Śląskie jarmarki. Top 10 Jarmarków Bożonarodzeniowych województwa śląskiego

Aktualizacja: 2023-12-20
Jarmark na Nikiszu
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Święta Bożego Narodzenia to czas radości, rodzinnego ciepła i magicznej atmosfery. Najlepiej zaznasz jej na śląskich jarmarkach, bowiem w tym regionie tradycje świąteczne są wyjątkowo żywe i pielęgnowane. Każdy jarmark bożonarodzeniowy to niesamowite, unikalne wydarzenie, które przyciąga ludzi spragnionych magii Świąt. To wspaniała okazja na spotkania rodzinne, wspólne kolędowanie i zakup świątecznych upominków dla bliskich. Daj się ponieść tej niezapomnianej chwili i zobacz, które jarmarki na Śląsku i w całym województwie śląskim najlepiej odwiedzić.

Historia śląskich jarmarków bożonarodzeniowych

Tradycja jarmarków świątecznych na Śląsku sięga wieków wstecz. Pierwsze wzmianki o nich pochodzą z okresu średniowiecza, kiedy to ludzie gromadzili się na rynkach, aby kupować świąteczne ozdoby, prezenty i smakołyki. Dziś śląskie miasta przeniosą Cię w czasie, oferując nie tylko piękne świąteczne dekoracje, ale także autentyczne doznania kulturowe.

 Jarmark na Nikiszu
Jarmark na Nikiszu

Co czeka na Ciebie na kiermaszach?

Rękodzieło

Śląskie targi przedświąteczne to prawdziwa kopalnia talentów lokalnych artystów i rzemieślników. Na straganach odnajdziesz piękne rękodzieło, czyli unikatowe bombki choinkowe, stroiki, ręcznie wykonana ceramika, piękne koronki, biżuterię oraz tradycyjne, regionalne wyroby. To doskonała okazja do zakupu prezentów, które nie tylko pięknie ozdobią dom, ale również przeniosą nas do korzeni regionalnej kultury.

Jarmark bożonarodzeniowy
Jarmark bożonarodzeniowy

Smaki regionu

Jarmarki to nie tylko festiwal kreatywności, ale także radość dla podniebienia. Smakosze znajdą tutaj prawdziwy raj kulinarny, pełen regionalnych przysmaków i specjałów świątecznych. Tradycyjne smaki, takie jak świąteczne pierniki, śląski makowiec, sernik, chałka z bakaliami, miód, kuszą swoim aromatem. Na pewno nie zabraknie też sznity z tustym czyli kromki chleba ze smalcem i skwarkami. Często natrafisz na pierogi czy bigos. A że temperatury spadają w tym czasie, to warto też rozgrzać się gorącą czekoladą, zimową herbatą czy nawet grzanym winem. Na każdym kiermaszu stragany zapraszają do degustacji i dzielenia się smakiem świątecznej tradycji.

Jarmark świąteczny
Jarmark świąteczny

Bajkowe iluminacje, kolędy i muzyka na żywo

Spacerując ulicami wielu miast regionu przed Świętami, zachwycisz bajkową atmosferą. Ulice i place ozdobione są tysiącami migoczących światełek. Wiele miast organizuje programy artystyczne, koncerty z pastorałkami, występy zespołów folklorystycznych oraz spektakle teatralne, które sprawiają, że stoiska stają się miejscem nie tylko zakupów, ale również rozrywki i integracji społecznej. Dają poczucie bliskości i wprowadzają w atmosferę świątecznej radości. To doskonała okazja, aby zanurzyć się w bogactwo tradycji muzycznych regionu i delektować się pięknem polskich kolęd.

Jarmark w Katowicach
Jarmark w Katowicach

Top 10 śląskich jarmarków

A na które kiermasze najlepiej się wybrać w województwie śląskim? Oto lista 10 najpiękniejszych jarmarków świątecznych na Śląsku, pojmowanym jako granice województwa:

Jarmark na Nikiszu

To chyba najbardziej klimatyczny kiermasz, na jakim byłam. Jego sława sięga poza region i uważany jest za legendarny. To typowy jarmark rękodzieła artystycznego, w cudownej zimowej scenerii, rozświetlonej milionem światełek. Na chętnych czeka tu dodatkowo karuzela wiedeńska, występy muzyczne i oczywiście kulinaria. Wszystko na wysokim poziomie! Rozkłada się na słynnym osiedlu Nikiszowiec. Niestety trwa on tylko 3 dni, w weekend zwykle w pierwszej połowie grudnia, w 2023 był to 8-10 grudnia.

 Jarmark na Nikiszu
Jarmark na Nikiszu
Jarmark świąteczny
Jarmark świąteczny

Jarmark na rynku w Katowicach

Katowicki rynek każdego roku na długo zamienia się w magiczną, niezwykle kolorową krainę świąteczną. Kupisz tu prezenty, skosztujesz tradycyjnych smaków i posłuchasz koncertów. Ale dodatkowo możesz przejechać się na Diabelskim Młynie i podziwiać piękną panoramę, a nawet pojeździć na łyżwach na lodowisku. Jest też wielka, rozświetlona choinka, szopka, a nawet domek świętego Mikołaja i inne baśniowe domki. Jarmark bożonarodzeniowy 2023 w Katowicach trwał od 17 listopada do 7 stycznia 2024.

