Drewniany kościół w Baborowie

Kościół Św. Józefa w Baborowie
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
5

Historia kościółka Św. Józefa

Kościół Św. Józefa i Św. Barbary w opolskim Baborowie położonym 10 km od Głubczyc, to drewniana budowla z lat 1700-02, z fundacji miejscowego proboszcza ks. Szymona Piotra Motłocha. Drzewo modrzewiowe na budowę kościółka ofiarowała Katarzyna von Larisch. Kilka razy w swych dziejach ten stary kościółek był remontowany, ostatnio w 2020 roku. Obecnie jest pod opieką Ojców Karmelitów Trzewiczkowych i stanowi filię parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Baborowie.

Kościół Św. Józefa w Baborowie
Kościół Św. Józefa w Baborowie

Wystrój kościoła w Baborowie

Kościół w Baborowie to barokowa konstrukcja zrębowa, na podmurówce, zaprojektowana na planie krzyża greckiego, przy czym ramiona tego krzyża stanowią dwie kaplice - Aniołów i MB Szkaplerznej. Co ciekawe, świątynia nie jest orientowana. We wnętrzu drewniany kościółek w Baborowie ma pozorne sklepienie kolebkowe. Strop i ściany zdobi cenna, barokowa polichromia z początku XVIII wieku. Przedstawia ona Św. Józefa z Dzieciątkiem i aniołami w prezbiterium, w nawie Św. Michała Archanioła, Anioła Stróża z pielgrzymem, MB rozdzielającą szkaplerze na tle góry Karmel, a także Męczeństwo Świętej Barbary. Całość dopełnia ornament roślinny i napisy w formie cytatów.



Elementami barokowego wystroju są oczywiście ołtarze - jeden główny i cztery boczne, a także polichromowana ambona. Na uwagę zasługuje też prospekt organowy z około 1800 roku. Zobaczyć tu można również liczne rzeźby i obrazy, m.in. autorstwa Krauzego, tego samego, który namalował barokową polichromię w tej świątyni. Wystrój kościoła w Baborowie uzupełniają XVIII-wieczne obrazy Stacji Drogi Krzyżowej oraz drewniany żyrandol, również z tego okresu.

Cmentarz przy kościele w Baborowie
Cmentarz przy kościele w Baborowie

Zabytkowy cmentarz

Drewniany kościółek Św. Józefa w Baborowie otacza zabytkowy cmentarz, gdzie zobaczyć można sporo ciekawych, starych nagrobków i rzeźb. Polecam krótki spacer w tym miejscu. Zaś sam kościół stoi na skraju Baborowa i tuż za nim rozpościerają się pola, nad którymi dumnie krążą myszołowy. Po drugiej stronie miejscowości, również przy ulicy Wiejskiej, stoi wieża widokowa należąca do Szlaku Silesianka.

Informacje praktyczne

Parking: bezpłatny

Kościół Św. Józefa i Św. Barbary
ul. Wiejska, Baborów
tel. 77/ 403-69-10



Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Cmentarz przy kościele w Baborowie
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(5 głosów: 1)
Twoja ocena
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk
Ciekawy kościółek, akurat remontowany podczas naszej wizyty, także niestety nie widzieliśmy wnętrza
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024