Kościół Św. Józefa w Baborowie

Drewniany kościół w Baborowie

(5 głosów: 1)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Historia kościółka Św. Józefa

Kościół Św. Józefa i Św. Barbary w opolskim Baborowie położonym 10 km od Głubczyc, to drewniana budowla z lat 1700-02, z fundacji miejscowego proboszcza ks. Szymona Piotra Motłocha. Drzewo modrzewiowe na budowę kościółka ofiarowała Katarzyna von Larisch. Kilka razy w swych dziejach ten stary kościółek był remontowany, ostatnio w 2020 roku. Obecnie jest pod opieką Ojców Karmelitów Trzewiczkowych i stanowi filię parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Baborowie.Kościół Św. Józefa w Baborowie
Kościół Św. Józefa w Baborowie

Wystrój kościoła w Baborowie

Kościół w Baborowie to barokowa konstrukcja zrębowa, na podmurówce, zaprojektowana na planie krzyża greckiego, przy czym ramiona tego krzyża stanowią dwie kaplice - Aniołów i MB Szkaplerznej. Co ciekawe, świątynia nie jest orientowana. We wnętrzu drewniany kościółek w Baborowie ma pozorne sklepienie kolebkowe. Strop i ściany zdobi cenna, barokowa polichromia z początku XVIII wieku. Przedstawia ona Św. Józefa z Dzieciątkiem i aniołami w prezbiterium, w nawie Św. Michała Archanioła, Anioła Stróża z pielgrzymem, MB rozdzielającą szkaplerze na tle góry Karmel, a także Męczeństwo Świętej Barbary. Całość dopełnia ornament roślinny i napisy w formie cytatów.

Elementami barokowego wystroju są oczywiście ołtarze - jeden główny i cztery boczne, a także polichromowana ambona. Na uwagę zasługuje też prospekt organowy z około 1800 roku. Zobaczyć tu można również liczne rzeźby i obrazy, m.in. autorstwa Krauzego, tego samego, który namalował barokową polichromię w tej świątyni. Wystrój kościoła w Baborowie uzupełniają XVIII-wieczne obrazy Stacji Drogi Krzyżowej oraz drewniany żyrandol, również z tego okresu.Cmentarz przy kościele w Baborowie
Cmentarz przy kościele w Baborowie

Zabytkowy cmentarz

Drewniany kościółek Św. Józefa w Baborowie otacza zabytkowy cmentarz, gdzie zobaczyć można sporo ciekawych, starych nagrobków i rzeźb. Polecam krótki spacer w tym miejscu. Zaś sam kościół stoi na skraju Baborowa i tuż za nim rozpościerają się pola, nad którymi dumnie krążą myszołowy. Po drugiej stronie miejscowości, również przy ulicy Wiejskiej, stoi wieża widokowa należąca do Szlaku Silesianka.

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

Parking: bezpłatny

Adres

Kościół Św. Józefa i Św. Barbary
ul. Wiejska, Baborów
tel. 77/ 403-69-10

GPS: 50°9'40N, 17°59'5E

Drewniany kościół w Baborowie na mapie

Poniżej znajdziesz mapę Słubczyc wraz z zaznaczoną atrakcją. Zaznaczone są również inne atrakcje, które możesz zobaczyć w pobliżu. Im większa i ciemniejsza jest pinezka, tym ważniejsza to atrakcja. Po kliknięciu w pinezkę pojawi się nazwa i zdjęcie atrakcji wraz z linkiem do jej szczegółów.

Głubczyce noclegi

Głubczyce to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Cmentarz przy kościele w Baborowie
Głubczyce
Kościoły i obiekty sakralne
Normalna
zabytki drewniane
50°9'40N, 17°59'5E
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Anna Piernikarczyk
Ciekawy kościółek, akurat remontowany podczas naszej wizyty, także niestety nie widzieliśmy wnętrza
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021