Jarmark w Katowicach
Jarmark w Katowicach
Jarmark w Katowicach
Jarmark w Katowicach
Jarmark w Katowicach
Jarmark w Katowicach

Jarmark Bożonarodzeniowy w Gliwicach

Starówka Gliwic w grudniu staje się miejscem pełnym świątecznej atmosfery. Jest kolorowo i swojsko. Możesz nie tylko znaleźć tu ciekawe upominki, ale też rozgrzać się ciepłem kulinarnych doznań. Zaznasz też zabawy, na karuzeli wiedeńskiej, kolejce i Kole Młyńskim. W weekendy aż do godziny 22.00. Gliwicki jarmark 2023 trwa od 2 grudnia do 22 grudnia.

Jarmark w Gliwicach
Jarmark w Gliwicach

Jarmark Bożonarodzeniowy w Bielsku-Białej

Jarmark w Bielsku Białej jest nie tylko bardzo klimatyczny i barwny, ale i tani. Herbatę kupisz już za 5 zł, a na krakowskim kiermaszu kosztuje co najmniej 15 zł. Oferuje też unikatowe produkty lokalnych artystów. Tutaj również odbywają się koncerty, warsztaty i przedstawienia dla dzieci. A dodatkowo całe Stare Miasto jest cudownie oświetlone. Są też wielkie świetlne postaci z bajek, jak Bolek i Lolek czy Reksio. Bawią mieszkańców przez cały okres świąteczny, zaś sam jarmark to tylko 3 dni, w 2023 od 15 grudnia do 17 grudnia.

Świąteczne Bielsko Biała
Świąteczne Bielsko Biała
Świąteczne Bielsko Biała
Świąteczne Bielsko Biała

Jarmark Bożonarodzeniowy w Rybniku

Rybnicki jarmark ogarnia magią całe Stare Miasto. Stoiska z upominkami i pysznościami to tylko część atrakcji, Jest też scena z ciekawymi wydarzeniami, a także przejażdżki na karuzeli czy spotkania ze Św. Mikołajem. Kiermasz w 2023 roku trwa od 25 listopada do 23 grudnia.

Jarmark Bożonarodzeniowy w Tarnowskich Górach

To kolejny targ przedświąteczny, który pięknie wprowadza w klimat Bożego Narodzenia. Jest klimatycznie, kameralnie i wyjątkowo, Na schodach tarnogórskiego ratusza organizowane są występy na żywo, z różnorodnymi pieśniami. Zachwyca też wielkie świąteczne drzewko. Kramy ustawiają się na płycie rynku na jeden weekend grudnia. W 2023 roku był to weekend 15-17 grudnia.

Jarmark w Tarnowskich Górach
Jarmark w Tarnowskich Górach
Jarmark w Tarnowskich Górach
Jarmark w Tarnowskich Górach

Jarmark Świąteczny w Chorzowie

Chorzowski jarmark to miejsce, gdzie tradycja spotyka się z nowoczesnością. Wytwory rąk ludzkich, świecidełka na choinkę i kulinaria tworzą wyjątkową atmosferę. A do tego ciekawe występy i atmosfera rodzinnego festynu zachęca do odwiedzin. W 2023 roku kiermasz trwał w dniach od 14 do 17 grudnia.

Jarmark Adwentowy w Miasteczku Śląskim

To bardzo kameralny, a przez to swojski i przyjemny targ świąteczny w Parku Rubina. Trwa zaledwie 1 dzień, ale jest wypełniony po brzegi atrakcjami. Oferuje to, co inne kiermasze, a dodatkowo czas uprzyjemniają tu elfy i alpaki. W 2023 roku miał miejsce w sobotę 9 grudnia.

Jarmark w Miasteczku Śląskim
Jarmark w Miasteczku Śląskim
Jarmark bożonarodzeniowy
Jarmark bożonarodzeniowy

Jarmark w Świerklańcu

Jarmark Bożonarodzeniowy w Parku w Świerklańcu to kolejny kameralny, lokalny kiermasz, który trwa tylko 1 dzień. Za to w ślicznej scenerii cudnego parku, u stóp Pałacu Kawalera. Piękne dekoracje świąteczne, ciasta, gorące potrawy i grzaniec przyciągają okolicznych mieszkańców, a dodatkowo dzieci spotkają tu Świętego Mikołaja i Panią Mikołajową. Kiermasz w 2023 miał miejsce w niedzielę 3 grudnia.

Jarmark w Świerklańcu
Jarmark w Świerklańcu
Jarmark w Świerklańcu
Jarmark w Świerklańcu
Jarmark w Świerklańcu
Jarmark w Świerklańcu

 

Jarmark Bożonarodzeniowy w Raciborzu

Raciborski jarmark rozkłada się na rynku. Mnóstwo tu ślicznych i unikalnych produktów, które wykonane zostały własnoręcznie przez wystawców. Stoiska oferują też świąteczne dania, a atmosferę podkręcają koncerty i występy. Co ciekawe, to chyba jedyne miejsce, gdzie podczas kiermaszu zjedziesz na pontonie, bowiem czeka tu snowtubing. Targ w tym roku trwał od 7 do 10 grudnia.

Jarmarki stanowią doskonałą okazję do przeżycia magii świąt, czerpiąc radość z zakupów, tradycyjnych smaków i kulturalnych atrakcji. To nie tylko miejsce zakupów, ale przede wszystkim świąteczna podróż w czasie i przestrzeni dla dzieci i dorosłych. Bogactwo wyrobów rąk ludzkich, smaków i dźwięków sprawia, że te świąteczne wydarzenia stają się niezapomnianym doświadczeniem dla mieszkańców i odwiedzających. Pozwalają atmosferze Świąt zagościć w naszych sercach!

Jarmark w Katowicach
Jarmark w Katowicach

Sprawdź pogodę

Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!

Jarmark bożonarodzeniowy
Jarmark w Miasteczku Śląskim
Jarmark bożonarodzeniowy
Jarmark w Tarnowskich Górach
Świąteczne Bielsko Biała
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024