organowy z około 1800 roku. Zobaczyć tu można również liczne rzeźby i obrazy, m.in. autorstwa Krauzego, tego samego, który namalował barokową polichromię w tej świątyni. Wystrój kościoła w Baborowie uzupełniają XVIII-wieczne obrazy Stacji Drogi Krzyżowej oraz drewniany żyrandol, również z tego okresu.

Cmentarz przy kościele w Baborowie
Cmentarz przy kościele w Baborowie

Zabytkowy cmentarz

Drewniany kościółek Św. Józefa w Baborowie otacza zabytkowy cmentarz, gdzie zobaczyć można sporo ciekawych, starych nagrobków i rzeźb. Polecam krótki spacer w tym miejscu. Zaś sam kościół stoi na skraju Baborowa i tuż za nim rozpościerają się pola, nad którymi dumnie krążą myszołowy. Po drugiej stronie miejscowości, również przy ulicy Wiejskiej, stoi wieża widokowa należąca do Szlaku Silesianka.Kościół Św. Józefa w Baborowie Cmentarz przy kościele w Baborowie

Głubczyce noclegi

Głubczyce to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1145375 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1145375 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2020-12-18 na
Ciekawy kościółek, akurat remontowany podczas naszej wizyty, także niestety nie widzieliśmy wnętrza
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021